[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
A new fish bowl 550 l ciclide americane  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Suspectez o lovitura pe care si-a aplicat-o singur, ca s-a cam lovit de geam si de capac zilele trecute, ceva mai violent decat in mod "normal". Stii cum se sperie ei din senin si zdrang in geam.
La schimbul de apa eu bag intotdeauna direct calduta la temperatura din acvariu.
[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Intre timp nu s-a mai intamplat nimic notabil:


M-am intors din vacanta si apa era absolut oribila, au dat socrii mancare la pesti, ca la pui . In mod normal cat sunt in vacanta nu prea ii hranesc, de data asta avand puii de Jaguar, am decis ca au nevoie de mancare, sa ramana cativa nemancati de RT aia care au ramas cu ei in separeu.
Am facut doua zile la rand schimb de apa cu aspirare zdravana la substrat. Rezultatul il vedeti in filmare. Initial voiam sa le intorc bucata aia de lemn, dar am zis sa fac o proba sa vad daca perechea e fertila. Cand se fac "ghem" ii scot imediat. Deja am avut un "freack accident", un RT mare s-a bagat prin zona astora cu icre si l-au alungat. Asta in fuga lui pare ca s-a bagat cu botul in nisip in spatele lemnelor si a ramas blocat cu capul in nisip. Probabil "manat" de la spate de pereche s-a afundat si mai tare si s-a sufocat. Avea exact 17 cm si era apropiat ca dim de masculul din pereche. Asta are probabil 1 cm in plus.

Proiectul cu acvariul mare mai asteapta momentan din lipsa de fonduri. Casa nu e terminata si o gramada de cheltuieli au fost muuult mai mari decat ma asteptam, gratie si unor "meseriasi". Incet incet o sa ma ocup si de cada din living. Deja locul ptr acvariu este alocat insa am renuntat la ideea cu camera tehnica deoarece spatiul ramas in debara (sub scara), este mult mai mic decat ma asteptam. Plus ca sotia il vrea pentru haine si papuci O sa fac sump sub acvariu.

Momentan tin situatia sub control cu schimburi dese de apa. Pestii vad ca se selecteaza natural Pana mea!
[WWW]
marcusyon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/06/2012 18:16:09
Messages: 648
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Frumosi RT astia. La un moment am fost aproape sa abdic de la principiul unicitatii zonei ( america de sud/ centrala) si sa caut si eu niste balauri ca ai tai insa am gasit hypselecara aia mari si aia a fost.

@offtopic: nu-mi spune de mutat si amenajari. M-am chinuit cu apartamentul asta 6 luni si vorba aia, lucrez in domeniu. Poate de fapt ca asta a fost si cauza intarzierii )

American Cichlids V.720 http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/32557.page

American Cichlids V.1200
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/45405.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Dan P: Foarte misto baboii aia! ... daca ies puii, si daca nu-i iei de-acolo, o sa fie "deranj mare".

marcusyon wrote:M-am chinuit cu apartamentul asta 6 luni si vorba aia, lucrez in domeniu.

Yeap, vorba aia cu "croitoru' n-are pantaloni".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Ii iau maestre, deja masculu' se ratoieste la Oscari, si pana acum nu facea asa ceva . Fac doar proba daca-s fertili, pana acum s-au albit cam 40% din icre.

La constructori, cum sa va explic... "third time is the charm" . Abia acum lucrez cu cei cu care ar fi fost ideal sa incep. Partea nasoala e ca repara mult dupa "meseriasi", asta mai ales ca eu nu am avut timp si nu imi place sa pazesc pe nimeni. Acum ies multe la iveala.

In fine, dupa ce mai treca cateva hopuri financiare, o sa ma apuc de cada. Partea proasta e ca asta se prefigureaza sa fie abia anul viitor.
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

koala wrote:@Dan P: Foarte misto baboii aia! ... daca ies puii...


Ma gandeam ca spui sa-ti dea si tie, ii strecori intre pui si cand mai cresc sa vezi ce invarteala o sa fie cu labiatum si sinspylum
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ocean wrote: Ma gandeam ca spui sa-ti dea si tie, ii strecori intre pui si cand mai cresc sa vezi ce invarteala o sa fie cu labiatum si sinspylum

Ale 'reaku, hiene!
[Thumb - hyena.jpg]


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Lasa Dane,cu meseriasii e de stiut...da sunt care cunosc si care invata sau....dar de obicei,cel care vine,intotdeauna spune ca cine a fost asta nu a facut bine ca trebuia nu stiu cum,ca asta e o porcarie.....² conarie....etc...toti fac asa ca sa isi faca reclama...o sti ,esti in domeniu....si cum am spus sunt si meseriasi care.vai de ei....si meseriasi buni.
Asta ca asta dar baboiiiiii....nu te-a intrebat vreun "meserias" ,pe cand o pastrama?
Sunt ai dracu de frumosi , superbi....

