[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hop si eu !!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Salutare!

Cred ca a venit timpul sa ma prezint si eu. Sunt Catalin, am 27 de ani, locuiesc in Bucuresti undeva in zona Militari si sunt pasionat de acvaristica de cand ma stiu. Acvarii am de prin ’90 si impreuna cu fratimiu ma ocup de”sportul” asta. In prezent in casa avem 8 acvarii toate peste 110 litrii cu diverse specii (nimic deosebit). Pentru inceput cred ca e suficient

Vremurile frumoase au trecut ...
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Uau,8 acvarii peste 100l...asta da pasiune pentru viata de sub ape! Felicitari!

Until you find someone worth dying for, you never really live.
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

salut catalin, pe mine cel putin m-ai facut foarte curios cum arata bazinele si ce ai in ele? ceva poze?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:salut catalin, pe mine cel putin m-ai facut foarte curios cum arata bazinele si ce ai in ele? ceva poze?


3 sunt in schimbare de decor si apa ... altele 2 arata binisor ... O sa vina si poze ...

Vremurile frumoase au trecut ...
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Salut si bun venit!! Hai o data cu informatiile despre acvarii si cu POZELEEE
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Salut voios de brigadier. Fara glume acum, bun venit. Si chiar daca repetitia ne omoara, ne plafoneaza si ne distruge psihic, nu ma pot abtine. Niste poze,ceva?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

In continuare o sa incerc sa satisfac, curiozitatea multora din voi:
Sa incepem cu primul acvariu (80x35x40cm) care din punctul meu de vedere arata destul de bine (puteti sa ma contraziceti). Ca dotari:
- capac Duolux 80 (IUPIII am reusit cu greu sa-mi achizitionez una bucata de la un forumist ... merci omu')
- filtru extern Tetratec EX700
- Incalzitor Tetratec HT100
- Background-ul din spatele acvariului este o aquarama pe care din pacate inca nu am reusit sa o asez cum ar trebui, probabil in curand o sa o schimb cu un fundal inchis.
- Fundul acvariului este presarat cu pietris dimensiuni 5-7mm, cura sper sa avansez la un substrat adevarat
- Pe langa pietris mai apar cateva pietre de rau care formeaza un "Stone Edge" si un semicerc
- buturugi 2 bucati dintre care pe una din ele creste un anubias cu vechime de vreo 5 ani (sper ca in ceva vreme sa arate mai bine- nu-s asa multumit de aspectul lui)
- ca pesti in acvariul am circa 30 de neoni, 7-8 pui de ancistrus din pepiniera proprie, 3-4 cardinali, vreo 5 plati, 4 gupi, 2 loricaria, vreo 10 cory si inca 4-5 bucati diferiti plus 3 broscute (e suprapopulat acvariul dar imi place sa fie animat)

image
image

image
image

Al doilea acvariu (80x35x40cm) este deasupra primului ... ca dotari am un capac marca "Hornbach" x 2 neoane 18W, filtru intern tetratec 800, incalzitor tetratec 100 ... pe fundal aceeasi aquarama asezata aiurea ... pe sol nisip alb 1-2mm, cateva pietre, 2 buturugi mopani, si inca o piatra cu gauri (artificiala) ...
In el ca populatie:
- 1 peste cutit de circa 7-8 cm (rar am onoarea sa-l vad prin acvariu, sta mereu ascuns in piatra artificiala)
- 5-6 pui de ancistrus
- 3 pui de gupi
- 6 red cherry
- 15 kuhli
- o multime de melci de substrat
E cam golut acvariu (in special decoruri) in timp sper sa reusesc sa-l completez.

image
image

image
image

image
image

Pe langa acvariile astea 2 la mine in camera mai am inca unul (80x35x40cm) pozitionat sub cele de deaupra, ste folosit momentan strict pentru inmultirea ancistrusi-lor si nu e grozav asezat. Al 4-lea din camera (90x35x40cm) este destinat inmultirii melcilor, pui de vivipari si creveti, deasemenea nu este asezat corespunzator.
Pe hol urmeaza al 5-lea acvariu (60x45x40) unde am vreo 3 carasi portocalii, 5 hoplo de vreo 10cm, 3 scalari maturi, cativa cory, inca ceva care chiar nu stiu cum se chema. Din pacate si acest acvariu sufera la capitolul "imagine" in el fiind doar pietris si cateva buturugi plus din cand in cand un tetratec EX700.

