[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: n3bunyky
Forum Index » Profile for n3bunyky » Messages posted by n3bunyky
Message
https://youtu.be/svRwif-YMFo

https://youtu.be/SF50GvxG_vI

Cam asa se comporta
Salutare tuturor se pare ca am o mica problema in acvariu de dimineata acest mascul a inceput sa inoate haotic rau... cineva o parere? Acvariu 250 litri,filtru intern cu lampa uv care merge o data cu lumina pe timmer 4 ore dimineata 4 dupa masa,filtru extern tetra plin cu 4 litri de sera siporax,comunitate formata din un ancistrus adult vro 10 platy,vro 10 molly combinati si gold si black,red shery creveti si melci comunitari.
n3bunyky wrote:
Silviu Man wrote:Pietrisul nu are a face cu deciclarea. Nici o cantitate mare de mediu nu te ajuta daca ceva (eu presupun ca din apa) iti distruge colonia de bacterii. Mai curind o analiza mai amanuntita a apei ar da o explicatie.


o sa fac acum niste teste la apa sa iti zic cum sta


NO3 INTRE 0-10
NO2-0
GH-INTRE 7-14
KH INTRE 6-10
PH-7,6
CL-0
Silviu Man wrote:Pietrisul nu are a face cu deciclarea. Nici o cantitate mare de mediu nu te ajuta daca ceva (eu presupun ca din apa) iti distruge colonia de bacterii. Mai curind o analiza mai amanuntita a apei ar da o explicatie.


o sa fac acum niste teste la apa sa iti zic cum sta
Silviu Man wrote:
n3bunyky wrote:Cam asa arata


Dar ai decojit-o cum trebuie? Eu am muncit trei saptamini la o radacina de vita de vie pina am reusit sa indepartez straturile de coaja fara sa ranesc lemnul.


in proportie de 90% am reusit sa o decojesc foarte bineinsa la incheieturi sa zicem caa mai ramas ceva , problema e ca face peste tot acel muc albicios... vad ca nici ancistriusul nu se mai atinge de el. chestia e ca butucul era verde nu uscat
Nu inteleg cum se poate decicla un acvariu in care am aproape 3 litri de siporax ....sa fie oare de la faptul ca am adaugat ceva pietris de la un rau? Lam spalat bine inainte de al pune,sau din cauza ca am curatat furtunele la filtru extern care erau maronii deja si stiu ca si acelea sunt colonii de bacterii
.
.
Cam asa arata
salutare tuturor,revin aici din pacate din nou cu ceva probleme... dupa cum v-am spus ca urma sa imi fac o buturuga dinvita de vie am reusit cumvasa o fac... ar obesrv ca de cateva zile a inceput sa faca un fel de muc alicios e ea si apa mea arata din nou ca si cum ar fi deciclata partial,a aparut din nou acea ceata alba nu e oarte densa dar e destul de vizibila si are cam 3 zile de cand a aparut. am schimbat deja de 2 ori cam 30% din apa si am inceput din nou cu adaugarea zilnic de bacterii insa pana acum nici un rezultat. cineva vro idee??? de ce buturuga face acel muc pe ea?
si eu am avut o problema si nu mi-a mers filtrul cam 24 de ore pana a inceput sa se albeasca apa... dupa 2 zile de schimbat cate putina apa si adaugat bacterii active..... totul a revenit la normal. deci imporant sa adaogi activatori de bacterii cand isi revine curentul
Silviu Man wrote:
Succes!



Oricum urmeaza sa mai redecorez in urmatoarele saptamani... cand e gata buturuga voi avea si ceva moss pe ea, si as mai vrea plante pe spate cat de multe... e diferenta mare intre 65L si 140L... si chiar merge mai mare....
Silviu Man wrote:Eu as adauga mai multe pietre, eventual as face un grupaj mai mare la dreapta si unul mai mic la stinga.
Pietrele nu costa sri sunt de mare efect.


depinde... daca adaog ceva pietre gasite pe drum... asa e nu costa nimic dar daca e sa ma duc la un pet-shop... pai se schimba situatia. O piatra cat pumnul e si la 30 de euro... de necrezut dar aici mofturile costa scump. Eu am dat comanda la cineva in tara de mi-a pregatit 2 butuci de vita de vie.. aici unul de ala ajunge si la 100 de euro.
n3bunyky wrote:
Silviu Man wrote:O deciclare totala a filtrelor este practic imposibila in conditii normale de circulare a apei. Doar daca spelii mediile de filtrare cu apa si clor sau alte substante biocide poti distruge complet colonia bacteriana fixata pe substrat. Sau daca elimini cumva tot oxigenul din apa. Daca ai un flux de apa constant si apa este oxigenata, nu poate sa dispara toata colonia bacteriana. Se poate reduce, ca orice populatie care este diminuata de accesul limitat la resurse datorita competitiei pe substrat dar, dupa revenirea conditiilor normale, populatia se reface.


