[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Schimbare acvariu 120/240  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
anonim_cristian
Junior member

Joined: 18/07/2017 07:32:41
Messages: 89
IP:
Offline

scorpionul wrote:te ajuta cand ai apa verde. Fenomenul de apa verde este de fapt o alga care se raspandeste cu rapiditate in acvariu si se pare ca cea mai rapida metoda de eradicare este lumina UV. Dar folosirea ei se face montandu-se intr-un tub special prin care trece apa. Nu se foloseste ca bec deasupra acvariului


Am tot sistemul este noua multumesc de sfaturi. Atunci o pun bine!
anonim_cristian
Junior member

Joined: 18/07/2017 07:32:41
Messages: 89
IP:
Offline

Am mai luat un acvariu....m-am tacanit !?!?!?
Bn... este un Fluval Spec 3 Nano Aquarium 10.7 l undeva la 27x22 x30 aproximativ, am 9 puiuti ... nu stiu cine sunt parintii pot fi neoni sau platy desi tind sa cred ca sunt platy... ei bine vreau sa le fac casa nu imi mai vine sa ii tin in "acvariul" in care sunt acum , un raft din plastic in care tineam niste acareturi undeva la 30x 60× vreo 15 fara substrat si cu vechea mea pompa dezmembrata si lasat doar capul ... deci fara filtrare! Am o intrebare (L.E. vor fi mai multe pana la final ) maine merg sa il iau inaite sa merg la munca si vreau tot maine ( poimaine) sa ii dau drumul si sa ii bag acolo cum sa fac .. apa o sa iau din acvariul vechi si restul ? Sa imprumut pentru o saptamana buretii din filtrul intern pe care il am in acvariu si sa ii bag in pompa noului acvariu? Vreau sa pun si pestii tot maine... ( nici nevastamea nu ma lasa sa stau cu "ligheanul" ala in mijlocul sufrageriei) cum fac ciclarea din mers ? Vor rezista tinand cont ca sunt cat un varf de ac?
[Thumb - 2017-08-07-17-12-14.png]

[Thumb - 2017-08-07-17-12-03.png]

This message was edited 3 times. Last update was at 07/08/2017 17:14:24

anonim_cristian
Junior member

Joined: 18/07/2017 07:32:41
Messages: 89
IP:
Offline

Chiar nu are nimeni nici o idee?
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu pui apa din alt bazin, nu imprumuti nimic. Daca te-ai inhamat la asta, faci ciclarea din mers. Schimbi apa zilnic ,fara resturi de mancare, aspiri...ca la un steril.Te vor ajuta bineinteles intotdeauna bacteriile cumparate pentru filtru, chiar si dupa ce s-a stabilizat.
[ICQ]
anonim_cristian
Junior member

Joined: 18/07/2017 07:32:41
Messages: 89
IP:
Offline

Atunci voi incepe din nou sper doar sa nu fie fstala schimbarea asta pentru cei mici ... de asta spuneam ca daca iau apa din acvariul mare ( unde s-au nascut ei ) va fi mai bine. Dar bn ca am intrebat ca faceam vre-o prostie
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

eu i-as tine intro maternitate in acvariul mare,asa nu schimbi nimic care sa le faca probleme.
anonim_cristian
Junior member

Joined: 18/07/2017 07:32:41
Messages: 89
IP:
Offline

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B01L8HE4QY/ref=mp_s_a_1_1?ie=UTF8&qid=1502735335&sr=8-1&pi=AC_SX236_SY340_FMwebp_QL65&keywords=aquarium%2Bmeter&dpPl=1&dpID=51VU735AdxL&ref=plSrch&th=1&psc=1


Ce parere aveti este bun de ceva?
anonim_cristian
Junior member

Joined: 18/07/2017 07:32:41
Messages: 89
IP:
Offline

Un mic update despre HC, cu greu reusesc sa o tin in substrat
[Thumb - IMG-20170815-WA0002.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu l-am plantat pe o plasa peste care am pus un strat subtire de substrat universal. Inca nu am umblat la el, il las sa creasca.
Uite un exemplu de plantare :



Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
anonim_cristian
Junior member

Joined: 18/07/2017 07:32:41
Messages: 89
IP:
Offline

image

image

image

anonim_cristian
Junior member

Joined: 18/07/2017 07:32:41
Messages: 89
IP:
Offline

Ceva imi mananca plantele? Sau ce sa fie?
[Thumb - 2017-08-18-17-26-57.png]

