[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: laur.gherase@gmail.com
Forum Index » Profile for laur.gherase@gmail.com » Messages posted by laur.gherase@gmail.com
Message
Ai PM
Gbyu69 wrote: ... am dat de el pe olx dup? nr.de.tel . Nu pun poze dar dac? mai continu? pun . Si tine la pret . Mirciulica frate daca ai fi si tu un om normal sa mai donez si tu ceva vreodat? nu sar lua nimeni de tine . Chiar sunt curios a luat careva ceva de la el? Mai are cateva conturi pe lâng? mirciulica


Pai, nu ne mai tine pe jar... Nu stii de când asteptam dovada vie...
Salutare,

Va deranjez cu un caz al unui Pangasius din acvariul comunitar (poza mai jos).

Se intampla ca ieri am observat ca avea o umflatura destul de proeminenta, în forma de bila, în lateral stanga, în vecinatatea pectoralei.

Fiind un peste cam nesatul, m-am gandit ca a inghitit o pietricica de spartura de lava.

Azi am observat ca în locul umflaturii este o gaura, care nu pare foarte adanca, cel putin nu este abdomenul perforat. Poze mai jos, putin neclare, fiind un peste activ.

Pestele este în continuare vioi, alert, energic, mananca.

Acvariul prezinta urmatoarele date:

Acvariu 120L x 40W x 60H, cam 220 litri de apa net.

VIETUITOARE
- 1 Pangasius
- 5 Keyhole Cichlid
- 2 Ancistrus Albino
- 1 Chocolate Albino Plecostomus
- 1 Synodontis Eupterus
- 3 Blue Gourami
- 1 Pearl Gourami
- 15-20 pui Jack Dempsey
- 15-20 Pomacea
- melci substrat

Decor:
- Nisip JBL Sansibar black 0.2-0.6mm
- Mopan
- Radacini mangrove
- RED JASPER Rock
- Pietroaie
- 5kg de lava-rock asezate sub pietroaiele gri + 1kg de spartura de lava
- Plante easy

Echipamente:
- Filtru extern JBL CristalProfi e1502 greenline, plin cu MacroMec, Siporax etc.
- Prefiltru extern SunSun HW-602A, care contine 150g purigen;
- incalzitor 200W
- Wave-maker Sunsun 100A.

Iluminat:
- Neon T8 Philips Master 120cm, 2 x 38w (fiecare cu cate un panou reflector).

Schimb de apa saptamanal, cam 40%, mentenanta filtru si furtunuri la 3 luni, la prefiltru atunci cand scade debitul (cam o data pe luna).
Folosesc Aqua Safe si Easy Balance în dozajul recomandat, atat.

Hrana 1 data pe zi, 1 zi pe saptamana pauza. FulgI, granule, peleti (alternez hrana ciclide, alge etc., toate cu inmuiere rapida).

Credeti ca a fost vorba de un chist si care sa fi crescut atat de mare în scurt timp?
Sau vreun parazit extern?
Ii este viata pusa în pericol?


Multumesc anticipat!
Laur.


Deci sectorul 3, te încadrezi la Mirciulica...

Update: Lost si noii lui prieteni



Asa ceva...
koala wrote:Foarte misto setupu' bettanului... peste e superb, are o forma frumoasa si o culoare interesanta.


Multumesc frumos pentru aprecieri!

Ce este interesant, e ca atunci când lumina trece prin el, pare ca are alte culori:

Salutare tuturor, de data aceasta pe un alt tip de jurnal.

Dupa ce am renuntat la puii de Jack Dempsey, am hotarat sa pregatesc un alt tip de setup, pentru un peste cu o personalitate mult mai mare.

Astfel ca, acum aproximativ 2 saptamani, am achizitionat de la un crescator respectabil, primul meu Betta Splendens Dumbo.

Detalii setup:
- acvariu 54l, capac si lampa led din fabrica (2 ani de functionare si 3 restart-uri);
- filtru extern Eden 511, plin cu mini-siporax si MacroMec, reglare manuala debit, setat la minim, deja ciclat);
- incalzitor 50W, constant 26-27 grade celsius;
- substrat JBL Manado Black, granulatie 1.5-2.5mm;
- decor: pietre necalcaroase, radacina mangrove;
- plante: hygrophila corymbosa, Cabomba caroliniana, Limnobium laevigatum pe 85% din luciul apei, vallisneria tiger, Cladophora aegagropila;

Coabitanti: 6 Neoni Tetra, care îl ignora.

Hrana: larve rosii de tantar de max 2 ori pe saptamana, granule tetra discus mini, 1 data pe zi.

În rest, ne rasfatam la geam ori de cate ori apare "taty", alergam dupa cate un Neon, sau ne etalam frumusetea.

Va stau la dispozitie pentru întrebari,
Laur.

Vi-l prezint în continuare pe Lost (alias Neptun):


Ai PM. Multumesc.
Schimb approx. 15 pui Jack Dempsey cu dimensiuni intre 1-2cm. Schimb cu Rummy nose Tetra, r?d?cini Red Moore, plante de suprafata, Corydoras julli leopard. Detalii în PM. Ridicare personala de la adresa mea din Bucure?ti, sector 2.
Suuupeeerrb
Growing Jack Dempsey babies

Razvan87 wrote:Salut.
Ii mai donezi ?


Te misti greu... Sigur a tabarat M pe el...
În sfarsit, babies:

Teo Udrea wrote:Salut, eu am niste alevini de electric blue acara pe care i-am separat intr-un acvariu de 30l. Am gasit undeva un tip care zicea ca el schimba 1/3 din apa odata la 2 zile. Asa fac si eu si merge bine pana acum. Apa o las 24 de ore si inainte sa o pun o aduc la temperatura din acvariu.
Sper sa te ajute!
Spor in cresterea micutilor!


Multumesc frumos pentru sfat!

Salutare tuturor,

Ieri am fost surprins de un grup maricel de alevini în acvariul de 60l în care am o pereche tanara de Jack Dempsey.

Din tot ce am citit si m-am documentat, singurul lucru pe care nu l-am gasit explicat este despre cat de des si in ce procent trebuie schimbata apa din acvariu, pe ce perioada etc.

Ultimul schimb de apa l-am efectuat acum 3 zile, 50%.

Ma bazez pe extraordinara si nepretuita voastra experienta.

Multumesc anticipat,
Laur


Recomand, frumosi si sanatosi. Multumesc frumos pentru cei 25 de melci, din care 8-10 pleaca la un alt norocos.
Dan P wrote:Iar am "necaz". Vrea cineva ponta?
[youtube]https://youtu.be/2M0wq_O4bds[/youtube]
https://youtu.be/2M0wq_O4bds


La niste pui m-as baga, poate schimb tema comunitarului
Sign me in Just let me know and keep me updated
Severus wrote:Apropos, daca are cineva nevoie de niste melci Pomacea (pui galbeni) sa-mi trimita un PM si se rezolva, indiferent de cantitate.
Chiar si aia s-au inmultit peste masura.


Salut, ai PM legat de melci. Ms.
 
Forum Index » Profile for laur.gherase@gmail.com » Messages posted by laur.gherase@gmail.com
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com