[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: David Andrei
Forum Index » Profile for David Andrei » Messages posted by David Andrei
Message
Si pentru biologic nu g?sesc altceva? Sa inteleg mai bine cum sta cu filtrarile, filtrarea mecanica nu consta doar in bureti?
Eheim mech n ar fi ok?
Vreau ceva ieftin... mediocru.. v am zis nu mi permit sa investesc atat de mult... maxim 30 lei - 35 maxim de tot sa fie un substrat...
Daca mi as cumpara filtru l extern, sunt ok aceste substrate? https://www.jbl.de/en/products/detail/2423/jbl-tormec-activ?country=us (29.99 lei)

https://www.jbl.de/en/products/detail/2419/jbl-cermec?country=us (29 lei)

https://eheim.com/en_GB/aquatics/filter-media/mechanical/mech/mech-840g (35 lei)
<Care dintre ele> , nu vreau sera si altceva ca nu se g?sesc in magazinul de unde cumpar filtru (hornbach) si nu am chef sa umblu prin animax si maxi pet care sunt destul de departe... (+ ca stiu ca jbl si eheim sunt fff bune ca firme)
Mul?umesc pentru r?spuns Dan! Nu prea doresc sa cumpar filtru extern classic 150 fiindca nu am bani pentru substrate si accesorii, cat despre ciclare nu am cui sa dau pestii si de vandut nu-i vand. O sa incerc sa repar problema cu ajutorul schimbarii apei 30% odata la 2 zile pana se remediaza apa . Vad ca deja incepe sa fie mult mai clara apa.
M-as indrepta mai cu siguranta catre i100 , pentru acvarii de 90-160L , 8w putere, 3 bureti d astia si 720L/per. h debit de apa... e mai puternic cu mult decat i80 dar nu cred ca afecteaza pestii... cat de puternic ar putea fi?
Are 2 buretei asa (verifica poza cel i80 care este 170 lei in hornbach (cel mai aproape magazin de mn) si i100 are 3 si este 240 lei dar mai bn mai pun 40 lei iau clasic 150 la 280 lei... (nu vr sa ma duc pe asa scump...) alte detalii in poza
Citeste si tu pu?in despre el , are 2 bureti destul de consistenti, si da Lucian stiu despre ce este vorba in aceasta ciclare dar n am mai avut r?bdare 2 sapt sa l ti l gol si am cumparat o solutie care adauga bacterii instant din ce scria adica instant pot pune pestii..
Si inca o intrebare, de ce n ar mai fi bun filtrul actual? Prost ca si debit de apa? Ca ca si filtrare are bile cu carbon si 2 medii filtrantre...
Mersi frumos! Am tetra aquasafe ca si condi?ioner dar mai bine merg pe natural ca oricum o schimb la 2 zile si dupa iar o pun la declorinat si tot asa n are rost sa bag solutia , legat de filtru nu stiu ce sa zic, jbl cristal profil i80 - i100 n ar fi ok? Imi pare mai puternic si mai eficient ca si filtrare decat sera u ala.
Cat despre ciclare, 30% la 2 zile cat timp? Mancare le dau 2 tablete mici seara. De murit de foame n-o sa moara, cred ca s suficiente?? Decat sa împut apa aiurea si sa nu fie consumata etc e ok 2 tablete consider. O sa mai umplu putin acvariul cand e sa schimb apa si sper sa fie ok. Apa trb lasata 2 zile la decorat, nu?
Am 2 sanitari puiu?i thoracatum 1 gurami si 1 platty (momentan nu mai cumpar pana nu rezolv problema cu ciclarea, extern nu vreau , as fi ales classic 150 dar nu prea am buget pentru accesorii si material filtrant.
Cat despre umplut pe jumate, este mai mult de jumate (acvariul are vreo 51 l din ce am calculat prin volum desi producatorul spune ca ar avea 54L), este umplut cu vreo 37 de L deoarece nu am ff mare incredere in comoda pe care sta, este noua si bine facuta , dar sa nu stau cu frica doamne fereste cedeaza...
Mul?umesc pentru raspunsuri! Acvariul are volumul de 54L , cat despre ciclare , stiu ca normal se lasa 2 saptamani cu toata instalatia conectata (filtru si tot), neavand atata rabdare am cumparat o solutie numita Tetra Safe Start Bacteria care adauga bacterii instant in acvariu si l cicleaza desi eu am mai asteptat 1 zi si ceva. Cat despre filtru, are si bile de carbon un saculet 2 materiale filtrante si cred ca este ok pentru 54L din ce am mai intrebat pe ici pe colo. Da-ti-mi o recomandare daca puteti de al filtru, pana in 200 lei maxim (mai pe buget) . Cat despre plante di decor nu m am complicat sa adaug plante naturale deoarece stiu ca sunt complicat de îngrijit si exista iar cat despre restul decorurilor personal sunt multumit cum arata.
[img]Salutare! Mi-am reamenajat si eu un acvariu de 54L acum vreo 1 sapt, zis si facut l am remenajat, apa la inceput a fost tulbure dar dupa si a revenit si dupa cateva zile ghici ce? Apa s-a facut fff tulbure si nu mai reusesc sa scap... am un filtru destul de puternic Tetra EasyCristal 300 , 2 sanitari , 1 gurami si un platty, apa folosita este de la robinet doar ca pusa la declorinat 1 zi si putin , ii hranesc cu niste tablete speciale pentru sanitari, si gurami ul si platty ul tot tablete mananca deoarece fulgi nu vor sa se ridice la suprafata sa i ia si nu mai are rost sa le dau sa se imputa si mai rau apa. Am curatat putin substrat ul (30% din excrementele si ce mai e pe acolo prin mizerie) din cauza ca am un aspirator ff prost (e gen cu pompa) si nu functioneaza cum trb sau nu stiu eu ff bine, am cumparat o solutie Tetra Crystal Water care la mine nu si a facut efectul mai deloc... dupa 12 ore zicea ca trb sa fie deja cristalina dar la mine dupa 12 ore e putin mai clara ff putin... o sa ata?ez o poza, sa am vreo alga ceva prim acvariu? Tin sa zic ca nu le am tinut deloc lumina aprinsa pana acum ci doar cu cea naturala (de cand am acvariul) , de ieri am inceput prin unele zvon uri ca trb lumina artificiala ca sa se "rezolve" din problema... sper sa fiu ajutat ca chiar nu mai stiu ce sa fac cu apa asta tulbure... Multumesc!
LINK IMAGINE: https://ibb.co/YTXxzFh
 
Forum Index » Profile for David Andrei » Messages posted by David Andrei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com