[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Schimbare acvariu 120/240  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

anonim_cristian wrote:Urmatoarea intrebare :am doua filtre externe sa le pun pe amandoua sau doar unu?
Eheim profesional 2224
Flow 700 L/h
Wolum 6,0 L
Filtervolum 3,0 L
Consum 8 W
Marime: 17,8 x 17,8 x 34 cm
Inauntru sunt niste bilute nici de culoare maro
cercuri ceramice
Burete si perlan
aquanova Ncf-1000
Flow 1000 Liter/h
Volum 8,7 l
Consum 20 Watt.
Inauntru am cerculete ceramice
Si un fel de carbuni subtiri
Burete si perlan!

cerculetele trebuiesc asezate frumos in sertarul ala sau pur si simplu "aruncate acolo" citeam mai devreme pe forum ca ele trebuiesc toate asezate frumos unul langa celalalt astfel incat apa sa curga nestingherita prin ele ... ???


Doua filtre = mediu de filtrare biologica mai buna dar si munca mai multa pentru curatarea lor, daca nu ai prefiltre.
Pe acele inele ceramice nu m-as baza prea mult sa faca vreo mare branza. Eu personal le-as schimba cu ceva ce se stie sigur ca face cu adevarat filtrare biologica la un randament OK.
Carbunele activ nu are ce cauta acolo. il poti scoate cu succes si in locul lui sa bagi material filtrant biologic.

Ca si raspuns, parerea mea este ca ar trebui sa folosesti ambele filtre.

PS: acele "bilute mici" cred ca sunt Eheim Substrat Pro. Cauta pe net si vezi daca arata la fel cu ce ai tu Daca da, este minunat.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Cerculetele ceramice nu sunt cumva niste cilindrii mici goi inauntru ? Ca daca da atunci sunt Siporax de la Sera si sunt foarte buni.
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MihaiF wrote:Cerculetele ceramice nu sunt cumva niste cilindrii mici goi inauntru ? Ca daca da atunci sunt Siporax de la Sera si sunt foarte buni.


Nu sunt Siporax Sunt inele ceramice. Siporaxul seamana dar este o sticla sintetizata, alta mancare de peste.

Edit: Aici este o poza in care se vede cel mai bine diferenta intre un inel ceramic (care este pentru filtrare mecanica, exemplu JBL Cermec https://www.maxi-pet.ro/detalji_proizvoda.7ed367b7ffdc4bb790d6ea4d56f1dc45.jbl-cermec-inele-ceramice-pentru-filtrare-mecanica-1-l-750g.aspx) si un alt inel care este din stricla sintetizata (gen Siporax)

image

This message was edited 1 time. Last update was at 19/07/2017 23:34:34

anonim_cristian
Junior member

Joined: 18/07/2017 07:32:41
Messages: 89
IP:
Offline

Bilutele mici sunt Eheim Substrat Pro din cate imi dau seama din poza
Si aia da sunt niste cilindrii cu gaura o sa fac maine poze
anonim_cristian
Junior member

Joined: 18/07/2017 07:32:41
Messages: 89
IP:
Offline

Cerculetele sunt doar niste cercuri ceramice normale
[Thumb - 2017-07-20-06-33-57.png]

[Thumb - 2017-07-20-06-34-06.png]

This message was edited 1 time. Last update was at 20/07/2017 06:38:11

anonim_cristian
Junior member

Joined: 18/07/2017 07:32:41
Messages: 89
IP:
Offline

Eheim Substrat Pro??
[Thumb - 2017-07-20-06-33-46.png]

[Thumb - 2017-07-20-06-33-35.png]

anonim_cristian
Junior member

Joined: 18/07/2017 07:32:41
Messages: 89
IP:
Offline

Am ajuns la urmatoarea concluzie. Momentan nu am cum sa schimb si mediile de filtrare si lampa asa ca voi astepta lampa si voi incepe ciclarea
Cand voi avea bani pentu alte medii filtrante ( concluzie:cerculetele si carbunele activ trebuiesc schimbate ) le voi schimba treptat o data la o pompa dupa care la cealalta pentru a nu pati ca si colegul de mai jos care a deciclat acvariul...
O intrebare ramane cerculetele trebuiesc asezate unul langa celalalt in tavita sau doar puse in tavita si atat?
Tinand cont ca sunt 2 pompe ce medii filtrante sa folosesc? Am nevoie de ideei pentru a umple 3 tavite la pompa mica 1 si la cea mare 2!
Sau mai cumpar Eheim Substrat Pro si pun si in cea dea doua si siporax pentru inca 2 tavite ?
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

anonim_cristian wrote:Am ajuns la urmatoarea concluzie. Momentan nu am cum sa schimb si mediile de filtrare si lampa asa ca voi astepta lampa si voi incepe ciclarea
Cand voi avea bani pentu alte medii filtrante ( concluzie:cerculetele si carbunele activ trebuiesc schimbate ) le voi schimba treptat o data la o pompa dupa care la cealalta pentru a nu pati ca si colegul de mai jos care a deciclat acvariul...
O intrebare ramane cerculetele trebuiesc asezate unul langa celalalt in tavita sau doar puse in tavita si atat?
Tinand cont ca sunt 2 pompe ce medii filtrante sa folosesc? Am nevoie de ideei pentru a umple 3 tavite la pompa mica 1 si la cea mare 2!
Sau mai cumpar Eheim Substrat Pro si pun si in cea dea doua si siporax pentru inca 2 tavite ?


