[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: miky1
Forum Index » Profile for miky1 » Messages posted by miky1
Message
Filtrul extern are si el filtrare mecanica?!
Nu trebuie sa dai sute de lei pe un filtru ,sa ai un acvariu simplu si frumos,cu cativa pesti.Dar fiecare face cum doreste.
Nu va trebuie alt filtru,daca nu mai daugati si alti pesti,Pt inceput ,pana invatati,parerea mea e ca ok asa.
Daca nu aveti pesti multi,nu va trebuie neaparat un f extern.Pana invatati ,puteti merge cu filtru existent
Aveti 4 guppy si 4 molly? Nu mai cumparati alti pesti.Pesti sanitari,Corydoras,poate vreo 3 .4,Nu acum,ci dupa ce se cicleaza acvariul,Plante easy ar fi bine sa cumparati,nu au nevoie de conditiii speciale.
Ati cumparat filtru extern?
Aseara pe la 9,cred ca a inceput nasterea.Ma asteptam sa fie ceva mai vizibili puii,sunt microscopici.Daca dau cu zoom la telefon,sunt zeci Or fi pui,ca asa ceva mai mic,ca si vietate,n am vazut.Femela nu stiu ce face,cred ca inca naste,dar dupa 12 ore inca ?citisem vreo cateva ore dureaza...Nu pare interesata de pui,daca or fi pui.Ce sa schimbi apa,ce mancare?asa i las ca s microscopici...filmulete de pe you tube cu puii erau cu rezolutie mare,in rest nu se vad cu ochiul liber decat vreo 2.E interesant,spectaculos daca din tot ce se vede in apa ca misuna pe acolo se formeaza un adevarat guppy.Daca punctele alea cresc atat de mari intr o luna in cat sa ti dai seama de sex..e fenomenal.Poate nu s pui ce se vede,si doar unu care alearga pe acolo e peste.M am facut de ras,da nu ma asteptat sa fie aproape insesizabili de mici.

Da,pe nevertebrate ma uit de vreo 2 luni de cand am luat primul acvariu.Sunt simpatici neonii,chiar daca sunt doar 10.La toti se cer minim 6-7 exemplare.Am doar 54 l si am 8 guppy,10 neoni si 3 cory.As mai inghesui neoni,da pe urma stau lipiti de geam.Din tetra,chiar sunt frumosi,mi as lua din fiecare,adica vreo 5 feluri am ochit,da trebuie acvariu mare
Nu dau mancare multa,inteleg ca mannaca pana crapa.
Femela e mai agitata,si sper sa nasca cat de curand.Am citit, si cand incepe nasterea ,se arcuieste ...asa face si ea,dar de 2 chiar 3 zile..Nu mi dau seama,a stat si ascunsa cu orele..M am uitat si la filmulete,ramane de asteptat.
Si eu am vazut poze cu tetra,imi plac mai multi,oricum am si 10 neoni,si mi plac extrem de mult.Pe viitor vreau doar tetra .Multumesc pt raspuns
Multumesc pt raspuns
Tot pare de vreo 5 zile ca ar naste,de vreo 2 zile sta mai mult ascunsa,mai se zbarleste pe geam de sus jos,dar f putin.Am citit ca inainte de nastere stau retrase.
Intrebam daca nu sunt acasa ,(asta daca naste in weekend,si nu are cine sa le dea mancare) mor in primele zile 2 zile de la nastere fara mancare?Am citit ca trebuie mai multe mese,dar asta doar daca sunt acasa.
Cum iti dai seama ca nu i la prima fatare?Deci a mai avut pui?Interesant
Care sunt cei de rasa pura?
La ce varsta putem deosebi femele de masculi?adica,la 3 luni deja sunt apti ,deci pe la 2 luni se pot diferentia?
Eu am incredere in ce spune Koala.Am mai citit in multe posturi ca daca ai acvariu plantat ,reusec puii sa se ascunda si ar scapa majoritatea.
La intrebarea mea,nu mi a raspuns nimeni...m am obisnuit sa astept.Oricum nu schimba nimeni situatia.Am intrebat deasemena si daca puii ar muri daca nu sunt hraniti vreo 2 zile.Poate naste mai devreme de weekend si reusesc sa i hranesc.Vedem cand o face pui ,si va spun si eu ce am reusit.

Nu am putut sa postez mai multe,si imi cer scuze daca am deranjat cu 2 posturi consecutive.
Buna seara,atasez niste poze ,poate reusiti va rog sa mi spuneti cam cand ar fi timpul sa nasca.Zile ,sapatamani?
Si daca e poate sa mi spuneti,cand dau puilor de mancare,(o sa le dau fulgi maruntiti bine).Weekendul viitor plec din oras si daca naste zilele acelea,ce mananca alevinii daca nu le dau eu?
Asa am cumparat o saptamana trecuta,gravida,o fi tanara si e la prima fatare?
koala wrote:Siporaxul este un material "de filtrare biologica"... adica un material poros, care se colonizeaza cu bacterii "bune".
- el NU se consuma si NU se inlocuieste!
- poate fi spalat / clatit cu apa din acvariu... deci, NU cu apa "curata" (care are clor!!!),
- nu am inteles treaba cu "saculetul si praful alb"... trebuia bine clatit, inainte de prima utilizare.

