[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pestisori morti intr-o ora de la schimbarea apei  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
eucaliptus29
Junior member

Joined: 18/01/2009 17:50:06
Messages: 8
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Buna, desi nu sunt tocmai incepatoare, ieri seara m-am confruntat cu ce mai mare problema de acum... Acvariul are cam 180 de litrii de apa, functioneaza de 4 ani, este plantat si aveam in el 30 de pestisori: neoni, tetra lemon, silver tip tetra si un ancistrus. Ca in fiecare zi de sambata, am facut un schimb partial de apa, dar dupa 30 de minute mi-a murit primul pestisor, intr-u decurs de o ora, toti ceilalti, ancistrusul si melcii nefiind afectati. Se straduiau sa iasa la aer, s-au inrosit branhiile. Pur si simplu am ramas socata dar nu mai aveam cum sa-i salvez. Va rog acum sa ma ajutati, ce putea fii? Ma gandesc la clor, sa fii pus mai mult acum ca s-au mai topot zapezile, dar totusi ce i-a ucis intr-o ora?? Nu vrea sa repopulez acvariul pana nu stiu ce s-a intamplat. Va rog mult sa ma ajutati.
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Pai e clar ca ai avut un element toxic in apa. Apa ai lasat-o la declorinat, sau ai pus-o direct in acvariu. Poate ai avut urme de detergent in galeata, sau a fost diferenta de temperatura prea mare daca ai pus direct (acum apa de la chiuveta poate avea si sub 10 grade...). Da mai multe detalii ...

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cat la suta inseamna un schimb partial de apa?
Aveau si mucus pe branhii?
S-au si decolorat?
Ai facut teste de apa dupa decese?
Este foarte probabil sa fi murit intoxicati, mai ramane sa te lamuresti cu ce. La prima vedere clorul ar fi de vina. Dar ar putea fi si altele.
Uite aici un articol cu simptomele intoxicarii cu fiecare "element" din acvariu, poate iti e de ajutor (coroborand inrosirea branhiilor cu alte posibile reactii observate).

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
eucaliptus29
Junior member

Joined: 18/01/2009 17:50:06
Messages: 8
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Apa era lasata in cada, cada a fost spalata bine bine, diferenta de temperatura era de cam un grad, apa din acvariu are 24, cea de schimb avea 23. Si mie m-i se pare destul de clar ca s-au otravit cu ceva, doar ca nu stiu ce, ce putea sa-i ucida atat de repede. Va dati seama ca ma simt vinovata, si nu vrea sa pun pesti noi pana nu rezolv aceasta problema. Clorul - teoretic - poate ucide atat de repede?? Ma gandesc ca, desi apa era statuta, poate nu s-a eliminat de tot din cauza cantitatii crescute din aceasta perioada (topiri de zapada). Off.. nici nu stiu la ce sa ma gandesc... nu stiu ce sa fac cu ancistrusul inca viu. Sa-l scot? unde sa-l pun? Tot acelasi apa ar fi... Il am de cand am si acvariul, n-as vrea sa moara si el. M-i se pare mult mai letargic decat in mod normal... e mai mare si mai rezistent probabil, dar tot muritor este si el..
eucaliptus29
Junior member

Joined: 18/01/2009 17:50:06
Messages: 8
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Fara mucus pe branhii, nici decolorari... m-am uitat la ei cand le-am scos din apa. Inca ceva, am mai vazut pestisori morti si de obicei pluteau la suprafata apei... in cazul meu s-au scufundat pana joi, pe subtrat. Primii afectati au fost lemon tetra, neonii au rezistat cei mai mult. Ancistrusul este cam letargic, dar se poate prinde de frunze, de filtre, si acum vad ca si mananca.
Schimb partial ar insemna la mine maxim 25% din apa. Teste inca nu am facut, fiind sfarsit de saptamana, urmeaza sa cumpar maine. Ce recomandati?
Articolul il citesc chiar acum... l-am gasit si eu pe google.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eucaliptus29 wrote:... in cazul meu s-au scufundat pana joi, pe subtrat. Primii afectati au fost lemon tetra, neonii au rezistat cei mai mult. .



