[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Iepurica
Forum Index » Profile for Iepurica » Messages posted by Iepurica
Message
Multumesc pentru sugestii. Problema este, insa, nu numai algele (care inca nu au devenit de necontrolat). Mai precis era ca, in afara de ceratopteris nu vrea sa creasca nimic bine pe acolo. O sa incerc sa schimb apa cat mai des cu putinta. Cat despre clor, am noroc ca pe aici nu se pune nimic in apa (e, literalmente, apa de ploaie filtrata si atat). Interesant e ca am avut probleme mari de tot cu algele in acvariul mic. Si, dupa ce m-am enervat (am schimbat apa la doua zile, am curatat substratul, geamurile, am avut ancistrusi, nu va mai spun ce am stresat bietii pesti) si am aruncat aproape toate plantele atacate, acuma nu mai am decat ocazional, daca uit si nu schimb apa, precum am zis, la o saptamana, o saptamana jumatate.
Ca o observatie. La acvariul mic, care are 54 de l schimb apa a o saptamana jumatate si pestii sunt sanatosi, plantele arata minunat. Chiar ma intreb cine are timp sa care 75 l de apa odata la doua zile????!!!!!!
Ceratopterisul l-am pus dupa ce am pierdut aproape toti Echinodor-usi. Iar Bacopa era chiar in coltul opus, unde era liber, "open space" cum s-ar zice. Chiara m replantat cateva crengute care s-au desprins din planta mama in alt loc, tot aproximativ liber. Tot asa, ca sa nu mai zic ca guramii au o ciuda pe biata planta. Numai pe ea o papa.

Acvariul are 250l, dimensiunile sunt 50x50x100 cm (scuze, am gresit mai sus), temperatura e de 27 C, ph-ul cred ca e ok, pentru ca apa de aici are duritate foarte scazuta. Am o pompa Eheim 440l/h, schimburile de apa le fac la 3, maxim 4 saptamani, cam 30 % - din motive de lipsa de timp, amandoi lucram pana seara tarziu si e nevoie de doi ca sa caram toata cantitatea aia de apa. Ca pesti am pe acolo:3 scalari ("mosteniti", i-am cumparat cu tot cu acvariu - fara suparare pentru fani, dar nu sunt pestii mei preferati), doi gurami perlati, doi gurami albastri, trei gurami pitici, 3 Botia, 1 ancistrus si doi Kuhli Ali. Substratul e pietris maruntit. Acvariul il am din vara anului trecut si pana acum nu au fost probleme majore. Decat ca am pierdut doi ancistrus unul dupa altul, aparent fara cauza. In schimb, m-am pricopsit cu alge de vreo cateva saptamani.

De ce am intrebat de alte cauze. In primele luni plantele s-au dezvoltat chiar frumos. Aveam o mini-jungla acolo, de care eram tare mandra. Si dintr-o data... au aparut toate problemele pe care le-am spus.
Maine verific si imi iau neoane mai bune. Problema este ca trebuie modificat capacul. smilie Asa a fost dotat din fabrica si stiu ca intensitatea e in functie de lungime.

De-abia astept sa ii spun si lui barbati-miu!!!! Domnul imi stingea unul, cica e prea multa lumina. Poate insa sa mai fie si alta cauza, daca nu merge cu lumina?
Am o problema cu plantele din acvariul mare (250 l, 50x50x100 mm), care are, de fapt mai bine-zis avea, destule plante. Nu le merge deloc bine. Cresc filiforme, lungi si fara frunze aproape, cele care nu fac asta se umplu de alge. Mai trebuie adaugat si prostul obicei pe care pestii mei l-au capatat de la un timp, de a manca din frunzele plantelor. Asa ca arata bietele de ele ca dupa razboi, cu gauri in frunze, tulpini subtiate. Singura care pare a fi ok e ceratopteris-ul, care creste, tot creste. Dar am avut o gramada de echinodorus, care au sucombat una cate una. Si ca un alt exemplu, am avut o Bacopa Caroliniana. Cat a stat in acvariul de 54 l a crescut intr-un ritm nebunesc. Frumoasa, super bogata si verde. In final a trebuit sa o mut in acvariul mare unde nu a rezistat decat cateva saptamani. Pe langa faptul ca se dezradacina singura, ajunsese ca vai de lume, rara, decolorata, cu frunzele ciupite, intr-un cuvant fara viata. Temperatura e intre limitele de pe eticheta (acolo scrie 15-28 C), eu zic au si lumina destula (sunt doua neoane, sotul meu zice ca-s de cca. 28W). Am trei scalari, 6 gurami, trei botia, doi Kuhli ali si un Ancistrus.