Acum sa trecem in sufragerie unde isi tine fratimiu acvariile. Sunt 3 bucati (80x35x40) toate suprapuse. La dotari omul sta destul de prost (eu am bagat bani in ele dar nu ma duce capul sa le asez frumos, la el in schimb e invers nu baga bani in ele dar le aseaza ingenios).
Primul lui acvariu este cel cu ciclide, in el poposind si cateva exemplare marca Lofty (merci mult pt. pestiuci) ... Curand ma bate gandul ca acvariul cu ciclide sa fie unul de 120 cm si sa-l facem impreuna dotat cu toate cele. Acvariul 2 de pe "rastel" este populat cu colissa, lerry si ceva gurami iar cel de-al treilea zebre, neoni si diverse. Deasemenea in toate cele 3 acvarii are melci de substrat cu nemiluita.


image
image

image
image




Sper ca am reusit sa va satisfac macar putin curiozitatea, orice sfat si sugestie sunt binevenite ... cine stie poate impreuna cu voi voi face acvariile sa arate mult mai bine. Scuzati calitatea pozelor, sunt facute cu telenul.

ROG PE CINEVA SA MICSOREZE POZELE .. doar asa am reusit sa le postez

Vremurile frumoase au trecut ...
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Frumos , faptul ca aveti atatea acvarii in casa, insa "e suprapopulat acvariul dar imi place sa fie animat" nu-i in regula (parerea mea).
"Din pacate si acest acvariu sufera la capitolul "imagine" in el fiind doar pietris si cateva buturugi plus din cand in cand un tetratec EX700.
" adica din cand in cand ii mai bagi filtrul sau n-am inteles eu?
In rest apa limpede, mai ales in primul
[Email] [Yahoo!]
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Maniacs wrote:
Pe hol urmeaza al 5-lea acvariu (60x45x40) unde am vreo 3 carasi portocalii, 5 hoplo de vreo 10cm, 3 scalari maturi, cativa cory, inca ceva care chiar nu stiu cum se chema. Din pacate si acest acvariu sufera la capitolul "imagine" in el fiind doar pietris si cateva buturugi plus din cand in cand un tetratec EX700.


108 litri net si atatia pesti in el? Si incompatibili...
Cum adica un tetratec din cand in cand? In rest sta fara filtrare?

Bine ai venit pe forum!
Este o vorba totusi....decat mult si... mai bine putin si... no offence

865
[Yahoo!]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Stiu vorba si o inteleg dar ... am tot luat si-am tot luat, iar acvariul respectiv fiind cel mai bine dotat am preferat sa-i "ingramadesc" acolo decat sa-i separ .... in curand probabil voi mai face unul din celelalte "giugiuc" si voi putea sa reduc suprapopularea ...

In cel de pe hol filtrul extern se plimba ... adica din cand in cand mai merge si prin ate acvarii .... Stiu ca asta nu este acvaristica in adevaratul sens al cuvantului dar .... fiecare dupa posibilitati ...


Pt. sesmar:

Stiu ca-s incompatibili dar ... in principiu majoritatea pestilor de acolo provin dintr-un acvariu de la jobul lu' fratimiu, care este in refacere, din casa am pus doar hoplo si scalarii pt. ca nu am unde sa-i mai tin (fusesera cu ceva timp in urma intr-un acvariu de-al meu).

Vremurile frumoase au trecut ...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Maniacs wrote:In cel de pe hol filtrul extern se plimba ... adica din cand in cand mai merge si prin ate acvarii .... Stiu ca asta nu este acvaristica in adevaratul sens al cuvantului dar .... fiecare dupa posibilitati ...

Sper ca glumesti .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Din pacate nu glumesc , dar cum am zis undeva mai sus fratiorul meu nu vrea sa-si doteze acvariile nici in ruptul capului astfel ca unul din filtrele externe se plimba prin mai multe acvarii ...

