[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: DraghiciC
Forum Index » Profile for DraghiciC » Messages posted by DraghiciC
Message
Salutari tuturor!

Pasiunea mea pentru acvaristica a inceput de pe vremea cand aveam 12 anisori si a debutat cu toate greselile posibile. Stiti si voi, nu are sens sa le mai enumar. Au trecut 16 ani de atunci si ma laud cu experinte din cele mai variate: crescut (si inevitabil inmultit) tot felul de vivipari, acvarii artificiale vs acvarii 100% naturale, inmultit pesti betta, experimente cu nigrofasciatum si RCS etc. Au fost si cateva perioade de pauza de la acest hobby, dar intotdeauna m-a atras inapoi. In toata aceasta perioada am adunat (ca noi toti probabil) diverse lucruri legate de acvaristica. In luna noiembrie 2019 (deci acum aproape 3 luni) m-am mutat si am fost nevoit sa reduc numarul de acvarii ude de la 3 la 1. Acel 1 pe care inca il am, desi arata mai degraba ca un "holding tank" in care pui gramada ce mai ai pe acolo din fauna si flora.
De aici incepe ideea primului meu jurnal de pe acest forum. Pasesc oarecum timid in acest loc, intrucat nu am valente artistice nicidecum, dar m-am gandit: "Cum ar fi sa alcatuiesc un acvariu functional si cat mai placut ochiului doar din ce am prin casa?". Si am zis sa incerc:

- acvariu 60 cm x 45 cm x 45 cm (L x l x h) primit de la cioflingar in urma cu vreun an, sticla de 1 cm grosime, gaurit pe spate pentru IN si OUT
- ca substrat o sa folosesc 7-8 kg de spartura de piatra vulcanica (acum vreo 2-3 ani am cumparat un sac de 26 de kg, am folosit 5-6 kg pentru un plantat si restul am zis ca il dau mai departe, dar nu l-a vrut nimeni)
- capacul o sa fie probabil din sticla sau policarbonat (sa vedem ce gasesc pe la tara)
- pe capac va sta o lampa led DIY de 40 cm lungime, 3 randuri de albe si un rand de leduri rosii si albastre
- filtrul va fi unul intern (nu detin unul extern, desi acvariul e gaurit), de duzina, ieftin si mic, testat doar 2 zile si bagat inapoi in cutie. Desi are un burete si un compartiment mic pentru material biologic (pentru ca am scos carbonul activat), sunt constient ca va avea rol mai mult de pompa de recirculare a apei si de valurile la suprafata
- decorul va fi unul simplist: 2 dragon stone si un lemn (tot din proiecte mai vechi). Nu am o latura artistica pronuntata, asa ca astept un moment de inspiratie ca sa le asez "pe pozitii". Acum doar stau acolo cuminti
- pe lemn voi lipi cu superglue niste java moss din acvariul "depozit", insa momentan nu am altceva de pus pe acolo. Poate ma ajuta careva din Bucuresti cu niste plante super easy
- si, in sfarsit, intr-un viitor sper ca nu foarte indepartat voi muta cei 5 pui de scalari pe care ii am din acvariul "depozit" de 54 de litri in acesta. Probabil ca vor fi acompaniati de 8 neoni si un ancistrus. Nu sunt inca decis.

Sunt deschis ideilor si sfaturilor, dar nu uitati tema acestui jurnal. Voi folosi doar ce am deja "prin casa".
Am 2 melci asasini nascuti in acvariile mele, dar care acum nu isi mai gasesc locul nicaieri. Predare in parcarea Lidl, strada Turnu Magurele nr. 26, Sector 4, Bucuresti.
Va rog sa ma contactati prin PM.
Raspunsul corect pe scurt: Nimeni nu stie.

