[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu ciclide malawi 200/50/55 - Proiect nou  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
floriancj
Junior member

Joined: 17/03/2014 12:33:19
Messages: 43
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Ultimul pret este 170 RON, cu plata ramburs si transportul platit de tine, sau 150 RON cu plata inainte intr-un cont de al meu si transportul platit de tine.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/05/2018 11:00:23

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Thereau wrote:Sump-ul functioneaza dar cam 5 zile din momentul in care schimb apa iar ultimul sertar ramane jumatate mai tot timpul. Am scos toti buretii, am pus pompa pe minim, am taiat si piaptanul ala din sump, in 4-5 zile ramane pompa fara apa, ma gandeam la o pompa mult mai mica pentru ca nu stiu exact la ce dumnezeu mi-a trebuit una atat de puternica

Nu-mi dau seama ce se intampla acolo, dar cred ca e vorba de evaporare...
- zici ca acu', fara buretii aia, treaba merge bine vreme de cateva zile?... si ca, dupa aia, camera pompei ramane fara apa?
- e clar ca e vorba de evaporare si e clar ca ai nevoie de ATO... sau, sa completezi ceea ce se evapora, saptamanal.

Pana rezolvi problema cu ATO, eu as pune o "derivatie" pe furtun si as intoarce inapoi o parte din debitul pompei...
- adica, in loc sa schimbi pompa (cu una mai mica), mai bine pui un "T" pe furtunul de iesire si re-alimentezi camera aia care ramane fara apa... cu un robinet poti sa reglezi debitul "de intoarcere".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daca te indrepti spre ATO, uite aici lista cu piese primita de mine de la batranii forumului, ca sa nu o mai cauti prin topicuri:

- Pompa apa submersibila 12V Elegant, prima, cea albastra - 1 bucata
http://www.motorhome.ro/pompe-apa.html

- Sezori nivel - fix astia din link, nu altceva (Senzor de nivel pt. lichide,10VA 200VDC,mont. verticala)
http://adelectrocom.ro/product_info.php/products_id/61328

iti mai trebuie cablu si alimentator 12V.

La ATO-ul meu am pus si un senzor pozitionat invers pe fundul recipientului ATO, pt a nu ramane pompa ATO pe uscat. Total 3 senzori, 2 in bazin si unu in recipient.

Si asa iti pastrezi si pompa de recirculare ce o ai acum, care fiind mai puternica, poate ajuta cu ceva flow in plus prin acvariu.
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
Thereau wrote:Sump-ul functioneaza dar cam 5 zile din momentul in care schimb apa iar ultimul sertar ramane jumatate mai tot timpul. Am scos toti buretii, am pus pompa pe minim, am taiat si piaptanul ala din sump, in 4-5 zile ramane pompa fara apa, ma gandeam la o pompa mult mai mica pentru ca nu stiu exact la ce dumnezeu mi-a trebuit una atat de puternica

Nu-mi dau seama ce se intampla acolo, dar cred ca e vorba de evaporare...
- zici ca acu', fara buretii aia, treaba merge bine vreme de cateva zile?... si ca, dupa aia, camera pompei ramane fara apa?
- e clar ca e vorba de evaporare si e clar ca ai nevoie de ATO... sau, sa completezi ceea ce se evapora, saptamanal.

Pana rezolvi problema cu ATO, eu as pune o "derivatie" pe furtun si as intoarce inapoi o parte din debitul pompei...
- adica, in loc sa schimbi pompa (cu una mai mica), mai bine pui un "T" pe furtunul de iesire si re-alimentezi camera aia care ramane fara apa... cu un robinet poti sa reglezi debitul "de intoarcere".



Clar evaporarea e Dusmanul cel mare aici la mine. Problema este ca nici cand acvariul este full eu nu am camera nr 3 plina ci este cam 70% apa iar pe masura ce trec zilele scade cam 15% / zi ceea ce este groaznic. M-am gândit mult la varianta cu T-ul ?i este o varianta buna dar nu ?tiu cum sa calculez debitul ce trebuie sa se intoarca astfel incat sa nu depaseasca nivelul sump-ului si sa dau apa afara din acvariu( aici ar fi alta distactie).

M-am gandit la o varianta prin care sa mai dau o gaura mic? in peretele sump-ului, undeva Mao jos ?i sper din tot sufletul sa nu mai am aceeasi problema. O sa p?strez atunci pompa asta Si o sa caut variante sa reglez bine sump-ul care ?i-ar face treaba exemplar dac? nu ar ramane fara apa.