Si asa procedezi tu cind vezi ca un peste este mai apatic? Nu te intrebi si de ce? Si de carantina ai auzit? Nici nu este mirare ca i-ai pierdut pe toti asa repede. Mai exista si medicamente pentru pesti, sa stii, ca de altfel pentru fiecare fiinta dupa lumea asta care are si ea dreptul la viata.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Dolly wrote:
eucaliptus29 wrote:... in cazul meu s-au scufundat pana joi, pe subtrat. Primii afectati au fost lemon tetra, neonii au rezistat cei mai mult. .



Si asa procedezi tu cind vezi ca un peste este mai apatic? Nu te intrebi si de ce? Si de carantina ai auzit? Nici nu este mirare ca i-ai pierdut pe toti asa repede. Mai exista si medicamente pentru pesti, sa stii, ca de altfel pentru fiecare fiinta dupa lumea asta care are si ea dreptul la viata.

Am o mica senzatie ca cineva nu a avut rabdare sa citeasca tot topicul ...fara suparare. Dar ma intreb: ce carantina trebuie la schimbul saptamanal de apa?Ce medicamente sa mai aplice cand au murit toti intr-o ora dupa schimbul de apa??Si mai ales...ce sa mai procedeze la apatia pestilor cand totul a durat 1 ora???Adica ceva supraacut!
Dupa mine e ceva ce ti-a venit pe conducta!!!Clar, clor (desi, se cam exclude daca ai tinut-o in vana, adica ceva cu suprafata mare)...sau, si mai sigur soc de pH...mai corect soc osmotic in care sunt implicate temperatura, salinitatea, pH-ul si TDS - carbonatul de calciu si sarea totala dizolvata sau mai corect Solide (substante) Totale Dizolvate.
Despre socul osmotic vezi aici: http://www.fishdoc.co.uk/water/osmoregulation.htm
Despre socul de Ph poti citi aici: http://www.theaquariumwiki.com/PH_Shock
Dar ptr ca, in continuare nu prea seamana cu ceea ce descrii tu...ne-ai bagat pe toti in ceata :-)
Sfat: du o proba de apa din acvariu la un laborator de analiza.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
eucaliptus29
Junior member

Joined: 18/01/2009 17:50:06
Messages: 8
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Dolly wrote:
eucaliptus29 wrote:... in cazul meu s-au scufundat pana joi, pe subtrat. Primii afectati au fost lemon tetra, neonii au rezistat cei mai mult. .



Si asa procedezi tu cind vezi ca un peste este mai apatic? Nu te intrebi si de ce? Si de carantina ai auzit? Nici nu este mirare ca i-ai pierdut pe toti asa repede. Mai exista si medicamente pentru pesti, sa stii, ca de altfel pentru fiecare fiinta dupa lumea asta care are si ea dreptul la viata.


Nu cred ce e cazul sa-mi vorbesti asa... nu ma cunosti, nici eu pe tine, deci nu cred ca e cazul sa-mi dai sfaturi cu privire la dreptul de viata... Am si eu mai multe animalute, pe langa pestisori, si tin la fel de mult la fiecare... nici pestii nu i-am pus intr-un borcan de 10 litrii, nici n-am amestecat 20 de specii a cate 10 bucati. De 4 ani nu am avut probleme cu ei, m-am informat de la inceput... in asa fel incat sa le fie bine.
M-i sa intamplat o data ca niste pestisori sa se imbolnaveasca de gris si da, m-am informat, i-am tratat si prin cresterea temperaturii si prin medicamente, astfel incat s-au vindecat.

De carantina am auzit, pentru pesti noi si bolnavi... e si firesc, dar in cazul meu nu a fost timp. In jumatate de ora ce trebuia sa fac, daca sunt otrviti ce medicamente sa le dau, sa le pun intr-un alt acvariu (de carantina) care are - normal - acelasi apa?

