[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Apollo
Forum Index » Profile for Apollo » Messages posted by Apollo
Message
Salutare!
Asa cum spune si titlul cumpar capac de acvariu 100x40 cu sistemul de iluminat .
Putetui lasa mesajele aici cu un numar telefon sau facebook sau in mesaj privat.
multumesc
Te-ai gandit sa folosesti un filtru cu carbune activ si un robinet electric( gen delimano)+ sera aquatan?
Ma bate si pe mine gandul sa fac o asfel de instalatie dar deocamndata mai astept.
Singura problema pe care o vad este setarea temperaturi la robinet.
Salutare tuturor!
Am cumparat un reductor de presiune de pe ebay.de la un pret bun spun eu, si astazi a sosit frumos ambalat totul ca la carte.
Problema este (daca este o problema) la manometru de mare presiune(0-250),mai exact la filetul acestuia.
Atasez o poza.
https://ibb.co/moruLL
Credeti ca este desfacut.... Da stiu,ca se poate infileta la loc, dar ma gandesc sa nu se fi stricat filetul sa ceva.
Voi ce parere aveti?
P.s: Vreau sa iau o butelie de bf (daca gasesc mai ieftina),dar ma gandesc mai intai sa-l testez !
Salut!
Asa cum ati putu vedea si in titlu, cumpar un capac de acvariu100x40.
Multumesc Anticipat!
P.s:lasati mesaj privat sau reply aici.
Apollo wrote:Pritene cauta un reductor de presiune dedicat acvaristici, nu merita sa investesti un ban si pe urma sa vezi ca nu merge.
Uite poti incerca https://www.ebay.fr/itm/Detendeur-avec-deux-manometres-pour-bouteille-de-CO2-rechargeable/273538162498?hash=item3fb0251f42:g:42EAAOSwsptb20O9:rk:19:pf:0
L.e : Te sfatuiestc sa platesti prin paypal, si sa intrebi vanzatorul, daca are vreo problema, in caz ca el a spus una si tu descoperi alta dai sa iti vina banii inapoi.

Ultimul edit. Mergi prima data si vezi cat te costa revizia, si ce trebuie schimbat(robinetul sigur trebuie sa-l schimbi), sa nu te trezesti ca dai o caruta de bani.
Pritene cauta un reductor de presiune dedicat acvaristici, nu merita sa investesti un ban si pe urma sa vezi ca nu merge.
Uite poti incerca https://www.ebay.fr/itm/Detendeur-avec-deux-manometres-pour-bouteille-de-CO2-rechargeable/273538162498?hash=item3fb0251f42:g:42EAAOSwsptb20O9:rk:19:pf:0
L.e : Te sfatuiestc sa platesti prin paypal, si sa intrebi vanzatorul, daca are vreo problema, in caz ca el a spus una si tu descoperi alta dai sa iti vina banii inapoi.
multumesc!
Sper sa-l pot cumpara.
Cheia, acea, este un imbus normal,nu?
Salut!
Doresc sa aflu, daca unul dintre voi,are un asfel de reductor sau daca stiti ce model este.
image
P.s: Am pus un semn, unde cred eu, ca ar lipsi, o piesa.
Cumpar capac acvariu 100x40 cm!
Lasati mesajul dvs. aici sau mesaj privat.
Salut!
Dau spre adoptie cateva zeci de pui de guppy, uni sunt mai mari si alti au abia 2 saptamani.
Nu-i dau pentru a deveni hrana.
Daca esti interesat da pm + jurnalul acvariului sau poza cu accesta.
P.s: Daca ai din intamplare o pompa de aer pe care doresti s-o dai in schimbul pestilor, ar fi bine primita.
Asta e tot ce am gasit !
https://www.youtube.com/watch?v=7CoYFG2qXnM
Am mai vazut acest sintom la un petshop.
Cu timpul operculii se vor da peste cap si se vor vedea branhiile.
Imi pare rau ca nu-ti pot spune mai multe.
Sunt cativa acvaristi cu experienta aici, cerele sfatul.
Ataseaza o imagine.
Sau daca nu ai aparat foto cauta pe google anchor worms.
Uite un link ce te poate ajuta
https://puregoldfish.com/ich-treating-white-spot-disease/
Cateva mentiuni:
Creste temperatura treptat cu cate 1 grad la 1-2H.
Poti sa uitilizezi alt tratament pentru prevenii infectile secundare.(pasul5)
Cred ca poti folosi albastru de metilen, sau variant asta Tratament general Sera Omnipur 50ml.
Sarea afecteaza plantele.

