[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu ciclide malawi 200/50/55 - Proiect nou  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu am sump asemanator si am patit si eu sa am diferente mari de nivel intre sump si display.
- E posibil sa nu ajunga destula apa in sump prin pieptene. Sau sa fie prea sus.
- Posibil sa fie prea multi bureti pe traseu. Oricum nivelul apei in sump va scadea si va urca in display pe masura ce buretii se colmateaza.
- Pompa prea puternica, apa prin sump nu reuseste sa tina pasul cu debitul bagat de pompa.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Maica, atunci ramane cum am stabilit... sa scoata buretii si sa puna o pompa mai mica.

- "inginereste" vorbind, acolo este vorba de o neconcordanta intre IN si OUT.
- poa' sa fie vorba de "o pompa prea puternica"... poa' sa fie vorba de "prea mult material filtrant care obtureaza debitul"... poate "camera pompei e prea mica"... etc.
- se prea poate ca designul sumpului sa fie aiurea facut... plm, n-avem de un' sa stim.

Daca treaba merge bine "pe gol" (fara material filtrant), atunci stim ca problema e la buretii aia...
Daca treaba merge prost si "pe gol", atunci incercam cu o pompa mai mica... mai largim pieptanu' ala... mai dam o gaura in perete, mai jos, etc.

Si tot asa, pan' la victoria finala!... plm, n-avem cum sa n-o rezolvam, da-o-n ma-sa de treaba.
E un circuit de vase comunicante, nu e reactoru' de la Magurele.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/04/2018 13:40:23


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, am citit indrumarile si am incercat sa scot din bureti, pompa merge si isi pastreaza nivelul apei in sump da tot trebuie sa tin bazinul plin "ochi"

M-am gandit si la ideea de a pune doar materiale filtrante in sump dar asta nu o sa colmateze mediile filtrante si imi ingreuneaza si mai mult munca ?

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O sa mai dureze probabil putin pana o sa reusesc sa il stabilizez, pana una alta cateva poze cu locatarii
[Thumb - Peste.jpg]

[Thumb - poza5.jpg]

[Thumb - peste4.jpg]

[Thumb - PEste 2.jpg]


#Colectiv
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Thereau wrote:Salutare, am citit indrumarile si am incercat sa scot din bureti, pompa merge si isi pastreaza nivelul apei in sump da tot trebuie sa tin bazinul plin "ochi"

M-am gandit si la ideea de a pune doar materiale filtrante in sump dar asta nu o sa colmateze mediile filtrante si imi ingreuneaza si mai mult munca ?

Pai, ar trebui sa identificam problema, nu crezi?
Mediile filtrante?... o sa le speli de 2 ori pe an si aia e... sa nu crezi ca buretele ala te salveaza de reziduurile biologice ale bacteriilor.
- Fa-ne placerea si incearca sistemul fara bureti, "pe gol"...
- Poti incerca si o alta manevra... pune un "T"-eu pe iesirea pompei si redirectioneaza juma' din debit inapoi.



PS: Ala e un pisoi egiptean, d-ala fara par?

This message was edited 1 time. Last update was at 04/04/2018 18:59:51


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tare de tot poza cu pisica ( si pisica în general)

+1 fara bureti ( total - out)

This message was edited 2 times. Last update was at 04/04/2018 19:13:09


MSI Reef
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
Thereau wrote:Salutare, am citit indrumarile si am incercat sa scot din bureti, pompa merge si isi pastreaza nivelul apei in sump da tot trebuie sa tin bazinul plin "ochi"

M-am gandit si la ideea de a pune doar materiale filtrante in sump dar asta nu o sa colmateze mediile filtrante si imi ingreuneaza si mai mult munca ?

Pai, ar trebui sa identificam problema, nu crezi?
Mediile filtrante?... o sa le speli de 2 ori pe an si aia e... sa nu crezi ca buretele ala te salveaza de reziduurile biologice ale bacteriilor.
- Fa-ne placerea si incearca sistemul fara bureti, "pe gol"...
- Poti incerca si o alta manevra... pune un "T"-eu pe iesirea pompei si redirectioneaza juma' din debit inapoi.



PS: Ala e un pisoi egiptean, d-ala fara par?



Am facut testul fara bureti si este adevarat ca sertarul 3 nu mai ramane fara apa si pompa are de unde sa traga
Am scos buretii si am lasat doar materialele filtrante(pana la urma tot trebuiau spalate de doua ori pe an, credeam ca buretii ajuta mai mult)
Si ideea cu "T-ul" era una buna doar ca m-am gandit ca nu imi trebuie un debit atat de mare iar daca las doar materialele filtrante ramane suficienta apa in sertarul 3 incat sa nu ramana pompa fara



Pisicul este un Sphinx de 8 luni care doarme 22 de ore pe zi si 2 ore face prostii si mai nou a inceput sa ii placa apa din acvariu (aici il inteleg si noi punem lamaie in apa minerala)
[Thumb - 30020540_1795627740504559_7486988_n.jpg]


#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MSI wrote:Tare de tot poza cu pisica ( si pisica în general)

+1 fara bureti ( total - out)




asta am facut, am scos buretii si am lasat doar matrix, siphorax si zeolit si pare ca functioneaza bine



This message was edited 1 time. Last update was at 04/04/2018 21:42:05


#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lukitza wrote:Eu am sump asemanator si am patit si eu sa am diferente mari de nivel intre sump si display.
- E posibil sa nu ajunga destula apa in sump prin pieptene. Sau sa fie prea sus.
- Posibil sa fie prea multi bureti pe traseu. Oricum nivelul apei in sump va scadea si va urca in display pe masura ce buretii se colmateaza.
- Pompa prea puternica, apa prin sump nu reuseste sa tina pasul cu debitul bagat de pompa.


