[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Gabriel
Forum Index » Profile for Gabriel » Messages posted by Gabriel
Message
Uita de 8mm la dimensiunile acvariului pe care il vrei.
Minimum 10mm (eu am unul de 165 x 60 x 40 - 60 e inaltimea) cu
intaritori longitudinale si transversale
S-a dat si filtrul TetraTec.

Mai ramin
- bureti de schimb
- floss
ambele pentru TetraTec700 sau 600, desigur nou-noute

precum si echipamentele de mai sus
@bobo250969 - 700litri pe ora

@cioko800 - problema nu sunt deloc banii daca; ideea este ca nu
am timp nici sa il impachetez si nici sa stau la posta sa astept formalitatile de expediere; suna ciudat dar foarte adevarat
Droserele electronice "de firma" sunt scumpe. La 12/14RON gasesti droser electromagnetic sau electronic dar facut in China.
Imi pare rau. Nu te pot ajuta.

Mai am de vinzare un filtru extern TertraTec EX700 - NOU NOUT, NEFOLOSIT, ambalaj original, factura etc. Imi soseste un "neamtz" cu un nume incepan cu "E" :-)

Pret 200ron.

Bureti si floss pad pentru acelasi filtru - tot la fel nedesfacute din ambalajul original.
Oferta si pt Bucuresti la sfarsitul saptamanii acesteia.
Rog moderatorii sa inchida acest topic.
Observ ca nu exista interesati. Fara intentia de a jigni pe nimeni dar cred ca subiectul depaseste nivelul.

Annotated by betta: Repede te-ai convins ca "subiectul depaseste nivelul"... Ai postat in 27 la 9:22 seara iar dupa mai putin de 37 de ore erai deja lamurit Eu unul abia acum ti-am citit topicul... dar acesta este deja inchis! Te-ai gandit ca marea majoritate a corpurilor de pe la noi sunt la alte lungimi? Ca multe acvarii au fost construite dupa dimensiunile a cea ce numim acum tuburi uzuale? Ca nu toti userii intra zilnic pe forum si ca nu neaparat toti sunt interesati la orice moment de timp de iluminare? Case closed
Cei intresati de caracteristici le pot gasi aici pentru 965 si aici pentru 865.
Plexiglass-ul nu se zgirie de loc usor. Cel mai intilnit "accident", ca sa zic asa, este la curatarea pe interior (curatarea de alge) cind se produc zgarieturi mai ales in partea de jos la contactul cu substratul (fire/graunte de nisip patrund intre burete/magnet/pad si acryl producind zgarieturi vizibile). Eu folosesc la aceasta operatiune niste servetele mai groase si usor aspre ca sa elimin orice risc desi am un magnet special pentru acryl.
Cine a vazut un acvariu din acryl curat poate a observat claritatea/transparenta extraordinara a acestui tip de material, mai mare decit a sticlei.
Update

Plantele s-au dat deja.

Raman echipamentele.

Oferta acum si pentru Bucuresti. Saptamina viitoare am drum in Bucuresti si le pot aduce cu mine eventual.

Am urcat poze cu corpul de iluminat 2x18w la galerie
Aici
Aici
si
Aici
Am facut comanda de tuburi T5 la EuroVial Constanta dupa cum urmeaza

- TL5 HO 965 24w
- TL5 HO 865 80w (nu exista CRI90 pt 80w).

Comanda este deja confirmata si va dura aprox o luna.
Pentru cei interesati preturile sunt
- 24w - Euro 5.00+tva
- 80w - Euro 6.00+tva

Au deja pe stoc TL5 HO 840 de 24w.

Eu am sa iau cite 8 din fiecare deci ramin 32 tuburi de 24w si la fel pt 80w.
Cei interesati rog PM.
Hai sa pun si niste preturi ca vad ca nu se inghesuie nimeni

- Corpurile de iluminat 2x18W - 120RON bucata
- Philips TLD 965 18W - 16.5RON bucata
- Sera Plant Color 18w - 23RON bucata
- Juwel reflectoare - 22RON bucata
- Aponogeton - 90RON bucata
- Echinodorus - 25RON bucata

