[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alinutz80
Forum Index » Profile for alinutz80 » Messages posted by alinutz80
Hai ca arata tot mai bine acvariu...se inmulteste vallisneria si e ok tot bafta!
O fi avand ceva alge pe ea...daca nu ma insel. Daca sunt alge nu e motiv de stress...in rest acolo jos nu imi dau seama ce poate fi
Nu arata asa de rau acvariul pentru un incepator. Dar eu as scoate acele pietricele mici negre....de tot. As lasa doar substratul deschis la culoare si plantele.

In rest. plantele mari (valisneria) muta le spre spate colturi si in fata poti sa pui plante care nu cresc mari....

As mai putea recomanda si un autocoland negru pe spatele acvariului. Gasesti la dedeman.

Plus, cel mai important, ai nevoie de un filtru mai bun...ori un intern mai bun ori un extern care sa fie ok pt acvariul tau...variante sunt multe. Cu toate ca la 100L eu zic ca e musai un filtru extern.
Gasesti aici noi: https://abc-zoo.ro/8-filtru-extern-pentru-acvariu sau in alte parti...dar aici am vazut preturi ok pt filtre....
Faye wrote:Nu exista carasi agresivi. Carasii nu musca. Petele de sange de pe pesti sunt semne clare de intoxicare/otravire cu amoniac.

Absolut de acord.
Eu as zice sa scape de carasi pt ca la volumul acvariului lui nu merge. Sa mearga pe pesti de talie mica, neoni, rasbora etc.
Si eu as zice ca 10 neoni si inca 3 4 guppy daca vrei....si daca ai filtrare buna. Poti si 3-4 ceva cory de talie mica, gen cory pygmy sau panda. Dar trebuie filtrare buna si schimburi de apa saptamanale fara abateri.
Pe telefon merge ???????? super! Va salut pe toti
Cmariusgabriel@gmail.com wrote:Buna ziua din nou. Am dat comanda la baietii de la aquadec de acvariu si tre sa vina zilele astea cu dimensiunile 65x35x38cm sticla de 8mm si capac.
Doresc sa dau coamda si de echipamente si in urma ce am mai vazut pe aici am decis si rog parearea voastra:
1.filtru Eheim Substrat Pro 130 cu Eheim Substrat Pro
-Seachem Matrix 1000 ml – VRAC
-Sera Siporax vrac 1l
Intrebare: am vazut in magazine si pe net ca iesirea de la filtru face turbulente mari valuri, ar trebui sa iau alta iesire puteti recomanda?
2. Incalzitor Eheim thermocontrol 100W
3. Termometru Dennerle Nano HangOn
4. Substrat fertilizant Dennerle DeponitMix Professional 9in1 2.4kg
5. Sol fertil Dennerle Scapers Soil 1-4mm 4 l
6. strtaul de nisip/pietris nu m-am hotart inca.
Daca se poate sa-mi recoamdati o lampa?
O zi buna!

1. Filtru Eheim e f bun. Mergi inainte cu el. Pt reducere debit ori pui un burete pe IN (care tot trebuie pus) ori reglezi cu robineti debitul.
2. F buna alegere.
3. Ok
4. Da e ok....nu am folosit dar pare bun.
5. Trebuie sa alegi din cele 2 substraturi fertile doar 1....as merge pe scapers soil dar si celalalt e ok.
6. Pt stratul de nisip de deasupra iti recomanda dupla.....ceva sa fie la fel cat de cat cu cel fertil la culoare ca altfel va arata urat. Uite: https://www.nevertebrate.ro/acvaristica-apa-dulce-146/substrat-si-nisip-47/?cPath=47&filter_id=35&ddcl-1=35

Lampa LED ar fi ok sa aiba lumeni undeva intre 35-40 pe litru net..tu ai undeva la 80L net de apa si daca scazi substrat si restul cam 70--- deci o lampa cu macar 2800 lumeni
https://www.nevertebrate.ro/acvaristica-apa-dulce-146/iluminare-35/lampa-acvariu-233/?cPath=233&Tip%5B%5D=20_117&Tip%5B%5D=20_119&btn_submit=Aplica&filter_id=
https://www.aqua-life.ro/lampi-apa-dulce/chihiros-led-rgb-60-cm-lampa-plante-acvariu-pesti?filter=160

Ciudat...eu nu il vad.....poate e de la browserul meu..chrome cine stie
koala wrote:Asa cum deja stim, foarte misto!

... i-am "dat cu 8k" si mi-a stins lumina din camera.

