[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: opincarul
Forum Index » Profile for opincarul » Messages posted by opincarul
Message
2smokes wrote: auzi[b],[b] bei nea caisa?

asta-mi suna a invitatie la un vin, asa, de sezon.
Daniel1402 wrote:Salutare,

Am avut niste melci maronii, nu de substrat deoarece stateau numai pe afara. Am cumparat un tratament impotriva lor (Djana Molucid), nu l-am folosit, parea prea complicat.
In schimb in cca 40 litri de apa am bagat 4 melci asasini (parca 5-6 ron bucata), iar dupa 3 sapt nu mai aveam nici un melc.
Daca vrei iti donez acest tratament, informeaza-te despre el si imi spui.

Succes,
Dan


Topicul are 4 ani. Intre timp initiatorul si-a facut acvariu marin si a renuntat la acvariul de apa dulce.
cred ca foarte putini oameni au auzit de vietatile astea, dar sa le mai si creasca...

2smokes wrote:interesant ,nu stiam de artemia asta de apa dulce,ceva asemanator de tinut in acvarii sunt triopii ,traiesc la noi in tara


unde se gasesc, mai exact?
Alevini se numesc. Ii poti hrani cu microviermi, artemia. Eu le dadeam tubi taiati. Oricum lineatus-ii sunt niste lacomi. la fel si gardneri.
Sau poti cumpara oua si ai satisfactia de a vedea cum cresc puii.
vor fi la fel de agresivi, dar agresivitatea se va imparti intre ei.
care pestisori nu mai sunt, lineatus ori gardneri?
din proprie experienta iti spun despre gardneri ca mananca absolut toate vietatile ce le intra in gura. iar colocatarii lor trebuie sa fie cel putin la fel de agresivi ca si ei pentru a nu fi transformati in cina de gardneri.
Multumesc pentru plante Daniel.
si cu blue acara ce ai facut, sau ce ai de gand sa faci?
cand am reinceput acvaristica ma fascinau crevetii. asta se intampla acum 2 ani si ceva. tot atunci am gasit eu petshrimp-ul, dar opae ula aveau alt pret. acum vad ca l-au micsorat.
am vazut la vanzare doar pe un site din state, pretul final era cam maricel cand urmaream eu acel site (comanda minima, taxe, transport, etc...). acum sunt in drum spre birou, dar dupa ce ajung revin cu site-ul. Sper.

LE: acum vad watermark-ul de pe a doua poza, petshrimp.com e site-ul de care vorbeam.
Panda23 wrote:Ok o las asa nu mai primesc nimic las pesti pentru cei cu experienta ! eu ma apuc de gatit daca fac asa bine supa de peste


Prietene, ai sa ajungi departe in viata persifland in halul asta.ca fapt divers, doar ca fapt divers, daca tu ai facut o mini-knorbitza (situatia cere sa scriu in stilul asta) in acvariul tau, ce te face sa crezi ca vei reusi sa cresti discusi (pesti pretentiosi dealtfel) daramite pesti marini?? pune mana si citeste, invata si formeaza-ti mana pe speciile mai putin pretentioase.
Te-am salutat respectuos.
din cate vad eu ai pistia stratiotes (plantele mari) si lemna minor printre ele. as fi luat si eu o parte din ele, dar ma omoara drumul pana la tine.
catalin_ wrote:Deci intrebarea cheie este: ce anume e atat de special in cazul acelei zone a raului?


acum cateva zile ma uitam la tivi la un documentar filmat in Madagascar. un nene revenise acolo dupa 50 de ani. la prima vizita a descoperit un ou al unei pasari gigant si o specie de lemurieni care nu exista in alta parte a globului. motivul?? in padurea in care isi duc ei viata creste o specie de îiana. acea liana atrage niste insecte care secreta un lichid ca mierea. ei bine, acel lichid este atat de necesar lemurienilor incat nu pot pleca de langa liana.
probabil ca asa este si in cazul aspretelui, trebuie studiat ce mananca, cum mananca, cum se imperecheaza, de ce au nevoie icrele pentru a ecloza??? asta apropos de secretul spus de Heiko Bleher lui Sandu despre o anumita specie de pesti care nu poate depune in absenta alteia. a doua specie stimuleaza prin comportamentul sau, daca-mi aduc bine aminte. si pentru ca sunt in metrou si scriu de pe telefon, nu pot da quote la cuvintele exacte ale lui Sandu. asta ca sa vada ca-l citeste cineva ;)


am vrut sa-mi cumpar si eu asa ca i-am intrebat pe migdalati cat e transportul..... era in jur de 50 ron pentru un dispozitiv asemanator.
primii mei gardneri mancau fulgi, astia pe care ii am acum nici nu se ating de fulgi sau wafers. le dau larve congelate si din cand in cand o rama micuta lasata intr-un vas cu apa sa elimine cat mai mult pamant din ea. ramele le cresc in balcon ca am si un cherax quadricarinatus caruia ii place la nebunie hrana vie, iar mie imi place cum mananca... e ceva spectaculos.
paradoxx wrote:nu m.am referit ca din cauza apei este agresivitatea,ci din cauza apei sunt tremuraturile si frecatul de substrat/decor.de agresivitate am spus ca se va dispersa odata cu aducerea femelelor


scuze, am citit eu prost. problema.la gardneri e ca nu dispare agresivitatea odata cu introducerea femelelor in bazin, aceasta se imparte intre femele.
veti vedea ca masculii sunt pusi pe inmultit tot timpul, de aceea e necesar sa faceti cateva ascunzatori pentru femele: palcuri dese de plante, o mana zdravana de moss intr-un colt, o jumatate de nuca de cocos sau chiar mai putin de atat, dar sa se poata ascunde in/sub ea.
pana am ascultat sfaturile pe care le-am scris (sfaturi date de un crescator mult mai experimentat ca mine) am pierdut un mascul superb si 2 femele. toti batuti de acelasi mascul dominant. iar eu tineam 2m+2f in 70litri plin de plante.
doar ca idee, in jur de 150 de melanoides ocupa mai putin de jumatate de pahar de tequila ;) deci 50 bucati se pot dona linistit unei singure persoane.
agresivitatea nu are nici cea mai mica legatura cu parametrii apei. Gardneri sunt foarte agresivi si foarte lacomi (chestie pe care ti-am spus-o si tie in topicul tau).
daca vrei sa ai pesti frumosi si intregi din punct de vedere fizic, pune trio-ul de gardneri separat. poate fi si un acvariu de 30litri.

si inca un lucru: nu va mai cumparati killifish daca nu stiti nimic despre specia respectiva. ei sunt in general fripturisti (oportunisti) si mananca tot ce le incape in gura. pana si puii de gardneri sunt canibali si se vor infrupta din fratii lor de dimensiuni mai mici.
Bine si venit „vecine“. Sedere placuta si update-uri dese la jurnal.
 
Forum Index » Profile for opincarul » Messages posted by opincarul
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com