[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: motanul
Forum Index » Profile for motanul » Messages posted by motanul
Message
Hello,

Am plantat si eu de vineri seara un acvariu, un NanoCube 30L.

Plante:
Staurogyne repens
Alternanthera Reineckii Mini
Spiky moss
Alternanthera Rosaefolia

filtru intern: Dennerle Nano Corner Filter
lumina: Dennerle Nano Light 11 W cu bec PL Dennerle
Sistem CO2 Dennerle Set BIO 60

Am pus o fiola de bacterii Prodibio Bio Digest. Ar mai trebui sa fac ceva pentru ciclare ?
Sistemul de CO2 il am dar inca nu a inceput sa produca Co2. L-am montat vineri seara si pana azi dimineata nu a iesit nici o bula de co2. Acum vad ca iese cam 1 la jumatate de minut. Testul de CO2 este albastru, deci nu este suficient CO2 in acavriu...este normal? o sa se faca verde pana la urma sau mai trebuie sa fac eu ceva ?

Ca si pesti cred ca o sa cumpar 5 neoni ( sotia mea doreste acesti pestisori ). Imi mai puteti da niste sfaturi sau puteti sa si criticati!
pret nou 190RON
Ce parere aveti despre filtrul acesta pentru un acvariu de 54 l? http://www.happypets.ro/jbl-cristalprofi-i60-pi-1057.html

Merci
pret nou 220 RON
pret nou 240 RON
pret nou 250 si nu va mai scadea.
pretul scade la 270 RON....
pai daca il vand in timp util ok, daca nu, nu il mai vand....
popey wrote:In afara de faptul ca , ca si medii filtrante cel original juwel e mai bun decat cele aratate de tina intrucat acesta are trei bureti mari si chestia aia alba de deasupra, pot sa iti spun ca eu am folosit un aquael fan2 care si-a facut cu succes datoria, eu l-am schimbat pentru ca mi se arsese pompa si era cam 100 ron una noua .


si pentru acvariul meu este ok un aquarel fan 2 ? nu e prea puternic? merci.
vand acvariu JUWEL 60 cu toate acesoriile...acvariul il am de 2 ani...am niste nisip si 2 pesti pompa de aer...pert 300 de lei
nu am plante....zona de livrare bucuresti.
il vand pentru ca vreau ceva mai mare....
cine e interesat sa imi dea pm
salutare...am si eu un acvariu JUWEL de 60 litri si vreau sa schimb filtrul default pentru ca ma enerveaza...si oricum e cam vechi si nu stiu pe care sa-l aleg dintre cele 3:

1. http://www.happypets.ro/tetratec-easy-cristal-300-p-739.html
sau
2. http://www.happypets.ro/tetratec-in-400-plus-p-741.html
sau
3. http://www.happypets.ro/tetratec-in-600-plus-p-742.html

sau daca aveti si alte propuneri le astept.

si inca o intrebare: pentru substrat e mai ok o galetusa de 3 kg sau de 6? merci
schimb acvariu de 60 de litri JUWEL record cu unul de 100 de litri.
poate sa imi spuna si mie ce trebuie facut la o ciclare?

si de unde pot sa cumpar plante ok?

multumesc
motanul wrote:vin cu niste detalii: am avut 3 xifo, 4 zebre, un sanitar, 2 pesti sticla, 1 balon, 2 neoni, 2 neoni negrii
ca plante aveam: doar echinodorius
era cu substrat de la JBL si filtrul original de la acvariu.


mai ma gandeam daca nu pot sa scot filtrul lui original si sa montez eu unul mai performant sau ceva...ce ziceti? daca e ok puteti sa imi recomandati unul mai ieftin si bun?

Merci
vin cu niste detalii: am avut 3 xifo, 4 zebre, un sanitar, 2 pesti sticla, 1 balon, 2 neoni, 2 neoni negrii
ca plante aveam: doar echinodorius
era cu substrat de la JBL si filtrul original de la acvariu.
salutare,

sunt nou pe aici si am si eu o intrebare. Am schimbat la un moment dat apa la acvariu (JUWEL 54L) si au inceput sa imi moara din pesti...mi-au ramas doar 2...acum vreau sa imi refac acvariul si nu stiu cum sa fac... cum se procedeaza...vreau sa imi iau si alte plante si substrat si nisip nou pentru ca cred ca au avut vreo boala pestii si nu vreau sa contaminez acvariul dupa ce il refgac.
puteti sa imi dati niste sfaturi cum sa procedez?

Multumesc
 
Forum Index » Profile for motanul » Messages posted by motanul
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com