[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: gogolanu
Forum Index » Profile for gogolanu » Messages posted by gogolanu
Message
din observatiile facute de mine, pestii nu simt ca te-ai muncit sa le faci apa cu schimbatori de ioni, in sistemul asta poti spune: ca in natura, nimic nu se pierde ci totul se transforma
la specia asta se intimpla acest fenomen cind scade ph-ul, atunci primul fenomen este ca fug si nu mai vin la mincare, iar in momentul ala sunt foarte sensibili la boli, chiar daca fugi cu plasa dupa ei, fug ca sunt mai speriosi, dar dupa 10 minute la mincare tot vin, daca ph-ul la tine este scazut schimba din apa, daca este bun si tot nu vin la mincare atunci sigur au ceva boli, daca le-ai dat prea mult de mincare posibil sa-ti fi luato razna nitritii, un schimb de apa orcind este benefic
bun am inteles, atunci ce ati spune de un sistem de filtrare unic pentru toate bazinele , la mine ptr. cam 3 tone de apa pt. discus in care sa fie inclus un singur filtru si acolo sa se faca schimbul de apa, mas gindi ca varianta asta ar trebui sa fie buna, ar fi mai economica la cantitatea de apa schimbata
Daca stie cineva cum este facut sistemul de filtrare(explicatii,poze,etc) la fermele de crestere si reproducerea pestilor din Tailanda, indeoseb discus
eu am folosit aceasta metoda cu citiva ani in urma,aveam nevoie iarna, uneori crestea duritatea la retea 14- 16 grade, prima data mia-m facut rost de rasina care se vorbeste aici si se activeaza cu sare, am puso intr-un bazin si ia-m dat drumul, mam trezit ca a scos din apa numai duritatea fixa, si a trebuit sa fac rost si de una care scoate si pe cea temporara care se activeaza cu hidrooxid, asta coboara ph-ul, si am folosit aceasta apa la reproduceri, la diferite specii si la bazinele de crestere, nu am avut rezultate mult mai bune fata de apa initiala, dupa un timp se lasa de dorit, pune saramura pune hidrooxid scoatele spalale,nu-ti mai vine, munca in zadar, si am renuntat la acea metoda, ulterior ma-m mai informat si mi sa spus ca-mi mai trebuie inca 4 tipuri de rasini in afara de cele de mai sus, pt. celelalte metele, le-am facut rost, se numesc wolfatit tip mbw,dbw,etc.dar nu am stiut cu ce sa le activez si am lasato balta, concluzia, multa munca rezultate ioc interesant ca la masuratori dadea apa distilata, dar nu e asa
in mediul lor natural nu intotdeauna temperatura are 29 grade, in afara de asta la fiecare 0,5 m in adincime temperatura scade cu 1 grad celsius, in anumite zone unde traieste acest peste sau facut masuratori de sub 25,5 grade celsius, ce te face sa crezi atuncia ca nu ar trai si la 20 de grade, iar reproducerea eu am reusito si la 26 grade, de la aceste constatari facute de altii am plecat cu idea, mi-au ramas intr-un bazin acei discusi si nu aveam unde sa ii pun , si am facut acest test, dar asta nu este o regula de crestere a acestor pesti la care le place o temperatura mai ridicata, atuncia cind am facut acel test nu am reusit sa cobor sub 19 grade temperatura sa vad la cite grade da ortu-popii,sunt curios, dar se pare ca acesti pesti sunt destul de rezistenti la acest capitol, la iarna am sa repet aceasta experienta si atunci o sa pot spune pina la cite grade sub 20 rezista acest peste frumos.
mersi pt. sfaturi, nu eram sigur daca bicarbonatu afecteaza , eu bagam pina acuma apa de la un izvor dg=0 kh=26 , dar nu stiu daca nu mai are si alte minerale sau metale acel izvor, ca nu prea dau randament discusii, presupun ca asta ar fi cauza, am sa incerc cu bicarbonat ma chinui cu 2 perechi de melon, tot depun si nu iese nimica
discusi la reprodus, ph 4,5 duritate aproape 0 dg , care este metoda cea mai buna de ridicare a ph-ului fara ca sa creasca duritatea ,si sa afecteze urmatoarea ponta ce va fi depusa de pesti, dupa parerea voastra