Raspunsul explicat suna asa: Pestii ca si celelalte animale (dar mai ales betta si oscarii) au personalitati diferite in functie de care vor accepta sau nu anumite modificari pe care i le vei aduce tu mediului in care traieste. La betta, din cauza spatiilor mici in care sunt tinuti in magazine, nici macar nu poti sa le observi personalitatea. Stiu un magazin, dar poate mai sunt si altele, in care sporadic mai gasesti cate 1 mascul de betta intr-un acvariu comunitar. Daca acel exemplar s-a adaptat intr-un acvariu comunitar, atunci are sanse mai mari sa se adapteze si la tine, dar nu este garantat. Oricum, daca te decizi sa risti, sa cumperi mai intai neonii sau betta si neonii deodata, in niciun caz betta inainte. Va deveni teritorial si nu o sa mai ai ce face.
Eu am incercat sa ajut, dar se pare ca nu a citit sau nu a inteles nici ce am spus eu, nici colegul adrian, desi consider ca au fost sfaturi simple si bune. Este posibil sa imi pierd timpul incercand sa explic aici lucrurile. Voiam sa revin insa asupra plantei. Initial am crezut ca e java fern, dar din ultima poza s-a dovedit ca e anubias. Colegul adrian i-a recomandat bine ce si cum.
Salut! Vad foarte multe greseli acolo, asa ca te rog sa fii atent si sa nu mai pui 30 de mii de intrebari in 10 postari diferite. O sa incerc sa-ti raspund eu la toate aici:

1. Acvariul e prea mic. Poti sa-l golesti complet si sa-l umpli cu bidoane de apa de 5 litri, respectiv 2 litri. O sa-ti faci o idee destul de buna referitor la volumul de apa efectiv din acvariu. Ca regula generala (chiar daca de multe ori nu se potriveste) iti trebuie 1 litru de apa pentru 1 cm de peste. Deci un betta de 6 cm necesita minim 6 litri de apa. Tu acolo ai 2 corrydoras de vreo 4 cm, o femela guppy de 5 cm si 2 molly balon de 4 cm. Pe scurt, iti trebuie un acvariu de minim 25 de litri doar pentru pestii pe care ii ai acum.

2. Acvariul este neciclat, apa arata mizerabil. Eu in locul tau, as scoate tot ce ai acolo si as lua-o de la capat. Pentru un acvariu asa mic si pentru ca vad ca ai deja pompa de aer, iti recomand un burete bolborositor la 8 lei din Piata Obor. Il atasezi la furtun in locul pietrei si ai rezolvat problema "filtrului" . Pune apa de la robinet 24 de ore intr-o galeata/oala ca sa iasa clorul din ea. Spala pietrisul sub apa de la robinet. Apoi pui apa declorinata si buretele. Adauga niste solutie de bacterii ca sa grabesti ciclarea (ce gasesti si ce iti permiti), indeosebi deasupra buretelui aflat in apa. Dupa inca 24 de ore adauga pestii in acvariu. Nu o sa fie mediul perfect, pentru ca inca nu e ciclat noul mediu, dar e mai bine decat sa ii tii intr-un bidon sau punga.

3. Ca sa "pacalesti" ciclarea si ca pestii sa nu sufere prea mult, recomand schimburi de apa la fiecare 2 zile de 30-50% din apa cu apa lasata la declorinat. La fiecare schimb mai adaugi cateva picaturi din solutia de bacterii. Ar trebui sa faci asa intre 3 si 6 saptamani de acum incolo.

4. Nu mai lua alti pesti pana nu este ciclat si stabil acvariul. Oricum si asa risti ca cei 5 pe care ii ai deja sa sufere si chiar sa moara.

5. Orice planta are nevoie obligatoriu de lumina, asta pe langa multe alte lucruri. Acvariul tau e in bezna, nu o sa traiasca nicio planta acolo, dar nu cumva sa-l pui la geam sau in lumina directa de afara. Iti recomand o lampa de birou pe care sa o dedici acvariului pentru moment, pana faci rost de ceva "mai bun". Pune un bec pe led cu 6500 lungimea de unda de la Hornbach (5,9 lei) si o priza programabila (7,9 lei). Daca acolo ai java fern, scoate-i radacinile din pietris si las-o pe suprafata pietrisului, astfel incat rizomul sa stea afara. O sa-si trimita ea mici radacini intre pietre ca sa se ancoreze. Seteaza priza programabila pentru ca lumina sa fie aprinsa in acvariu 4 ore dimineata si 4 ore dupa-amiaza, intre ce ore vrei tu.

Fa modificarile astea cat mai rapid, altfel o sa apara probleme si mai mari. Ce ti-am spis eu aici nu e ideal, dar e o imbunatatire fata de ce ai acum.

