[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Caras cu probleme  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Dragi colegi, caraselul meu cel drag are ceva probleme cred ...
De vreo 3 zile I-au aparut pe cap 2 puncte albe mici ( de dimensiunea unei gamalii de ac ). apoi de ieri a mai aparut un punct. Acum are 3 . Carasul mananca normal si se comporta normal. Dar sunt stresat sa nu fie ceva boala. Il am de 1 an si cred ca are o varsta de circa 2 ani. Aici sunt toate detaliile tehnice legate de bazinul in care traieste :
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/41110.page

NH4 nedetectabil
NO2 nedetectabil
NO3 5 mg/L
temperature apei 22 grade
CO2 ~12 mg/l

[Thumb - 20180114_095254.jpg]

[Thumb - 20180114_095316.jpg]

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

mai incerc sa pun o poza , sper ca mai reusita decat primele 2

[Thumb - 20180114_101720.jpg]

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

desi mai spusesem in topicul de prezentare si despre alti locuitori, in prezent traieste in bazin doar carasul si 2 creveti.
Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut!
Pestele are fecale albe filamentoase?
Sunt gauri sau puncte?

L.E: Pote fi ich daca sunt pete. (Scapa usor)

This message was edited 1 time. Last update was at 16/01/2018 15:54:53

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Apollo wrote: Salut!
Pestele are fecale albe filamentoase?
Sunt gauri sau puncte?

L.E: Pote fi ich daca sunt pete. (Scapa usor)


Sunt doar niste pete mici albe. Nu exista minus de substanta. Ai vreo idee ? Ce se poate face ?
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Daca e ich, baga Punktol de la JBL si mai urca-i putin temperatura, macar pana la 27-28 de grade pentru cateva zile. Ar trebui sa scape daca faci un tratament complet fara vreun fel de problema.
Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Mare grija cu temperatura!
Creste traptat temperatura, cu cate un grad si verifica pestele .
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

La cat ma opresc cu temperatura ? 27° ajung ?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

MihaiF wrote:desi mai spusesem in topicul de prezentare si despre alti locuitori, in prezent traieste in bazin doar carasul si 2 creveti.


Mie mi se pare uimitor faptul ca crevetii supravietuiesc ... impreuna cu un caras!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
MihaiF wrote:desi mai spusesem in topicul de prezentare si despre alti locuitori, in prezent traieste in bazin doar carasul si 2 creveti.


Mie mi se pare uimitor faptul ca crevetii supravietuiesc ... impreuna cu un caras!


De ce ti se pare uimitor ? Carasul meu este foarte blanduc. Multe plante s-au topit si nu sunt multumit de cum merge setupul , dar sa stii ca gazonul merge destul de bine. Am sa pun poze la sectiune cand voi fi multumit de bazin. Ce ma ingrijoreaza acum este pestisorul .
Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Uite un link ce te poate ajuta
https://puregoldfish.com/ich-treating-white-spot-disease/
Cateva mentiuni:
Creste temperatura treptat cu cate 1 grad la 1-2H.
Poti sa uitilizezi alt tratament pentru prevenii infectile secundare.(pasul5)
Cred ca poti folosi albastru de metilen, sau variant asta Tratament general Sera Omnipur 50ml.
Sarea afecteaza plantele.

Ai grija cu medicamentatia crevetii pot suferii ,ar fi bine sa-i separi.
Ce creveti ai?
L.e:sau poti evita sarea si foloseste sera costapur.
Ultimul edit: Inainte de a incepe tratamentul sa fi sigur ca este ich.

This message was edited 3 times. Last update was at 16/01/2018 21:56:04

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Nu am fost sigur ca pestele are ich asa ca nu am mai facut tratamentul. Pestele s-a vindecat de la sine. Ce mi se pare ciudat acum la el este faptul ca un opercul pare mai deschis decat celalalt si putin chiar rotat spre anterior. Ca si cum ar vrea sa se dea peste cap din spate spre fata. Scuze nu stiu daca m-am facut prea bine inteles. Ati mai pomenit asa ceva. Este ceva boala sau e doar o asimetrie congenitala pe care eu nu am observat-o intr-un an decand am pestele ?

