[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: qwerty
Forum Index » Profile for qwerty » Messages posted by qwerty
Message
Acum incerc alt set-up. Am umplut filtrul sita in interior cu perlon. Sita va retine grosul iar perlonul restul ce trece de sita. Sa vedem in cat timp se colmateaza.
Stiu ca nu voi gsi acel material care sa retina tot si sa fie schimbat rar. Dar macar la o luna sa il pot schimba, nu mai des. Am sa incerc si cu vata perlon, lava maruntita si ce-o mai fi Continuam cercetarile.
Revin in subiectul " prefiltrare". Dupa cum am spus am realizat prefiltrarea inainte de canistra. A ramas sa testez materialul filtrant. Primul a fost un cartus de bumbac de 5 microni, care dupa o saptamana s-a colmatat. L-am spalat si l-am montat din nou. A functionat cateva zile. Am schimbat cu un cartus PP de 20 microni. Acesta s-a colmatat in 3 zile. Concluzie: trebuie altfel de material filtrant, cartusele filtru nu sunt bune, indiferent de cati microni are, se colmateaza repede. Am sa incerc lava maruntita. Momentan pana imi vine lava folosesc sita de 80 microni.
Va tin in actualitate. Poate pana la urma umplu filtrul cu burete fin.
Ca si filtrare este ok. Sorburile si evacuarile de la canistre sunt in capete opuse, sunt imperecheate, evacuare si sorb. Mai este un filtru intern Fluval U4 care functioneaza pe Spraybar iar la nivelul substratului un cap de pompa care matura substratul. Curenti sunt suficienti, chiar prea tari cred eu.

@Lucian. Nu opresc CO2 deloc iar No3-10mg/l. Pe geam se depune alga pe toata suprafata, uniform, pe care o curat cu magnetul. Dar nu este excesiv depunerea, normal.
Asta cu neoanele am inteles. Ce fac cu algele? Sa fac un test de Fier si Potasiu?
Pot sa reduc programul de luminare. Imi dai o varianta? Multumesc.

Co2 2bule/sec, vad ca plantelor le este bine, perleaza, fac lant de bule.
Ferropol cat scrie pe cutie, nu stiu acum din minte, capacul este gradat.
In mod normal capacul cu neoane trebuia sa fie mai in spate, a fost proiectat pe mijloc acum. Dar il voi modifica si voi concentra lumina mai mult pe spatele acvariului.
Dimensiuni acvariu L=140
l=50
i=60
Neoane T8 36watt 2-Grolux
2-Aquastar
1-daylight

Canistre externe Jebao 1200l/h
Tertatec Ex700
Filtru intern Fluval U4
Co2 Sera
Substrat Manado 20ltr+nisip decor luat din Horn.....!

Programul de lumina este impartit: Aprindere 2 Grolux ora 08AM, ora 9.30AM 2 Aquastar + 1 daylight,

stingere ora 17PM 2 Aquastar+1 daylight, stingere ora 22.30PM 2Grolux.

Fertilizant Ferropol JBL lichid
Biotopol pentru schimbul de apa
Ma puteti ajuta cu identificarea cauzelor acestor alge?

Testul arata asa:
No3-10mg/l
No2-0mg/l
GH>7*d
Ph-7,6
Cl2-0mg/l

Multumesc.
Vand Termometru Tetratec nou, 300 watt, probat doar. Am temp. constanta la 27 grade si nu imi foloseste.

Eheim VaccumCleaner nou, incercat de doua ori.

Toate au garantie si livrare gratuita prin Posta Romana

Termometru- 80lei
Eheim VaccumCleaner-200 lei
ok.
Salut. Revin cu niste teste, facute cu tester-ul de la JBL, 6in1.

Testul arata asa:
No3-10mg/l
No2-0mg/l
GH>7*d
Ph-7,6
Cl2-0mg/l
Nu stiu cat este de concludent acest test. Voi ce parere aveti? Multumesc.
Vand fltru TetratecEx 700. Este inca in functiune, nu curge, functioneaza impecabil.

Pret 280 lei.
Ce aparat ai? Creste iso si compenseaza cu + expunerea.
koala wrote:eu te indemn sa iti faci filtrare cu sump si BeanAnimal... overflow intern, nu se vede nicio teava pe-afara.
- repet recomandarea de a vedea bazinele mari ale lui AdiRadu si Ovidiu Ungureanu.
.


Asta inseamna gaura in fundul bazinului. Am vazut ceva pe net in felul asta.
Multumesc tuturor de sfaturi. Loc cum am spus, va fi, va sta intr-un living pe care anul asta il am in proiect sa il fac, deci voi lua in calcul si acvariul, orice dimensiune va avea el.

@humbert, ce medii de filtrare ai in canistre?
Multumesc Dragos.

In momentul de fata am doua canistre, una Jebao 1200l/h, volumul canistrei fiind undeva la 16litri, 4 sertare si un Tetra Ex 700. In Jebao am asa: primul sertar, ceramica, al doilea sertar, carbune, al treiea sertar, burete mediu, iar ultimul sertar, perlon. In Tetra am mediile de filtrare oferite cu canistra.

Intrebare: Ce imi recomandati sa schimb la ele, cum ar merge mai bine organizate mediile de filtrare in ele sa aibe randament bun, si biologic si mecanic. Eventual pot suplimenta cu filtre interne daca propuneti si asa ceva. Multumesc.
Multumesc Dragos!
Multumesc Koala!

Am mai invatat acum un lucru de cand experimentez sa filtrez cat mai bine apa din bazin. Canistrele, parerea mea acum, trebuie sa aibe un debit cat mai mare, poate peste 2000l/h, asta iti da avantajul sa te intinzi cu orice alt sistem de prefiltrare inaintea canistrei si iti mai ramane si debit suficient. Am sa monitorizez o vreme cum se comporta debitul la canistre si cred ca in final le voi vinde si voi lua altele cu debit cat mai mare. Mai experimentam si mai invatam cate ceva
Multumesc de apreciere. Da, este cam pe mijloc. Acum ca sa-l scot sau sa-l misc fac cam mare deranj, creanga are multe ramificatii si in spate, care acum nu de vad, plus ca este prinsa de o talba de plastic, sa stea dreapta, si fixata peste cu pietre, manado si nisip. Acum las asa o vreme apoi poate modific totul in el.
Astept sfaturi legat de dimensiune Inca sunt in faza de cecetare
 
Forum Index » Profile for qwerty » Messages posted by qwerty
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com