Se pare ca am reusit sa ii dau de cap si acum functioneaza bine, o sa il urmaresc cateva zile sa imi dau seama cat timp o sa functioneze in parametrii pana se evapora apa

#Colectiv
[Email]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu zic ca evaporare vei avea destula pt ca si bazinul nu e chiar mic, iar "sumpul" nefiind chiar mare ....va scadea rapid apa din camera pompei. O sa te plictisesti la un moment dat sa completezi "al mano".

Poate te-ar ajuta un sistem ATO precum la marine. Nu e greu de facut si are cine te indruma aici....iar piesele sunt la indemana.

Uite aici citire de la batranii forumului:
- Pompa apa submersibila 12V Elegant, prima, cea albastra -
http://www.motorhome.ro/pompe-apa.html

- Sezori nivel - (Senzor de nivel pt. lichide,10VA 200VDC,mont. verticala)
http://adelectrocom.ro/product_info.php/products_id/61328

Restul: recipient pt ato, sursa 12v, cabluri si cineva care sa le puna cap la cap.
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adivb wrote:Eu zic ca evaporare vei avea destula pt ca si bazinul nu e chiar mic, iar "sumpul" nefiind chiar mare ....va scadea rapid apa din camera pompei. O sa te plictisesti la un moment dat sa completezi "al mano".

Poate te-ar ajuta un sistem ATO precum la marine. Nu e greu de facut si are cine te indruma aici....iar piesele sunt la indemana.

Uite aici citire de la batranii forumului:
- Pompa apa submersibila 12V Elegant, prima, cea albastra -
http://www.motorhome.ro/pompe-apa.html

- Sezori nivel - (Senzor de nivel pt. lichide,10VA 200VDC,mont. verticala)
http://adelectrocom.ro/product_info.php/products_id/61328

Restul: recipient pt ato, sursa 12v, cabluri si cineva care sa le puna cap la cap.



Initial proiectul trebuia sa fie cat mai simplu si cu cat mai putine cablaraie si furtune, dar ce crezi, am 30 de cabluri si cateva furtune trase prin capac si ma gandesc cumva la o solutie sa ilo stabilizez asa, ideea este ca apa din sump este la aceelasi nivel cu apa din acvariu deci teoretic dureaza destul de mult pana se evapora apa.

Iau in considerare si sistemul ATO in caz ca nu o sa gasesc alta varianta, este bine de stiut )))

#Colectiv
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Exista alta varianta chiar mai simpla: schimbul la picatura.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Schimb la picatura, clar si fara dubii!

This message was edited 1 time. Last update was at 13/04/2018 14:19:25


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare tuturor, oare pot sa pun pomaceea in acvariu cu ciclide africane? Sau exista vreo specie de mecli la noi in romania care sa stea cu africanii ?

#Colectiv
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

De ce?
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lukitza wrote:De ce?
intrebi de ce vreau sa pun pomacee in acvariu cu Ciclide? Pai m-am gandit sa arate totusi ca un biotop, nu ca un simplu acvariu cu africani, nu am pus multi Pesti in acvariu ?i am pus ceva buturi ?i pietre ca sa fie fiecare cu locul lui. M-am gândit sa le mai pun ceva vietuitoare compatibile dar nu am idee ce ar mai merge cu africanii fara sa le afectez mediul

#Colectiv
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Biotop inseamna ca incerci sa reproduci un coltisor de malawi.
Daca pui lemne si melci faci exact opusul.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Thereau wrote:
lukitza wrote:De ce?
intrebi de ce vreau sa pun pomacee in acvariu cu Ciclide? Pai m-am gandit sa arate totusi ca un biotop, nu ca un simplu acvariu cu africani, nu am pus multi Pesti in acvariu ?i am pus ceva buturi ?i pietre ca sa fie fiecare cu locul lui. M-am gândit sa le mai pun ceva vietuitoare compatibile dar nu am idee ce ar mai merge cu africanii fara sa le afectez mediul

Te rog eu, NU mai scrie cu diacritice!... forumul nu le "intelege" si afiseaza niste caractere ciudate.

- in legatura cu melcii, lemnele si "africanii" tai: NU prea sunt "din acelasi film".
- dar, atata vreme cat acvariul tau nu are pretentia sa fie numit "bazin-biotop" si atata vreme cat tie iti place... pune lemnele alea, pune si melcii si bucura-te de acvariul tau!
- in acceptiunea clasica, un "biotop" de Malawi presupune o plaja de nisip si niste bolovani mari, rotunjiti (genul "piatra de rau").

Uite, aici gasesti niste exemple de bazine amenajate "a la carte":
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26602.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26881.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26603.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26624.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26650.page


Pe de alta parte, asa cum iti spuneam mai sus, daca tu vrei neaparat sa ai si lemne in acvariu, pune-le si fii fericit!
Si eu am facut la fel: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26631.page

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scuze pentru diacritice, cand scriu de pe telefon autocorect-ul vietii le insereaza, o rezolv problema
ai dreptate, nu am vru sa spun biotop, intelegi tu ce am vrut sa zic, chiar ma fac fericit buturugile alea,
ma plictiseste plaja de nisip cu pietre pentru ca eu nu vreau sa tin foarte multi pesti in acvariu, am 16 in 720 de litrii si imi place sa stea fiecare la ascunzatoarea lui

#Colectiv
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asta e ideea!... sa ne placa bazinul si sa ne bucuram de pestii nostri!
Cata vreme apa e "buna", pe pesti ii doare-n brisca de "decoratiunile" noastre.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com