[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: qwerty
Forum Index » Profile for qwerty » Messages posted by qwerty
Message
Salut. Un update la bazin, cu poza. Nu mai are potential, dar nici eu nu am timp sa il setez din nou.
Cum spune si anuntul, cumpar cateva poturi de Eleocharis acicularis 'Mini'.
stefanp wrote:Daca ai drum in Budapesta, vezi la Green Aqua...au acolo de te doare mintea...


Salut. eu am vrut sa merg la Green Aqua, dar preturile m-au dat pe spate. Au preturi foarte mari.
Salut Anca. In canistra iti intra 5-6 litri Siporax.
Salut. Imi place masa verde din bazin. Se vede ca este sanatoasa. Am remarcat si piatra. Arata bine in masa verde de plante, culoarea este faina. Asteptam un scape cu tot ce ai.
@anca, eu am SunSun 403B, cu UV. Merge din Februarie anul trecut. Este plin cu 5 litri de siporax si mai si trage prin doua canistre de inox pline cu 25 litri de lava. Primul model postat de tine nu stiu nimic, dar nu sunt incantat de modelul cu pompa separata. Eu sunt multumit de marca Sun, visavis de pret.
Betmen, nu vad pentru ce sa fie scandal, ca doar nu ne disputam vreun loc pe scara ierarhica.
Eu mi-am expus experienta mea cu Vimi. Si eu tot pentru rezultatele expuse de altii am trecut la Vimi. Eu imi explic declinul bazinului pe seama lui Vimi. La mine nu a mers, am trecut inapoi pe EL si am stabilizat bazinul inapoi, fara vreo schimbare de alt fel, doar fertilizarea.
Anca nu trebuie sa ia litera de lege ce am spus eu, eu i-am sugerat sa renunte o vreme la Vimi, fara vreo alta modificare, sa vada daca apare vreo imbunatatire.
Salut Anca. Parerea mea, pentru inceput renunta la Vimi. Asta iti cauzeaza toate problemele. Eu am patit-o. Nu lua inca o decizie pripita in vederea fertilizarii. Deruleaza in urma pana la momentul cand au inceput plantele sa intre in declin. Eu as mai marii putin doza de ferroplol, ai destul de multe plante iar intr-o saptamana ce pui tu acum se cam papa. Easycarbo nu este neaparat nevoie sa folosesti, ai co2. Renuntand la EasyCarbo poti directiona bugetul cheltuit pe el inspre alt fertilizant.
Daca insisti pe schimbat fertilizarea eu as merge pe schema nr.3, dar fara EasyCarbo.

P.S. trebuie sa te inarmezi cu rabdare, schimbarea nu o vei vedea in termen scurt, adica 2-3 zile. Dureaza cam 2-3 saptamani. Eu am trecut pe drumul pe care treci si tu
sonda \electrodul este acelasi obiect.

Dennerle comfort este aici, dar este cam lungila. Cauta una SH


http://www.acvamax.ro/index.php?cPath=347_378
Salut. Sau modelul asta de electrovalva.
dennerle comfort
Salut Anca. Sfatul meu este sa renunti la Vimi. Nu face pe cat zice. Eu am avut aceleas probleme ca si tine, cu plantele, cand am folosit vimi all in red. Au ramas aproape toate plantele numai bete. Nu stiu ce putea avea fertilizantul de nu obtineam rezultate, pe care unii le obtineau. Si nu am schimbat altceva decat fertilizarea. Este cert ca trebuia sa torn cu galeata zilnic, lucru ce nu imi convenea, 60ml zilnic, la bazinul meu. Foloseste numai Ferropol la schimbul de apa, si ferropol 24. Eu folosesc acum gama EasyLife, de fapt ce am si avut inainte de Vimi, luasem un bidon de 5L, dar ma mancat in dos dupa aceea sa incerc Vimi.
Se observa si gauri in plante. Poate ar trebui sa fertilizezi si cu Kalium.

P.S. Incearca o vreme sa nu mai folosesti Vimi, vezi ce rezultate obtii.
Atunci cauta Dennerle, JBL, Sera. JBL mai are sistemul cu electrovalva in controller, eu zic sa nu ei modelul ala. Daca se duce electrovalva probabil trebuie sa schimbi cu tot cu controller.

Si SH gasesti care au fost putin folosite. De multe ori faci un sistem din bucati pana gasesti unul complet.
Salut. In tot sistemul Co2 important calitativ este reductorul si electrovalva. Controller-ul poate fi si unul ieftin, care afiseaza valoare, inchide/deschide electrovalva.
Gasesti second reductoare si electrovalva, trebuie doar sa urmaresti in timp, asta daca nu te grabesti. Reductor bun, ce am si eu, este Sera si Dennerle, le am pe amandoua. Mai gasesti si JBL, sau noi din magazin ceva chinezesti, care multi le au si sunt multumiti. Daca optezi pentru un sistem complec nou, asat te va costa ceva bani, dar poti gasi sistem complet chiar si SH. Trebuie doar sa stii cat vrei sa cheltuii.
Nu ar fi rau. Ii spun.
Salut. Astazi am fost la scormonit pietre la evidecor. Tot discutand cu patronul de acolo despre substrat inert, la un moment dat mi-a adus o mostra de argila/roca vulcanica, pe care vrea sa o aduca la vanzare. Are granulatia foarte buna, putin mai mare decat manado, dar nu cu mult. Tot incerc sa il conving sa aduca si piatra ponce, i-am dat tema de casa, i-am aratat Matrix-ul. Acum a ramas sa caute sursa, sper ca o va gasi, iar pretul nu va fi nesimtit Mai vrea sa aduca roca vulcanica neagra(a mai avut intr-un timp) si roca vulcanica pentru filtrare. Speram sa intre in lumea acvaristicii cu ceva produse folositoare.
Diferenta intre ce?si ce?
No problemos
Eu am vazut sistemulla Laurentiu, dar pe functia de overflow. Daca el spune ca a folosit la picatura si a functionat, asa este. Atentie doar la detaliile ce le-a descris, sa fie etanse lipiturile.
Laurentiu A wrote:Eu am folosit acest model cam un an de zile fara nici cea mai mica problema. Chiar la un sistem de schimb al apei prin picurare pentru un acvariu cu discusi. Il folosesc si acum ca overflow de rezerva la acvariul marin. Nu am avut niciodata probleme cu el. Singura conditie este sa ai o etanseizare perfecta.


Ai primit raspuns de la Laurentiu.
Salut. Eu am vazut sistemul lui Laurentiu. Daca spune ca functioneaza, asa este.
CNC-istule, te ocupi si de corali vii
 
Forum Index » Profile for qwerty » Messages posted by qwerty
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com