vin si eu cu o relatare la acest topic legata de temperatura de crestere a discusilor eu am pus 4 discusi mici la crestere, aveau cam 2 cm, in acvariul in care tin matca de carasi vreo 40 de carasi marisori, unde am cea mai mica temperatura aprox 20 grade iarna mai mica, iam tinut 6 luni dezvoltarea a fost mai lenta fata de ceilalti la jumate, dar au trait ok, nu iam menajat sa vad daca rezista, au trait cu hrana carasilor, apa la carasi o tin limpede,am observat ca la pofta de mincare pe care o au carasii pofteau si domnii discusi, si o mincau la 20 grade, pe care daca o puneam la acvariile cu discusi nici nu se uitau la ea.............
poze nu am reusit sa pun ca nu stiu cum sa fac acest lucru, orcum pestii i-am vindut ca-mi tinea un acvariu mare fara sa produca nimica, mar interesa totusi daca a reusit cineva reproducerea la aceasta specie
turba folosita in apa dura coloreaza foarte mult apa, duritatea nu va scadea doar kh-ul si ca atare sar putea sa se vada si un pic la ph. Activitatea de reducere a ph-lui la turba ca durata de viata activa este asemanatoare cu cea a carbunelui activ, dupa aia doar coloreaza apa fara alt efect, dar la apa aia dura tiar trebui la cita apa ai in acvariu, mai multa turba, iar cind va avea efectul de reducere a ph-ului nu o sa mai vezi pestii in acvariu asa de colorata se va face Incearca cu sera ph minus si obtii aproape acelasi efect fara sa mai colorezi apa
astaxantina pt. discusi se poate procura de undeva, mar interesa
poti sa faci cultura si pe burete,dar nu merge asa bine ca pe muschi Horea it-i trimit un pm
am uitat un amanunt, tineam tavile in saculeti din pinza rara ca sa nu vina musca sa depuna oua acolo ca strica cultura si te trezesti cu casa plina de muste dinalea mici si negre
eu va pot recomanda o metoda aplicata de mine si merge bine,pui un strat cam de 2 cm. grosime muschi spalati si scurs ompic in tava pui viermii si capac de sicla pe muschi, ca hrana: lapte praf + cascaval razuit marunt + fulgi de ovaz, le mesteci, in cantitati egale le dai numa cit consuma pe o zi, (atentie sa nu ajunga acolo viermi micro ca se strica cultura)in momentul cind se face strat alb de mizerie deasupra, pui peste alt strat de muschi spalat (mai poti intoarce ultimul strat invers cu mizeria in jos),la nevoie in timp o mai uzi din cind in cind sa mentii umiditatea, pina ajungi cam la 4 straturi,eu am folosit tavi din sticla cam de 7 cm inalte, ca sai recoltezi cind cultura sa murdarit si ultimul strat iei tava si o pui intru-un lighean cu apa, dar sa nu intre apa in tava si ridici temperatura la apa cam la 50 - 60 grade celsius si o mentii asa cam o ora,eu am folosit un termoplonjon, in timpul asta toti viermii se ridica pe sticla (am folosit 2 capace)si ii recoltezi, o astfel de cultura merge cam 1 an, geamul de deasupra din sticla subtire (2 mm)sa nu se taseze muschii, sa ramina goluri de aer, acolo se aduna ce mai multi, succes
eu dupa cite am vazut, se pare ca conteaza calitatea apei si la viermii astia imputiti,ex. la cluj apa moale,daca curge pe iei nu au nimica traiesc, la Brasov apa dura daca curge pe iei in aprox 4 zile mor toti, la mine aceiasi poveste daca las apa sa curga pe iei mor , nu stiu daca asta ar fi cauza dar este o legatura
eu cind am ii tin cu ozon si aer mult intr-un acvariu si stau bine
am incercat si fara apa in tavi umezi cu doua spalari pe zi ,dar tot mor o parte din iei cei de dedesupt, (in frigider au stat ok dar imputi frigiderul)sa aiba vreo legatura cu apa de unde au fost recoltati !
la ce te referi, sa-i cresti in casa, sau la balta
betta wrote:Hmm... la Practiker vazusem cu ceva timp in urma niste diuze (?) calibrate pentru udatul la picatura. Erau parca de 2l/h, de 4l/h s.a.m.d.
Numai ca erau cam scumpe iar mai apoi au disparut (pana sa ma hotarasc eu sa le iau pentru o eventuala instalatie).

Oare nu ar fi bune si pentru acvarii?

pentru evacuare ati gaurit acvariul
alina_g wrote:Zebrele traiesc in jur de 5 ani.

dupa parerea mea o zebra traieste in acvariu 2 ani in apa rece poate 3 ani nu am avut cazuri sa traiasca mai mult, dupa 2 ani se deformeaza femelele pt. ca produc prea multe icre si ca atare mor primele
johnny6600 wrote:Medicamentele le dau in acleasi timp sau sunt 2 tratamente distincte?

in acelasi timp dar furazolidonu numai odata
 
Forum Index » Profile for gogolanu » Messages posted by gogolanu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com