[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu marin reloaded  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

mirciulik wrote:Ma dispera algele. Nu stiu ce sa le mai fac, inapoi nu dau, CUC-ul isi face treaba, au curatat geamurile bec, pietrele ... cucu.


Eu de algele de pe pietre am scapat cand am bagat hermitii in acvariu. Cand s-au apucat aia de "arat" pe pietre, nu a mai ramas nimic in urma lor in cateva zile...

Acum, depinde si de gusturile lor, dar eu cred ca poti incerca sa bagi 1-2 si sa vezi daca fac ceva... Eu am bagat 15 dintr-odata...
[Email] [Yahoo!]
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Online

Am avut 6 hermiti blue leg si i-a durut la "leg" de algele mele. I-am scos cand am bagat melcii ca sa nu ii kilareasca.
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

mirciulik wrote:Am avut 6 hermiti blue leg si i-a durut la "leg" de algele mele. I-am scos cand am bagat melcii ca sa nu ii kilareasca.


Nici la mine blueleg nu s-a atins de alge. Eu am hermiti de-aia maro, nicicum, mai mici decat blueleg-ul pe care-l tin doar pentru ca e misto (si prost, dar asta este )... Aia au facut treaba si au curatat tot (inclusiv melcii, e adevarat )...
[Email] [Yahoo!]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

blueleg nu fac decat sa darame corali si sa traga de zoasi

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Online

Ma exaspereaza algele, nimic nu pare sa le deranjeze. O sa iau un salarias poate ma scapa el de alge.
De incercat am facut asa: schimburi de apa la 5 zile timp de 2 luni, schimbat mediu antifosfati la 2 saptamani, melci, NO: POx, redus mancarea(pana la 2 mese pe saptamana), teste etc.

Astazi am valorile urmatoare
pH 8,4
NO3 2-5
KH 10dkh
PO4 o idee mai colorat decat 0,03 pe test Salifert


Nu stiu de ce nu merge poza
image
crialex
Junior member

Joined: 27/02/2017 13:56:46
Messages: 78
IP:
Offline

Si eu am aceeasi problema si ma gandeam sa incep aceeasi lupta grea. Antiphos+NOPOX+Zebrasoma Veliferum S, la recomandarea lui Elven. Imi este groaza de ideea sa schimb toate pietrele, deoarece imi plac foarte mult...
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Bre nea Mircea, ma faci sa ma simt prost.. eu ignor acvariul cu desavarsire, nu fac teste, nu-l gadil si cucu alge. Asa, de culoare, o pata ici, una colo..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Online

La Z Veliferum m-am gandit si eu dar am citit ca salariasul ar fi mai eficient
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

Depinde despre ce alge e vorba
crialex
Junior member

Joined: 27/02/2017 13:56:46
Messages: 78
IP:
Offline

Este vorba de Hair Algae(GHA). Daca ma gandesc bine, o sa bag la munca niste turbo mexicani sau margeritas de Atlantic. Are cineva vreo experienta cu ei? Despre fasciatus, am citit ca sunt cazuri nefericite in care leneveste si nu papa ce trebuie, cica undeva la 20% din dieta lor este bazata pe alge.
[Email]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Confirm ca Z. Desjardinii isi face excelent treaba. La mine am mai incercat si cu Bacter Clean M ( Continuum), dar isi face efectul ff incet si iti trebuie cateva sticle, care nu-s tocmai ieftine.
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Online

Z Desjardini sau Z Veliferum ?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu am desjardini, dar nu bag mana ca nu e veliferum. Idem si la Adivb

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
crialex
Junior member

Joined: 27/02/2017 13:56:46
Messages: 78
IP:
Offline

Din ce am vazut pe youtube si foxface ar fi un ajutor de nadejde impotriva GHA. Cei la Tropheus mi au spus sa iau un sea hare din ala mare urat si scarbos ca ar rezolva problema. :) Poate cineva confirma ceva despe tangi, turbo mexican, margerita, foxface, sea hares, etc.?
[Email]
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Si eu am avut probleme mari cu GHA. Am spalat piatra, 2-3 zile curata pe urma plin. Am luat melci nici un rezultat. Am stins lumina, nimic.
Intr-o vreme un pumn de alga scoteam pe zi. Pe hanna aveam fosfat 0 si nu mai stiam ce sa fac.
Am citit pe un forum din afara ca mai elimina piatra fosfat si alga de acolo creste chiar daca nu am fosfat pe test.
Am schimbat antifosfatul si am pus RowaPhos si intr-o luna am scapat de toata iarba. In aceeasi zi am pus si un flavescens, am vazut ca ciupeste de pe piatra dar de alga nu s-a atins.
Si grija mare cu RowaPhos dupa ce l-am pus (la vreo 2 zile) mi-au murit SPS-urile(3 aveam 3 au murit), cred ca a supt tot fosfatul din piatra si avand si nitrat de 10-15 nu prea le-a placut.
De 4 luni nici urma de alga in bazin.
Am citit si de Foxface dar nu am avut de unde sa imi iau sa incerc.

Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2853
Location: Targu Mures
IP:
Offline

foka_bm niciodata nu am avut probleme cu Rowaphos si l-am folosit in reactor fluidizat ani de zile, SPS-urile nu au fost deranjate in vre-un fel(nu aveam acropore), pe forumuri e dintre cele mai apreciate reducatoare de fosfati, nitratii tai erau cam mari

This message was edited 3 times. Last update was at 31/05/2017 10:03:42

[Email]
foka_bm
Junior member

Joined: 16/10/2013 12:14:36
Messages: 59
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Da asa e, eu inca il folosesc, foarte multumit de el. Il atentionam doar sa aiba grija ca suge fosfatul repede si sa nu le-a dea ceva soc

Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live!
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Online

Gata! Tocmai am achizitionat un Z Veliferum. Sa vedem pentru ce e laudat, in cel mai rau caz e de decor
crialex
Junior member

Joined: 27/02/2017 13:56:46
Messages: 78
IP:
Offline

Sa il stapanesti sanatos! M sau S, unde l ai gasit? Sa ne spui si noua daca si cum isi face treaba Domnul Veliferum. :D
[Email]
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Online

Acvariul intra la vanzare. O sa fac lista cu toate acareturile in urmatoarele zile. Nu pastrez decat instalatia de osmoza.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com