Salut in primul rand merci pt r?spuns. ?i-am urmat sfatul... am schimbat nu numai substratul cat si acvariul... urmeaza sa adaog si ceva radacini momentan sunt la apa sa elimine din tanin... nu as vrea o apa maronie chiar daca am auzit ca nu face rau pestilor.am adaugat sera siporax in filtrul extern cam 2 sertare vreau sa il umplu si pe al 3-lea dar momentan nu dispun de finantare... aici (in italia) intretinerea unui acvariu chiar costa....aproape 30 de euro 1 litru de siporax de la sera nu mai spun sa iei o bucata de lemn sau un bustean ca ajungem si la cateva sute de euro....pui mana p un lemn si cand auzi pretul o iei la fuga... Ceva sfaturi in continuare?
Silviu Man wrote:O deciclare totala a filtrelor este practic imposibila in conditii normale de circulare a apei. Doar daca spelii mediile de filtrare cu apa si clor sau alte substante biocide poti distruge complet colonia bacteriana fixata pe substrat. Sau daca elimini cumva tot oxigenul din apa. Daca ai un flux de apa constant si apa este oxigenata, nu poate sa dispara toata colonia bacteriana. Se poate reduce, ca orice populatie care este diminuata de accesul limitat la resurse datorita competitiei pe substrat dar, dupa revenirea conditiilor normale, populatia se reface.


Salut in primul rand merci pt r?spuns. ?i-am urmat sfatul... am schimbat nu numai substratul cat si acvariul... urmeaza sa adaog si ceva radacini momentan sunt la apa sa elimine din tanin... nu as vrea o apa maronie chiar daca am auzit ca nu face rau pestilor.am adaugat sera siporax in filtrul extern cam 2 sertare vreau sa il umplu si pe al 3-lea dar momentan nu dispun de finantare... aici (in italia) intretinerea unui acvariu chiar costa....aproape 30 de euro 1 litru de siporax de la sera nu mai spun sa iei o bucata de lemn sau un bustean ca ajungem si la cateva sute de euro....pui mana p un lemn si cand auzi pretul o iei la fuga... Ceva sfaturi in continuare?
paradoxx wrote:hehe. daca va plac,atunci sa ii cresteti mari frumosi si sanatosi. faza cu pestii este o chestie de gust,fiecare are chestiile lui. dupa cum spuneam si din ce vad in poze,deciclarea este doar partiala,nu cred ca va depasi mai mult de 1 saptamana faza aceasta. apelimpezi si pestisori sanatosi


Asa este gusturile nu se discuta.... da pare sa fie doar partiala sper sa isi revina repede. Multumim frumos asemenea...ape limpezi
paradoxx wrote:f bine ca folosesti si filtrul intern,ajuta mult la filtrarea mecanica,sa nu il scoti. cat despre deciclare,stai linistita este o deciclare doar partiala,nu cred ca va dura,iar in cazul in care va dura, schimburile de apa si filtrarea biologica vor rezolva totul. deciclarea provine de la simplul fapt ca nu ai mai avut circulatie suficienta in acvariu si a devenit o apa statuta. multora li s.a intamplat deciclare in vara asta,cativa inca o mai au.

Asta e problema cu viviparii...se inmultesc de nu mai ai unde sa ii tii...plus ca,asa ca o parere personala,nici nu stiu de ce va plac voua oamenilor,pesti ca molly, xipho sau platy.....ii consider chiar urati si numai belele iti aduc...ori prin inmultire haotica ori prin sensibilitatile lor datorate lipsei de sare de care au nevoie la o anumita varsta sau din cine stie ce alte motive...pestii tetra ii consider cei mai adecvati pt incepatori....acum daca tot ai puisori si daca tot dai din ei,da.i si din adulti si treci pe tetra. mie unul mi se par si mai rezistenti la deciclari si alte chestii de genul.
si daca as vrea nu pot scoate filtrul intern fiind atasat din fabrica pe unul din peretii laterali ai acvariului ,nu am ales eu ce specie de pesti sa cresc... a fost sotia mea cu alesul fiind un cadou de ziua ei am lasato sa aleaga specia pe care vrea sa o creasca... recunosc ca imi plac si mie.
Familia sa inmultit si de la cei 4 molly si 4 xipho am cam peste 40 de puisori.... binenteles ca nam de gand sai tin pe toti. Sper doar sa treaca cu bine peste problema asta.
.
 
Forum Index » Profile for n3bunyky » Messages posted by n3bunyky
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com