[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnalul primilor pasi  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ce temperatura are apa?
Acelasi lucru il patesc si eu cu acvariile mele. De cand a inceput sa creasca temperatura la 27-28-29, prinde un miros la cateva zile dupa schimbul de apa.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Cam pe acolo intre 26 si 29. dar nu mereu. Am un cooler care merge cand se aprind luminile, saptamana viitoare o sa mai bag unul sa fie mai jos temperatura. Ma gandesc sa nu fi dat jos filrul ala degeaba...oricum e tardiv, de lipit la loc nici nu ma gandesc, poate o sa iau altul intern mai mic.
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Banuiesc ca filtrul il ai de ceva timp, dar problema e recenta...
La mine n-am facut nicio modificare si a aparut mirosul...doar temperatura.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Daca problema este temperatura, o voi rezolva cumva, o sa modific iar capacul, o sa scot droserele in afara lui, se incalzesc destul de tare, oricum viitorul o sa-l fac fara capac. In casa nu am mai mult de 26 grade, dar din cauza caldurii emanate de neoane si drosere creste temperatura apei.
[ICQ]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Revin cu aceasta problema, mirosul apei de mal, incepe sa ma deranjeze, ceva nu este ok. Poate ceva sfaturi de la cei cu experienta, care au trecut prin asta sau care stiu despre ce este vorba. Temperatura apei nu a mai crescut, oscileaza 25-26grade.
[ICQ]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Ai facut niste teste de apa? Cu temperatura cum stai?
Daca toate sunt ok, sa nu fie de la istoria aceea cu pestii morti sa nu mai fi ramas ceva pe acolo...
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Am facut si teste, sunt ok, doar vreo 2 neoni cred ca au ajuns in canistra, dar nu o desfac. Nu cred sa fie de la asta, nu ar mirosi a mal.
Ca sa ma oftic de tot, dimineata m-a sunat prietenul meu care i-am dat anubiasul taiat, sa ma oftice ca la el a facut floare si este tare mandru de ea. Acum il pun pe al meu la loc de cinste, ca am facut ceva loc cu eliminarea filtrului intern.
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu cred ca ar fi de la pesti morti...ar trebui sa fie prea multi ca sa influenteze...cred.
Eu as ramane pe aceeasi varianta. Daca zici ca temperatura ai rezolvat-o, baga un schimb mai serios de apa, un 50%, poate o idee mai mult, incat sa elimini mirosul si vezi cum evolueaza treaba la temperatura constanta.

Personal nu vad alt motiv, daca acvariul are aceeasi parametri si n-ai schimbat nimic la dansul. Si zic asta manat si de ce observ eu la acvariile mele.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Am incercat si cu schimbul de apa. maine fac iar schimb de apa. Am schimbat la 4 zile, primul schimb 50%, al 2-lea aproximativ 70-80%. Maine mai bag unul de 50%. poate bag si ceva in apa, sa vad ce am prin casa. O sa scot si plantele, aspir tot substratul, ca la spital. O sa maresc si debitul la canistra, il duc spre 80%.
[ICQ]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Nu stiu daca e corecta observatia mea, dar mi se pare ca un acvariu miroase a mal daca e murdar substratul sau canistra ... (si da, se accentueaza vara).
Si ma gandesc ca e dependent de murdarie, la lacuri miroase a mal la mal unde e umezeala, unde mor algele, unde putrezesc chestii ... o apa curata nu are miros .. zic si eu.

Presupun ca un schimb de apa dar odata cu aspirarea substratului si curatatul canistrei probabil ca ar rezolva problema ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Cred ca asta ar trebui sa fac, sa curat si canistra, dar nu are decat 7 luni de cand merge, fluxul nu a scazut. Daca ma apuc acum sa desfac canistra, deciclez....am mai scos si filtrul intern. O sa vad dupa curatenia de azi cum o sa mai fie, deocamdata s-a mai domolit mirosul, caldura dadea tonul
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

E o idee ce zici tu Iulian...Acum nu pot baga mana in foc, insa in cazul meu, saptamana trecuta s-a mai racorit in Iasi, am avut din nou 25-26 max in apa si nu mai miroase (n-am facut decat schimbul de apa. substratul n-am cum sa-l curat, caci e acoperit tot de plante, la canistre n-am umblat). Acum iarasi a venit canicula si acum am 27 in apa, probabil are sa mai urce. Inca nu miroase apa, astept sa vad ce se intampla.
Ca o sinteza la ce am scris mai sus, dupa ce a scazut temperatura, s-a dus si mirosul, fara sa schimb altceva.