P.S. crevetii sunt sacura yellow
Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Asta e tot ce am gasit !
https://www.youtube.com/watch?v=7CoYFG2qXnM
Am mai vazut acest sintom la un petshop.
Cu timpul operculii se vor da peste cap si se vor vedea branhiile.
Imi pare rau ca nu-ti pot spune mai multe.
Sunt cativa acvaristi cu experienta aici, cerele sfatul.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Merci foarte mult de ajutor. Se poate trata aceasta boala ? Sau e inceputul sfarsitului pentru pestisorul meu ?
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Idei ? Pareri ? Inca nu am inceput nici un tratament. Desi cele cateva puncte albe de pe cap au dosparut cu cateva zile in urma in totalitate, acum au reaparut 2 iarasi.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

M-am intors de la acvariu la taste . Pestele are pe coada ca o excrescenta alba mai lunguiata si usor bombata.
Sa recapitulam simptomatologia :

- 2 puncte mici albe pe cap care seamana cu grisul ( nu stiu daca are gris )
- operculul de pe branchia stanga rulat spre anterior si aspect de branchie deschisa in comparatie cu partea opusa
- pata alba fusiforma pe innotatoarea caudala si elevata de pe suprafata coditei ( afecteaza doar partea de innotatoare , nu si coada propriuzisa )

Altfel pestele pare vesel si are pofta de mancare , inca. Cred ca daca nu fac ceva nu o va mai duce mult. . Din pacate pana cand nu pot sa pun un diagnostic nici nu pot actiona corect.
Va rog opinii .
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu ma pricep foarte bine la carasi si la boli dar, in lipsa unei solutii aplicate si clare, eu as adopta o masura radicala : as scoate pestele afara, as scoate toata apa din acvariu, as inunda acvariul cu o solutie 3% de apa oxigenata timp de 30 de min, as evacua apa din acvariu, apoi apa proaspata cu 1-2 ml albastru de metil si pestele la loc, dupa aclimatizare! Am facut o astfel de manevra pentru doi carasi, mult timp in urma, la sfatul unui acvarist mai in virsta, cind pestii aveau ceva asemanator (pete albe pe operculi si descuamatii pe linia mediana).

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2018 22:51:56


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

zona problematica de pe coada

[Thumb - 1.jpg]

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

aici se vede si zona umflata de pe innotatoarea de la coada , si branchia deschisa si putin sipunctul de pe cap

[Thumb - 2.jpg]

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

faptul ca nu are solzii zbarliti,e "bine" sa spunem asa..nu arata a dropsy..problema carasilor e ca sunt pesti rezistenti,dar,a fel de rezistenti si la tratamente...adica,tratamentul isi face greu efectul la ei si din acest motiv sunt greu de tratat

eu.tin sa ai dau dreptate lui Liviu,ciudata combinatie,caras creveti mai ales ca din punctul de vedere al temperaturii...nu se impaca..carasii sunt pesti de apa rece.. nu ca nu ar rezista la apa mai calda dar,sesimt cel mai bine la 21-22'C iar tu ai cu siguranta mai mult in bazin. Din cate stiu sunt multe boli care apar mult mai usor in medii cu temperaturi mai ridicatre ceea ce cred ca a facilitat si imbolnavirea caraselului
nu pot sa imi dau seama daca acele pete sunt pufoase ... ca un puf prins pe el..sa nu fie o infectie fungica.Din cate stiu petele apar in mare parte ca reactie a unor infectii sau pur si simplu isi schimba culoarea....cea ce nu e cazul aici,cu culoarea
Petele albe pe innotatoare mai apar si din cauza nivelului mai ridicat de amoniac,nitriti sau nitrati..adica o intoxicatie..

This message was edited 1 time. Last update was at 25/01/2018 01:50:51


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com