[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu marin reloaded  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Era ala de la mine?

Shubi nu face nici un capac nimanui, pana nu-mi face mie

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:

Shubi nu face nici un capac nimanui, pana nu-mi face mie


Maestre atunci sa se elibereze colegului "bon de ordine"....ca sa nu fie discutii

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Asa, vezi ca se poate?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

Unchiu' Pave de la tine luai 2 Kaudernii si un Lysmata care sunt bine-mersi. Era de provenienta Coralis.

Capac nu cred ca am sa-i fac, nu va certati

This message was edited 2 times. Last update was at 28/09/2016 13:51:52

Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

mirciulik wrote:

Capac nu cred ca am sa-i fac, nu va certati


Nu e capac propriu-zis ci un soi de "plasa cu ochiuri" facuta din plexi...sau poti face tu un chenar de care atasezi o plasa ceva care sa arate si bine...doar sa-i impiedici pe saltareti sa mai paraseasca incinta fara aprobarea ta

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
CreatoR
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2009 14:42:38
Messages: 647
Location: Nicosia, Cyprus
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Era ala de la mine?

Shubi nu face nici un capac nimanui, pana nu-mi face mie


Stai la coada Domnule, ce te bagi in fata !! are la mine de trimis una bucata lampa

Serios acum daca mai stau mult pe intuneric o sa inceapa pestii sa le creasca ochii de pisica si intr-o seara cand vin acasa o sa fac infarct cand o sa vad o multime de ochi verzi care scliparesc in intuneric ..

La noi deja la ora 7 e noapte in toate regula, ok inca e vara dar pe pestii nu ii intereseaza

This message was edited 1 time. Last update was at 28/09/2016 14:45:10


----

My 130L marine aquarium: https://www.flickr.com/photos/47236990@N04/sets/72157652684731282
[Yahoo!]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Era ala de la mine?


Ala e la mine si-si face de cap bine, merci... Inca nu s-a aratat interesat de a sari din apa, desi altii au facut-o...

Sapt trecuta intr-o seara, vorbind la telefon si dand ture prin casa, m-am trezit cu un anthias in mijlocul livingului de zici ca voia sa se uite la TV... L-am luat instant si l-am aruncat inapoi si vad ca e bine gagiul, nu face probleme... Desi am o rama de plexi de vreo 5 cm de jur imprejurul acvariului, cate unul e mai "hot" si sare direct din mijloc si atunci ii iese pasenta de a se plimba prin casa...

This message was edited 1 time. Last update was at 28/09/2016 15:28:43

[Email] [Yahoo!]
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

Nimic nou, doar ma laud. Am facut vineri schimb 20% apa si azi am facut 3 teste:

KH 9
pH 7,8
NO3 dupa culorile de la redsea, nedetectabil

Asta inseamna ca reactorul shubilian la picatura isi face efectul ?

Mai am o mica problema cu niste alge verzi dar schimband purigen-ul periodic au inceput sa dea inapoi.

O sa urc poze cand dau de trepied.
atar
Membru de baza

Joined: 18/06/2016 07:37:17
Messages: 308
Location: Galati
IP:
Offline

mirciulik wrote: .........................
dar schimband purigen-ul periodic au inceput sa dea inapoi.

O sa urc poze cand dau de trepied.


Schimbi purigenul?
Nu se reactiveaza in baie de clor?

Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu stiu daca ai rezolvat invre-un fel cu lampa, dar daca te coafeaza un suport ca in postul #39 de aici http://acvariu.ro/forum/posts/list/20/38017.page da un semn
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

Lucrurile merg incet inainte, coralii cresc incetisor, pestii sunt grasi si frumosi, dar...pentru ca exista un mare dar

M-am cam umplut de alge verzi paroase. Mai smulg din ele cand schimb apa si curat acvariul dar pare cam degeaba treaba asta.
Am stabilit ca plan de bataie sa schimb phosguard-ul la 5 zile timp de 1 luna (atat phosguard am), sa mai scad din programul de lumina(desi la el nu am umblat) si eventual sa schimb neoanele cu ATI (astea au cam 8luni-Aquamedic).

