[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
A doua incercare  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Acum intelegi de ce in CristalProfi, crevetii aspirati accidental, supravietuiesc? Eu am salvat, pina acum, vreo 10.

PS Acum am introdus in sorb un rulou din plasa elastica, din fibra sintetica. Am scapat de problema, cel putin pina imi vine prefiltrul.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu sunt lamurit cu ceva....sistemul de functionare al canistrei...Ce pompe de filtre am vazut pina acum,toate aveau pe aut tub (teava) iar in-ul erau paletele.Deci paletele trag apa din bazin si o dea afara pe teava...( Explicatia ca la ghe din cuca macai ) Deci logic,autul filtrului sau canistrei este legat la teava pompei.Daca e asa ,atunci ,nu pot sa deduc altceva decit ca in filtru sau in canistra de formeaza un vacum,nicidecum presiune,pentru alimentarea cu apa

Abia cind limitezi IN-ul, apare vacuumul. In rest ai un circuit de apa exact ca intr-un hidrofor, la o anumita presiune. Limitind OUT-ul apare o presiune interioara, pe un circuit care strabate, de jos in sus , mediile de filtrare. Limitind IN-ul apare o depresiune interioara. Acum e clar?

This message was edited 2 times. Last update was at 08/03/2017 23:15:45


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Eu tot pe OUT umblu ca sa reduc presiunea.
Totusi mi se pare ciudat ca exista robineti si pe IN si pe OUT.
Ma intreb cada n-o fi mai indicat sa fie inchise ambele in aceiasi masura.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ai robinet si pe IN ca sa poti detasa distribuitorul fara sa-ti curga apa pe genunchi cind cureti filtrul!!!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Asa ar avea sens. Chiar ma intrebam cum ar trebui sa scot capacul fara sa ma ud.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pai furtunele ramin pline. Ai o siguranta centrala si doi robineti. Robinetii nu sunt numai pentru "deschis" ci si pentru "inchis". Oricum, daca nu inchizi ambii robineti, distribuitorul nu se detaseaza. Masura de siguranta!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dar si arata pe capac la OUT niste valuri. La IN nimic, scrie doar OPEN. Numai eu nu am avut ochi sa vad la momentul respectiv si am intrebat pe aici pe forum

http://www.aquaristikshop.com/pictures_xxl/1260132.jpg
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Imi cer scuze pentru lipsa de activitate...sunt plecata si ma intorc abia saptamana viitoare, prin urmare nu am mai umblat la filtru. Cand ma intorc,o sa imi fac curaj si o sa scot furtunele, poate intr-adevar sunt tensionate.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

TORSIONATE...adica sucite...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Scuze, eu ma gandeam ca poate le-am infipt eu prea tare acolo si de-asta se indoaie mai sus un pic... torsionate nu le-am vazut sa fie, am incercat sa le pun cat mai drepte posibil.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

incearca sa le mai aranjezi... cat am vazut in poza ,nu e locul asa stramt incit sa te oblige sa fortezi furtunele...incearca sa le gasesti un traseu lejer..

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
Nu sunt lamurit cu ceva....sistemul de functionare al canistrei...Ce pompe de filtre am vazut pina acum,toate aveau pe aut tub (teava) iar in-ul erau paletele.Deci paletele trag apa din bazin si o dea afara pe teava...( Explicatia ca la ghe din cuca macai ) Deci logic,autul filtrului sau canistrei este legat la teava pompei.Daca e asa ,atunci ,nu pot sa deduc altceva decit ca in filtru sau in canistra de formeaza un vacum,nicidecum presiune,pentru alimentarea cu apa


Abia cind limitezi IN-ul, apare vacuumul. In rest ai un circuit de apa exact ca intr-un hidrofor, la o anumita presiune. Limitind OUT-ul apare o presiune interioara, pe un circuit care strabate, de jos in sus , mediile de filtrare. Limitind IN-ul apare o depresiune interioara. Acum e clar? \


hai sa dezbatem putin subiectul in alt topic.. deschid unul nou..eu zic ca merita dezbatut...sa nu stricam topicul fetei..

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Buna din nou,

Imi cer scuze pentru absenta indelungata, am fost plecata din tara, prin urmare nu am mai reusit sa fac mari schimbari in acvariu. Pe durata plecarii mele, o prietena "a avut grija" de cele 2 acvarii si de motan, nu va imaginati cat am avut de smotruit
Ok, deci situatia este urmatoarea:
Betta a facut fin rot, prin urmare mi-am rugat inlocuitoarea sa mute pestii(cei 2 Xipho si Platy) in acvariul mare, ca sa mai reduca din stress si sa ii poata aplica lui Betta tratament. In momentul de fata, vad ca incepe sa ii creasca din nou codita lui McLovin', deci sper ca tot ce a fost mai rau a trecut. In plus, acvariul in care e acum singur, e numai al lui, deci ma gandesc ca este mult mai fericit acum.
Cei 2 Xipho si Platy par OK in acvariul mare, il bat in lung si-n lat.
Cum am fost plecata, nu am mai umblat la plante, nu le-am rearanjat, dar au crescut mult, mai ales Ludwigia Dark Orange, care imi place de mor
Legat de filtrul extern, m-am gandit ca poate totusi nu are suficient spatiu sub stand, asa ca am scos canistra, am pus-o langa stand si am rearanjat furtunele si acum nu se mai indoaie furtunele, debitul e OK. Pana ieri a mers in paralel filtrul extern cu cel intern, ieri l-am scos pe cel intern.

Cam atat pentru moment
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK, suna bine. Poate ai timp si pentru o poza noua ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Inainte sa tund Ludwigia:
image
image

Dupa tunsoare:
image
image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Miine tund si eu Ludwigia mea.
Ce ai facut cu partea tunsa? Aparent ai replantat-o, asa e?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Da, am replantat-o, sper fi procedat cum trebuie(desi m-am documentat inainte)...
O intrebare: Hygrophila Corimbosa Compact a mea a crescut de cand o am, dar frunzele sunt aproape transparente(e langa pietrele din dreapta, cea din spate)... e carenta de fier? Eu fertilizez cu Ferropol+Ferropol 24in fiecare zi,plus Fosfor si Potasiu de la Easy Life.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Si la mine este foarte sensibila, am chiar frunze perforate. Si eu am fier si potasiu aditionat dar ... nu merge prea bine. Eu am avut si probleme cu lumina dar, de cind am adaugat reflectoare, pare sa-si revina.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

La mine nu vad mari schimbari dupa ce am pus lampa noua(Aquazonic, 2x24W). Restul, par ok,nu am avut probleme cu algele...cu HC in schimb...nu vrea si nu vrea si melcii mei s-au tare ospatat din el, spre nefericirea mea. Dupa cum se vede din poze, s-au facut imensi melcii...
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Uite de asta prefer Spiral Horn. Ramin mici si sunt foarte activi pe toate suprafetele (frunze, peretii acvariului, decoruri,...).

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com