1. Da, este substrat pro.
2. Inelele mecanice, eu unul le-as aranja la orizontala. Dar aici mai asteapta si alte pareri.
3. Carbunele scoate-l de pe acum. Pune bureti in locul lui. Iesi mai castigat. Nu cred ca ai nevoie de filtrare chimica. Plus ca acel carbune activ isi pierde repede din propietati. Ma rog, mai citeste despre folosirea lui si iei o decizie.
4. Functie de pret, iei ce-ti convine. Ori substrat pro ori siporax. Nu se cearta intre ele daca sunt impreuna
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca tot lea-i scos, fa un test de curiozitate: ia un inel ceramic si o biluta de pro, lasa-le la uscat bine bine iar apoi punele in doua farfuriute, cu aceeasi cantitate de apa colorata si vezi ce se intampla
anonim_cristian
Junior member

Joined: 18/07/2017 07:32:41
Messages: 89
IP:
Offline

Apa colorata? Colorata cu ce ?
anonim_cristian
Junior member

Joined: 18/07/2017 07:32:41
Messages: 89
IP:
Offline

http://m.dehner.de/search/?ms=true&q=siporax
Cand am cumparat ultima data am luat saculetul si tot asa se numeste....siporax.... si sunt la fel fara gaurelele mici din ele
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

anonim_cristian wrote:http://m.dehner.de/search/?ms=true&q=siporax
Cand am cumparat ultima data am luat saculetul si tot asa se numeste....siporax.... si sunt la fel fara gaurelele mici din ele


Colorezi apa cu ce ai. Cu cerneala, albastru de metil, tempera... nu conteaza

Sincer sa fiu prin peturi pe la noi nu am vazut acel siporax. Stiu de mini siporax dar de asta nu. Habar nu am ce-i cu el.

Edit: La noi, cel mai rentabil calitate/pret este Siporax vrac sau Matrix vrac.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/07/2017 09:19:31

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

hai sa ne lamurim un pic: exista filtrare mecanica si filtrare biologica. Diferenta intre ele este ca filtrarea mecanica are rol de a "sparge" apa, de a o descompune in particule cat se poate de mici, iar filtrarea biologica transforma apa. Materialele de filtrare mecanica sunt materiale ieftine, care nu necesita nu stiu ce prelucrare mecanica si nu stiu ce materiale deosebite. Dupa mine filtrarea mecanica se face la fel de bine si cu materialele de filtrare biologica, numai ca acestea sunt mult mai scumpe. Ca materiale de filtrare mecanica se folosesc in genere materiale nonaderente cum ar fi platicul, ceramica lucioasa, etc. Asa ca daca aveti in mana materiale ceramice cu suprafata luciuosa, indiferent de denumirea lor si cine le-a produs trebuie sa stiti ca acestea sunt pentru filtrarea mecanica. Daca studiati materialele pentru filtrarea biologica acestea au proprietati aderente. Sunt poroase tocmai ca sa treaca apa prin ele si nu in ultimul rand sa stea agatate coloniile de bacterii. Ca sunt mai mult sau mai putin poroase, ca au gauri sau nu, asta depinde la un producator la altul si de materialele folosite. De aici difera pretul. Fiecare producator are politica lui de marketing si o invarte in asa fel incat lui sa ii iasa bine. Dar pe voi va intereseaza cat de curata sa fie apa in acvariu. Asa ca aici aveti doua variante: ori va da mana si luati numai material biologic si umpleti filtrele cap coada, ori inlocuiti o parte din materialul biologic cu material mecanic care este mult mai ieftin, dar si filtrarea are de suferit. Cea mai buna varianta in timp a fost dovedita ca fiind filtrarea totala biologica. Repet: orice fel de material biologic are rol si de filtrare mecanica. Avantajul folosirii filtrarii mecanice inaintea celei biologice este ca e mai usor de spalat, pe cand materialul biologic se intretine mult mai greu. Sa nu uitam ca este bine sa folosim prefiltre ca sa desfacem cat mai rar canistra principala ca sa o curatam. Ca sa revin la o problema pusa mai sus, tubuletele sau ce folositi ca material mecanic trebuiesc aruncate alandala in cos, ca apa sa se loveasca si sa se sparga. Daca le aliniati frumos ca soldateii ei vor fi ca niste tubulete in care apa va trece nestingherita direct in materialul biologic, si atunci filtrarea mecanica nu-si va mai face datoria asa cum trebuie

