[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Message
Si cu lemnele plutind deasupra arata mult mai doolce, incepe sa semene
Seby (Nimeni, care e cineva in discusarie) se referea la acumularea de fosfati si nitrati(in substrat+restul bazinului)=conditii pentru dezvoltarea algelor in intervalul mentionat. Acuma depinde de cata hrana neconsumata plus kk ramane si cat timp pana la aspirare/schimb de apa(in afara de ce pot prelucra plantele)-lucru cu care poti contrabalansa efectul resturilor care le vezi si care mai pot ramane pe sub lemn/pietre
calin_gherman wrote: cel din galeara pare mai cuartos...s-ar putea sa ajute la cresterea duritatii apei


Cred ca e o greseala de exprimare/scris, din cate stiu nisipul cuartos e neutru chimic nu creste duritatea
In mod sigur rezista standul(parca sase foi verticale ai spus), chiar si udat putin adica la modul ca-ti mai curge pe el din galeata sau furtun-banuiesc ca nu e pal golas , filtrarea iti face fata, ai si substrat nu? Filtrare ai si de acolo, in timp o poti suplimenta
Da radacina arata bine, eu te-as sfatui ca valisneria sa fie gigantea si ceva eventual echinodorus-desi asta din urma nu se intalneste cu pestii traieste in niste lacuri inchise/izolate la distanta suficienta cat apele revarsate sa nu ajunga acolo. Cel putin asa ceva afirma familia care a lansat pe piata planta si se ocupa de comertul cu plante de generatii intregi. Daca vrei mai biotop v. gigantea, nimphea si ceva plutitoare (zambile sau mai mici) cam astea sunt prin raurile unde traiesc
Umple-l linistit, asa e si al meu-arata mult mai bine plin