Sau o alta varianta ar fi sa fac cateva gauri in furtunul de out care e legat la pompa si sa ramana o parte din apa in sump. Oare ar functiona varianta asta?


#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Scuzati diacriticile vietii, am încercat sa omor din ele cate am putut dar telefonul meu le aduce la viata

#Colectiv
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Nu trebuie sa calculezi debitul care se intoarce in sump, trebuie doar sa pui un robinet pe derivatie si sa faci incercari

Poti sa pui robinet chiar si pe returul pompei la o adica, desi e mai bine cu derivatie

This message was edited 1 time. Last update was at 08/05/2018 11:51:40




Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Atasez o poza cu sump-ul vazut din fata, am incercat sa fac schita pe cat de detaliata am putut eu mai bine. Toate sertarele, inclusiv sertarul 3(cel cu pompa) sunt pline cu materiale filtrante(matrix, siphorax, piatra ponce, zeolit)

Ideea mea era sa nu ma mai complic cu un T si sa fac direct cateva gauri in furtunul de out sa ramana apa in sump, oare poate sa functioneze asa ?
[Thumb - Schitza.jpg]


#Colectiv
[Email]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Thereau wrote:

Ideea mea era sa nu ma mai complic cu un T si sa fac direct cateva gauri in furtunul de out sa ramana apa in sump, oare poate sa functioneze asa ?


NU! te complici si nu poti controla flow-ul

Nu stiu daca mai poti acum, dar peretele dintre camera 2 si camera pompei l-as fi facut doar jumate. Si de acolo in sus egg crate/acril gaurit/plasa etc. Asa pompa avea acces la o cantitate mai mare de apa din sump si nu ramanea asa de repede pe uscat.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Thereau wrote:... Problema este ca nici cand acvariul este full eu nu am camera nr 3 plina ci este cam 70% apa iar pe masura ce trec zilele scade cam 15% / zi ceea ce este groaznic.


- Este normal ca acel compartiment sa nu fie plin... si da, daca se evapora apa, doar acolo "vezi" acest lucru!... Restul acvariului ramane la nivel constant!
- De aceea ti se pare ca "e o scadere mare", pentru ca volumul de apa "evaporata" este reprezentat practic de suprafata "petecului de apa din camera pompei" x inaltimea stratului de apa care se evapora.
- Deoarece suprafata aia e mica, rezulta ca "inaltimea" e mare (acel procent de 15% zilnic).

Prima si cea mai de common sense solutie este sa elimini peretele dintre camera #2 si #3.
- practic, acei pereti nu te ajuta cu nimic, deoarece tu ai acolo doar materiale de filtrare biologica.
- daca ma intrebi pe mine, sincer, eu as scoate si primul perete... oricum e inutil.
- as lasa sumpul ala ca o singura camera, "deschisa"... in care as pune materialul filtrant si pompa.
- nu te gandi ca peretii aia "dirijeaza" apa mai bine prin porii materialului filtrant.
- ai sa vezi ca nivelul in camera pompei va ramane undeva la 90% din valoarea de start si ai sa vezi ca intervalul de timp intre 2 "completari" va creste substantial.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
Thereau wrote:... Problema este ca nici cand acvariul este full eu nu am camera nr 3 plina ci este cam 70% apa iar pe masura ce trec zilele scade cam 15% / zi ceea ce este groaznic.


- Este normal ca acel compartiment sa nu fie plin... si da, daca se evapora apa, doar acolo "vezi" acest lucru!... Restul acvariului ramane la nivel constant!
- De aceea ti se pare ca "e o scadere mare", pentru ca volumul de apa "evaporata" este reprezentat practic de suprafata "petecului de apa din camera pompei" x inaltimea stratului de apa care se evapora.
- Deoarece suprafata aia e mica, rezulta ca "inaltimea" e mare (acel procent de 15% zilnic).

Prima si cea mai de common sense solutie este sa elimini peretele dintre camera #2 si #3.
- practic, acei pereti nu te ajuta cu nimic, deoarece tu ai acolo doar materiale de filtrare biologica.
- daca ma intrebi pe mine, sincer, eu as scoate si primul perete... oricum e inutil.
- as lasa sumpul ala ca o singura camera, "deschisa"... in care as pune materialul filtrant si pompa.
- nu te gandi ca peretii aia "dirijeaza" apa mai bine prin porii materialului filtrant.
- ai sa vezi ca nivelul in camera pompei va ramane undeva la 90% din valoarea de start si ai sa vezi ca intervalul de timp intre 2 "completari" va creste substantial.


