[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Costa Rica Essence  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

imi pare rau ce ti s-a intimplat, sigur parintii sunt de vina,asa comportament agresiv au?
desi sunt la a doua generatie

fostul user ozy
[WWW]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Banuiesc ca puii atentau la icre, asa ca parintii i-au vazut ca pe o amenintare. Momentan tin filtrul inacvariu inca vreo ora, ca sa prinda ceva bacterii, apoi purced in a muta puii in noul lor camin.

Si uite asa, am inca un acvariu in functiune

Biotop Malawi || Biotop Amazon
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pomi wrote:Banuiesc ca puii atentau la icre, asa ca parintii i-au vazut ca pe o amenintare. Momentan tin filtrul inacvariu inca vreo ora, ca sa prinda ceva bacterii, apoi purced in a muta puii in noul lor camin.

Si uite asa, am inca un acvariu in functiune


Salut Pomi. Si mie mi-a depus perechea de sajica acum o saptamana si ceva . Spune-mi, te rog, ce le-ai dat de mancare puilor incepand cu prima saptamana de viata. Multumesc

This message was edited 1 time. Last update was at 30/01/2012 23:32:38

[MSN]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Mancare pe care le-o dau si la adulti: NLS, JBL Novo Stick, Tetra Discus, JBL Spirulina, dar bagate intr-o seringa, inmuiate in apa, macinate si sfarmate. La 2-3 zile, ii mai rasfat cu artemia congelata de la Ocean Nutrition.


Pentru ca m-ai zgandarit, pun o poza ratacita cu taticu'


image

This message was edited 3 times. Last update was at 04/03/2012 22:23:06


Biotop Malawi || Biotop Amazon
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumos tatic are bunicul, sa-ti traiasca.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/01/2012 23:53:38

[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

@pomi, daca mai pui multe poze cu sajica incepi sa ma imbolnavesti , mai am putin si voi renunta sa startez malawi in favoarea costa rica sajica

fostul user ozy
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu cred ca dimensiunea acvariului e strans legata de agresivitatea parintilor fata de puii "batrani"... probabil ca, intr-un bazin mai mare, parintii n-ar mai fi perceput vechea generatie de pui ca pe o amenintare la adresa pontei de icre. Probabil ca puii "batrani" s-ar fi tinut aproape de parinti inca o buna bucata de vreme. Asta trebuie sa fie comportamentul lor natural, ai vazut cum s-au comportat ciocolatile mele.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Sajica sunt intr-adevar, foarte frumosi, atat femela cat si masculul. Ma bucur ca am avut inspiratia sa ii vreau si sa ii aduc in acvariu.

Ai dreptate koala, dar pe o scala de agresivitate, sajica sunt mult mai sus decat ciocolatele. Nu stiu daca asa s-a intamplat si la ciocolate, dar puii mei efectiv mancau ponta de sub nasul parintilor. Banuiesc ca, daca nu se infruptau din fructul interzis, se mai puteau plimba linistit printre parinti.


Biotop Malawi || Biotop Amazon
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

vereb wrote:@pomi, daca mai pui multe poze cu sajica incepi sa ma imbolnavesti , mai am putin si voi renunta sa startez malawi in favoarea costa rica sajica


Eeh, atunci , ia de aici


Toti puii mutati sunt pusi la ingrasat si sunt toti in regula, mereu fomisti, iar cel care a ramas "amanet" cu parintii se rataceste singurel prin acvariu si se pare ca a decimat toata ponta, dupa eclozare, caci se pare ca perechea se pregateste sa depuna iar. Cum masculul are niste culori fenomenale in perioada asta, nu am rezistat fara sa trag cateva instantanee.


image
Cryptoheros sajica

image
Cryptoheros sajica

image
Cryptoheros sajica

Sper ca zilele astea sa prind si femela cu coloritul specific acestei perioade, care este diferit de coloritul care apare dupa eclozarea icrelor.



Biotop Malawi || Biotop Amazon
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumos baiet ai. Ce albastri sunt operculi!!!
Pai pune si poze cu femela ca acum te trezesti cu icre si ratezi prezentarea de moda.:-)
[WWW]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Uite-o!


image
Cryptoheros sajica female

image
Cryptoheros sajica female

image
Cryptoheros sajica female

image
Cryptoheros sajica female

Biotop Malawi || Biotop Amazon
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da frumoasa si acum poze de familie?
[WWW]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Pozele le am, dar mai las sa se raceasca topicul

Biotop Malawi || Biotop Amazon
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca orice maestru, pomi stie ca ingredientele se dozeaza cu mare atentie ... misto pestii, imi plac aproape la fel de mult ca "ciocolatile"

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Americanii au toti ceva special si de aia imi plac toti, dar din pacate, nu pot sa ii tin decat pe rand, cate o pereche. Urmatorii in "wishlist" sunt Hypsophrys nicaraguensis sau Archocentrus octofaciatus ( varianta electric blue).


For the record, cum se zice, pun doua poze de pe net cu speciile in cauza:

image
Jack by cdpross, on Flickr

image
This is a creature of mine by Brynja Eldon, on Flickr



This message was edited 1 time. Last update was at 20/02/2012 00:06:42


Biotop Malawi || Biotop Amazon
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Noii mormoloci au iesit la plimbare cu parintii, parca in ciuda, caci azi vroiam sa mut pietroiul ala mare intr-o parte, sa reamenajez scape-ul. Acum, pana nu cresc putin, ca sa ii mut, nu pot sa mai mut nimic, ca ii omor.

Ma asteapta iar o luna de hranit cu seringa si de muscaturi din partea parintilor.



PS. Nu am uitat de pozele cu parintii, de dinaintea depunerii:


image
Cryptoheros sajica pair

image
Cryptoheros sajica pair

image
Cryptoheros sajica pair




Biotop Malawi || Biotop Amazon
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumoase poze, foarte frumosi pesti.
[WWW]
Peskaroosh
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 18:10:34
Messages: 35
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

pomi wrote:Ma asteapta iar o luna de hranit cu seringa

Eu puneam cap la cap vreo 3 paie , amestecam praful de mancare cu apa , trageam cu paiul un pic de papa si lasam sa cada in acvariu exact deasupra puilor. Si scapam de piscaturile de rigoare din partea parintilor .

This message was edited 1 time. Last update was at 02/03/2012 20:48:36

pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Uite ca la paie nu m-am gandit. Mersi de pont!

Biotop Malawi || Biotop Amazon
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

maestre @pomi, m ai dat pe spate cu "americanismele" astea ..o splendoare ! guarda che colori!!! perechea de sajica am vazut o pe viu insa in poze parca sunt alti pesti
felicitari! un maaaare plus il are si fotograful si aparatul!!!


This message was edited 2 times. Last update was at 03/03/2012 01:02:33


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com