[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Sebastian Costin
Forum Index » Profile for Sebastian Costin » Messages posted by Sebastian Costin
Message
Se reduc preturile pentru ca s-au schimbat produsele incluse:
Pret pentru tot ce este descris mai jos: 1400 lei transport inclus sau 1200lei cu ridicare de la domiciliul meu.

Momentan bazinul este in functiune, cine plateste in avans si asteapta pana pe 1 decembrie primeste totul la 1200lei trasport inclus sau 1000 lei cu ridicare de la domiciliu.

Bazin:
60x45x45 - sticla float 10mm cantuita pe toate muchiile, lipit fara exces de silicon, silicon negru
Cabinet:
60x45x80(h) - lemn deschis, pal dublat pe toate laturile - 4 picioare reglabile
Sump:
pe toata suprafata interioara a standului 3 compartimente cascada. Sumpul este iluminat
Fittinguri:
tur si retur cu flanse + furtune - incluse si montate la bazin (tot ce este necesar pentru circulatia apei intre bazin si sump
Lumina:
Aquazonic T5 modificata (aprinde cate 2 tuburi pe timere) - 4x24w tuburi Aquamedic reef blue noi + 4 tuburi de rezerva (printre care 2X10.000k)
Recirculare: Eheim compact 3000+ - aproape noua

De asemenea, sunt interesat de schimb cu urmatoarele: Sistem dozare Ca: reactor calciu, butelie co2, reductor CO2 cu solenoid, PH controller) sau pompa de dosare 3 cai. In acest caz negociem
viulian wrote:Fain fain! E normal sa fie gura aceea asa larg deschisa ? Nu stiu nimic despre coralul respectiv

Pofta-i mare! A deschis cat a putut sa intre cant mai repede artemia pentru ca ii este furata de yellow
Timpul a fost extrem de scurt, abia ca am prins 3-4 cadre. Macar de reusam sa focusez orificiul bucal ...
oare-i prinde bine un vin alb?
image
O sa ai corali obezi
S-a fraguit o acropora si se scot la vanzare mai multe bucati.
Preturi de la 50 lei pentru 2-3 fragur de 3-6 cm
Poze pe mail
Am tras o poza cu lampa aprinsa. Deocamdata mai lipseste un blue + din schema in locul unui tubului Aquablue special.
Formula, de sus in jos, este:

ATI Blue Plus
ATI Aquablue Special
ATI Purple Plus
ATI Actinic
ATI Coral Plus
ATI Blue Plus

image

Este un bazin cu un rockscape foarte reusit. Iar unghiul de fotografiere este foarte inspirat. Daca mai exersezi putin si la partea de fotografiere cred ca or sa iasa niste poze superbe
Gabriel wrote:Sebi,

Spune-mi dimensiunile pieptanului (o schita ar fi super) si-ti trimit eu unul taiat cu router-ul laser transparent, negru, alb cum il doresti.

E pacat sa faci un bazin de sticla ultraclara cu un pieptan taiat la mana.

O zi buna
Gabriel

Cred ca cuvintele de lauda sunt de prisos insa multumirea cu siguranta nu este.
Multumesc Gabriel!
Nu, am ramas fara finantare ca mi-am luat lampa si neoanele
Pai ... da. N-am zis.
Practic imi lipseste doar bazinul. Am toate celelalte
Sebastian Costin wrote:Pompele Koralia nu mai sunt disponibile la vanzare. Astfel, pretul pachetului scade la 1500lei si cuprinde:
Bazin:
60x45x45 - sticla float 10mm cantuita pe toate muchiile, lipit fara exces de silicon, silicon negru
Cabinet:
60x45x80(h) - lemn deschis, pal dublat pe toate laturile - 4 picioare reglabile
sump: pe toata suprafata interioara a standului 3 compartimente cascada. Sumpul este iluminat
fittinguri: tur si retur cu flanse + furtune - incluse si montate la bazin (tot ce este necesar pentru circulatia apei intre bazin si sump
Lumina: - una din variante -
a) HQI 70W bec Aquamendic 13.000k nou - cu montare pe bazin cu ventilator si moonlight (de fabrica) sau
b) T5 - 4x24w tuburi Aquamedic reef blue noi + 4 tuburi de rezerva (printre care 2X10.000k)
Recirculare:
Eheim compact 3000+ = 1 luna de functionare
Filtrare:
Filtru cu pat fluidizant Mini X de pe fish-stree.com (pt. carbune activ sau antifosfati)

Pot vinde separat:
a) HQI 70W - cu montare pe bazin, balast extern care aprinde separat (HQI, ventilator si moonlight) cu ventilator si moonlight (de fabrica), moonlight defect - 250lei pretul nu include becul.
b) Bec HQI 70W - Aquamedic Aqualine 13000k - aproape nou - maxim 2 saptamani de folosinta cate 2h/zi - 150lei


Lampa HQI a fost vanduta.
Raman cele de mai sus si:
a ) Bec HQI 70W - Aquamedic Aqualine 13000k - aproape nou - maxim 2 saptamani de folosinta cate 2h/zi - 150lei
b ) Bec HQI 70W - 10000 k - 100 lei transport inclus
Dragos draga,
pieptenele are fix 25cm da e pozat pe muchia bazinului asta mic
La cel mare inca visez ca nu e gata
kirucd wrote:Dar de ce nu l-ai facut pe toata lungimea? Cu ce completezi in laterale? Din ce material l-ai facut?