Pestii nu erau apatici prima data, mai degraba agitati, iar cu scufundarea pana la substrat ma referam dupa moarte... nu stiu daca are vreo semnificatie, dar de obicei, din cate am vazut eu pestisorii morti plutesc la suprafata. M-am intrebat de ce, dar nu mi-am dat seama in cele 30 minute cat a durat totul. Am incercat sa pun AquaSafe in apa, stiu ca leaga clorul si eventualele metale grele, dar daca asta era problema, era deja tarziu. Nu mi-am privit pestii ore in sir, apatici si muribunzi, totul s-a intamplat atat de repede incat nici timp de reactie nu am avut.

Am scris aici pentru a primi un sfat, o sugestie, nu pentru a fi atacata. Chiar daca ar fi fost vina mea, chiar daca am facut ceva gresit, am cerut un sfat pe un forum avizat, pentru ca n-am de gand sa-mi testez apa cumparand pesti noi.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Citisem pe undeva, nu mai stiu pe unde, ca o explicatie la o intoxicatie cu clor. Chiar daca ai tinut apa la declorinat, este posibil sa fi fost atat de mare cantitatea de clor adaugata din "fabrica", incat sa nu fi fost eliminat in totalitate, sau sa fi ramas foarte mult in apa? Nu mai stiu unde am citit, dar ideea nu imi apartine (de, furtul intelectual, ca o fi prostie sau nu, se pedepseste).
Asa cum a spus minnardy, o analiza ar fi poate edificatoare. Cu conditia ca substanta daunatoare sa nu fi disparut intre timp, sau din varii motive sa se fi schimbat parametrul "defect".

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
eucaliptus29
Junior member

Joined: 18/01/2009 17:50:06
Messages: 8
Location: Targu Mures
IP:
Offline

minnardy wrote:
Dolly wrote:
eucaliptus29 wrote:... in cazul meu s-au scufundat pana joi, pe subtrat. Primii afectati au fost lemon tetra, neonii au rezistat cei mai mult. .



Si asa procedezi tu cind vezi ca un peste este mai apatic? Nu te intrebi si de ce? Si de carantina ai auzit? Nici nu este mirare ca i-ai pierdut pe toti asa repede. Mai exista si medicamente pentru pesti, sa stii, ca de altfel pentru fiecare fiinta dupa lumea asta care are si ea dreptul la viata.

Am o mica senzatie ca cineva nu a avut rabdare sa citeasca tot topicul ...fara suparare. Dar ma intreb: ce carantina trebuie la schimbul saptamanal de apa?Ce medicamente sa mai aplice cand au murit toti intr-o ora dupa schimbul de apa??Si mai ales...ce sa mai procedeze la apatia pestilor cand totul a durat 1 ora???Adica ceva supraacut!
Dupa mine e ceva ce ti-a venit pe conducta!!!Clar, clor (desi, se cam exclude daca ai tinut-o in vana, adica ceva cu suprafata mare)...sau, si mai sigur soc de pH...mai corect soc osmotic in care sunt implicate temperatura, salinitatea, pH-ul si TDS - carbonatul de calciu si sarea totala dizolvata sau mai corect Solide (substante) Totale Dizolvate.
Despre socul osmotic vezi aici: http://www.fishdoc.co.uk/water/osmoregulation.htm
Despre socul de Ph poti citi aici: http://www.theaquariumwiki.com/PH_Shock
Dar ptr ca, in continuare nu prea seamana cu ceea ce descrii tu...ne-ai bagat pe toti in ceata :-)
Sfat: du o proba de apa din acvariu la un laborator de analiza.



