[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Maniacs
Forum Index » Profile for Maniacs » Messages posted by Maniacs
Message
Stiu vorba si o inteleg dar ... am tot luat si-am tot luat, iar acvariul respectiv fiind cel mai bine dotat am preferat sa-i "ingramadesc" acolo decat sa-i separ .... in curand probabil voi mai face unul din celelalte "giugiuc" si voi putea sa reduc suprapopularea ...

In cel de pe hol filtrul extern se plimba ... adica din cand in cand mai merge si prin ate acvarii .... Stiu ca asta nu este acvaristica in adevaratul sens al cuvantului dar .... fiecare dupa posibilitati ...


Pt. sesmar:

Stiu ca-s incompatibili dar ... in principiu majoritatea pestilor de acolo provin dintr-un acvariu de la jobul lu' fratimiu, care este in refacere, din casa am pus doar hoplo si scalarii pt. ca nu am unde sa-i mai tin (fusesera cu ceva timp in urma intr-un acvariu de-al meu).
In continuare o sa incerc sa satisfac, curiozitatea multora din voi:
Sa incepem cu primul acvariu (80x35x40cm) care din punctul meu de vedere arata destul de bine (puteti sa ma contraziceti). Ca dotari:
- capac Duolux 80 (IUPIII am reusit cu greu sa-mi achizitionez una bucata de la un forumist ... merci omu')
- filtru extern Tetratec EX700
- Incalzitor Tetratec HT100
- Background-ul din spatele acvariului este o aquarama pe care din pacate inca nu am reusit sa o asez cum ar trebui, probabil in curand o sa o schimb cu un fundal inchis.
- Fundul acvariului este presarat cu pietris dimensiuni 5-7mm, cura sper sa avansez la un substrat adevarat
- Pe langa pietris mai apar cateva pietre de rau care formeaza un "Stone Edge" si un semicerc
- buturugi 2 bucati dintre care pe una din ele creste un anubias cu vechime de vreo 5 ani (sper ca in ceva vreme sa arate mai bine- nu-s asa multumit de aspectul lui)
- ca pesti in acvariul am circa 30 de neoni, 7-8 pui de ancistrus din pepiniera proprie, 3-4 cardinali, vreo 5 plati, 4 gupi, 2 loricaria, vreo 10 cory si inca 4-5 bucati diferiti plus 3 broscute (e suprapopulat acvariul dar imi place sa fie animat)

image
image

image
image

Al doilea acvariu (80x35x40cm) este deasupra primului ... ca dotari am un capac marca "Hornbach" x 2 neoane 18W, filtru intern tetratec 800, incalzitor tetratec 100 ... pe fundal aceeasi aquarama asezata aiurea ... pe sol nisip alb 1-2mm, cateva pietre, 2 buturugi mopani, si inca o piatra cu gauri (artificiala) ...
In el ca populatie:
- 1 peste cutit de circa 7-8 cm (rar am onoarea sa-l vad prin acvariu, sta mereu ascuns in piatra artificiala)
- 5-6 pui de ancistrus
- 3 pui de gupi
- 6 red cherry
- 15 kuhli
- o multime de melci de substrat
E cam golut acvariu (in special decoruri) in timp sper sa reusesc sa-l completez.

image
image

image
image

image
image

Pe langa acvariile astea 2 la mine in camera mai am inca unul (80x35x40cm) pozitionat sub cele de deaupra, ste folosit momentan strict pentru inmultirea ancistrusi-lor si nu e grozav asezat. Al 4-lea din camera (90x35x40cm) este destinat inmultirii melcilor, pui de vivipari si creveti, deasemenea nu este asezat corespunzator.
Pe hol urmeaza al 5-lea acvariu (60x45x40) unde am vreo 3 carasi portocalii, 5 hoplo de vreo 10cm, 3 scalari maturi, cativa cory, inca ceva care chiar nu stiu cum se chema. Din pacate si acest acvariu sufera la capitolul "imagine" in el fiind doar pietris si cateva buturugi plus din cand in cand un tetratec EX700.

Acum sa trecem in sufragerie unde isi tine fratimiu acvariile. Sunt 3 bucati (80x35x40) toate suprapuse. La dotari omul sta destul de prost (eu am bagat bani in ele dar nu ma duce capul sa le asez frumos, la el in schimb e invers nu baga bani in ele dar le aseaza ingenios).
Primul lui acvariu este cel cu ciclide, in el poposind si cateva exemplare marca Lofty (merci mult pt. pestiuci) ... Curand ma bate gandul ca acvariul cu ciclide sa fie unul de 120 cm si sa-l facem impreuna dotat cu toate cele. Acvariul 2 de pe "rastel" este populat cu colissa, lerry si ceva gurami iar cel de-al treilea zebre, neoni si diverse. Deasemenea in toate cele 3 acvarii are melci de substrat cu nemiluita.


image
image

image
image




Sper ca am reusit sa va satisfac macar putin curiozitatea, orice sfat si sugestie sunt binevenite ... cine stie poate impreuna cu voi voi face acvariile sa arate mult mai bine. Scuzati calitatea pozelor, sunt facute cu telenul.