Oare de ce nu mai apare videoul mai sus in postare ?
anonym wrote:Daca tot a venit frigul am bagat incalzitorul in acvariu pentru ca seara apa ajungea la 22grade...
Dupa 5-6 ore am vazut ca s-a dezlipit ventuza la el si am bagat mana sa il pun la loc pe sticla si acesta frigea destul de tare, iar azi dimineata am gasit un otto mort langa el, este posibil sa se fi asezat pe el ?
Este prima data cand imi moare un otto in acvariu si pana sa bag incalzitorul nu am avut decese.

Da, e posibil sa se fi ars de la incalzitor ca nu era obisnuit cu el si poate s-a lipit de el si nu stia ca e fierbinte
cr1st1an wrote:Am montat filtrul, nu e atat de silentios cum credeam.
Celalalt pe care il am, un eheim ecco pro 200, e mai silentios desi e mai mare.
Nici debitul nu e grozav, noroc ca nu am dat gaurile suplimentare in spraybar ca e numai bun asa cum e acum.
Am o nel?murire cu privire la el.
Nu prea ma pricep eu la filtre dar nu trebuia ca buretele sa fie la in si materialul filtrant sa fie la out? Ca la filtrul asta e invers.

Asta e acum...daca nu e silentios poate nu a iesit inca tot aerul din el.
Asa ar fi normal ca prima data sa fie burete...apoi restul de material filtrant biologic.
Dar uita te pe net poate circulatia apei in acest filtru este altfel
cr1st1an wrote:A venit filtrul, pare bine construit.
Spraybarul e prea lung pt acvariul meu, va trebui sa il tai.
De asemenea cred ca va trebui sa mai dau un rand de gauri in el, nu se poate regla debitul si sigur va fi prea mult pt un acvariu de 20l.
Ma gandesc sa caut un burghiu foarte subtire ca sa fac asta, nu imi da prin cap alta solutie.

Ce material filtrant ai pus in el ? Mai poti gauri spray bar ul sau lasi fara spray bar.... cum vrei.
Eu zic ca debitul va scadea dupa ce pui material filtrant in el...dar vezi si tu...poti regla debitul daca pui robineti pe furtune..dar nu e foarte indicat.
koala wrote:N-a fost nimic altceva decat lipsa de oxigen. Erau 20 de pesti maturi acolo in punga.

ok, da...putea sa ii puna in 2 sau 3 pungi.... si atunci nu era problema.
Gabi C wrote:Din experienta personala si dintre citi pesti am tinut pina acu tetrazonele mi s-au parut cei mai sensibili la continutul de oxigen din apa.

Inseamna ca nu ai avut discusi...sau ai avut ? Ei sunt mult mult mai sensibili....la oxigen si la multe altele pe langa ei mai sunt si altumii
koala, imi pare rau ca au murit pestii...cu toate ca e tare ciudat ca au murit doar in 6 7 ore...
Eu am adus discusi de la bucuresti la cluj sau de la pitesti la cluj si nu am patit niciodata sa imi moara de la transport....cine stie ce a fost acolo.
Oricum, asta e....pacat de ei si oricum ai destui acolo
raul.tatulescu wrote:Unul dintre acvariile care m-au facut sa incerc si eu sa fac un biotop de amazon. Si cred ca este printre putinele acvarii cu fundal printat care arata natural. Felicitari!

Da, multumesc...intradevar acest fundal printat nu l-am mai vazut la nimeni...si nici nu prea are cum pt ca e facut de cineva in Cluj la comanda si din mai multe poze adunate etc. deci cumva e customizat.
Inca acvariul nu este un biotop amazonian....dar acolo as tinde eu in viitor
Noh uite ce o stiut sa faca ai mei betta !!!
koala wrote:Asa cum deja stim, foarte misto!

... i-am "dat cu 8k" si mi-a stins lumina din camera.

esti tare!
Stimabililor colegi acvaristi....va salut!

Ieri, am schimbat apa si am mai scos din valisneria gigantea si din limnobium.....si apoi peste cateva ore am zis sa fac o filmare cu acvariul dde 450L.

Vedeti aici ce am reusit:

Enjoy 8K
cr1st1an wrote:Am comandat deja pe cel de la oase.
Are volum pt material filtrant de 0.5l vs 0.48l eden 501.
Probabil nesemnificativ, dar m-am uitat si la faptul ca oase are canistra colorata si furtunile negru translucide fata de eden 501 care le are transparente. Cred ca dupa o vreme cand incep sa se stranga depunerile si mizeria, filtrul de la eden nu o sa arate prea bine si fiind pus in spatele sau in lateralul acvariului o sa arate urat. Vanzatorul spunea ca maine il am, cam cat sa las filtrele in paralel pentru ciclarea filtrului nou?

Ok, e perfect. Oase e un brand cunoscut.

Da, lasa le in paralel pana se cicleaza noul filtru..macar 3-4 saptamani.

Succes!

Forum Index » Profile for alinutz80 » Messages posted by alinutz80
Go to: