[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pereche de Severumi gold ??  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Severus
Senior member
[Avatar]

IP:

Panaramele din poza au varsta de un an (aproximativ) si i-am pus in acvariu de 2-3 saptamani (aproximativ).
Dupa un schimb de apa au inceput sa faca ce facea perechea mea de Red Spotted Severum la varsta lor, adica se musca de iti este mai mare dragul.
In plus, exemplarul din stanga fotografiei are marcaje mai intense pe fata (mascul?), iar exemplarul din drepta nu prea are marcaje de loc (femela?).
Dupa compaortament este clar ca nu se bat si exista un fel de ierarhie intre ei.
In plus, unul din exemplare (presupun ca femela ?) este tratata cu delicatete de cei doi masculi de Red Spotted Severum, pe cand celalalt o mai incaseaza din cand in cand (mascul ?).
1. Punand cap la cap toate aceste informatii, sa inteleg ca exista posibilitatea sa ma fi procopsit cu o pereche de Golden Severum ?
2. Din cate stiu (dar nu sunt sigur) Severumii gold (galbeni) nu sunt sterili ?
Multumesc anticipat pentru pareri autorizate

[Thumb - DSC02422 - Copy.JPG]

Festina lente !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

IP:

Am mutat topicul aici, pentru ca rubrica Cichlidae este mult mai potrivita...

- DA, daca zici ca ceilalti 2 masculi o "protejeaza" pe femela galbena, atunci sunt mari sanse ca pestii aia doi sa stie despre ce e vorba.
- DA, severumii galbeni scot pui, fara probleme!... exista multe clipuri pe net, unde se pot vedea perechi de Golden Severum care au puii langa ele.
- Treaba se schimba atunci cand vorbim de Red Severum, pentru ca eu nu am gasit inca un filmulet in care sa pot vedea o pereche de severumi rosii care isi ingrijesc puii.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015)
Severus
Senior member
[Avatar]

IP:

koala wrote:- DA, daca zici ca ceilalti 2 masculi o "protejeaza" pe femela galbena, atunci sunt mari sanse ca pestii aia doi sa stie despre ce e vorba.
Absolut. E mare diferenta de comportament. Grasu' are grije de asta mica galbena cum avea de Cleo, iar pe celalalt il mai cafteste. Nu rau, dar asa ... de control.

koala wrote:- Treaba se schimba atunci cand vorbim de Red Severum, pentru ca eu nu am gasit inca un filmulet in care sa pot vedea o pereche de severumi rosii care isi ingrijesc puii.
Multa lume afirma ca severumii rosii sunt sterili. Chiar si eu cred asta, dupa ce am impartit dormitorul cu ei atatia ani.

Asteptam sa vedem ce se mai intampla si va tin la curent cu noutati.
Poate ... poate ... avem putin noroc de data asta.

Festina lente !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

IP:

Severus wrote:Asteptam sa vedem ce se mai intampla si va tin la curent cu noutati.
Poate ... poate ... avem putin noroc de data asta.

Chiar te rog sa te ocupi.
Daca scoti pui din aia galbeni, sa stii ca ma abonez si eu la cateva exemplare... n-am mai avut severumi de pe vremea lu' Ceausescu.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015)
Thereau
Member
[Avatar]

IP:

Cu putin noroc scoti pui de la ei si rezolvam problema de severumi din Bucuresti

#Colectiv
[Email]
Severus
Senior member
[Avatar]

IP:

Thereau wrote:Cu putin noroc scoti pui de la ei si rezolvam problema de severumi din Bucuresti

Sa dea Cel de Sus.
Inca nu sunt sigur de ce se va intampla, dar prea se comportau EXACT ca perechea de red spotted pe care am avut-o.
Altfel nici nu mi-ar fi atras atentia.

Festina lente !

Forum Index » Cichlidae
Go to: