[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu marin  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

azi am scimbat 50 l apa si am aspirat si suflat pietrele .
a inceput sa-mi apara pe pietre si nisip ceva alge maro-verzui.ce se intampla? lumina a fost foarte putina(aproape deloc).
<cei 5> o duc bine.
ozi buna
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E normal.
Populatia de bacterii se reduce (la salinitate scazuta), asa ca filtrarea biologica e deficitara => alge.
Trebuie sa fii atent la calitatea apei si la modificarile de pH.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ti-am citit topicul. E pacat ca ai ales sa castigi experienta pe bani grei. Ideal e ca inainte sa te apuci de marine sa citesti mult. Apoi sa te opresti si sa te gandesti putin. Apoi sa citesti iar si mai mult. Si sa scobesti pe YouTube dupa si mai multa informatie. Si abia apoi sa incepi. Cu RABDARE. Pestii nu se pun toti o data in acvariu. Eu daca vreau un peste, de multe ori il observ la magazin pentru 2 pana la 4 saptamani. Daca in perioada asta se vinde, astept pana apare urmatorul peste din specia respectiva si o iau de la inceput. Asta e mecanismul meu de coping, functioneaza bine pentru mine. Cam atat de lent trebuie sa iti populezi acvariul. Daca o sa cumperi douazeci de pesti si ii pui deodata in acvariu, ceri probleme.

Si nu uita sfatul cel mai important la marine: cu RABDARE.

Imi pare rau pentru tragedia ta, e dezastruos sa treci prin asa ceva de la inceput. Sper sa tragi invatamintele si sa mergi mai departe. Eu am ajuns dupa aproape trei ani de marine (aniversarea e pe 04/05/2012) si zeci de pesti ucisi mai mult sau mai putin prosteste, sa privesc mai pregmatic problema. Peste bolnav -> am facut tot ce imi sta in putere sa-l salvez? Am invatat si n-o sa mai repet tampenia data viitoare? Daca da, atunci asta e, life's a bitch si move on.

Din toti pestii pierduti cel mai rau mi-a parut dupa trei exemplare minuscule de Ecsenius pictus care au murit la aclimatizare si dupa exemplarul de Ecsenius tigris care nu s-a adaptat la viata din Noemi's Pico. Si pentru perechea de Amblyeleotris latifasciata care au murit cu fin rot. Si pentru Amblyeleotris guttata care mi-a sarit din acvariu dupa ce l-am avut mai bine de un an. Si pentru Amblyeleotris guttata care mi-a sarit din acvariu pe egg crate si n-a fost instare sa se strecoare inapoi in acvariu. Si pentru Amphiprion ocellaris alb-negru din Noemi's reef care mi-a murit dupa ce-l aveam de un an cu infectie bacteriana. Si pentru Amphiprion ocellaris care mi-a murit de marine velvet in cub dupa ce am hranit cu live food infestat. Si pentu Amblyeleotris aurora care a sarit de asemenea din acvariu. Si pentru Amblyeleotris wheeleri care mi-a murit la aclimatizare in mod ciudat si suspect. Si pentru cei 8 Apogon pavulus care mi-au murit fie la aclimatizare, fie de infectie bacteriana. Si ar mai fi si altii, da nu-mi mai aduc aminte de ei. Sau nu mai vreau sa-mi aduc aminte de ei.

As fi pierdut mai putini pesti daca treceam tot prin carantina? Probabil ca da. Merita sa tratez tot profilactic in perioada de carantina? Habar n-am, probabil ca nu.
Ca sa eviti aceste morti, ai nevoie de un set de bune practici de care sa te tii si care tin de intretinerea corecta a acvariului, multa documentare inainte de trecut la cumparaturi de pesti si un gram de noroc.

Ca sa eviti pierderile in randul pestilor, poti avea doua abordari: 1. make love not war: imunitate puternica, cu usturoi, probiotice, weed, sex neprotejat, folosirea unor pesti compatibili selectati pe criterii de nise ocupate, agresivitate etc., calitate impecabila a apei - astfel pestii pot lupta singuri cu bolile si 2. metoda not fun/paranoia: cu carantina, dip-uri si tratamente profilactice, folosit doar piatra sterila, stors pestii de apa la introducerea in acvariu pentru a evita introducerea de apa "infestata", folosirea de UV pentru omorarea formelor libere, suplimentarea cu ozon in skimmer, tratamente pentru bacterii gram negativ direct in display, sex cu prezervativ si folosirea de rutina a manusilor si a halatului de laborator la orice interactiune cu acvariul. Functioneaza prima mai bine? Probabil. Dar tot o sa ai paraziti prezenti in sistem si pierderi daca iti scade calitatea apei sau ai o escalare a agresivitatii din diverse motive.

Daca imi zice mie vreun reefer ca nu a pierdut niciodata un peste, inseamna ca nu a fost destul timp in hobby. E adevarat ca o data cu experienta pierderile sunt mai mici si mai rare.

Du-te pe WetWebMedia si citeste tot ce e legat de carantina, boala la pesti, ce pesti se recomanda sa nu carantinezi etc. si o sa intelegi mai bine ce si de ce se intampla la tine in acvariu.

