[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: unqben
Forum Index » Profile for unqben » Messages posted by unqben
Message
Gabi C wrote:Si un detaliu de azi. Deh am iar lentila de macro .

image


Acum am vazut si eu de unde ai tu fotografiile ...

https://www.facebook.com/groups/OliverKnott/about/
Ne simtim onorati ca avem gusturi comune cu mr. Oliver !
Super inceput. Astept cu nerabdare sa-i vad cursul!
lukitza wrote:Eu catre nevasta-mea ieri:
"Dupa cativa ani sticla acvariului se zgarie, siliconul se degradeaza si acvariul trebuie inlocuit. Si ma gandeam cand il inlocuiesc sa-l fac mai lat cu 20cm (NR: 200l )."
Dupa aia completez: "Ce ti-am zis e o afirmatie, nu o intrebare."
A ras si n-a zis nimic.
Io zic ca e de bine, nu?


Pe cand Mbuna 600l ?
Hey Dragos, Ce-ti mai face bazinul ?
Vroiam sa-ti dau o recomandare: Poti cumpara pui de ciclide si il rogi pe mr Koala sa-ti dea secretul cromozomului Y. Sau il poti ruga pe el sa ti-i creasca o vreme
dan.pavelescu wrote:MSW


Planning List Management - cred ca stiu ce inseamna, dar MSW .?!
Gabi C wrote:

Ma repet, ma bucura ca place ce vedeti si la mine si la alti colegi de forum . Cred ca mult tine cit esti de pasionat . Legat de poze -fiecare poza sau " tema " are un specific si mi-ar fi greu sa le cataloghez. Imi plac tare toate . Daca ar fi in schimb sa fac un top de cele mai complexe si complete ca si compozitie ( asta din ce am eu ) topu ar fi cam asa : primu loc indubitabil poza din post 371 apoi urmatoarele locuri post 397 si post 414. . Dar cum am zis tine de gusturi .
Inca odata multam.


Ce sa zic, eu cu atat mai putin ma incumet in a le cataloga intr-un clasament. Pot fi poze de exceptie care sa fie "ascunse" intr-o serie de altele asemanatoare cu ea si nedistinsa de un ochi mai putin format. Cum am zis. Daca o sa faci n fotografii cu bule de oxigen si una cu frunze portocalii oglindite in suprafata, cred ca pentru majoritatea nu va fi greu de decis "cea mai frumoasa".
Dar mie oricum alea cu frunze portocalii imi plac
Foto din post 410 si ultima postata sunt o "nebunie"
Un lucru este clar, deja de ceva timp ( cateva zeci de poze incoace) - suntem in alte sfere - .
Adica ce vreau sa spun este ca nu trebuie sa fii pasionat deloc de acvaristica sa-ti trezeasca admiratie maxima ceea ce postezi tu aici.
Nu vreau sa sune a laude stanjenitoare poate pentru tine, (este doar ceea ce cred/simt eu ) dar este un castig mare pentru pasionatii de acvarii ca te avem printre noi.
Silviu Man wrote:
image


Foarte fain exemplar - superb!
Astia nu se "mixeaza" intre ei ? .. cum se poate tine linia pura ?
Superbe poze!
Foarte frumosi scalarii, plante sanatoase si curate. Bravo!
Daca o sa urmezi sfaturile meseriasilor dornici sa te ajute poti face un aranjament super frumos.
Gabi C wrote:Sper sa nu ma aleg cu ban de la Mister Koala ( de prea multe poze ).Da mi se par tare faine cadrele si vreau sa vi le arat si voua .



Personal iti multumesc si am motive sa cred ca mai sunt destui ca mine care apreciaza la maxim felul in care iti cultivi pasiunea si ca o impartasesti cu noi.
Chiar mi-ar parea rau sa stiu ca exista fotografii care ar fi o mare bucurie pentru noi in a le privi iar tu nu le postezi ca nu cumva sa fie "prea multe."
Eu sper din tot sufletul ca nu exista nici un 0,00...1 procent de supozitie ca cineva ar fi deranjat de "prea multele" fotografii si afirmatiile le faci doar de dragul amuzamentului.

In fine, eu ce pot sa mai spun decat smilie smilie smilie smilie smilie
Super fain. Abia astept sa-l vad.
Dupa gustul meu era fain sa-l faci cu un 5-10 cm mai lat. Mergea la sticla de 10 si avea mai multa profunzime.
Dragut bazinul, imi place.
Desi eu as mai defrisa putin pe acolo...
lukitza wrote:La chestia cu "mie imi place" nu cred ca mai poate cineva comenta. Pana la urma de aia ne facem acvarii, sa ne placa.
Eu ziceam sa scoata vaporul pentru simplu fapt ca nu e natural si acvariul ar trebui sa fie un colt de natura in casele noastre.
Aceeasi situatie cu plantele de plastic, ghivece, borcane etc.


Subscriu, frumusetea acvariului este stirbita de artizanale de genul respectiv. Poate cu timpul ochiul se va forma si vei ajunge sa intelegi "durerea" noastra.
Alfel, frumos bazinul. Poate mai pui ceva poze.
ocean wrote:Sa mai sterg praful pe aici


Stiu pe cineva de pe forum care zicea ca discusii pot fi egalati in frumusete.... Cred ca era bine sa vada fotografiile astea inainte de afirmatie
marcusyon wrote:Stii cum e, fiecare vede altceva la pesti. Unii coloritul, altii forma sau comportamentul, etc. Strict din punct de vedere coloristic, discusii sunt mai frumosi si au o paleta mult mai larga de culori.

Pana la urma, fiecare cu pasarica lui


Asa cum zici, discusul este regele si imi place foarte mult.
Totusi imi displace la el comportamentul de mimoza, sfiosenia lui. Severum ii vad asa mai "barbati" .

ocean wrote:Au facut doi ani

Superbi scalarii maestre, superbi...

P.S.
( mie si discusii albastri imi fac cu ochiul, iubesc discusii albastri ).
Gabi C wrote:Multumesc domnilor . smilie

Florile si-au facut efectul . Asta o sa fie cadoul meu de craciun .


Trebuie sa fi fost foarte cuminte cu un Mos asa generos...
Foarte faine ultimele poze, e atmosfera de sarbatoare/Craciun vad si in bazinul tau ...
alex08 wrote:Inca doua vederi cu shrimpi :




Super faine detaliile, multumim !!
Da, sunt foarte frumosi discusii - Maxim. De aia i-am si folosit ca si cel mai inalt grad de comparatie.
Si mi-am ales cu grija cuvintele, nu am spus ca sunt mai frumosi decat discusii ci (dupa gustul meu) la fel de ......
Sub nici o forma nu vreau sa port discutie contradictorie ci vreau sa-mi argumentez parerea, asadar in continuare ochiul meu se bucura un pic mai mult de bazinul cu severum ( chiar asa cu cosmetizarea lor genetica ) decat de "discoteca" discusilor .
 
Forum Index » Profile for unqben » Messages posted by unqben
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com