[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: 17BO0Z3R
Forum Index » Profile for 17BO0Z3R » Messages posted by 17BO0Z3R
Message
Sistem co2 la actualul nu exista dar nici plante care sa ceara mult doar easy, ma gandesc si la un sistem de dioxid, dar la lungimea aceea nu stiu daca va face fata, aici ma refer la suprafata de evaporare a co2-ului. Eventual ma gandeam ca dizolvarea sa se produca in sump langa pompa iar pompa sa aibe 4 evacuari. Astea ar trebuii calculate bine si daca are rost(dar la 4 evacuari pierd mult din debitul de apa pentru circulare.

Substrat clar ce am folosit pana acum nisip amestecat cu pamant de flori 3cu 1, iar peste doar nisip. Plantele cresc frumos, radacinile nu putrezesc, usor de aspirat si inlocuit. Ce e drept probabil cu un substrat adecvat de la jbl etc as face treaba mult mai buna, dar si costuri mult mai mari.

Incarcatura biologica probabil 200 tetra, ancitrusi sanitari.. Nu cresc ei mari dar lasa resturi ce iii drept

Inca nu ii pus nimic pe foaie.. Inca acumulez informatii. Probabil peste 1-2 luni sa vad si costurile in ansamblu
Pai cam asta ar fi ideea, decat sa dau la galeata si furtun ). Numai ca ma gandesc si pe viitor in cazul in care voi renunta la plantat sumpul sa imi suporte si alt tip de pesti, desii la inaltimea asta mica nu prea as avea de unde alege niste ciclide sa zic, iar la plantat nici nu am nevoie de sump foarte mare, asta imi dau seama dupa setup-ul care il am acum.

Ce este mai greu acum este sa vad daca imi face cineva si la ce cost se va ridica sticla de lungimea asta. Stoc stiu ca vin fasii de 3 m. Sa il fac din 2 buc nu stiu cum va arata. Sau sa ma interesez si de acril?
Da silviu e destul de lung.. Dar asa mi l-am imaginat eu si pana acum imaginatia nu ma dezamagit )

La partea cu circulatia as vrea eu sa ma ajutati cu idei si pareri.. As vrea sa vad daca optez pentru un sump sub el, un sistem beam animal pe marginile acvariului si 2 pompe de valuri pe la mijloc.. Sau sa ma duc pe canistre. Inca nu stiu. La actualul acvariu am in colturi pe unde curge apa care trece prin 3 tipuri de bureti dupa prin perlon ulterior prin lava si sparura de lava in jur la 30l
L-am facut din policarbonat ca e usor el si usor de lucrat cu el, pe langa intre capac(defapt rama de la capac) si sticla am un burete care amortizeaza socurile de la capac in sticla... Motivul e ca am 2 pisici care mai sar de pe dulapul care e la1,5m de acvariu cu o inaltime de 2,5 m direct pe capac .. Pana acum a rezistat cu brio si amortizeaza foarte bine socul
Da capacul e din policarbonat, dar neoanele sunt dedesupt sub el.. Nu prea are ce obtura, mai apare catwodara putin condens pe ele sar sunt siliconate pe margini nu patrunde la electronica
Buun, pana aici toate bune si frumoase.

Ideea noua consta in un nou proiect care va fi asa:

Acvariu sticla de 10mm cred ca ar trebuii sa fie suficient, dimensiuni de L600cmxH25cmxl50cm. Probabil o saziceti ca pentru un plantat este prea putin, pe mine nu ma deranjeaza deloc, plantarea va fi mai mult de tip gazon si restu pitice.
Pana la proiectul final mai am de lucrat. Acum e doar inceputul. Incerc sa ma decid, daca sa merg pe un sump/filtre canistra sau alte ideeei daca aveti sa imi dati.
O sa revin mai tarziu cu niste chestii ca ma geama munca.
o zi buna sa aveti.
pic4
pic3
pic2
Bine v-am gasit din nou dragi colegi.
In urmatoarele luni renovez apartamentul si am in plan un alt proiect.
Momentan detin un acvariu home made dim 250x35x40 cu un sump sa ii zicem integrat. functioneaza perfect cum am vrut, neon pe led,capac diy, acvariul e unu de tip plantat care a fost descris in alt topic.
Acvariul a trecut prin mai multe etape, din care am invatat putin cate putin de ce trebuie stiu de baza si rearanjare de plante totala.
Am facut rost de ventilatoare, se foloseau la cooler de laptop au si mufa usb deja, numa bine ca prelungitorul are slot pentru incarcat, mai trebuie doar date gaurile.

Sa pun 3 ventilatoare nu prea am cum, capacul e facut din 2 bucati de 1,25m, chair daca as face la marginea unui capac pe mijloc sub am o bucata de sticla de 25 cm care e intaritura acvariului la mijloc.. deci o sa incerc cu 2 prima data.