Acum sa-mi dau si eu cu parerea...de "meseries"-ul plm... ...nu stiu cum e la baboii astia dar as tinde sa cred ca filtrarea e la limita 20 l bio la 500 l apa...eu as merge pe mai mult...macar 30 l siporax....

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

@ Adrian nu cred ca volumul mediului filtrant e problema La mine e volumul de apa raportat la nr si marimea pestilor. D-ai tin din scurt cu schimburile de apa. Adica parerea mea, pot sa am 1000 de l de Siporax, cat timp nu am si volum corespunzator de apa, mizeria si mazga vor colmata suprafata ceramicelor si vor sufoca bacteriile. Uite mai jos de pe Sera:

"Calculation formula for sera siporax pond:
One single liter (one US quart) sera siporax pond is sufficient for purification of 1,000 liters (264 US gal.) pond water with 20 pond fish of 10 cm (4 in.) length each or a comparable stock ?representing approx. 1.5 kg (3.3 lb.) of fish fed with up to 40 g (1.4 oz.) high quality food per day] and release it from organic pollutions in long terms."

Intre timp, aseara a degenerat situatia in acvariu si femela de RT a inceput sa agreseze toti vecinii, nu mai conta cine e. Am facut un schimb de apa mai racoros si i-am luat icrele. Inca de aseara cam totul revenise la normal. Perechea a mai cautat vreo ora icrele dupa care s-au calmat. Dimineata totul era absolut normal, adica RT aratau respectul cuvenit Oscarilor Din pacate nu am putut trage o cocluzie vis a vis de fertilitatea perechii, dar cred ca totusi sunt fertili. Ieri inainte de incident cam jumatate din icre erau albite iar restul erau inca brune inchis. Ma gandesc ca nefertilizate nu rezistau 4 zile la culoarea aia.
Toata sarabanta a fost posibila si ptr ca am mutat Gibbigepsul in separeu cu pestii mici sa curete geamul si buturugile de alge. Si-a facut treaba asa ca in curand il trec in partea cu balaurii ca nici asta nu ii lasa sa depuna.
La urmatoarea tura de icre o sa rezolv problema din fasa.


Legat de meseriasi, stiu cum e cu "placa" cu cei care au lucrat inainte, sunt relativ imun la ea, dar astia pe care ii am acum au fost de bun simt si mi-au aratat exact ce si unde trebuie reparat. Din pacate au avut dreptate peste tot. Eu am apreciat ca au venit cu solutii simple si eficiente la tot ce a fost de refacut.
[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Am uitat sa va spun, intre timp au mai depus si Oscarii, cel tiger cu cel "tot un fel de tiger". Nu am apucat sa vad care e femela. Au depus la repezeala asa ca o parte din icre erau pe o piatra si o parte pe sticla de pe fundul acvariului. S-au acoperit repede cu nisip din lipsa de experienta a parintilor.
Am scapat de alt balamuc.
[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Situatia a mai degenerat din pacate, in sensul ca deja pestii sunt mari si spatiul e mic. Am mai dat 3 RT si urmeaza inca unul. Din pacate noaptea imediat dupa stingere RT ii cam musca pe Oscari profitand de faptul ca astia sunt mai speriosi si mai ales ca cei Red si Albino Red se vad mai bine in conditii de luminozitate scazuta. Asta ii face tinte predilecte ptr balaurii astia.

Imi e ciuda ca orice estimare a mea cu finalizarea casei a fost total depasita si nu mai reusesc sa tin lucrurile sub control. Mai am 4 Oscari 5 RT (2 femele si 3 masculi) 1 Gibbigeps si 6 Jaguari mici.

Unul duin Jaguari l-am trecut la grupa mare insa ceilalti sunt destul de mici si in pericol sa ajunga mancare de pesti.