P.S.: Si am verificat cu nasul aproape in apa, ca sa fiu sigur

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Oricum ar fi, am comis-o. M-am apucat de scos plantele, la blana,curatenie, incercare de replantare. La canistra nu am umblat. Am bagat si ceva easybalance de la tetra, cam 15 ml. Acum astept sa se limpezeasca, sa vad ce am facut si rezultatele muncii. Pe viitor, voi incerca alt substrat, am vreo 8kg de substrat aquatic nature ferti-soil black, o sa vad la vremea respectiva cam ce cantitate imi trebuie, ca este cam scump, dar m-am saturat de pietris.
O sa pun si o poza cand se va mai limpezi apa, daca imi place cum arata, daca nu modificari la greu
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nah, ca ti-ai facut treaba

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

narcis wrote:Cred ca asta ar trebui sa fac, sa curat si canistra, dar nu are decat 7 luni de cand merge, fluxul nu a scazut. Daca ma apuc acum sa desfac canistra, deciclez....am mai scos si filtrul intern.


Stai! Ca nu inteleg

Cum adica de 7 luni nu ai curatat ???? Nu le dai nimic de mancare la pestiuti ? Pai deci de la canistra era.
Nu cred ca se decicleaza daca iti cureti ... gasisem un articol ca intr-adevar bacteriile daca nu mai au apa cu oxigen pe langa ele, intra in shutdown ... DAR isi revin aproape instantaneu puse iar in mediul lor. Odata formate, trebuie uscate cam vreo 2-3 saptamani ca sa le ia 1 zi sa se reactiveze, dar 2 ore maxim cat cureti canistra .... se reactiveaza instantaneu.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Am avut un filtru intern, cu 4 medii de filtrare, la care schimbam saptamanal vata de perlon, il foloseam pentru filtrare mecanica, dar si bio. La canistra la inceput aveam niste vata de perlon la sorb, ca sa nu traga mizerie, dar am renuntat la ea cam dupa 2 luni, am zis ca nu mai este necesara. Din cate am citit eu pe aici, canistrele nu se desfac decat cand se micsoreaza debitul, la mine nu e cazul, debitul este foarte mare. Oricum, maine cred ca desfac si canistra daca am timp.
Am inteles ca ar fi bine sa ung niste garnituri cu niste spray siliconic? Care ar fi acele garnituri si ce fel de spray? Sa mai iau si ceva bacterii sa bag in canistra dupa ce o curat? Cu siguranta imi mai trebuie si un filtru inrtern, imi recomandati ceva, ma gandeam la eheim Filtru Intern Powerline 2048, dar se recomanda acvariilor de peste 100 litrii, pot sa-i micsorez debitul? Sau ceva chinezisme ieftine si bune?
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

@Iulian: Eu n-am curatat canistra (eheim-ul) de pe 15 noiembrie anul trecut si acum nu mai miroase apa. Nu cred ca e de la asta. Plus ca sunt colegi care nu curata canistra si un an de zile...Mancarea ramasa, fecalele pestilor se descompun si sunt consumate de bacterii. Plus ca ori mai exista un prefiltru pe sorb, ori un filtru intern, care scoate din grosul de detritus.
Bine, acum cu siguranta conteaza si populatia acvariului si cat scapi la mancare, dar nu cred ca e cazul aici sa fie excese pe niciuna din cele doua parti.

Cat despre bacterii, nu stiu cat le ia sa moara, dar o data moarte, nu mai au cum sa se activeze, caci au murit. Eventual sporii lor se activeaza si se dezvolta.

@narcis: Incearca daca poti sa nu iei chinezarii. Eu am avut un resun intern si nu stateau ventuzele alea neam. Mi-am si luat-o in bot de la el la inceputul setupului, dupa care l-am legat cu o sarma de peretele acvariului ca sa nu o mai ia aiurea prin acvariu...
Varul meu are un eheim dar nu mai stiu ce model. E unul cu capul negru rotunjit si corpul verde...nu stiu daca intelegi ceva din descrierea mea Ideea e ca se poate regla debitul

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Cam scump, cred ca ma bag si la varianta sa fac eu unul, ca am pompa de la biobox2, are cam 400litrii/h.
@stefan Vezi ca ai pm
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Da, am vazut pm-ul. Maine ma interesez si te anunt

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

@stefan

Ma intrebam cum de ati reusit sa tineti canistrele necuratate mai mult de jumatate de an, cand eu daca o desfac pe a mea de la acv. de 16L (e pentru acvarii de 160L dar o tin la debit micsorat) dupa 2 luni scot perlonul negru aproape.
Mi-am amintit citind undeva ca Eheim-urile sunt de debit mic dar absorb foarte bine mizeria - dar acum nu stiu daca JBL-ul nu o fi asemanator de fapt. Presupun ca perlonul e schimbat regulat cat si buretii de prefiltrare (Sau curatati, ca de fapt doar asta curat).


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com