Inteleg acum principiul si de ce ramane pompa fara apa, m-am gandit ca poate sa fie evaporaera dar totusi nu imi dadeau calculele foarte bine cai nivelul apei din acvariu nu scade astfel incat sa pot sa il vad cu ochiul liber, scade pana la 0.5 cm intr-o saptamana ceea ce este inseiszabil. Cu siguranta daca as elimina toti peretii din sump ar merge mult mai bine toata treaba asta dar nu imi dau seama cat de eficeinta o sa fie apoi filtrarea ? cum pot eu sa controlez apa sa treaca prin toate materialele filtrante ? Cum imi dau seama daca este eficient acest sistem si isi face treaba la fel de bine, singurl motiv pentru care am pus aci pereti a fost ca sa controlez cursul apei in acvariu astfel incat sa treaca prin toate materialele filrante, sa dau peretii jos nu ar dura foarte mult timp dar in cazul in care ceva nu merge bine o sa fie destul de greu sa lipesc peretii la loc

Explica-mi te rog cum ar functiona mediile filtrante fara peretii aceia si daca tu zici ca este acelasi lucru asta seara ma duc si ii dau jos

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adivb wrote:daca te indrepti spre ATO, uite aici lista cu piese primita de mine de la batranii forumului, ca sa nu o mai cauti prin topicuri:

- Pompa apa submersibila 12V Elegant, prima, cea albastra - 1 bucata
http://www.motorhome.ro/pompe-apa.html

- Sezori nivel - fix astia din link, nu altceva (Senzor de nivel pt. lichide,10VA 200VDC,mont. verticala)
http://adelectrocom.ro/product_info.php/products_id/61328

iti mai trebuie cablu si alimentator 12V.

La ATO-ul meu am pus si un senzor pozitionat invers pe fundul recipientului ATO, pt a nu ramane pompa ATO pe uscat. Total 3 senzori, 2 in bazin si unu in recipient.

Si asa iti pastrezi si pompa de recirculare ce o ai acum, care fiind mai puternica, poate ajuta cu ceva flow in plus prin acvariu.



Sistemul ATO ramnae ultima varianta pentru ca nu as vrea sa mai pun nimic in plus in acvariu pentru ca imi este groaza sa mai pun o gramada de artifici pentru ceva ce ar trebui sa mearga de la sine dar din varii motive calculele au fost eronate

O sa incerc sa dau peretii dintre camere jos sa vedem atunci cum o sa functioneze si cat de eficeint o sa fie

#Colectiv
[Email]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Thereau wrote:

Sistemul ATO ramnae ultima varianta pentru ca nu as vrea sa mai pun nimic in plus in acvariu pentru ca imi este groaza sa mai pun o gramada de artifici


mai vorbim peste vreun an, doi despre artificiile astea.. Dupa ce descoperi ca poti face altceva decat sa te invarti pe langa acvariu, care merge foarte bine pe "pilot automat"
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Thereau wrote:Explica-mi te rog cum ar functiona mediile filtrante fara peretii aceia si daca tu zici ca este acelasi lucru asta seara ma duc si ii dau jos

- Saculetii aia cu material filtrant biologic ar functiona la fel de bine si daca i-ai pune in acvariu, direct pe nisip.
- Peretii aia ti-ar fi fost de folos doar pentru filtrarea mecanica, ca sa poti controla felul in care apa trece prin perlon si bureti. Atat si nimic mai mult!
- Eu am sump deschis (fara niciun fel de perete) in care am niste saculeti cu spartura de lava si siporax si matrix si plm... apa intra printr-o parte si iese prin partea cealalta.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
Thereau wrote:Explica-mi te rog cum ar functiona mediile filtrante fara peretii aceia si daca tu zici ca este acelasi lucru asta seara ma duc si ii dau jos

- Saculetii aia cu material filtrant biologic ar functiona la fel de bine si daca i-ai pune in acvariu, direct pe nisip.
- Peretii aia ti-ar fi fost de folos doar pentru filtrarea mecanica, ca sa poti controla felul in care apa trece prin perlon si bureti. Atat si nimic mai mult!
- Eu am sump deschis (fara niciun fel de perete) in care am niste saculeti cu spartura de lava si siporax si matrix si plm... apa intra printr-o parte si iese prin partea cealalta.


