[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Dan P
Forum Index » Profile for Dan P » Messages posted by Dan P
Message
Vand acvariu 100x40x40 cu background din polistiren lipit pe geamul din spate.
Acvariul are capac facut de mine din policarbonat cu folie neagra si suport de sticla ptr el si neoane.Acvariul are cateva mici zgarieturi am sa pun poze cu detalii.

Acvariul se da impreuna cu 2 neoane Ultra slim T4/20W/G5 (unul trebuie schimbat nu cred ca mai tine mult), capac, corpul de mobilier negru (110x52x60 LxlXh), filtru Tetratec EX 700 cumparat de 6 luni si nisip.

Pret pentru tot pachetul 700 RON negociabil.

NU DAU FILTRUL SEPARAT

Pun poze imediat ce reusesc sa le fac

Contact
0745-145354
office@eurodeka.ro[/b]
Am o problema cu femelele "gusate" arata deplorabil si masculii le hartuiesc rau de tot, au muscate coada si inotatoarele.
Ce pot sa fac pe termen scurt pana saptamana viitoare cand vine acvariul??
Vinzi si separat??

Ma intereseaza acvariul si capacul eventul si filtrul
Mi sa intamplat sa vars la completare, sau am avut pesti care improscau apa si se scurgea pe geam in afara (Pangasius si Pirania).

Femelele sunt tinere si micute asa ca Dumnezeu cu mila
Am cateva femele cu gusa e posibil sa "piarda sarcina" in timpul mutarii??

Lofty daca pun mocheta nu se imbacseste daca mai curge apa??
Varianta cu trasul in cada e exclusa. Poate sa gasesc un butoi pe la cineva.
Radu unde trag toata apa??? ca nu am atatea ligheane Trebuie oricum sa fac loc ptr cel nou si nu as risca sa-l mut pe cel nou cu apa in el

Lofty bineinteles ca pun filtrul vechi pana reusesc sa fac upgrade-ul am uitat sa scriu asta . Probabil il voi scoate la vanzare dupa ce vine acvariul nou, impreuna cu acvariul vechi.
Legat de asezare din cate am vazut acvariul vine cu o tavita speciala ptr fundul acvariului se poate sa aiba si functia de a prelua abaterile mobilei??

Pietrele am sa le caut sa nu fie ascutite la partea inferioara daca nu le cioplesc :-)
In curand imi soseste acvariul de 240 de l :jumpers:

As dori sa va cer sfaturi legate de transferul pestilor in noua locuinta: M-am gandit sa trag corpul cu acvariul vechi pentru a face loc noului corp de mobila si acvariului. Cedeti ca inafara de dificultatile legate de masa exista vreo un pericol??
Am de gand sa pun in acvariul nou cat mai multa din apa "veche" si sa completez in zilele urmatoare pana la plin.
Am de gand sa renunt la fundal ptr a castiga din spatiu ptr pesti . Vreau sa folosesc o folie neagra sau albastru inchis ptr fundal si sa creez un efect de munte in desert unde muntele sa fie din pietre mari. daca pun pietre mari trebuie sa iau masuri de siguranta ptr fundul acvariului? Sau daca le pun pe nisip (cca 3-4 cm) nu e nici o problema???

La sfatul lui Lofty am sa renunt in curand la cativa pesti mai ales ca la Saulosi se pare ca am vreo 7 masculi si cred ca 2 femele. La elongatusi am trei femele si doi masculi iar la melanochromis am un mascul patru femele si .................. un pui de vreo 1 cm
Ce marca de filtrul tot Eheim??
Nu am drum prin Cluj de curand.
La Elongatusi care ar fi proportia limita M/F??

Si ca filtrare la acvariul de 240 cam ce sa iau sa fie indeajuns??

Ms
Ms Lofty

Sa inteleg ca Demasoni vor avea multe de impartit ceva cu Elongatusii din cauza asemanarii??

Legat de saulosi am 9 buc si 6 dintre ei au inceput sa se innegreasca pe inotatoare mai evident si au bulinele galben intens pe inotatoarea anala. La ceilalti trei s-au inchis si ei umpic la culoare (nu mai sunt galben intens) insa niciunul nu are bulinele galbene pe inotatoarea anala. Daca la toata lumea proportia e lafel e cam greu sa ajung la proportia ideala intre masculi si femele.

Pana la urma se pare ca si cu acvariul de 240 de l care urmeaza sa vina in curand va trebui sa renunt la cativa pesti

Cu filtrarea m-am convins Tetratec EX 700 ptr acvarii de la 100-250 de l abia face fata acum la cca 140-150 de l efectiv. Si aici am in vedere un upgrade.
Buna am si eu cateva intrebari ptr cei ce ma pot ajuta:

Cati africani Malawi pot sa pun intr-un acvariu de 240 de l ?
Cu ce specii se impaca Demasonii??
La saulosi se poate intui sexul cand incep sa se coloreze?? Am cativa saulosi si acum incep sa se coloreze si am observat ca o parte din ei au cateva pete colorate intens pe inotatoarea anala (banuiesc ca sunt masculii) ceilalti nu.
La cele home made din ce sunt facute capacele?
Am rezolvat problema. Am incercat initial cu fir de undita cu greutate legata de el insa era foarte greu sa trec firul prin furtun. Am cautat scula specializata dar nu am gasit-o.Asa ca am cumparat 2m de sarma tare si la capat am facut un ochi cu patentul de care am legat o carpa moale. Am facut cateva noduri (nu starans) ptr a fi mai mare decat diametrul int al furtunului.
Acum bag "scula" mea si la o singura trecere furtunele sunt luna > Nu am nici emotii ca s-ar putea rupe sarma si nici carpa.
Va recomand cu incredere
Ce format are acvariul de 260 de l??

Il trimiti pe curier cu plata la destinatie??
Se poate vedea??

Sticla are zgarieturi sau e OK??
Da nu a murit niciunul ca ii urmaresc foarte atent. Am sa incerc cat de curand sa iau un acvariu mai mare . Oricum daca nu reusesc sa iau acvariul am sa dau cativa din ei :aaa:.
Buna

am am cativa elongatusi care au fost din acelasi lot (cumparat in decembrie). Doi dintre ei au ramas la dim de 2.5 cm desi mananca iar restul au deja spre 6 cm. Problema cea mai mare e ca au inceput sa ii hartuiasca cei mari pe cei mici si au deja cateva semne pe spate desi au o atitudine submisiva fata de cei mari. Aveti idee ce sa fac ??
Ca un sfat daca vrei sa-i dai incearca o donatie. Eu asa i-am dat.
 
Forum Index » Profile for Dan P » Messages posted by Dan P
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com