[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: EverSad
Forum Index » Profile for EverSad » Messages posted by EverSad
Message
Da!

Filtrul are volum de 1L si substratul tot de 1L.

In mod normal, ar trebui sa fie exact, considerand ca este substaratul si filtrul lor. (ambele fiind exprimate volumetric)

L.E. substratul vine cu filtrul in colet. (este neinceput/virgin)
nivel: nivelul de maxim al recipientului de la filtru.


Este mai putin ori mai mult, comparativ cu volumul filtrului?

Ar trebui sa fie doar putin sub nivel.
In acest caz?

1. Las asa.
2. Pun un burete daca trebuie sa stea substratul comprimat.

Alta intrebare...

Substratul il spal in apa luata din bazin? (cred ca este raspunsul corect)
Daca tot trebuie umplere automata, nu ar fi mai bine sa ma pregatesc si cu osmoza + sump + un bazin, mai de 300L?
Daca tot ajung la salinitade de 1020 ori pa` acolo, in final, poate mai vreau si "nemo+anemone". (macar sa manance si pufferul un "nemo" daca este cazul).
Multumesc de raspunsuri.

Se comanda:
- Eheim substrat pro - 4 x 250ml
- Prefiltru Eheim
- Eheim classic 150.


O piatra de aer cu pulverizare foarte fina, iau ulterior (imi plac bulbucile)
Oricum, o sa mai am bulbuci de la bureti cateva saptamani.

Inca o data, multumesc pentru raspunsurile foarte rapide. (in timp)

Acum macar stiu ce si cum sa iau.


L.E. YEEE! cu multumiri din partea saitului`
Presupun ca ajung marti.
Multumesc.

In acest caz, iau patru seturi de Eheim Substrat Pro (vad ca se vinde la 250Ml)

Merita sa bak un kil` de substrat pro? ori sa mai bag jumate din alt material?

Ce recomandati din urmatoarele:

https://www.nevertebrate.ro/material-filtrant-bio-mecanic-eheim-biomech-1l-18537
https://www.nevertebrate.ro/material-filtrare-biologic-eheim-substrat-1l-18540

eventual alta combinatie.....

L.E.

Cred ca merg pe varianta cu "kilu`".....
Daca imi place rezultatul cu acest filtru, mai iau unul si atunci iau un litru de alt material si scot jumatate de substrat pro ca sa mut in celalalt filtru, dupa care completez in acesta si nu pierd ciclarea.
Merci.
Sa fie treaba buna ma intereseaza, nu bugetul.

Practic, ar trebui sa pun straturi cu ce ai enumerat de jos in sus in canistra?


Si alta intrebare ca abia acum vreo doua minute am realizat.....
Ca sa nu deciclez bazinul, sa merg 2-3 saptamani cu filtrul extern si cu buretii simultan? (pana se fac bacteriile durdulii in canistra)
Salutari!

Am hotarat sa instalez Eheim classic 150 si prefiltru tot Eheim la un bazin de 80L
In bazin sunt 3 ancistrusi, (unul de ~9cm si doi de ~5cm) 10 neoni, un gurami pitic, un cory mare si doi mici, creveti si melci.
Plante, destul de slab plantat.
Acum am doi bureti enormi in bazin (filtru biomecanic cu pompa de aer) si ii curat cate unul la "tura" ca sa nu deciclez bazinul.
In principal in bazin se vad cei doi bureti care firesc, ocupa spatiul in garsoniera, ori nu asta am intentionat ca si decor.
Revenind la problema...
Prefiltru eheim are bureti, presupun ca aici va trebui spalare la fiecare schimb de apa ori mai des daca este cazul.
Ce bag in filtru? (in ideea sa umblu la el cat mai rar)
Siporax, minisiporax, combinatie cu amandoua si bureti?
Alte variante ori combinatii?
Multumesc de raspunsuri.