Verificati si preturile din magazine pentru aceleasi
lucururi.
Regula Watt/Litru este doar orientativa si, dupa parerea mea, depasita.
Oricum regula nu se aplica la acvarii foarte mari sau foarte mici.
Spre exemplu, pentru acvariul tau de 500 litri, cei 500w din regula Watt/Litru pot fi foarte multi. Sunt foare multe lucruri ce trebuie luate in considerare aici.
De vinzare
a) Echipamente folosite
- 1 corp iluminat lungime 165cm cu 2 x 58w , dulii protejate la umiditate (duliile folosite si de Juwel). Lungimea se poate ajusta pina la 160cm
- 1 corp iluminat lumgime 165cm cu 1x 58w, dulii protejate la umiditate (duliile folosite si de Juwel). Lungimea se poate ajusta pina la 160cm
- reflectoare Juwel pentru corpurile de mai sus. Sunt de fapt 9(noua)
reflectoare de 18w folosite cite trei pe fiecare tub. Le trebuie o curatare
cu un produs anticalcar (au depuneri) si cleme de prindere pe tub
(cele originale s-au prajit)
- 2 x 58w Osram Flora (sunt pe unul din corpuri) folosite 2(doua) luni
- 1 x 58w Philips Aquarelle folosit 1.5 luni

b) Echipamente noi / nefolosite
- 2 corpuri de iluminat lungime 80cm cu 2 x 18w fiecare - dulii protejate ca mai sus
- 4 reflectoare Juwel in cutia originala
- 2 tuburi Sera Plant 18w
- 4 tuburi Philips TLD 965 18w
- 4 tuburi Osram Flora 58w

c) Plante
- 2 buc Aponogeton Fenestralis/Madagascariensis - plante mama (au cam 60-80cm fiecare). Mi-au inflorit de nenumarate ori dar floarea s-a uscat din cauza tuburilor fluorescente (contact)
- 2 buc Echinodorus Schlueteri - plante mama - au facut nenumarate plantule

Donez
- Cryptocoryne Beckettii - multe - nu le pot numara
- Echinodorus Tenellus - multe
- Bacopa Sp. -
- 2 scalari - unul marble (negru cu alb), unul voalat alb

Nu imi mai vin in minte acum. Atentie la locatie. Nu am timp de expediat prin posta/curier - va rog sa intelegeti.
Acvariul pe care il am la munca are 165 x 45 x 55 si este din geam de 10mm. Nici o problema in doi ani de zile de functionare. Are 3 intarituri transversale lipite peste cele longitudinale. Eu zic ca 10mm sunt suficienti pt un astfel de acvariu.
Ca si lungime te sfatuiesc sa il faci fie de 80cm, unde poti folosi tuburi de 18w, sau de 100cm unde poti folosi tuburi de 24w.
Intre aceste lungimi nu vei avea lumina uniforma/ suficienta la capete
sau nu iti vor incapea tuburile (pot detalia daca vrei dar sper ca m-am facut inteles). La 80cm lungime eu l-am facut de 40cm latime - in primul rind da profunzime aranjamentului plantelor si apoi imi da voie sa bag 4 sau 5 tuburi de 18w. Ca si inaltime nu iti pot spune multe pt ca nu stiu cum vei monta tuburile. Oricum o distanta mai mare de 40/45 cm masurata de la tuburi la substrat nu te va avantaja. Cite tuburi vei folosi este functie de ce plante vrei sa cresti/tii in acest acvariu. Eu personal am montat 4x18w dar, functie de imprejurari, mai am loc de inca un tub.
Tom Barr - wow - nu stiam ca are un forum. Ii citesc toate posturile pe un anume forum - le devorez practic. Multumesc pentru link.
O sa se creada pe aici ca fac reclama unei anumite firme.
Vezi ca exista o chestie numita LimCollect - da un search pe net si ai sa vezi si cine o face. Cred ca o gasesti pe zooplus sau la Animax. Nu ai nevoie de chimicale.
Hi hi - poate sa dureze si doua saptamini pina se formeaza floarea.
Pina si deschiderea ei este foarte lenta.
Incearca un UV sterilizer cuplat la filtrul extern (daca ai unul).
O alta solutie - am vazut JBL la Animax vezi poate au BioFerm. E o chestie facuta din paie de orz fermentate - cauta detalii pe site-ul lor din Germania. Tot la fel se introduce in filtru - preferabil unul extern.
Chestia asta au inventat-o baietii de la Dupla cu mult timp in urma si este se pare efectiva impotriva multor tipuri de alge. Cauta pe net.
Nisip - categoric - granulatie pina in 3mm (max 4mm).
Magazin EuroVial
Pret - cred - aprox 9.3RON pe bucata (adica dulia dubla de la un capat - pt doua tuburi fiine nevoie de doua astfel de dulii). Am spus cred la pret pt ca nu m-am uitat foarte bine. Scria 92800 ceea ce ar putea fi codul produsului.

De ce nu pot face edit la mesaj????
 
Forum Index » Profile for Gabriel » Messages posted by Gabriel
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com