This message was edited 1 time. Last update was at 20/07/2017 09:49:34


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

scorpionul wrote:hai sa ne lamurim un pic: exista filtrare mecanica si filtrare biologica. Diferenta intre ele este ca filtrarea mecanica are rol de a "sparge" apa, de a o descompune in particule cat se poate de mici, iar filtrarea biologica transforma apa. Materialele de filtrare mecanica sunt materiale ieftine, care nu necesita nu stiu ce prelucrare mecanica si nu stiu ce materiale deosebite. Dupa mine filtrarea mecanica se face la fel de bine si cu materialele de filtrare biologica, numai ca acestea sunt mult mai scumpe. Ca materiale de filtrare mecanica se folosesc in genere materiale nonaderente cum ar fi platicul, ceramica lucioasa, etc. Asa ca daca aveti in mana materiale ceramice cu suprafata luciuosa, indiferent de denumirea lor si cine le-a produs trebuie sa stiti ca acestea sunt pentru filtrarea mecanica. Daca studiati materialele pentru filtrarea biologica acestea au proprietati aderente. Sunt poroase tocmai ca sa treaca apa prin ele si nu in ultimul rand sa stea agatate coloniile de bacterii. Ca sunt mai mult sau mai putin poroase, ca au gauri sau nu, asta depinde la un producator la altul si de materialele folosite. De aici difera pretul. Fiecare producator are politica lui de marketing si o invarte in asa fel incat lui sa ii iasa bine. Dar pe voi va intereseaza cat de curata sa fie apa in acvariu. Asa ca aici aveti doua variante: ori va da mana si luati numai material biologic si umpleti filtrele cap coada, ori inlocuiti o parte din materialul biologic cu material mecanic care este mult mai ieftin, dar si filtrarea are de suferit. Cea mai buna varianta in timp a fost dovedita ca fiind filtrarea totala biologica. Repet: orice fel de material biologic are rol si de filtrare mecanica. Avantajul folosirii filtrarii mecanice inaintea celei biologice este ca e mai usor de spalat, pe cand materialul biologic se intretine mult mai greu. Sa nu uitam ca este bine sa folosim prefiltre ca sa desfacem cat mai rar canistra principala ca sa o curatam


+1

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu stiu cum reusim dar ajungem mereu la aceeasi discutie

De fapt, lucrurile sunt destul de simple, cum s-a scris si mai sus : prefiltru + filtru extern = filtrare mecanica + filtrare biologica.
Cum bine spun colegii, alege unul sau doua materiale filtrante de la o firma recunoscuta, pune cit de mult material pentru filtrarea
biologica in filtrele externe si da-i bataie. Daca nu vei fi multumit, poti sa mai faci mici schimbari pe parcurs. Cit despre aranjarea
inelelor, acestea nu vor sta niciodata in pozitie perfect verticala. Dar o buna retentie a apei in filtru este de dorit insa fara sa fie
diminuat prea mult debitul pompei.

Uite aici o discutie in care s-au dezbatut toate aceste probleme : http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/39250.page.

Oricum, fara sa modifice de o maniera semnificativa debitul filtrelor externe, prefiltrul are un mic impact asupra acestuia.
Insa cel mai important lucru este ca apa sa ajung la nivelul mediilor filtrante din filtrele exterioare cit mai libera de impuritati.
In concluzie, prefiltru cu materiale care pot fi spalate cu usurinta si materiale filtrante de calitate in canistra. Mai cu seama daca
vei folosi doua filtre externe, e perfect : unul cu un material altul cu alt material. In acest fel nu poate merge rau.


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
anonim_cristian
Junior member

Joined: 18/07/2017 07:32:41
Messages: 89
IP:
Offline

Eh daca stiam ca sa inventat un prefiltru nu mai cumparam draciile astea ... luam direct prefiltru... eu le-am cumparat sa nu mai intre crevetii in pompa
[Thumb - 2017-07-20-17-08-14.png]

This message was edited 2 times. Last update was at 20/07/2017 17:17:26

anonim_cristian
Junior member

Joined: 18/07/2017 07:32:41
Messages: 89
IP:
Offline

Stie cineva cat de precise sunt termometrele astea?
[Thumb - 2017-07-20-17-09-10.png]

anonim_cristian
Junior member

Joined: 18/07/2017 07:32:41
Messages: 89
IP:
Offline

Reteta succesului?
Am pus pompa de la vechiul acvariu asa cum a fost nu am spalato nu i-am facut nimic si inca 75% din apa din vechiul acvariu.... acvariul a fost tinut 3 zile in functiune dupa care am introdus pestii !

Lumina momentan este de la celalat acvariu azi sau maine sper sa reusec sa ajung la magazin sa cumpar lampa!
[Thumb - 2017-07-24-05-55-32.png]

This message was edited 1 time. Last update was at 24/07/2017 06:01:12

anonim_cristian
Junior member

Joined: 18/07/2017 07:32:41
Messages: 89
IP:
Offline

Un scurt videoclip https://m.youtube.com/watch?v=I_UqR4p4Sa4

This message was edited 5 times. Last update was at 24/07/2017 23:45:31

sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Arata bine inceputul, se vor mai inmulti plantele, va fi si mai bine.
"draciile" alea le poti pune pe admisia la prefiltru, ca sa nu fie trasi crevetii.
A vazut cineva si pe la noi asa ceva?

This message was edited 1 time. Last update was at 25/07/2017 10:48:16

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com