Mai in gluma, mai in serios, m-am bagat si pe mine in ceata, mai mult in soc. Am ramas pur si simplu fara rasuflare cand am vazut ce s-a intemplat. Dupa jumatate de ora de cand am inceput sa bag apa nou, am vazut primul pestisor murind in cateva secunde (lemon tetra), iar o jumatate de ora si ultimii doi (neoni amandoi) erau morti. M-i sa parut incredibil.... O ora cu totul.
Acum nu-mi ramane decat sa testez apa... poate imi dau seama ce a fost. Iti multumesc pentru linkuri, le voi citi si pe astea.
eucaliptus29
Junior member

Joined: 18/01/2009 17:50:06
Messages: 8
Location: Targu Mures
IP:
Offline

alber wrote:Citisem pe undeva, nu mai stiu pe unde, ca o explicatie la o intoxicatie cu clor. Chiar daca ai tinut apa la declorinat, este posibil sa fi fost atat de mare cantitatea de clor adaugata din "fabrica", incat sa nu fi fost eliminat in totalitate, sau sa fi ramas foarte mult in apa? Nu mai stiu unde am citit, dar ideea nu imi apartine (de, furtul intelectual, ca o fi prostie sau nu, se pedepseste).
Asa cum a spus minnardy, o analiza ar fi poate edificatoare. Cu conditia ca substanta daunatoare sa nu fi disparut intre timp, sau din varii motive sa se fi schimbat parametrul "defect".


In apa acvariul am pus deja Aquasafe, singurul lucru la indemana ieri seara, dar mai am apa in vana, ca er mai mult decat ce aveam eu nevoie. Cand am vazut ce se intampla, l-am pastrat acolo, tocmai sa o testez, sa vad maine ce iese din cele doua.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

eucaliptus29 wrote:In apa acvariul am pus deja Aquasafe, singurul lucru la indemana ieri seara, dar mai am apa in vana, ca er mai mult decat ce aveam eu nevoie. Cand am vazut ce se intampla, l-am pastrat acolo, tocmai sa o testez, sa vad maine ce iese din cele doua.

Ai pus tu aqua safe, dar ma gandesc sa nu fi fost prea tarziu pentru pesti; otravirea se produsese deja. Daca ai pastrat apa in cada (cred ca vana=cada,nu ) nu este bine. Este posibil sa se fi eliminat totusi de atunci si pana acum clorul in surplus. Apa pentru analiza trebuia pastrata in sticla infundata bine.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
eucaliptus29
Junior member

Joined: 18/01/2009 17:50:06
Messages: 8
Location: Targu Mures
IP:
Offline

alber wrote:
eucaliptus29 wrote:In apa acvariul am pus deja Aquasafe, singurul lucru la indemana ieri seara, dar mai am apa in vana, ca er mai mult decat ce aveam eu nevoie. Cand am vazut ce se intampla, l-am pastrat acolo, tocmai sa o testez, sa vad maine ce iese din cele doua.

Ai pus tu aqua safe, dar ma gandesc sa nu fi fost prea tarziu pentru pesti; otravirea se produsese deja. Daca ai pastrat apa in cada (cred ca vana=cada,nu ) nu este bine. Este posibil sa se fi eliminat totusi de atunci si pana acum clorul in surplus. Apa pentru analiza trebuia pastrata in sticla infundata bine.


Asa cred si eu, ca deja era prea tarziu... poate s-a legat clorul din apa, dar asta nu i-a mai ajutat pe pesti. Am incercat totusi, fiindca nu puteam sa mai fac altceva si nu am auzit sa faca rau Aquasafeul.
Apa din cada (vana) o am intr-o sticla de 2 litrii, nu mai este acolo de ieri noapte. Dupa ce m-am calmat am facut si asta... ca mai facem si noi un dus, o baie. Oricum nu m-i se pare ok ca apa potabila sa fie chiar atat de otravitoare... chiar daca pestii traiesc in ele si reactioneaza altfel, nu poate fi bine nici pentru noi.

In petshopuri se gasesc si testere pentru clor, pana acum am cumparat doar de Ph, duritate, nitriti etc. nicioadata de clor. Stiam ca apa statuta, bine aerata este inofensiva...
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Nu prea iteleg cum avea apa din cada 23 de grade, ca eu trebuie sa tin galeata pe calorifer ca sa ajunga la o temperatura suportabila dupa ce am tinut-o la declorinat, dar daca esti sigura ca era temperatura buna, atunci ok.
Parerea mea este ca au ramas substante toxice (detergent, solventi, soda, etc) cumva in cada (poate pe dop, poate pe lantul de la dop, poate ti-a scapat ceva, poate fratele mai mic si razbunator s-a gandit sa iti faca o gluma (daca ai frate mai mic si razbunator) ?