Legat de neoane el cred ca se referea mai mult la pinii de la neon care ar putea face scurt sau la faza cu scapatul in apa, intradevar nici de cum inauntru pentru ca este gaz care e izolat extrem de bine, dar la mine pentru ca ca sunt pe led iar structura lor nu a fost facuta pentru umiditate avand in vedere ca nu sunt neoane de acvaristica am mai multe sanse sa developez probleme in timp. Am observast in jurul celor 2 pini sunt 3 gauri care m-am gandit ca ar putea servi drept aerisire ledurilor din interior. Neonul e format din 2 parti partea superioara care e din aluminiu care serveste tot drept racire si partea inferioara care este un plastic transparent, dar inbinarea dintre cele doua nu cred ca izoleaza prea mult.

Pe mine m-ar interesa sansele de condes la cele 2 puncte mentionate mai sus.

Am attasat si o poza cu tipul de neon.
Controlul calitatii..
capac
capac
capac
Asaa.. am un acvariu plantat de 250 cm, de cateva luni am si 2 pisici care devin tot mai curioase. De vreo 2-3 zile a trebuit sa bricolez urgent un capac pentru acvariu pentru ca au inceput sa sara sus si sa ceara permis pentru pescuit. Nu au inca varsta. Problema e ca in majoritatea timpului sunt plecat asa ca nu stiu ce fac ele intre timp.
Capacul a a fost un proiect de 1 zi jumate, mai mult cautatul pieselor a durat, inca nu e terminat caci mai am 2 neoane de legat.

Condensul... Inca dupa primele minute a aparut condensul pe capac, iar destul de mult in zona unde este amplasat out'ul de la pompe, acolo probabil de la valuire, splash etc.. as vrea sa ii mai bricolez niste ventilatoare mici de pc legate la usb'ul de la priza. Acele venturi rezista la umiditate? Si cat?
Noanele ce le am sunt tip led din cate m-am uitat eu la ele nu sunt chiar sigilate perfect iar din cauza umiditatii mai mari apa se prelinge deja pe ele, cat de rezistente sunt, in cazul in care cineva mai foloseste acelasi tip?

Daca montez 2 ventilatoare vor face treaba? Din cate am inteles ar trebuii sa pun unul sa bata pe luciul apei iar celalalt sa scoata aerul din capac, astfel se creeaza un curent condensul/umiditatea de pe capac se reduce?

Apelez la voi pentru ca "zile lungi, nopti grele, timp putin de studiat alte documente informative" iar lumina de vreo 4 zile nu functionaza in acvariu.
vreau sa folosesc 2 pompe 1 in fiecare camera pozitionate jos, vreau sa fac legatura doar intre ele la nivelul unde apa va acoperii mediile submerse pentru a nu fi diferente de nivel intre camere,de ex apa care se revarsa pe deasupra este egala, dar daca o pompa refuleaza mai putin decat cealalta inseamna ca, camera se va umple iar cealalta va seca. Dar daca fac acea conectiune camerele fiind legata apa va avea acelasi nivel in amandoua, chiar in cazul in care sa zicem prin absurd o camera la tur se blocheaza pe deasupra cealalta nu va seca teoretic. Pentru ca va fi wet/dry apa voi avea in camere doar cam 40 cm deci undeva la 30l din 80 cu apa.

Ps. Vreau sa le fac asa pe margini pentru ca imi place sa vad mediile de filtrare in totalitate, pe langa acvariu este cand ma mai holbez 10 min cand si cand la filtre sa observ cum circula apa, tind sa cred ca pot vedea bacteriile cum isi fac casa ).. de ce nu un bloc
in locul unde va veni pompa voi face un segment separat patrat de 10x10 la fel cum am si acum pentru a scoate pompa sa ma ating de mediile de filtrare, in caz de ceva probleme sa am acces cat mai usor la ele,

asa ar trebuii sa se vada din spatele acvariului.
Deci sa inteleg ca ar merge, nu? Probabil pompele sunt prea slabe sau nule atunci, pentru ca ele vor sta pe fundul cutiilor deci ar trebuii sa pompeze 1m in aer plus cum a zis koala ca returul va fi peste muchia de la acvariu, ideea e ca am vazut anul trecut pe forum la cv chinez de genu dar nu mai gasesc nici in ruptu capului sa va arat. Cutiile vor ajunge la aceeasi inaltime cu ale acvariului in cazul in care se intampla ceva sa nu dea pe dinafara.
Voi face o schita sa va arat mai detaliat chiar daca nu prea sunt bun la desen.
Poza de sus
 
Forum Index » Profile for 17BO0Z3R » Messages posted by 17BO0Z3R
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com