Referitor la marime, cica se face de 6 inch.
Ori acum are cam 2 inch si deja il am eu de 4 luni. (banuiesc ca avea 2-3 luni cand a fost luat de la pravalie).
Oricum, are sigur 6 luni ca varsta.
O sa mai astept si luna viitoare, poate gasesc mai precisa informatia cu inceputul bagaului de sare.
In orice caz o sa fie facuta in vreo doua luni.
Sigur...
Chiar acest indrumar, ca si altele citite nu "zice" cand dracu` nu mai este "juvenile" si cand trece de perioada respectiva.
Pana la urma, "after juvenile" este la 3-6-9 luni ori cand?
Asta nu inteleg....
In mod normal, daca ar fi sa ma ghidez dupa un ciclu natural, ar fi ceva de gen:
- Se naste si o freaca in apa dulce pana cand se simte el firesc sa migreze in zona de mangrove ori estuar (deja creste salinitatea)
- Pleaca de la mangrove (ca a crescut deja) si se duce la sectorul salmastru de 1005 - 1010.... YEEEE! aici papa alte bunaciuni care nu erau in apa dulce...
Intrebarea este: la cate luni de viata ar trebui sa nu mai fie "juvenile"
Daca presupun ca dupa 6-7 luni, este echivalentul, "after juvenile" gresesc?
In regula.
Banuiesc ca plantele au fost aduse de la sursa achizitionarii acvariului. (recent: adica)
Arata bine per ansamblu ce vreti sa faceti acolo. (personal, nu sunt adeptul excesului de buruieni in bazin)
Pentru puieti nu conteaza ori ajuta decorul respectiv. (se pot amenaja/reamenaja ulterior in ambele bazine dupa ce fac pui buruienile alea)
Vedeti la mine cum arata "treaba" la unul din bazine: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47078.page
Raspuns:
1. Galeata, lighean, bol, castron, casoleta cu apa din bazinul in care sunt acum puietii, si mutati acolo. (7 - 10L de apa cred ca este suficient)
2. Completat bazinul sursa la nivel ori macar partial.
3. Mutat in maternitate femela ori puii recenti.
4. Solutie/varianta de aerare a mediului/apei in care sunt mutati puietii.
5. Merg sa mai cumpar niste bere. (scuze de OFF Topic)
Daca totusi, incep prin luna Iunie, (salmastrarea progresiva a apei) ar fi prea devreme?
Planul ar fi sa iau direct din mare apa si sa adaug in bazin.
Firesc, o sa fac si masuratorile de salinitate.
Chiar nu mai are nimeni in ingrijire GSP?
Salut!
Apa, plante, ce inseamna? (a se citi: cati litrii, ce plante si cat de mari, substrat si ce mai contine bazinul)
"Parametrii normali" ai apei in acest stadiu, nu au nici o relevanta. (NO2, NO3, GH, PH, etc)
Poate o foto ar fi mai relevanta.
Si ce puisori?
Oricum, bazinul nu este ciclat. (presupun ca nu doriti sa verificati rata de supravirtuire a puietului in acvariul neciclat)
Asa ca mai bine cumparati o casoleta de plastic de 8-15L ori varianta cu galeata/lighean care se va alimenta cu apa din acvariul gata ciclat si mutati puii acolo temporar.
Ar fi buna si o aerare a apei daca se poate face split de la o pompa de aer.
Asta doar asa ca sa nu trebuiasca schimbata apa la doua - trei zile.
Poate daca dezvaluiti mai multe detalii, se poate incropi si un plan ori macar ceva recomandari de la colegii mai experimentati, temporare. (avand in vedere ca bazinul nou, trebuie ciclat intai)

L.E. Scuze, textul dumneavoastra este asemanator unui anunt de gen: cumpar bicicleta cu roti ! (fara nici un alt detaliu)
Cu lipitul de bazin, chiar nu este o idee buna. In general cand se aspira fundul, trebuie miscat putin lemnul pentru a fi aspirat ce se aduna sub el.
Pare a fi lemn de vie. Ori in acest caz, as zice ca inca cateva zile macar va trebui investita rabdare. Practic acum cateva luni, am tinut si eu unul intr-o galeata dar nu am contorizat exact cate zile (poate o saptamana) si pana la urma cum nu mai aveam rabdare, am prins lemnul cu un elastic de o piatra.
Ancistrusul acela abia asteapta sa ii ajunga cioata. O sa vedeti ce menaj ii va face.
In unul din bazine, fiind probleme cu algele ceva de genul:







Am bagat 4 ancistrusi mici (3-4Cm) si dupa 24 de ore, iata rezultatul:






Buruienile, aratau la fel ca sticla (maron si cu pete).
Aceasta fiind a doua actiune "clear algae" (acum 10 zile, am facut aceeasi manevra, dar nedocumentata foto).
Ar merge ca si solutie (in anumite cazuri) la intrebarea: cum scap de alge?
Salutari si stima pentru cititori.

Asa cum scrie la "post" , locuiesc cu un Green Spotted Puffer.

Parametrii:

- Dimensiune: 3.5 - 4 Cm fara codita.
- Detinator: (fericit/bucuros al specimenului) 11 saptamani.
- Garsoniera ciortanului: Bazin 60L cu ceva buruieni (se vede in foto).
- Hrana: Larve congelate si melci ori rame (vii).
- Colocatari: (in bazin) nimic. (ciupeste ori mananca orice misca)

Problema:

Cand trebuie sa incep tranzitia catre apa salmastra?
Multumesc anticipat de atentie si raspunsuri.
Foarte buna ideea cu Beta la bazinul de 15L. (inapoi)
Eventual mai iau un bazin de 30-40L pentru melci si ceva vegetatie potrivita pentru ca nu stiu daca produc suficienti melci in bazinul mic. (ma pun pe citit)
Monstru` cred ca poate sta cateva luni cu Ancistrusi in bazinul de 60L pana va fi necesar sa ridic salinitatea si va ramane singur.
Foarte probabil ca va trebui sa locuiasca in ceva mai mare pe viitor. (poate 150l) O sa aflu ce si cum.
Mai trebuie rezolvat, ce plante sunt potrivite, decor, ascunzatori....