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

eucaliptus29 wrote:Apa era lasata in cada, cada a fost spalata bine bine...


Aceeasi parere ca si eugen.popp. Ceva solutiii, detergenti, sampon, etc... doar baia e plina de ele. Mi se pare imposibil sa cureti cada in care intra tot felul de solutii astfel incat sa nu contaminezi apa cu nimic. De curatat nu poti sa o cureti decat cu apa goala nu? Sau folosesti ceva detergent sa o speli inainte de a pune apa? Banuies ca si pana acum tot in vana ai tinut apa la declorinat, dar poate acum nu ai curatat-o indeajuns sau cine stie ce solutie a ajuns accidental in apa...

Parerea mea e ca un butoias de 40 litri tot ai unde sa il ascunzi prin casa si sa tii apa la declorinat in el. Atunci stii sigur ca nu ai cu ce sa o mai contaminezi si folosesti butoiasul doar pentru acest scop. Si eu am avut probleme cu ascunsul butoiului (pe timp de iarna, ca vara va sta pe terasa) da pana la urma tot am gasit o solutie.

Eu as renunta sa mai pun apa la declorinat in cada din baie. Nu prezinta nici cea mai mica siguranta ca nu se va contamina cu ceva...

Cat despre partea cu clorul prea mult in apa... Mai fratilor, ganditi-va un pic ce concentratie de clor ar fi trebuit sa fie in apa aia ca si dupa 48 ore de stat, apa respectiva se mai si dilueaza cu cei aproximativ 140 litri de apa necontaminata din acvariu si reuseste sa omoare bietele animale in 30 minute. Cine naiba ar fi asa cretin sa introduca in apa asemenea cantitate de clor??? Oricat de marsave si mai stiu eu cum ar fi companiile de apa de la noi din tara eu pe asta nu o mai cred...
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca acea cada e folosita si la imbaiere / spalat rufe etc, atunci nu este bine.
Nu poti sti ce urme de detergenti sampon etc au ramas.

Altfel apa de robinet poate contine sulfat de aluminiu. Eu am patit ceva asemanator acum cativa ani:

Apa lasat 24 ore CINCI litri. Completat cu apa respectiva la un bazin de 100 litri... Mi-au murit atunci jumatate din pesti. Se pare ca iarna calitatea apei lasa de dorit.
[Email] [WWW]
eucaliptus29
Junior member

Joined: 18/01/2009 17:50:06
Messages: 8
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Bun... cam la astea m-am gandit si eu, testele obisnuite de Ph, duritate, clor sunt ok. Intrebarea urmatoare e ce sa fac acum? Sa scot toata apa sau ce si cum??
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sa folosesti o vreme apa statuta mai multa vreme si cu ceva aquasafe.. eventual. Si binanteles tinuta intr-un bidon ceva dedicat acestui scop.
Altfel mai nbine schimbi mai putina apa mai des (ca stiochezi in recipiente mai usor de mascat prin casa)
[Email] [WWW]
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

oare daca folosim apa plata de la magazin, o fi mai sigur? eu nu mai folosesc apa de la robinet decat fiarta...

Dancing with the wolves...
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

ciprian_sb wrote:oare daca folosim apa plata de la magazin, o fi mai sigur? eu nu mai folosesc apa de la robinet decat fiarta...

Mare greseala....distrugi prin fierbere absolut tot ce poate fi util plantelor, pestilor si celorlalte vietati din bazinul tau...melci, hidre, planarii, infuzori, creveti :-) Nu se foloseste apa fiarta in acvariu!!!
Cat priveste apa plata, contraindicata....continut foarre redus in minerale.
Cea mai buna ramane apa potabila, cum iti vine de la robinet, lasata la declorinare 24-48 ore cu adaus de ceva Sera Aqutan, sau similar.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com