Ok am inteles.dar cand ar fi nevoie de clatire si de ce?
Praful alb a iesit din bilute,caci l am pus fara sa l clatesc deloc,O fi daunat ceva?
Am pus sera siporax in filtru Aquael,da nu pusesem apa si nici solutie de care am citit ca exista Posted Image)))A iesit un praf cateva secunde.Nu a incaput toata punguta,si l am pus cu tot cu saculet.Asa trebuie?Nu stiu daca e bine ,ca suficient nu este 30 g .M am gandit sa pun si eu daca tot am 2 filtre.La cat timp schimb siporaxul?cum stiu daca e nevoie sa fie inlocuit?
Am mai pus plante si in acvariul mare si in cel mic cu guppy gravida.
Ahh super ar fi.Am Egeria densa,aia e mai inalta,,si mai am o planta care e pana la luciul apei,asta inseamna in partea superioara?ca din acelea plutitoare nu am.
Fulgii dati parintilor,pisati maruntiti bine.Dar cand sa le dau acesti fulgi?a 2 a zi?ca au un sac ei inteleg,si nu data mancare din prima zi?Multumesc

Si cu acel siporax imi spuneti cum sa procedez?cred ca am postat unde nu trebuie
O sa mi pun baza in ceea ce spune Koala,ca nu i mannaca.Eu le dau doar fulgi si granule,nu hrana vie cum zice ca ar trebui.Am si plante multe,sper sa reusim.
N ai ramas cu nici un pui?inteleg ca fac f multi,poate nu la prima nastere,dar oricum 10-30 pui o fi facut,daca pe net scrie 100
Cu pestele tu probabil bolnav,eu nu stiu sa ti dau sfaturi si raspunsuri.Este un site https://www.jbl.de/en/online-hospital ,si aici ai si poze cu bolile pestilor.,si tratamentele Succes
Revin cu o intrebare/nelamurire.
Acvariul are 54l,si am 2 filtre interne un Aquael fan mini si un tetra 400+.Buretii i am clatit pe fiecare,si am vazut ca in interior au o tija cu cun burete.Parca la Aquael e mai mic.Am s mini siporax( 35 grame) si nu stiu ce sa fac si unde sa l pun.Din ce am citit trebuie 10% din capacitatea acvariului?adica 5 l?Ce sa fac?sa pun saculet in Aquael?si las Tretra asa cum este?cu buretele lui?Apa arata ca la robinet,este curata si nu miroase.Ce ziceti?Acvariul este ciclat,no2 0,no3 f putin
Nu prea,La mine ciclarea s a facut la 21 zile.Dar am avut pestii in acvariu(nu trebuia).Multe plante si buturaga mare,bolovan etc.Am reusit si n am pierdut nici un peste.Dar nu face aceeasi greseala.Unii spun ca poti adauga f putina mancare,pana se cicleaza.Din cate am citit,cam 3 -4 saptamani ar dura ciclarea,Las pe cei cu experienta sa ti raspunda mai precis.
koala wrote:Guppy NU isi mananca puii. Punct.
Desigur, exista si exceptii si desigur ca nimic nu-i sigur... da' asa, ca regula generala, puii aia vor scapa cu bine (mai ales daca sunt si ceva plante pe acolo).

Citeste si pe aici: http://acvariu.ro/forum/posts/list/14738.page


In regula,guppy nu si mananca puii.Da ,sunt si plante,au fost ieri mult prea multe,ca nici nu aveau loc sa se miste si ele.
Citisem postul acesta,multumesc oricum,de aceea peste tot unde am citit,erau motive sa si manance puii.La mine 1 motiv ar fi ca n am hrana vie/congelata..am numai fulgi si granule.Sper sa fie cu bine nasterea.Asteptam si va tin la curent,adica pe tine )Multumesc frumos pt raspunsuri
Oh hello.mereu la timp aici.Multumesc
Scuza ma ,in toate topicurile se spune ca ii mananca.Citesc de zile intregi tot ce pot afla.Doar vreo 2 3 persoane au spus ca nu i mananca pe pui,si unul a spus ca i a invatat sa nu i mai mannace ,introducand alti pui mai mici ,Ma bazez pe ce mi spui tu,cam cat timp o mai fi pana naste,nu se stie la fix,dar sa ma astept la zile sau saptamani?Am sa pun poze mai bune,cu lumina aprinsa
Deci le las asa si vedem ce o sa iasa
 
Forum Index » Profile for miky1 » Messages posted by miky1
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com