This message was edited 1 time. Last update was at 18/08/2017 17:29:21

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

La ancistrusi le dai ceva de mincare? Castraveti, dovlecei, pastile cu spirulina? Sint in primul rind ierbivori.
Le place sa scotoceasca, iar daca nu au un loc in care sa se ascunda, o sa-si faca unul sapind in substrat.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu ma pricep la plante,insa cu siguranta nu ancistrusii sunt cauza pt care plantele arata asa,ci fierul sau nu stiu ce proteine ce le trebuie plantelor lipseste din apa ta,de aici plantele devenind moi si numai bune de rontait pt diferiti pesti,asta in caz se vezi vreun pesterontaind din plantele tale,dar repet...acest lucru se intampla doar daca plantele sunt deja "molesite"

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Vezi ceva aici care seamana cu semnele de pe plantele tale?
image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Frunzele arata destul de sanatoase in pozele dinainte.
Si la mine ancistrusii se plimba pe toate frunzele mai mari fara sa am probleme - si inca nici o gaura asemanatoare. Gaurile sint prea mari ca sa arate vreun deficit la micro/macro/carbon.

Daca au aparut destul de repede (in citeva zile) ceva a incercat sa le manince. Melci nu are, alti ierbivori nu are.

Pune seara cite o jumatate de castravete cornison taiat pe lungime (de aia mici cit un deget) in ceva care sa il tina pe substrat - merge infipt intr-o furculita de inox. Daca in citeva zile nu mai vezi frunze nou gaurite, inseamna ca le era foame. In mod normal nu rontaie frunze, doar "ling" suprafata lor. Si "pasc" GDA-ul ca nebunii - la mine cel putin. Frunzele "gaurite" deja nu cred ca se vor mai reface, dar e posibil sa gresesc - nu am avut destui echinodorusi.

PS: M-as bucura daca cineva mai priceput decit mine la plante ar confirma vreun deficit.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/08/2017 21:00:12


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Liv wrote:Frunzele arata destul de sanatoase in pozele dinainte.
Si la mine ancistrusii se plimba pe toate frunzele mai mari fara sa am probleme - si inca nici o gaura asemanatoare. Gaurile sint prea mari ca sa arate vreun deficit la micro/macro/carbon.

Daca au aparut destul de repede (in citeva zile) ceva a incercat sa le manince. Melci nu are, alti ierbivori nu are.

Pune seara cite o jumatate de castravete cornison taiat pe lungime (de aia mici cit un deget) in ceva care sa il tina pe substrat - merge infipt intr-o furculita de inox. Daca in citeva zile nu mai vezi frunze nou gaurite, inseamna ca le era foame. In mod normal nu rontaie frunze, doar "ling" suprafata lor. Si "pasc" GDA-ul ca nebunii - la mine cel putin. Frunzele "gaurite" deja nu cred ca se vor mai reface, dar e posibil sa gresesc - nu am avut destui echinodorusi.

PS: M-as bucura daca cineva mai priceput decit mine la plante ar confirma vreun deficit.


Le avea si inainte, daca te uiti cu atentie la poze, numai ca nu erau atit de mari si evidente. Eu le-am descarcat si am dat "zoom"; se vede foarte clar.
Eu cred ca este o problema cu fertilizarea, din substrat si/sau din apa, probabil micro.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/08/2017 21:11:45


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

M-am uitat la toate pozele lui - nu mi se pare.
De care zici?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Prima din suita de trei : planta din spate.
A treia din suita : aceeasi, in stinga.

Si a adoua de la #78. Cam atinci au inceput sa apara puncte si decolorari ale frumzelor.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/08/2017 21:20:47


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Prima din suita de trei : planta din spate.
A treia din suita : aceeasi, in stinga.

Si a adoua de la #78. Cam atunci au inceput sa apara puncte si decolorari ale frumzelor.


Evolutia carentelor plantelor poate fi si fulminanta daca acea carenta este severa. In acest caz, dureaza de ceva timp ...

This message was edited 2 times. Last update was at 18/08/2017 21:29:46


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Prima din suita de trei : planta din spate.
A treia din suita : aceeasi, in stinga.

Si a adoua de la #78. Cam atinci au inceput sa apara puncte si decolorari ale frumzelor.


Regret dar nu le vad.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com