L.E. Doar ca va trebui sa te gandesti la o solutie (eu am pus plasa de la un juvelnic)pentru ca in timp vei avea si saritori
Mai stiu caz la cine picioarele la suport au trecut prin parchet ,bineinteles noaptea si doar o parte.. ,eu am facut o rama din scandura lata de~14 cm de jur imprejur sub rama acvariului asa cadrul se culca pe suprafata mai mare. La lumina daca vrei sa fie low cost si de efect eu folosesc doua proiectoare cu leduri de 10w ridicate la cam 35 cm deasupra oglinzii apei-nu am capac la el, la un bazin de 120x70x65 cu discusi si altumi si e chiar destul plus efectul acela de shimmering care il fac ledurile daca sunt destul de ridicate de la suprafata, cu neoane nu il poti obtine. Dezavantaj ca nu poti face capac normal, eu am pus o plasa de juvelnic deasupra sa nu sara indivizii
Da, daca proceseaza si airbag-ul nu doar the nipples
Cauta din cel cu granulatia intre 1-2 mm(sau 0-2,5) vezi sa fie quartz-pentru filtre de piscina, asta daca vrei sa faci un bazin moderat plantat adica cateva echinodorus si valisneria gigantea eventual si nimphea lotus (ca sa semene cu ce au ei in locurile de bastina) si crengi, daca vrei plantat masiv(gradina) ai colegii de la plantate.
P.S. La ei in Amazon e fin albicios-singurul mai apropit e cel ce ti l-am mentionat
Bine ai venit si bine incepi
De ce sa dam cu pietre bazinul arata bine
Din experienta mea chestiile astea plate nu merg(eu nu le pot numi acvarii). Am avut ocazia sa ma ocup de unul dintr-un local, facut la staruintele proprietarului la dimensiumile de 170x40x150 desi plasat in peretele ce era comun cu bucataria(care e imensa-hala) i-ar fi putut da o adancime fata spate adecvata la restul dimensiunilor, acum nu stiu daca proprietarul a fost doar capos sau si zgarie branza(pentru ca posibilitati avea) dar i-au facut bazinul dupa voie. Avea si sump in spatele peretelui jos si pompe puternice si skimmer dar nu a mers niciodata bine, s-au ocupat multi de el in timp (a fost facut in 2005) si doar ca fish only = au murit sute de pesti in el de-a lungul anilor, indiferent ce-i faceai mergea un timp doar dupa care crash. De aratat nu a a fost prea aspectuos niciodata, la 150cm inaltime si 40 latime lampile nu s-au potrivit niciodata mereu era plin de tot felul de alge,avea si pompe care sa miste apa pe verticala dar tot nu se putea face schimbul de gaze cum trebuie, nu mai povestesc ce insemna sa intervii in el la inaltimea si ingustimea aceia. Cu cat a dat pe pesti l-ar fi facut din start cum trebuie.
Eu cred acum merge pe burta-s-a adunat omu si tace si ne face o surpriza cand iasa la interval, nu de alta dar atunci..se poate iar(si motivat) sarbatorii
Asa arata ca ai niste varfuri de lance acolo la red, daca ai putea sa te abtii sa mai bagi alti crocodili pana cresc astia.. in conditiile de lux si nestresati de tot felul de matahale au sa creasca frumos, tare faini
La pompe absolut Rw-uri modul lor de puls bate la fund orice koralia sau alte pompe ce fac curenti liniari, dat find acvariul mai mic cred ca una ajunge-la mine de cand am RW-8 se vede bine diferenta la cresterea coralilor comparat cu koralia dinainte avand in vedere ca conditiile din bazin sunt aceleasi ca inainte, la sare eu sunt multumit cu Red Sea Pro : coralii mei au inghetat 80% (bazin la firma) iarna trecuta cand am fost plecat mai mult din tara si de sarbatori s-a gasit cineva sa opreasca incalzirea timp de o saptamana cat a fost liber intre craciun si revelion (afara era -27 C) am mai tinut doar cateva fraguri ce nu pareau chiar duse si din alea plus bazele lipite ce au ramas acum cresc altii dupa aproape un an si-au dat drumul. La protein skimmer vezi ca au cei de la Bublle Magus un model hang on (e in jur de 500 de lei) ai nevoie de de el nu ajung schimburile de apa pentru ca ceva "floricele" tot o sa bagi pana la urma macar din alea easy
Frumos, dar doua lucruri de mentionat : 1 Sub lemnul si printre pietrele acelea vei avea depozit permanent de detritus, oricat vei aspira va mai ramane
2 Discusii tai sunt prea mici pentru bazin cu substrat indicat doar pentru cei peste 10 cm , din cauza bacteriilor si parazitilor (+ oua) ce se aciueaza acolo, cei mici nu au suficienta rezistenta. Nu vor muri de asta dar dezvoltarea si forma lor va lasa de dorit
L.E. La inaltime nu strica inca niste cm, eventual ridica nivelul apei, oricum daca e sa sara o vor face 4-5 cm diferenta nu-i impiedica sa ajunga pe jos, poti fixa o plasa deasupra prin care sa iasa lemnele, eventual si niste plante plutitoare-ii ajuta sa vada delimitarea plus ca le ofera un sentiment de siguranta. A si la marimea asta sa ai in vedere schimburile consistente de apa asa mai poti "indulci" putin treaba cu substratul.
Numai vezi ce ajutoare chemi ,sa nu patiti ca la Cluj
koala wrote:Bacteriile stau in filtre, NU in apa!


Si in substrat
Posibil sa provina din acvacultura si sa nu fi vazut aiptasie in viata lor si atunci sa nu stie cu ce se mananca, mai ai rabdare ,daca nu ai invazie nu e asa urgent poate ai noroc si invata
Nu stiu cati ani ai (dar nu par multi), incearca sa si intelegi ceva din ce iti scriu colegii-in special Faye care a fost tare rabdatoare cu detailarea (si repetarea )explicatiilor pe care ti le-a dat efectiv mura-n gura.., deci dupa atatea lamuriri intrebi daca in 5 litrii poti baga 12 pesti- tu chiar nu te obosesti sa citesti nimic ? Forumul asta e plin de informatii speciale pentru incepatori doar trebuie rasfoit nemaivorbind ce mai gasesti pe goggu. Cinci litrii e putin si pentru un peste!
 
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com