Acum sunt lamurit si asta pare cea mai simpla metoda, eu tot timpul ma gandeam ca daca nu este un circuit bine definit prin sump bacteriile mor pentru ca nu mai sunt "curenti" in sump, dar daca tu spui ca functioneaza bine si asa, asta este solutia cea mai buna si o sa dau jos peretii din sump si sanatate multa

#Colectiv
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am inteles eu bine, scade nivelul 5mm intr-o saptamana? Pentru aia nu mi-as bate capul.
Legat de filtrul intern, recomand fara ezitare fluvalul. La un moment dat am avut un U4 si un Eheim aquaball 180.
Am renuntat la Eheim si am mai luat un U4.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Thereau wrote:... eu tot timpul ma gandeam ca daca nu este un circuit bine definit prin sump bacteriile mor pentru ca nu mai sunt "curenti" in sump...

- Nu exista asa ceva!... atata vreme cat exista o miscare (cat de mica) a apei, bacteriile traiesc fara probleme. Oriunde au o suprafata solida pe care sa se dezvolte
- Gandeste-te ca aceleasi bacterii sunt bagate in porii pietrelor din acvariu... in nisip, pe lemnele alea ale tale... pe plasticele filtrelor interne... oriunde!
- Ca sa ajungi la mediu "anaerob" e de munca, nu merge asa usor!


@lukitza: Aia 5mm se refera la nivelul din display (acvariu)... da' camera pompei ii ramane fara apa intr-o saptamana, asa ca acolo era problema.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai atunci problema mea este rezolvata, o sa scot cei 2 pereti din sump si teoretic ar trebui sa functioneze la capacitati maxime.

Asa este, este vb de 5mm din capacitatea totala a acvariului si de acolo problemele, daca erau 5mm din sump nici nu imi bateam capul


Sa va dea Dumnezeu sanatate cu mintile voastre luminate si experienta in acvaristica caci altfel nush cum o scaldam

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
- Ca sa ajungi la mediu "anaerob" e de munca, nu merge asa usor!


Poti sa ma lamuresti mai in amanunt ce inseamna un mediu "anaerob" am cautat ceva pe net dar nu ma prind daca sunt pe drumul cel bun




#Colectiv
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Thereau wrote:Poti sa ma lamuresti mai in amanunt ce inseamna un mediu "anaerob" am cautat ceva pe net dar nu ma prind daca sunt pe drumul cel bun

Sigur ca pot, da' nu e cazu' sa te stresezi cu asta.
- In cazul nostru (acvaristica), un mediu anaerob e un mediu lipsit de oxigen care permite dezvoltarea anumitor colonii de bacterii care halesc nitratii si-i "neutralizeaza" (transforma) in azot si oxigen.
- Ciclul azotului, ala pe care-l tot discutam noi si care guverneaza procesele biologice din acvariile noastre, presupune niste colonii de bacterii (diferite) care fac urmatoare lucruri:
1) Resturile organice (mancare neconsumata, mortaciuni, rahat, etc) sunt transformate in amoniac (extrem de toxic, letal).
2) Amoniacul e transformat in nitriti (foarte toxici)
3) Nitritii sunt transformati in nitrati (destul de inofensivi, pana la un anumit prag).
Ei bine, nitratii sunt eliminati (de catre acvaristi) prin schimburile de apa... un schimb de 50% iti reduce nitratii la jumatate.
Cam asta e ceea ce face "ciclarea" si cam aici trebuie sa ajunga oricare acvarist.
4) Exista anumite colonii de bacterii care transforma nitratii in azot si oxigen... acestea (bacteriile) au nevoie de un mediu lipsit de oxigen (asa numitele "reactoare").
- "Reactoarele" sunt incinte inchise, pline cu material de filtrare biologica si alimentate cu un debit de apa foarte mic (50-100 litri/ora).
- Din cauza ca debitul este foarte mic, bacteriile alea au timp sa "manance" nitratii si sa-i descompuna... la iesire, apa nu mai are nitrati.
- Nu e usor de lucrat cu ele si, in general, aceste reactoare sunt folosite de catre baietii cu bazine marine... pentru ca ei nu-si permit sa faca schimburi masive de apa.
- In cazul nostru (acvaristii de apa dulce), reducerea de nitrati se face excelent si eficient prin schimbul de apa... cam asta e, pe scurt!



Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pe intelesul meu explicatia, multumesc maestre ca esti printre noi

#Colectiv
[Email]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com