[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Costa Rica Essence  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Domnu' Cristi, cand i-ai vazut, aveau pui si coloritul specific, adica asta:

image
Cryptoheros sajica breeding dress

image
Cryptoheros sajica breeding dress

Este mult mai putin spectaculos, decat cel din perioada curtarii.


Cuibusorul de nebunii, arata asa momentan, cu pietroiul tot pe mijloc. Am incercat sa il las pe cat posibil, sa mearga de la sine. Algele nu le-am curatat deloc, decat cele de pe geamul frontal, ca sa para cat mai salbatic.

image
Cryptoheros sajica tank


O poza care ma duce cu gandul la "natura moarta":

image
Cryptoheros sajica tank


This message was edited 1 time. Last update was at 04/03/2012 22:39:01


Biotop Malawi || Biotop Amazon
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Maestre Pomi, chiar si in perioada cand isi cresc puii, Sajica arata super. Acel colorit intunecat este in ton cu incordarea, agresivitatea si perseverenta cu care isi ocrotesc micile "gamalii de ac". Superb!
Iar decorul, acum arata si mai bine..s a "invechit" si ai facut bine ca nu ti ai bagat degetelele pe acolo

pomi wrote:Americanii au toti ceva special si de aia imi plac toti, dar din pacate, nu pot sa ii tin decat pe rand, cate o pereche. Urmatorii in "wishlist" sunt Hypsophrys nicaraguensis sau Archocentrus octofaciatus ( varianta electric blue).

For the record, cum se zice, pun doua poze de pe net cu speciile in cauza:

image
Jack by cdpross, on Flickr



Acest Archocentrus octofaciatus este renumitul Jack,nu Daniels, ci Dempsey. Am vazut pe viu varianta electric blue. O nebunie ! Parca nu mai are nimic de a face cu americanii..m a dus cu gandul la africani..Dar, din cate stiu, pe langa dimensiunile generoase la care ajung, in jur de 25cm, deci iti trebuie un alt acvariu, ca sa obtii pui albastri este o adevarata inginerie genetica. A nu stiu cata generatie , dupa combinatii de albastru cu Jack normal, iti aduce cativa pui asa.

Hypsophrys nicaraguensis este o specie mai putin intalnita pe la noi ; am gasit o aici la 9 euro puii de 4 cm si 25 exemplarele de 7-10cm.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2012 10:11:36


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pestanii arata faini oricum.
Ultima poza e o natura moarta, moarta.
Dintre cele 2 specii de pesti prefer ciclidele de Nicaragua, mi se pare mai interesante decat octofaciatus care are un comportament asemanator cu sajica dar la un gabarit mai mare( deci ca si comportament nimic nou).
Sau daca vrei un peste cu comportament deosebit de ce nu am vorbi de Geophagus sau Gymnogeophagus. Unele specii au si o forma deosebita si mai si convietuiesc in pace cu discusii. Ei ce spui?

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2012 17:37:30

[WWW]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

rick wrote:Pestanii arata faini oricum.
Ultima poza e o natura moarta, moarta.
Dintre cele 2 specii de pesti prefer ciclidele de Nicaragua, mi se pare mai interesante decat octofaciatus care are un comportament asemanator cu sajica dar la un gabarit mai mare( deci ca si comportament nimic nou).
Sau daca vrei un peste cu comportament deosebit de ce nu am vorbi de Geophagus sau Gymnogeophagus. Unele specii au si o forma deosebita si mai si convietuiesc in pace cu discusii. Ei ce spui?


Subscriu la cele spuse de @rick!
Un "Da" hotarat pentru Geophagus. Spuneam intr un post din topic ul lui @rick, ca primii dupa malawieni, in topul preferintelor noastre, sunt acesti minunati pesti. Daca o da Doamne Doamne, si om avea cu ce ,poate trantim si un " Geophagus s corner"..cine stie?!
Din punct de vedere al comportamentului pot spune ca au un plus fata de africanii nostri si spun asta referindu ma la modul in care perechea are grija de odraslele nou nascute: la marea majoritate a africanilor, doar mamica isi rupe gura si "cocoasa" cu ingrijitul progenituriii pe cand la acesti "earth eaters", ambii parinti isi iau, mai intai, icrele , apoi, puii in gura oferindu le protectie. Ceea ce este si mai interesant este ca acesti minunati parinti isi impart sarcinile si se ajuta reciproc. Dupa acea perioada de infometare in care icrele au eclozat, parintii elibereaza pe rand puii pentru a se hrani. Perechea are grija in jur de 2 -3 saptamani de pui dupa eclozare. Fascinant!
Ca sa exemplificam:
http://www.youtube.com/watch?v=njWHEKZh01A&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=graJsMMfQP8
Iar acesti Red Cap Tapajos sunt mortali,; ne duc cu gandul la lethrinopsii red Cap Itungi :
http://www.youtube.com/watch?v=E_DVH97dSmw&feature=fvwrel

Dezavantajul ar fi ca , in cazul in care optezi pentru acesti pesti, ca de fapt , si pentru acel Electric Blue Jack, trebuie ori sa renunti la malawienii din acvariul mare ori sa mai "executi" macar un 700 pentru ei

This message was edited 2 times. Last update was at 05/03/2012 18:06:02


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Oh daaa! Inca macar un 700, se poate transforma in 1300 cu africani si ce ramaneee... cu acesti pesti simpatici. Ce zici Pomi?!

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Si nevasta ce-o zice oare ?

Divort direct!


Sincer sa fiu, dupa ce imi fac damblaua cu Sajica, in acest acvariu voi tine ori Discus, ori Nicaraguensis. Momentan, sansele sunt 50-50 si ramane sa ma hotarasc dupa ce voi pune in balanta anumiti factori.

Geophagus imi plac si mie, dar pe termen scurt-mediu, raman in stadiul de wishlist.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt specii de Gymnogeophagus care au talie mai mica decat ciclidele de Nicaruagua sau Jack.
[WWW]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

rick wrote:Sunt specii de Gymnogeophagus care au talie mai mica decat ciclidele de Nicaruagua sau Jack.

Hi hi hi! Nah ca ti-a bagat cuiul inrosit in piept domnul Rick! Deci, esti sigur ca mai vrei discusi?! Am auzit ca sunt sensibili Nicaraguensis, imi par o optiune.
Orice ar fi, bafta si ne auzim, oricum!

This message was edited 1 time. Last update was at 06/03/2012 00:39:05


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai si Gymno se impaca foarte bine cu discusii si inca ofera o economie de spatiu.
[WWW]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cine se scoala devreme, departe ajunge! Sa ai o zi faina Rick.
Pomi, orice ai pune suntem cu ochii pe tine, dupa cum vezi.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com