O zi buna,
Dragos


Decupajul sticlei are dimensiunea de 6x25cm.
Pieptenele este din comatex de 5mm si va sta intre doua baghete de sticla de 1.5cm x25 lipile pe muchia fantei bazinului.
o bagheta de sticla de 5mm + pieptelele in fanta = grosimea sticlei
cealalta bagheta am sa o fac cu 5mm lai lata si mai linga si va fi lipita in interiorul cutiei overflowului.
Astfel, pieptenele meu va culisa perfect, putind fi scos cu usurinta.
Am terminat pieptenele ...am facut eu daca nu am primit ajutor specializat
image
Am facur un test de ''culoare'' ...
image
Este vorba despre un sistem ceva mai mare decat Salt'n pepper in care sa predomine SPS.
Imi doresc:

Bazin: 100x50x45(h) sticla de 10mm ultraclara, cantuita, cu sistem Bean Animal (daca nu o fi tot din clearglass ma multumesc cu fata si lateralele)
Cabinet: 100x50x80(h) - metalic cu placare pal - il am facut, grunduit, mai trebuie vopsit
Iluminare:
- T5 6x39w cu tuburi ATI cu aprindere 2 cate 2 - pe care o detin

Sump de maxim 80 cm, cat mai simplu: 3 compartimente cascada si care sa gaszuiasca:
-skimmer NAC 5 - pe care-l detin
-sistem ATO - pe care-l detin
-pompa recirculare Eheim 5000+ pe care o detin
-filtru Biopalete - pe care-l detin

Sistem Bean Animal din PVC-U - pe care le am. Voi utiliza tevi de 25mm la exterior (undeva la 21mm in interior) ceea ce inseamna suficient flow in full siphon)

Aquascaping-ul:

Am sa incerc un aranjament care cica se numeste ''Bonsai reef aquascape'''

... Ce ma nelinisteste este ca overflow-ul extern are un decupaj de 25x6 cm iar in acest spatiu trebuie sa construiesc un pieptene (cum e cel de la Aqua medic) si care sa imi permita urmatoarele:
Partea fixa lipita in decupaj iar partea mobila sa fie inserara in prima - sa-mi permita modificarea nivelului din bazin dupa bunul plac.
Ok, cei de pe aici care lucreaza in plexy, trag din umeri si nu vor sa isi bata capul sa ma ajute .
Poate ma sfatuiti si voi
Pompele Koralia nu mai sunt disponibile la vanzare. Astfel, pretul pachetului scade la 1500lei si cuprinde:
Bazin:
60x45x45 - sticla float 10mm cantuita pe toate muchiile, lipit fara exces de silicon, silicon negru
Cabinet:
60x45x80(h) - lemn deschis, pal dublat pe toate laturile - 4 picioare reglabile
sump: pe toata suprafata interioara a standului 3 compartimente cascada. Sumpul este iluminat
fittinguri: tur si retur cu flanse + furtune - incluse si montate la bazin (tot ce este necesar pentru circulatia apei intre bazin si sump
Lumina: - una din variante -
a) HQI 70W bec Aquamendic 13.000k nou - cu montare pe bazin cu ventilator si moonlight (de fabrica) sau
b) T5 - 4x24w tuburi Aquamedic reef blue noi + 4 tuburi de rezerva (printre care 2X10.000k)
Recirculare:
Eheim compact 3000+ = 1 luna de functionare
Filtrare:
Filtru cu pat fluidizant Mini X de pe fish-stree.com (pt. carbune activ sau antifosfati)

Pot vinde separat:
a) HQI 70W - cu montare pe bazin, balast extern care aprinde separat (HQI, ventilator si moonlight) cu ventilator si moonlight (de fabrica), moonlight defect - 250lei pretul nu include becul.
b) Bec HQI 70W - Aquamedic Aqualine 13000k - aproape nou - maxim 2 saptamani de folosinta cate 2h/zi - 150lei
Continuarea:
Mic dar hmmmm! Imi amintesc ca-l primisem in doar cativa polipi, s-a dublat, insa e tot mititel. Asa-i e felul
image
Toate-s vechi si noua toate
image
Sunt interesat de achizitia/schimbului unei lampi in configuratie 6x39w.
Lampa trebuie sa fie de fabrica, poate safie fara neoane sau sa aiba partea electrica defecta.
Pot sa dau la schimb mai multe produse acvaristice (acvariu marin cu stand-fittinguri si sump, lampa hqi 70w, lampa T5 4x24w, reactor cu pat fluidizat MiniX de pe fishstreet e.t.c.

Multumesc
 
Forum Index » Profile for Sebastian Costin » Messages posted by Sebastian Costin
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com