Nu stiu ce sa mai fac, poate cineva sa imi dea o idee?
Pardon, Botia. I-am botezat.
Multumesc frumos de raspuns(uri). Nici mie nu imi venea sa cred, dar daca consortu' zise, am zis ca-i mai bine sa intreb. Cat despre Bocatia, nu am avut probleme cu ei pana acuma, mai ales ca ancistrusul ramas e mai mare decat ei. Daca mai iau in considerare si una bucata Platy care se considera sanitar (face mofturi la mancare si atenteaza la tabletele pentru sanitari) si pe care ei o ignora constant.... In plus, ca sa fiu sincera, pe langa guramii, Bocatia sunt preferatii mei.
Am "potai" d-astea la mine in acveriul mare (250l) in ciuda celor trei Clown Loaches (nu stiu cum le zice in romaneste) care isi fac hotarat treaba sii i vaneaza constant. Sotul meu se jura cu mana pe inima ca i-a vazut hacuind un ancistrus. Chiar e posibil sa omoare pestii de fund? Stiu ca singura solutie e sa schimb substratul (ca sa scap de ei), dar costa o avere si nu prea imi permit acum. Are cineva vreo idee? Aproape ca imi vine sa mai cumpar doi clovni.....
Am ceva probleme cu unul dintre scalari. Dupa cate am observat eu, sunt doi masculi si o femela. Maculii s-au mai ciomagit ei, dar fara prea mari probleme pana acum. Astazi insa, unul dintre ei, cel mai mic, arata sifonat rau. O buza muscata serios plus (ce mi se pare cel mai grav) are un soi de pielita, sa zicem, de culoare alba peste unul dintre ochi . Nu stiu cum sa procedez, nu stiu daca e boala sau e doar lovit; ma poate ajuta cineva? Acvariul are 250l, mai am sase gurami pitici in el, doi perlati si doi gurami albastri, plus trei bocatia.
Sper, o sa va tin la curent, da' pe-aci totul costa cam de trei ori mai mult decat oriunde altundeva in Europa. Poate si pentru ca se importa tot (cu taxe pe masura). Cat despre alea 350 000 (coroane) ... unde n-ar da Dumnezeu sa le am!! Nu as mai avea imprumut la banca, as veni si eu acasa.....
Multumesc frumos de sfaturi (si urari), o sa incerc sa vad cat costa timer-ul cu pricina. Nu de alta, dar mi-ar parea rau de plante, au crescut tare frumos.
Stiu ca a mai fost un topic despre asta, dar as avea o intrebare, pe langa cele care au fost puse acolo. Plecam in concediu pentru aproape trei saptamani. De hranit pestisorii mei are cine. Vine prietena mea in fiecare zi pe la ei. Filtrarea si aerarea or sa mearga non-stop, problema e cu lumina. Nu am acuma posibilitate sa cumpar timer, are ceva daca las lumina stinsa? Acvariul cel mare este aproape de geam, deci ar cam avea lumina vreo 10 ore pe zi. Celalalt e mai departe un pic dar primeste si el destula lumina de la geam.
Am reusit, in sfarsit, sa gasesc o planta de Ceratopteris pe care am plasat-o frumos la viviparii mei din borcanel (54l), problema insa fiind urmatoarea: maria sa creste cu viteza luminii si cum n-as vrea sa o masacrez degeaba, am o intrebare. Merge sa ii tai ramurile care-s prea lungi si sa le replantez dupa (cum fac la Cabomba de ex.)?

O a doua "problema" ar fi, ca dela un timp, guramii mei impreuna cu cei trei scalari aferenti (din acvariul mare - 250l) au inceput sa casune pe plante, care cam arata ca la razboi: gauri in frunze, unele sunt chiar zdrentuite bine. Pana acum nu mi s-a mai intamplat. E ceva ce nu fac eu bine sau au ei tendinte - hm! - vegetariene?
Merci frumos de sugestii, are sotul meu ce face week-end-ul asta....
Pai, avusei o femela de platy si o pereche de xifo, de aceea m-a batut gandul ca tipu' a vut o aventura. Mai ales ca unul dintre puiuti are aripioara dorsala ca cea a masculilor de platy si sub abdomen un soi de aripioara lunga subtite si ascutita.... Din cate stiam eu, xifosii au aripioara aia ascutita la coada. Arata cam ciudat - nici a xifo, nici a platy - dupa parerea mea, desi el ca specimen e tare frumos. Ailalti aduc a xifo.....Nu mai inteleg nimic
Am citit pe undeva ca xifo se poate incrucisa cu platy.... De ce intreb? Pentru ca puii mei pe care ii credeam de platy au inceput sa cam semne cu xifo. Nu sunt ai perechii de xifo pe care am avut-o inainte, pentru ca aceia erau rosii cu alb, iar astia au coditele negre. Sa inteleg ca m-am categorisit cu ceva metisi? :o
Cumparai o buturuga de la magazin pentru borcanelul meu de 16l, in care am izolat temporar trei corydorasi (din lipsa de spatiu, platy mi-a facut puiuti). numai ca pacatosenia nu-i grea si pluteste. Pe langa solutia mea temporara (pusei o piatra peste, da' nu-i teribil de aspectuos), are cineva vreo idee cum s-a fixez pe fund?
Multumesc, asa am sa fac. Mai trebuie sa il lamuresc pe al meu sot, el e tare atasat de ei. Pacat, erau tare simpatici.
Am scris mai sus ca sunt trei. Cat despre varsta, nu prea am habar, pentru ca nu au fost ai mei de la inceput, dar nici mici nu mai sunt pentru ca au vreo 10 cm in inaltime cu aripioare cu tot, unul dintre ei este chiar mai mare decat ceilalti doi. De altfel, cel mai mare pare cel mai atacat dintre toti. Din pacate nu prea am unde sa il separ, mai am un singur acvariu de 16l, iar ala e MULT prea mic pentru bietul de el.
Am si eu o problema cu cei trei scalari ai mei. De cateva zile se bat ca chiorii si nu prea inteleg de ce. Se musca unul pe celalat, unul dintre ei arata de paraca l-a zgariat cineva cu un cui, unul s-a ales cu buza praf, aripioare zdrentuite..... Nu stiu ce e nu e in regula, nu ma pricep la scalari, pe cei trei i-am "mostenit" odata cu acvariul. Acvariul are 250 l, mai am 9 gurami acolo: cinci pitici, doi albastri si doi perlati, doi bocatia si trei ancistrus. Temperatura e de 27 de grade, e destul de bine plantat. Ce pot face?
 
Forum Index » Profile for Iepurica » Messages posted by Iepurica
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com