[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Message
Nu stiu cati ani ai (dar nu par multi), incearca sa si intelegi ceva din ce iti scriu colegii-in special Faye care a fost tare rabdatoare cu detailarea (si repetarea )explicatiilor pe care ti le-a dat efectiv mura-n gura.., deci dupa atatea lamuriri intrebi daca in 5 litrii poti baga 12 pesti- tu chiar nu te obosesti sa citesti nimic ? Forumul asta e plin de informatii speciale pentru incepatori doar trebuie rasfoit nemaivorbind ce mai gasesti pe goggu. Cinci litrii e putin si pentru un peste!
Salut vecine, la inceputul anilor '90 am reusit sa procur prin cineva si eu discusi puiet din Ungaria si sa-i si reproduc am fost al treilea din oras, al doilea era Dodo, iar primul din cate stiu un tip care statea parca in Aleea(care a murit de cancer, nu-i stiu numele) ; i-am reprodus cativa ani iar tubi primeau zilnic, puii erau crescuti tot cu tocatura de tubi imediat dupa artemia=cresteau foarte repede intradevar pana la un moment dat, dar ca si adulti nu se faceau foarte mari. te invit sa vezi la mine discusi crescuti de la faza de pui care nu au vazut in viata lor tubi (si nici nu vor vedea)
Chiar fain
dan.pavelescu wrote:Mai ramane solutia sa-i oferi o noua casa. Ca asta

image


Gluma dar pe bune prin 1988 la noi in oras un pasionat de acvaristica avea o pereche de oscari ; erau atunci aparuti si scumpi ca naiba : doua salarii; unul din ei a dat semne serioase de , ca sa nu fie risipa totala l-a luat si impreuna cu sotia l-au facut gratar in fata blocului si l-au mancat.
La multi ani
Oricum sunt nocturni asa ca ai sa vezi mai mult rezultatele muncii decat pe ei in activitate
Mai da-o incolo cu planseul, inca nu te-ai convins ca tine ?! La cate apartamente pline cu zeci de acvarii erau si in Mures inainte de '90 construite incepand din 1950+ si pana la cele facute in anii '80 era industrie tzapana oamenii si-au luat din pesti alte apartamente si case pentru ei si copii, si nu s-a flambat la nici unu podeaua
Hm.. 2-3ani numai ?! Sa stii ca aia trec repede, parca mai bine suna varianta spusa de Lucian : palul captusit cu sticla subtire pe interior, armatura teapana de lemn si nu te mai doare capul
Jaba ca-s faini
Asa ar fi grozav desi eu l-as inalta putin( ca nu se stie niciodata : altumi ceva..avem in Mures cineva care ii reproduce si mai e in tara un coleg caruia ii depun) asa la 65-70 impactul vizual ar fi grozav, bine nu e rau nici 60. Ce sticla si de unde ?
Doar asa ca sa fie ?! Daca te tii de schimburi si curatenie nu prea ai de ce sa folosesti
severum spune el ceva cu schimburile-cu cat mai multe cu atat mai bine cresc pestii(si mai repede) dar asta e valabil la orice specie ce traieste prin acvarii, diferentele vin de acolo ca unii suporta/iarta mai bine o apa mai proasta calitativ in timp ce altii nu asa bine-nu neaparat ii omoara dar se rasfrange asupra aspectului/formei lor, cel mai elocvent exemplu sunt discusii care nu "iarta" comoditatea acvaristului si se transforma in "triscusi" in conditii precare, ajung sa arate ca un "soarece de biblioteca" pe langa un atlet de performanta. Daca bazinul nu e suprapopulat, nu e facuta risipa de mancare si are o filtrare biologica eficienta poate fi destul si un schimb saptamanal dar daca sunt mai multe schimburi diferenta se va vedea pe pesti.
La multi ani si de la Mures
Faye wrote:Mie nu-mi place sa vad pesti mari in apa putina. Si nici decoruri de plastic.
Acum daca tot ai intrat pe forum (Bine ai venit!), poate te mai inspiri de la colegi, te mai documentezi putin...

+1, deci de schimbat bazin(sau pus pesti mai mici in asta), decoruri-ce rost sa schimbi neoane ca oricum nu afecteaza plasticul, carasii nu sunt pesti de acvariu macar un bazin mai mare daca tot tii, incearca ceva mai natural : plante, lemne, pietre, nisip fara culori tipatoare
Destul de cu efect doar ca ar trebui sa iei in considerare ca in multimea aia de cotloane inguste se va aduna multa mizerie pe care nu o vei putea aduna/sifona oricata bunavointa ai avea, deci putin mai mult spatiu loc intre pietre cat sa-ti incapa furtunul de aspirare
Bine ai venit pe forum
Dar in acvariul comun(scalari etc.) nu au sanse de supravietuire
Larva450 wrote:Inca o intrebare ca sa nu deschid alt topic...ramirezi isi pazesc puii?au grija de ei?


Da
poti ncerca cat de repede numai sa manance
 
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com