[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: David Andrei
Forum Index » Profile for David Andrei » Messages posted by David Andrei
Message
Din pacate, sunt nevoit sa vand atat acvariul cat si filtrul. Motivul este unul nu prea complex, lipsa de timp de al îngrijii parcursul clasei a 8-a.Pestisorii sunt pe maini bune, intr un acvariu de 200L daca nu ma insel si sunt foarte fericiti ????.

Oferta finala acvariu 25L cu decor si termometru pe sticla + filtru eheim 150 cu substrat biologic Jbl si burete schimbat insotit de garantie la HornBach - 200 lei.

Daca mai ma tineti minte, imi pare rau enorm pt cat v am chinuit si va mul?umesc din nou pt sustinere. Nu promit, dar o sa incerc sa revin cu un acvariu frumos cand o sa am timp/ bani sa ma ocup de el, pt ca si pestii sunt niste fiinte , chiar daca nu or fi ei : caini, pisici, papagali sau mai stiu eu ce si nu trebuie neglijati deloc. Acvaristica mi se pare cea mai costisitoare dpv. financiar cat si al timpului pe care trebuie sa i l acorzi (informandu-te, avand grija de acvariu / filtru... etc ...). Bafta in continuare tuturor! Astept mesaje de la doritori. Mul?umesc!

https://ibb.co/XkBTWP7
https://ibb.co/y49cjK5
Fertilizanti, mai trebuie altceva? Am ALL IN ONE u de la Dan, nu s a terminat. Inca dozez 3 pompe / sapt. Mancare premium ce exact , le dau Tetra cu spirulina si alea dar sa ma gandesc sa trec pe Jbl marca premium? le dau doar tablete , 1 tableta in fiecare seara ca i mica si rar de tot 2 . Stiu ca mi ati spus doar 1 , d asta doar 1 le dau , dar rar am zis sa le mai dau 1 2 pe sapt. (rar) si cate 2 , sa mi confirmati daca defapt e mult... fiind 5 pesti actual am zis ca nu cred ca strica 2 tablete fiind mici.. cat despre lumina / filtrare, ce as mai putea suplimenta la ele?
Am zis deja faza cu acvariu mare de 100 ori... nu am ce face, pân? nu ma mut intr o casa mare/ mai cresc gen 16 17 18 ani nu pot face rost de altul, altfel nu mai dadeam banii aiurea pe asta mic... o sa l ingrijesc cum este acum si aia e , dar m ar ajuta mai mult sfaturi despre cel actual (nici eu nu vreau, dar trb sa ma adaptez la situatie si asta este, asa ramane...)


Ce sfaturi imi mai puteti da (chiar vreau sa le respect) inafara de a scapa de cei 2 gourami (chiar vreau sa scap cat mai curand trb sa vad cum fac ca tot mi a mai si zis lume rude etc sa scap de ei) si ce as mai putea face?
Pff... sunt mici inca,. abia ii poti vedea
... dar asta e , o sa i las in pace Trebuie sa mi achizitionez ceva aspirator micut sa pot face curat cum trebuie, o sa merg pe mana lui Dan si o sa iau Biotopol de la Jbl In locul AquaSafe ului de la Tetra.