Stiu ca am un mix prost mai ales in spatiul pe care il am . Asa imi vine sa-i dau un reset de nu va inchipuiti. Din pacate astiua cu gazul se misca ca ochii mortului si se pare ca dupa doi ani, e foarte posibil ca nici anul asta sa nu vad conducta in fata casei (e la 10 m de gardul meu). Asta inseamna ca nu pot nici macar sa pun in functiune acvariul ala mare inainte sa ma mut, cat sa aiba astia o casa mai potrivita. Pana mea!

Am comandat standul si probabil o sa il construiesc cat de curand, insa fara incalzire nu fac nimic.

PS: Femela aia frumoasa de RT din filmare am pierdut-o din pacate, a facut o infectie groaznica la cap si nu am mai reusit sa o salvez, cu toate antibioticele, sarea, schimburile de apa si carantina.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/08/2019 11:00:41

[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Pana mea , trebuie sa dau toti RT, mai putin perechea mare. Astia s-au legat si ii ciomagesc pe ceilalti RT. Cu Oscarii s-au mai linistit ca au vazut ca-s moi . Masculul dominant a tras o chelfaneala cu Gibbigepsul si a lamurit deja cine e noul sef al acvariului.
Mai am doi masculi mari de cca 20 de cm si o femela mai mica de vreo 12 care e inca separata cu Jaguarii aia mici. Unul dintre masculi il dau saptamana asta iar perechea mica e disponibila daca o doreste cineva.

Cred ca o sa deschid un nou topic in curand :
[Thumb - Stand Acvariu.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 11/09/2019 08:35:54

[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Dan P wrote:Cred ca o sa deschid un nou topic in curand :

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

gibicepsii se bat ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Paradoxx, si inca cum!
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dan P wrote:... Cred ca o sa deschid un nou topic in curand :

Ochii mei batrani vad acolo un stand modular? Yummy!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Vezi foarte bine! L-am facut asa ca altfel era foarte greu de transportat. Asa l-am bagat singur in casa si l-am montat (partial )
Urmeaza sa-i fac blatul si sa ma apuc de calcule la sticla.
O sa fac acvariul sumpul si tevaraia inainte de a face orice placare finala la cadru.
Partea proasta e ca am un stalp la mijloc ptr rezistenta si ma incurca putin la sump, dar am zis ca e mai important sa nu faca "burta" Probabil o sa ii dedic doar jumatate din lugime, restul sa ramana pentru acareturi si depozitare. Chiar si asa am loc de cca 300-500 de l ptr sump. Spatiu ar fi de cca 0.9x1.2x0.65 cm estimez eu.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dan P wrote:Partea proasta e ca am un stalp la mijloc ptr rezistenta si ma incurca putin la sump...

Nu te incurca nimic!... faci 2 bazine separate (in stanga si-n dreapta stalpului) si le interconectezi intre ele.
Asa am facut eu (3 bazine interconectate), asa a facut Carbone (2 bazine interconectate)... se poate si merge perfect.

image
image

image
image
image
image
image
image

Pe alte forumuri am vazut sumpuri interconectate cu flanse mari si furtun gofrat (ca ala de aspirator)...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Cine n-are un Koala, sa-si cumpere!
Think outside the box, exact ce nu faceam eu
[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Mno..... s-a schimbat modificarea. Dupa o sedinta cu sotia am decis ca latimea de 100 cm nu mere, ne strica rau aranjarea celorlalte acareturi prin living si culmea, nu consider ca e un lucru rau (acvarist sa zica asta n-ati mai vazut :lol. Am decis sa ramana de 250x80 standul cu inaltime de 85 sa am loc ptr sump si acareturi. La 80 scap de piciorul intermediar dare imi daduse mici batai de cap .

Asa ca am de vanzare un cadru daca vrea cineva sa-si faca un nano . Daca n-are nimeni ma gandesc sa il modific sa-l folosesc prin beci.

In acvariu lucrurile s-au calmat foarte mult dupa ca am dat si ultimii RT in afara de perechea dominanta. Se pare ca toata harmalaia era de la faptul ca asta mare (Macho), voia sa arate el ce tare-n papila e, si ii caftea pe toti, cred ca intra in "rosu" si nu mai conta pe cine bate. Dupa ce au plecat astia in plus, e foarte calm si nu mai e agresiv cu oscarii si nici cu jaguarii, zici ca nu mai are nimic de dovedit. Oricum ar fi fost groaznic pentru aia dominati ca bataile erau din ce in ce mai serioase.
Asa a mai ajuns o pereche de RT in Bucuresti si se va umple tara de pesti superbi pe care nu-i vrea nimeni.

[WWW]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com