In cateva saptamani o sa vina ziua lui si o sa-mi permit eu sa-i iau niste accesorii (sper sa nu faca vreo vizita pe forum sa-mi afle intentiile) ...

Vremurile frumoase au trecut ...
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Din pacate sunt sigura ca nu glumeste.
Maniacs,fiecare acvariu are nevoie de filtrul lui propriu.Bacteriile din el descompun amoniacul si nitratii rezultati din descompunerea fecalelor pestior,frunzelor moarte,etc.Amoniacul si nitritii sunt foarte toxici pentru pesti daca nu sunt descompusi imediat.Tu plimband filtrul ala ce crezi ca rezolvi ? Crezi ca filtrul are rolul de a face apa sa para mai curata in primul rand? Te rog citeste despre ciclul azotului aici: http://www.acvariu.ro/content/view/78/29/ , ca sa nu mai chinui pestisorii

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Rebella in principiu cunosc lucurile acestea dar momentan acestea sunt conditiile ... Pestisorii probabil sunt stresati prin unele acvarii ...

Pana acum 6 luni aveam doar 2 acvarii mari in casa ... in vara si-a facut fratimiu 3 iar in iarna eu altele 3 .... Daca aveam posibilitatea sa luam in fiecare tot ce trebuie o faceam dar deocamdata n-am reusit asta ... Cu timpul sper sa reusim sa le dotam pe toate cu ce este necesar ... Oricum criticile si sfaturile sunt nepretuite ...

Vremurile frumoase au trecut ...
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Este bine sa zic asa, ca sunteti "prinsi " amandoi de microb. Si inca foarte tare. Acvariile vor putea fi ok din toate punctele de vedere, in timp si respectand regulile de baza in intretinerea unui acvariu. Ati putea pentru inceput sa va luati ceva filtre interne, sunt mai ieftine decat cele externe si cu un randament acceptabil. Asta ca sa nu fie efortul financiar prea mare. In rest, ce sa zic, multa sanatate pesticilor vostri.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alef0
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2007 09:19:50
Messages: 149
Location: Bucuresti - Mosilor
IP:
Offline

Maniacs wrote:
- Pe langa pietris mai apar cateva pietre de rau care formeaza un "Stone Edge" ...

Acei trlitioni ce alcatuiesc un fel de ansamblul Stonehenge pare fals, nefiresc si nenatural.
Cit priveste combinatia pesti - broscute, este peste puterea mea de intelegere si comentare.
[WWW]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Pana luati filtre pentru toate acvariile,poti lua 2-3 pompe de aer si sa pui bureti bolborositori in toate acvariile.In cele mici doar unul iar in cele mari 2 sau 3 dupa caz.Nu te va costa mult deloc si bacteriile vor trai in acei bureti,cu conditia sa ii clatesti rar si doar in apa abia scoasa din acvarii.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Pai .... sunt 3 filtre interne + 1 extern fix .... deci din multitudinea de acvarii 4 au filtru personal (sper ca n-am lasat de inteles ca filtrul extern se plimba in toate cele 8 acvarii ) ... teoretic pentru acvariile "frumoase" mai avem nevoie de 2 filtre ... o sa apelez la inca un extern (cadou pt. fratele meu) si inca unul intern-extern pentru mine ...

Vremurile frumoase au trecut ...
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Filtru intern-extern ? Cum este acela ?
Si sa stii ca nu conteaza cat de frumos decorat este un acvariu sau cat ai investit in el.Orice acvariu in care tii pesti,oricat de urat ar fi,trebuie dotat cu un filtru.Asta daca chiar iti pasa de pestisorii din el Dupa cum ti s-a mai spus,filtrele interne sunt o optiune buna pentru acvariile tale.La 100l apa fac fata,plus ca sunt si ieftine.Plimbatul unor filtre externe nu e deloc o solutie.Lasa filtrul extern la un acvariu,pentru ca este creat doar pentru unul.Nu 2, nu n+1

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

ReBella wrote:Filtru intern-extern ? Cum este acela ?


adica intern sau extern, nu m-am exprimat eu bine ... in functie de buget :-)
Ar trebui sa ai o discutie face2face cu fratiorul meu ... sa-l convingi sa-si ia ceva filtre

Vremurile frumoase au trecut ...
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com