Edit: daca stau sa ma gandesc nitel mai bine, intrebarea ar putea fi alta: cum sa fac sa fac curat in acvariul meu fara sa lovesc vreun peste? Cred ca daca scot din lemne pe perioada curateniei ar fi prea stresant pentru ei.. si avand in vedere ca ar trebui sifonat in fiecare sapt. pietrisul...
Oops... am invazie de melci... Pomaceea.... desi tot nu cred ca ar fi Pomaceea, daca ar fi Pomaceea, de ce mi a aparut o invazie? Dar sunt de culoarea mierii, portocaliu-galben... ;/
Okkk, am zis sa fie aquascaping ul frumos dar pt. pestii mei .. mda
image
Nu l asteptati... cel putin nu anul asta.. slabe sanse, in niciun caz sa mai ma auda parintii... de renuntat nu renunt, am mai multe hobby uri precum ciclismul MTB etc.. de multe ori max. o las mai moale dar de renuntat, never!;))
Ma apuc sa vorbesc in engleza , poate s-o intelege mai bine .. revenind la subiect, wow ,pomaceea? Pai cum au ajuns pomaceea fix la mine in acvariu, posibil sa fi fost ceva puieti pe plante si sa mi fi aparut la mine? Atunci e super, melcisori frumosi gratis! Ii ador, mai ales nerite, SUPERBI!
Esti sarcastic, Ever? ......
Nu a fost chiar asa convs.. omu a vazut in anunt pe olx si le a luat ) .. mda ai dreptate la asta cu forumuri si restu... n am tupeu sa le bag la loc )) mai bine renunt la tot decat sa mai bag plasticele alea, e superb acvariul in stadiul actual.
Intrebare: ce specii de melcisori ckmunitari or fi aia? Nu s au mai inmultit , vad ca tot 2 sunt.. sunt de culoarea mierii , cv galben / portocaliu
..
p.s: alta viata cu nitrinia , sunt super activi se plimba peste tot etc... (de mai mult timp, ma rog... dar daca tot suntem in subiectul de acvariu)
De indreptat nu mai am cum...
* da, m am informat destul, una e sa te informezi si sa ti intre printr o ureche si iasa pe cealalta si sa nu intelegi prea bine totul etc (cazu meu)... si una e sa bagi un peste in apa si aia e... "ce bucuros este pestele!" si sa ti moara in cateva ore* Ma scuzati daca am parut arogant...
Paradoxx, gandeste te ca 80-90% din oameni care le cumpara le ia pt. copii , eu i le am dat ca a vrut, ce sa i fac, a zis temporar pt. copil mic... e treaba lui, daca vrea sa nu i chinuie, sa se informeze... eu i le am cadou ca le a vrut si sa scap de ele...

+ nu m am ocupat eu de toate astea, i am dat lui tata acvariu s a intalnit cu omu' si aia e...
Da, chiar minuni! Greu , cu partea : "asteptam evolutia unui bazin mai mare" .. nu prea curand din pacate

app; am vandut acvariu la 150 lei cu un filtru mic cv chinezarie ieftin (nu l mai folosesm la nimic, decoratiunilr din plastic, piatra calcaroasa etc..) acu 1 sapt si un pic , am uitat sa va zic decat sa stea prin casa degeaba nefolosit si ocupa spatiu destul aia a fost.. la 150 lei decat deloc... oricum nu l mai foloseam, aia e, sunt sanse mici sa mai revin :/ . Poate oi scapa de pesti... .. . .. . . . . .
Da, da. Este ok, inafara de pesti, n am scapat de ei.. e totuk super curat si arata bine si nu am mai intervenit deloc, decat un schimb de apa si completare de la apa evaporata.
Da nu vreau invazieeeee , acolo 3 4 max nu vr multi
mergi la Horbanch ca au aia la melci acolo pe plante de... ))
I am aruncat deja.











glumesc: nu fa atac de panica
Pai si de la ce sunt? cum au aparut dintr o data, ii las asa?
Singura problema pe care am observat o... ce s uratii astia? melci??

image

p.s: sunt vreo 2 3 ..
Pana acum sunt toti ok, cel putin asa par, i am lasat asa exact cum sunt , hrana putina, 1 tableta in fiecare seara , saptamana trecuta nu le am mai sifonat substratul , oricum vad ca e chiar curat, s a mentinut totul ok. Nu am mai bagat mana , e o luiwdigia iesita acolo la suprafata de cateva zile dar nu am mai vrut sa deranjez pe pestii, am lasat totul asa. Tre' sa ma ocup in weekend u asta sa mai aranjez plantele ca am vazut ca s au mai scos la mai suprafata un pic unele din substrat si restu si sa fac curat (sifonez pietris / schimbat de apa) apropo, am mai si schimbat uneori apa / pus (e aproape plin ochi). Nu am scapat de niciunul fiindca nu a mai fost vorba parintilor, nu m am mai gandit la asta , nu prea stau ei asa fericiti dar poate poate scap de ei... nu stiu cum dar sper... (fara moarte )

Concluzie: nu m am mai prea ocupat de ei fiindca am vrut sa vad ce si cum se intampla, i am traumatizat prea mult cu mainile n apa si acum fiind si aglomerat cu radacini si de toate acvariul daca bag aspiratorul stric tot.. ca e si mare aspiratoru ;// , ma ocup total sa vad ce s a mai intamplat in weekend asta cum am mai precizat

Sanse cu acvariu mare: spre 0 , daca mai aud parintii ce mi ar trece prin cap sa revin la cel mare... aia mai trebuie , sa mai auda si asta deja ii aud... si ar trebui luata comoda pt. cel mare, altfel il las gol juma si nu are rost, nu rezolv nimic... si in momentul actual nu mai am bani de dat in comode si restu
 
Forum Index » Profile for David Andrei » Messages posted by David Andrei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com