Multumesc de sugestie si astept pareri/variante.
Daca capacul este de 60x30, bagheta care era fixata pe capac este de ~7W cu 4000K (lumina alba).
Eu cel putin asta am pe doua capace cumparate recent. (si masuratorile au fost facute cu testere).
Daca ai un alimentator gen cele de telefon si intrerupatorul pe cablu, se poate presupune ca ar fi aceeasi lampa.
Si ceva foto.
Cam asta din ce vad ca se gaseste repede (500 - 600 lei).
UPS APC BV800I 800VA, 450W
In urma unei discutii cu mos Craciun, acesta a zis ca ii aduce fetitei mele de 5 ani un acvariu.

Dupa ceva parcurgeri de text, prin 10 Decembrie 2019 am luat:
- Bazin de ~ 60L (60x30x38 cu capac LED 7W)
- Pad de bazin
- Substrat piatra alba 5-8mm si din pacate substrat multicolor (asta o sa fie donat lu` tanti soacra pentru litiera pisicilor, saptamana viitoare cand golesc complet acvariul).
- Filtru intern EVO - 520L/h
- Pompa de aer Tetra APS - 50 (silentioasa daca sta pe un burete).
- Un chici de busola cu un capac batant prin care iesea aerul secvential (am scos-o dupa cateva zile ca arata nasol si nu am gasit castel in consonanta cromatica cu busola).
- Plante: Microsorum pteropus ~25cm pot 6-7 frunze deja prinse pe lemn, Dennerle (nu stiu care soi ca sunt doua diferite) ceva gen 15 cm si vreo 5-6 frunze fiecare.
- Bacterii, Biotopol, FeroTabs, doua lemne si ceva granule (hrana) ca sa incep ciclarea.

Am facut ciclarea ~15 zile, am adus un Beta, doi Ancistrusi de 4-5cm si un Cory de 3cm.
Dupa ceteva zile am luat si 6 Gourami. (3 de ~4cm si trei de 2-2,5cm)
Pe la mijlocul lui Ianuarie am inchis efectivul cu inca 10 neoni.
Am mai luat un bazin de ~15L unde a fost mutat Beta ca devenise prea teritorial pe coltul unde isi facea veacu`.
Aici am luat direct apa si substrat din bazinul mare si am mai adaugat doar un filtru si bacterii + o buturuga plantata cu puii care se facusera deja la pteropus.

Accidente:
1: Unul dintre Gourami a ramas blocat noaptea intre carcasa filtrului si sticla in primele zile de cand au fost adusi. (a murit inecat? )
2: Acum vreo 3 saptamani, urmatorul accident: femela de Ancistrus de 5-6cm (deja) am gasit-o decedata cu burta in sus pe fundul acvariului pe la amiaza, desi dimineata era functionala.
Banuiesc ca a fost un exces de hrana. De vreo cateva zile copilu' incepuse sa dea mancare si a apucat sa dea de cateva ori fara sa stiu cat.
Femela nu avea pete, semne ori bloat. Pur si simplu asa normala cum era, o crapat.
Masculul de 8cm nu a avut nimic. Deasemeni un puiut albinos de 2cm care venise de cateva zile din acceasi sursa, nu a avut nimic. Ramane la rubrica mister.
Momentan, doar astea doua accidente.

Intre timp am renuntat la filtrele cu motor si am trecut pe filtre biomecanice (buretele in care se baga aerul din pompa) pentru ca este mai lent flowul si vad cand sunt murdare.
Teste de apa, (alea de la JBL cu telefonul) schimburi la 8-10 zile cu 25% au fost facute periodic, temperaturi 25-26C.
Daca tot a murit femela, Am mers la pravalia de pesti sa iau doi ancistrusi mici (personal imi place specia) si ce dracu` vad eu acolo..... una bucata Green Spotted Puffer de 3cm.
Normal, a venit cu mine acasa + cei doi ancistrusi de 2-3cm pentru care am intrat pe usa + doua pachete de larve tantari congelate.
Beta (spre bucuria lui) a ajuns inapoi in tancul de 60L si am bagat in tancul mic pe monstru si cei doi ancistrusi ca deja aveam alge.
Ma pun temeinic pe documentare despre monstru (a se citi: green spotted puffer) si ma duc iar la pravalia de pesti.
De data asta am venit cu un bazin de 80L, un capac identic cu cel care il am pe bazinul de 60L, (ambele au fundul de 60x30) doi cory de 2cm + doi ancistrusi galbeni de 3cm si ceva buruieni.
Am pus bazinul la ciclat cu vreo 20L din tancul de 60 si restul completare cu apa normala pana pe la 40L, biotopol, bacterii, filtru nou, fertilizant de plante + Beta, cei doi Cory si toti Ancistrusii mici (5 bucati).
Acum planul este sa mut tot poporul in bazinul de 80 (cand sunt sigur ca este terminata ciclarea) si sa spal bazinul de 60 ca sa ii fac garsoniera la Monstru. (firesc ca as baga cei doi Cory mici si 3-4 pui de Ancistrus, plus o reimpartire a buruienilor.
Bazinul de 15l o sa il fac crescatorie de melci. (sa aiba monstrul hrana vie)
Cam asta este aventura in doua luni.
 
Forum Index » Profile for EverSad » Messages posted by EverSad
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com