ROG PE CINEVA SA MICSOREZE POZELE .. doar asa am reusit sa le postez
pc.ciprian wrote:salut catalin, pe mine cel putin m-ai facut foarte curios cum arata bazinele si ce ai in ele? ceva poze?


3 sunt in schimbare de decor si apa ... altele 2 arata binisor ... O sa vina si poze ...
Salutare!

Cred ca a venit timpul sa ma prezint si eu. Sunt Catalin, am 27 de ani, locuiesc in Bucuresti undeva in zona Militari si sunt pasionat de acvaristica de cand ma stiu. Acvarii am de prin ’90 si impreuna cu fratimiu ma ocup de”sportul” asta. In prezent in casa avem 8 acvarii toate peste 110 litrii cu diverse specii (nimic deosebit). Pentru inceput cred ca e suficient
Cu ajutorul lui Lofty in seara asta se va rezolva "problema" ... Se poate inchide.

Merci,
Sunt interesat de ciclide africane. Daca are cineva de vanzare sau daca puteti sa ma ajutati cu locatia unui petshop din Bucuresti unde gasesc sa cumpar (exclus hornbach). Daca ma poate ajuta cineva astept PM.
Ma abonez si eu pentru data viitoare (daca va mai exista) ... sau zilele urmatoare ... azi chiar nu pot sa ajung in zona ... Cand vei mai da cu "sapa" in acvariu astept un semn de la tine..

Merci!
Am nevoie de un simplu sfat, nu de un topic, cred ca era un topic potrivit cel in care facusem postarea, nu vroiam sa transform intrebarea mea intr-o discutie dar ... probabil e binevenita si o discutie despre fundalurile de pe geamul din spate al acvariului. Cat despre exprimare ce pot zice, cred ca "dracu" face parte din fiecare din noi, daca totusi am deranjat o sa incerc sa evit ... La naiba
Am si eu nevoie de un sfat, cum sa pun mai bine aquaramele pe spatele acvariului, nu stiu ce sa le mai fac, sar stropi din acvariu si se vad ca dracu, sa le pun ude pe spatele acvariului ? uscate ? Stiu ca pare o intrebare prosteasca dar orice sfat e binevenit ...

Merci!

Va rog nu mai postati peste topicurile altora si folositi un limbaj decent!!! Edit by Dolly
Multam mult de ajutor ...
Am verificat acum, la Animax-ul de pe Turda nu au si zic, ca nu ar mai fi avut de foarte mult timp ...
Merci de raspunsuri ... Magazinele online nu mai au in stoc si spun ca nu sunt nici la importator ... Am mai dat niste mailuri acuma sper sa fi aparut pe undeva ... Animaxul de pe Turda ... Ma duc acum sa verific, este exact langa firma unde lucrez ...
Stie careva unde as putea gasi un capac ptr. acvariu JUWEL Duolux 80 ... In principiu m-ar interesa unul nou dar ...

Multam' anticipat
ai pm
Poate fi inchis
tiptil wrote:sunt curios cum poti sa trimiti pesti prin curier si sa ajunga in viata la destinatie


Din cate stiu eu sunt niste pastile "cu oxigen" ....
puisorii cresc si iar cresc ... deja unii s-au dezvoltat mai bine altii au ramas mai prichindei .... sa zicem ca sunt vreo 50 dintre care in jur de 10-15 galbeni ... sper sa fie si vreunu' cu voal printre ei ...
Pai cu banii nu pot zice sa stau super dar sincer mi-as cumpara un capac ... Am 3 acvarii identice la care s-ar potrivi capacul dar sunt in dubiu ... poate reusesc sa-mi confectionez unul si sa ies mai bine la bani si la aspect sau poate nu ...
Am si eu o intrebare ... Se merita cumparat un capac Juwel Duolux 80 ?? (costa aproximativ 175 RON) ... Daca are cineva asa ceva il rog sa-mi dea un pm ... vreau sa stiu si eu dimensiunile exacte (mai ales inaltimea) si daca-si merita banii...

Merci,
Am si eu o intrebare ... Se merita cumparat un capac Juwel Duolux 80 ?? (costa aproximativ 175 RON) ... Daca are cineva asa ceva il rog sa-mi dea un pm ... vreau sa stiu si eu dimensiunile exacte si daca-si merita banii...

Merci,
 
Forum Index » Profile for Maniacs » Messages posted by Maniacs
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com