Ai grija cu medicamentatia crevetii pot suferii ,ar fi bine sa-i separi.
Ce creveti ai?
L.e:sau poti evita sarea si foloseste sera costapur.
Ultimul edit: Inainte de a incepe tratamentul sa fi sigur ca este ich.
Mare grija cu temperatura!
Creste traptat temperatura, cu cate un grad si verifica pestele .
Salut!
Pestele are fecale albe filamentoase?
Sunt gauri sau puncte?

L.E: Pote fi ich daca sunt pete. (Scapa usor)
Gentiana wrote:Multumesc pentru raspuns. Nu le-am dat niciodata hrana vie,doar TetraMin flakes si Pleco tablets. Nu am observat vreun vierme. Din disperare,pana sa raspundeti am aratat poza celor din pet shop. Habar nu aveau cred si nici nu au recomandat nimic. De capul meu am cerut un dezinfectant,am luat verde de malachit si acum este a 2a zi cand l-am scos din acvariu si l-am tinut 30 min intr-un bol de 3lt cu apa din acvariu si solutie. Oare sa ii fac oricum tratamentul ptr vierme? Si daca da, rezista in bolul pe care il am? Multumesc frumos. Cat despre profil completat, sunt anti talent. Mi-a luat vreo ora sa ma prind cum pot sa scriu un mesaj )

Pestele acela NU MAI EL SINGUR ARE NEVOIE DE 50L APA ( acvariu spital poate avea un volum mai mic), poti merge la bricodepot sau ceva de genul sa cumperi o cutie de plalstic pe care sa o folosesti pe post de acvariu spital( o cutie de 30l nu este mai mult de 28 de lei) nu uita ca si acvariul spital are nevoie de echipamentul minim de functionare( Incalzitor si o pompa de aer cu piatra).

Poti utiliza vedele de malachit in cazul cozi ce se ,,topeste,,( daca este fin rot), pe langa verdele de malachit poti adauga si o lingura de sare de muraturi ( sare neiodata) .
Salut !
1. Ai observat cumva sa iasa ceva alb din acea excrescenta( precum un vierme)?
2.Ai hranit pesti cu hrana vie?
Daca raspunsul este ,,da,, la prima intrebare atunci cauta Camallanus
Iti recomand sa incepi tratementul cat mai repede, si in cazul in care nu poti supravegea pestele separal de restul si fa tratamentul in ambele acvarii.
Uite un link https://www.jbl.de/en/online-hospital/pict_diag_groups cauta ,,Camallanus,, (Chiar ultima poza)

L.E Incearca sa te preziti si sa completezi restul detalilor la profil. Pe mine nu ma deranjeaza, dar asa se obisnuieste!
sclau89 wrote:Nu are nimic, se etaleaza ca sa impresioneze femela.E normal la masculi.

Mh, merci frumos!
Mai astept pareri
Daca cresti temperatura sa o cresti treptat...
Ai grija ca sanitary nu suporta temperaturile ridicate.... Si carasul e peste de apa rece.
Salut!
De ceva timp au un mascul de guppy bolnav( cel putin asa cred). Peste are crize in care isi incordeaza tot corpul si inoata ciudat, pe langa asta acum cateva zile am observat ca se ridica direct cu capul inainte la suprafata apei ( Nu cred sa fie swimming bladder) dar de atunci nu am mai observat acest sintom.
Uitati parametri apei (Analiza facuta azi):
Ph=8
Kh=6
Gh=7
Nh4=<0,05
No2=0,05( O sa repar asta saptramana viitoare)
No3=10
Ph n-am cum sa-l scad fara sa umblu la Kh, si prefer sa-l tin asa pentru putin timp.
Alte evenimente:
Un neon bolnav de pleistophora( l-am eutanasiat)
Alt neon a decedat ( Nu cunosc cauza)
Nu stiu sigur dar o femela guppy are fecale ce nu cad asa usor, nu are cavitati, nu a slabit , Nu sa inchis la culoare.
Plantele au un deficit de Potasiu si o singura planta de calciu ( cred), pe langa asta plantele cresc destul de greu dar se inmultuesc.
Atasez un clip cu inotul pestelui

La final se vede cel mai bine ce vreau sa explic.
Scuze de calitatea clipului.
Multumesc anticipat!
L.E Nu Sunt sigur daca are paraziti intestinali asta am vrut sa zic.
 
Forum Index » Profile for Apollo » Messages posted by Apollo
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com