[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnalul primilor pasi  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Tare frumusel!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Multumesc frumos pentru aprecieri. Nu ma pricep eu sa fac poze, mai ales cand le atasez o cam fac lata .O zi buna, Narcis.
[ICQ]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Inainte de frizer.
[Thumb - DSCF0560.JPG]

[Thumb - DSCF0558.JPG]

[Thumb - DSCF0561.JPG]

[Thumb - DSCF0557.JPG]

[Thumb - DSCF0559.JPG]

[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

E frumos, imi place!

Te-ai gandit sa te inscrii in concurs?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu stiu, inca nu m-am hotarat, dar probabil pentru a fi cat mai multe bazine prezente in concurs o sa incerc sa-l inscriu si eu pe al meu. Probabil o sa trebuiasca sa elimin si parvula din coltul din stanga, care va fi acoperit de sagitaria sau staurogyne. O sa incerc sa fac si o poza mai buna, vedem ce o sa iasa.
[ICQ]
colonelul
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/04/2014 09:07:20
Messages: 88
Location: Straubing, Germany
IP:
Offline

...pfffffffff !!! ai un acvariu extraordinar,sa tot stai ore in sir sa l privesti,e facut cu mult gust !!! imi place enorm de mult.



elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Arata foarte bine acvariul.

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Multumesc de aprecieri, o sa-i fac o poza mai inflorit, sper eu cam in o saptamana, doua. Boboci am la greu, insa nu se deschid toti.
[ICQ]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Ca sa fac un mic update, de vreo saptamana am mai introdus 2 litrii de matrix in canistra. Si o poza cu floricele
image
image
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Frumoase floricele!
Si matrixul cred ca e o decizie buna.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Va salut.Sa mai fac un mic update.
De vreo 2 saptamani am cumparat un grup de 11 rhodostomus hemigrammus. Unul nu a supravietuit din start, cu toate ca le-am facut acomodarea. Grupil a fost izolat si tratat ulterior, dupa vreo 2 zile de columnaris,(preventiv, deoarece la o vizita ulterioara la magazinul de unde i-am cumparat am observat semne la ceilalti). La momentul actual nici un peste nu prezinta vreun semn de boala.
As avea nevoie totusi de un sfat, le place sa sara. am fost plecat de joi pana duminica, iar in aceasta perioada 3 au sarit. Acasa nu a fost nimeni, bazinul este stabil.... Nu m-as intoarce la capac, insa nici la ei nu as renunta, poate aveti vreo idee sa-i mai temperez.
[ICQ]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este ciudat ca iti sar din acvariu smilie Eu nu am avzut la ai mei asa "apucaturi"
Ar fi buna o plasa fina peste acvariu. Am vazut plase pescaresti foarte fine dar ar trebui ceva cu ochiul de 1-1.5cm pentru pesti mici (cum sunt rummy-nose). Plasa se poate pune pe o rama din cornier de plastic sau aluminiu cu latura de 1cm.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Ce am constatat eu: sar prin partea dreapta fata , pe la colt, unde au crescut cateva fire de bacopa afara din apa si se srijina pe sticla, unul l-am auzit eu si l-am bagat repede inapoi. I-am vazut ca le si place sa urce si sa coboare tot in coltul acela, dar de plimbat se plimba prin tot bazinul.Atasez si ceva poze de azi
[Thumb - DSCF0594.JPG]

[Thumb - DSCF0585.JPG]

[Thumb - DSCF0589.JPG]

[Thumb - DSCF0586.JPG]

[ICQ]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am observat ca le place sa "se dea" pe curentii de apa. Am o pompa NanoProp care plimba apa in lungul acvariului. Inoata in contra curentului in grup pana sub pompa si se lasa dusi de curent... si tot asa. Cand este oprita pompa inoata in grup prin tot bazinul, dar pe zona de mijloc-jos (pe inaltime). Partea de sus este ocupata in general de Espei.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Frumos acvariu, felicitarile mele.

Lucian wrote: Eu nu am avzut la ai mei asa "apucaturi"


Imi pare rau ca nu pot sa-mi dau cu parerea, nu i-am vazut
Poate deschizi un topic Lucian si tu....cu al tau....

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

@Lucian La mine nu i-am observat sa se duca in curent, probabil ca din cauza ca este spraybarul indrepat in sus iar curentul acolo este destul de puternic, fiind micsorat de plante. De inotat in general inoata in partea de jos, unde curentul este foarte mic, iar in partea opusa sparybarului(partea dreapta) le place sa se joace pe verticala, unde iar curentul este estompat de anubias. Ma gandesc ca poate ca se joaca acolo pentru ca aceea este zona in care-i hranesc. In partea de sus nu inoata pe lungime, doar jos.
@Shubi Multumesc frumos de apreciere, mai ales ca vine din partea unui "marinar".
[ICQ]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Ma bate gandul sa deschid o florarie
[Thumb - DSCF0607.JPG]

[Thumb - DSCF0606.JPG]

[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline


Faci si buchete pentru nunti?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Daca piata o cere, de ce nu
[ICQ]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Pentru ca in curand voi face modificari majore aici, mai fac un update. Acum 3 zile am facut ca de obicei schimbul de apa 50%, dar fara sa mai bag biotopol. Rezultatul, dupa vreo ora se auzea ceva lipaind. Un neon se zbatea pe la suprafata pe niste plante crescute emers, restul pestilor toti la fundul acvariului. 4 rhodostomus erau morti si inca 2 neoni. Am bagat imediat vreo 10 ml biotopol dar pierderile au fost destul de mari. Am mai ramas cu vreo 5 neoni, un ramirez fata si un rodostomus.

Pentru ca suspectez ca au murit si multi sau toti melcii de substrat, am mutat toti pestiii in bazinul mare. Ieri am cumparat 2 sticlute de apa oxigenata si ma apuc de tratament, 50 ml ieri, 60 azi, maine schimb apa 50% si inca 2 zile cu cate 80 ml/zi urmat de schimb de apa si cand am timp reset total.
[ICQ]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com