Am o nedumerire: cu piatra vie din display ce ai facut? Ai pus cateva bucati si in acvariul pentru corali? Ai avut circulatie suficienta in acvariul cu corali?

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Si mie mi-a murit un clown, cred ca tot de la o infectie, avea ca o buba pe burat, prostia a fost ca mi-a fost lene saastept cateva saptamani pana cand avea parintii ceva treburi in Bucuresti si mi-i luam din petsho, asa au ajuns din cine stie din ce tara la cluj iar apoi imediat fara sa se uite le ei i-au trimis, dar la 2 saptamani cei de la nevertebrate mi-au trimis altul sanatos pe care il am si acum.

My nano reef



[Email]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

buna seara. la noi e putin mai complicat. pestii vin pe comanda. nu poti sa astepti si sa observi.
distanta pana la petshop peste 200 km.
eu m-am grabit puin: poate din necunoastere,poate din dorinta de a avea un acvariu frumos repede,sfaturi de la vanzator prea putine si mai ales crezul ca mie nu mi se poate intampla.
de studiat am studiat destul de mult de pe net cam cei cu marinele.experienta in dulcicole peste 20 de ani,dar.....
esec total.
acum astept.
corali i-am pus cu niste piatra vie dar in conditii limita.deja depasisem cu mult nr necesar de acvarii din casa(4)!!!!probleme cu sotia.
dezastrul sa tras de la un peste cumparat bolnav(vulpinus).
pacat pentru pesti si corali.
si o intrebare:care este rolul reactorului cu biopeleti (concret).
multumesc.ozi buna.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

georgemonda wrote:si o intrebare:care este rolul reactorului cu biopeleti (concret).
multumesc.ozi buna.
Salut George,

Este reducator de nitrati.
Biopelletele alea sunt niste polimeri sintetici... pe suprafata lor se dezvolta colonii de bacterii.
Bacteriile consuma pelletele, cu ajutorul nitratilor existenti in apa acvariului.
Ca atare, nitratii scad.


PS: Nu fac niciodata caz de cum scrie lumea, da' te rog eu sa corectezi acel salut "ozi buna!". Nu stim cine e Ozi, aia... si nici daca e buna, sau nu. Merci!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

multumesc!!!!
O ZI buna!! uit sa bat space intre o si z.
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

si nu ne mai certa ca noi astia mici si incepatori n-avem experienta nici cu pestii nici cu scrisul
O ZI buna.
si inca odata multumesc.
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

revenire probleme:<cei5> au ramas 4.cardinalul o plecat subit.
xanthurumul ieri si azi nu a mancat nimc. aripioare si coada zdrentuita. ceva asemanator solzilor sbarliti si albi pe cap.
posibil hlle????help
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ia verifica tu parametrii apei, sa nu cumva sa ai amoniac/nitriti.
Verifica si pH-ul, sa nu fie cazut prea tare...

Aici ai un articol despre HLLE: http://www.reefkeeping.com/issues/2005-06/sp/

- de obicei, tangii sunt susceptibili la asta, daca apa e chiar nasparlie rau si nici mancarea nu e chiar din belsug,
- cu apa curata, plus mancare buna => se refac repede si fara urmari.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

acum am terminat testele.
no2=0
no3=25
ph=8
teste salifert
atat am
apa este putin (f putin) laptoasa.
multumesc
O ZI BUNA
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

TEST AMONIAC NU AM
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Testele par in regula... daca n-ai nitriti, n-ai nici amoniac (sunt legate intre ele).
Ai facut ceva nou la acvariu?
Vreo modificare? De orice fel?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

in seara asta am schimbat 100l apa,am refacut testele(sunt bune),dar xanthurumul nu vrea sa manance.
cei de facut??????cum sa-l conving sa puna botul???
mancare am misis si artemia congelata si JBL spirulina.
ce sa mai incerc?????
o zi buna.
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

ceva sfaturi.
va rog.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Zdrobeste 2-3 catei de usturoi si arunca-i in apa, poate le stimuleaza apetitul.
- Incearca sa le dai de mancare alge Nori (d-alea de la MegaImage, alge pentru sushi)... pestii mei halesc 2 mese de alge/zilnic.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Merge si salata/spanac/urzica(cand e sezonul) oparita scurt si tocata, pui un pic de fainosag.....si-i delicatesa
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ap laptoasa ma duce cu gandul la un bloom bacterian. Asigura-te ca ai o oxigenare adecvata in acvariu.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- In salinitatea aia scazuta, bacteriile functioneaza la capacitate redusa. Mi-e neclar cum s-ar putea produce boomul bacterian.
- Am suspectat o crestere a amoniacului, pe baza capacitatii reduse de functionare a filtrarii biologice... el a spus ca a schimbat 100 litri apa, asa ca ar fi trebuit sa se vada o imbunatatire.



Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Ar fi buna o poza a sump-ului,unde sa se vada ce ai acolo.Cred ca tu ai ceva probleme la partea de filtrare biologica.
Esti inca tot la salinitate mica?

This message was edited 2 times. Last update was at 08/02/2015 13:25:06


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com