Chiar daca femelele de guppy si/sau molly ar fi gravide, uita de asta. Lasa-le in pace! Daca fata bine, daca nu, nu. Nu scoate puii, nu umbla. Daca scapa vreunul in viata ai noroc. O sa faca si altii.
Salut! As vrea eu scalarii. Pe unde stai mai exact in Bucuresti?
Se poate inchide. S-a dat.
Donez o botia macracantha in acest weekend. Are in jur de 10 cm lungime. Nu mai am unde sa o tin. Contact prin PM, doar in Bucuresti, ridicare din Sectorul 4.
Doresc sa dau doi pesti marisori:

- femela pleco albino de 15-16 cm (eu am cumparat-o ca ancistrus, dar avand in vedere marimea si faptul ca nu are mai mult de 1 an si jumatate, cred ca este pleco de fapt)
- stick catfish de 12 cm (nu stiu denumirea stiintifica din pacate)

Pretul nu este important, faceti voi o oferta. Important e sa ajunga la cineva care are spatiu mare pentru ei. Accept si schimburi cu mancare, pietre, lemne, etc.

Poze si detalii doar pe whatsapp la 0746836057 - Bucuresti.
Am un acvariu de circa 109 litri brut si intentionez sa il pun in functiune. Momentan vreau plante si pietris. Pe viitor probabil scalari si neoni. Asadar, caut un filtru intern potrivit pentru asemenea acvariu, varianta de buget.

Contact prin mesaj privat. Multumesc!
Acvariu carantina pentru 6 pui de nigrofasciatum.
Multumesc si eu colegului pentru acvariul de care aveam nevoie urgent.
Salut! Ti-am dat un mesaj privat.
Multumesc inca o data colegului RedRooster pentru plante. Au ajuns cu bine in acvariile mele.
Salutari tuturor!

Intrucat intr-o luna sunt nevoit sa ma mut, vreau sa scap de cateva lucruri nefolositoare.

Am de vanzare un acvariu home made (lipiturile de silicon nu arata estetic) de 54,5 cm x 35 cm x 36,5 cm (lungime x l??ime x în?l?ime) cu 6 mm grosime sticla, adic? 70 de litri brut.

ATENTIE! Acvariul este vechi, folosit multi ani, cu urme de uzura, dar nu curge deloc (l-am umplut azi pana sus si nu da nicio picatura), nu are crapaturi. Sticla si, mai ales siliconul, nu arata estetic, asadar nu recomand ca acvariu de show, dar poate fi folosit fara probleme ca sump, acvariu-carantina sau pentru cresterea puietului.

Predare doar de la domiciliul meu, zona metrou Constantin Brancoveanu. 0746836057
Schimb Java Moss cu:
- zebra nerite snails
- pui ancistrusi
- acvarii mici
- filtre interne, bureti, incalzitoare, pompe de aer (chiar si SH, dar functionale)
- roci naturale
- buturugi/lemne decorative
Vand Java Moss 1 pot de 5 cm x 5 cm = 5 lei
Disponibile mai mult de 20 de pot-uri

Vand nisip alb special pentru acvariu, nefolosit, granulatie 1 mm la 4 lei/kg

Vand lava rock/roca vulcanica, granulatie 2-5 mm, nefolosita, speciala pentru acvaristica, import Italia la 7 lei/kg (1kg = 1, 27 litri)
Salut! Din pacate nu am siporax sau matrix de vanzare, insa am spartura de piatra vulcanica (granulatie 2-5 mm) la 7 lei kg. Eu sunt foarte multumit de ea. Are porozitate buna si densitate mica (1 litru = 0,8 kg) si asta inainte de spalare si indepartarea prafului. Siporax eu am gasit la MaxiPet la pret bun (dar nu vrac).
Salut! Le-ai crescut cu fertilizanti si CO2?
Am la vanzare cantitati limitate de:

- spartura de piatra vulcanica (lava rock), granulatie 2-5 mm, noua, nefolosita = 7 lei kg

- nisip alb de acvariu cu aspect natural (deci are impuritati), granulatie 0,4 - 1,2 mm, nou, nefolosit = 4 lei kg

Comenzi la telefon 0746836057, doar predare personala Bucuresti.
 
Forum Index » Profile for DraghiciC » Messages posted by DraghiciC
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com