Intrebare: cum hraniti mancarea congelata ? Cum eliminati apa dupa dezghet ? Eu pun cuburile intr-o seringa de 20ml pun apa din acvariu, las la dezghetat cand se dezgheata si decanteaza hrana scot cat pot din apa murdara si apoi "tintesc" in acvariu.
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Eu pun cubuletul intr un borcanel din acela mic de sumar de urina(gasesti la farmacie ) . Il las sa se dezghete la temperatura camerei si scurg lichidul din el. Dupa asta iau mancarea cu o penseta din borcanel si o pun in acvariu. Folosesc penseta pt ca mi ar fi foarte greu sa imi bag degetele in borcan .

Am si eu un singur loc unde mai apar alge verzi cam de 2 pe 2 cm. Cum de apar numai acolo nu imi dau seama. Norocul meu este ca locul este sus si cand schimb apa am posibilitatea de a tampona zona cu o bucata de tifon inmiuata in apa oxigenata. Dupa 2 zile locul este curat.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2016 21:23:45


ACVARIUL MEU scape by @fanta
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

mirciulik wrote:Lucrurile merg incet inainte, coralii cresc incetisor, pestii sunt grasi si frumosi, dar...pentru ca exista un mare dar

M-am cam umplut de alge verzi paroase. Mai smulg din ele cand schimb apa si curat acvariul dar pare cam degeaba treaba asta.
Am stabilit ca plan de bataie sa schimb phosguard-ul la 5 zile timp de 1 luna (atat phosguard am), sa mai scad din programul de lumina(desi la el nu am umblat) si eventual sa schimb neoanele cu ATI (astea au cam 8luni-Aquamedic).

Intrebare: cum hraniti mancarea congelata ? Cum eliminati apa dupa dezghet ? Eu pun cuburile intr-o seringa de 20ml pun apa din acvariu, las la dezghetat cand se dezgheata si decanteaza hrana scot cat pot din apa murdara si apoi "tintesc" in acvariu.


Multi recomanda sa nu arunci apa de la cub , deoarece are grasimi si particule mici de hrana , corali beneficiza de aceste lucruri.
Stai linistit ca fosfati nu iti cresc din cauza asta , cel mai bine e sa iti faci programul tau obisnuit de mentenanta si sa lasi acvariul in pace ... e si el la adolescenta , mai face prosti



mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

Ma dispera algele. Nu stiu ce sa le mai fac, inapoi nu dau, CUC-ul isi face treaba, au curatat geamurile bec, pietrele ... cucu.
Maine urmeaza schimb de apa si de phosguard. Mancare dau mai rar ca inainte. Nu am umblat inca la iluminare.
Daca nu si nu, voi elimina lumina 5-10zile si ce-o iesi o iesi

Atasat video la postare



by koala: Asta e linkul corect, daca vrei sa faci filmul vizibil: https://www.youtube.com/watch?v=-0rtWpMoqJI

This message was edited 2 times. Last update was at 29/12/2016 16:48:41

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Si eu m-am umplut de alge paroase cat timp am fost plecat. Am scapat de ele simplu, aspirandu-le cu un furtun. A trecut o luna si n-au mai aparut (n-am modificat lumina, n-am facut nimic altceva).
Incearca cu Turbo fluctuosa (mexican turbo snail) sau cu API Algaefix Marine.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

@koala, de pe telefon iti da altfel link-ul. Am facut un artificiu si am sperat sa mearga. La un calculator nu am acces pentru moment.

Multumesc

nea' Pave am 2 mexicani, 3 tectus si 2 brunaeus. Se ocupa cu mult spor de sticla, pe pietre deloc. O sa suplimentez cu inca 3 mexicani

This message was edited 1 time. Last update was at 29/12/2016 17:20:58

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stiu ca pe telefon arata altfel, da' linku' trebuie pus corect... altmintrelea nu apare pe forum.
De algele alea eu am scapat doar cu zeama API... melcii nu te ajuta.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/12/2016 17:29:13


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

Exista API zeama in Romania?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu, din pacate trebuie sa te descurci de pe ebay. Ai grija, zeama sa fie neaparat "marine" (exista si pentru apa dulce)

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

Vazui ca sunt 2 modele. Scumpa rau, 170,00 lei pana la noi in Romanica. Mai cercetam. Multumesc de pont
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com