[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Peisaj deosebit pentru acvariu nou  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Banuiesc ca nu multa lume verifica ce s-a mai scris la sectiunea pentru noii veniti, asa ca voi continua discutia aici, poate iese ceva interesant. Dupa cum am inceput la prezentarea mea, imi voi face un acvariu cu pesti de card. Dar cum bine m-a luminat Anubias (merci de sfat), nu prea e bine pozitionat in sufragerie, fiind intr-un colt, ce-i drept ferit de curenti de aer si caldura, dar nu "da" bine. In cazul in care nu se intelege bine din poza, acvariul meu va fi pus pe un bar intr-un colt al sufrageriei, cu fata catre calculator si o laterala catre canapea. Din pacate, la aspectul asta nu m-am gandit cand am proiectat sufrageria. Pana acum mi se parea normal sa vin in fata acvariului sa ma uit la pesti. Dar acum chiar mi-ar placea sa stau tolanit si sa admir pestii jucandu-se.

Vreau sa ma ajutati cu idei cum sa amenajez in aceste conditii acvariul. Eu m-am gandit sa impart acvariul in 3: treimea din stanga sa fie oarecum separata de celelalte doua printr-un perete de plante astfel incat sa para ca e un acvariu mai mic cu fata catre canapea, iar restul de 2/3 sa fie amenajat astfel incat sa para un peisaj normal, vazut din fata.
In timp ce scriu ma gandesc ca nu o sa inteleaga nimeni ceea ce vreau eu sa zic aici, dar macar asa poate ma lamuresc eu ce vreau sa iasa .

Sau sa nu ma mai complic (asa cum fac eu mereu ) si sa fac un acvariu "clasic"?

DIY addicted
Valea Plangerii
Radu_9_4
Junior member

Joined: 13/07/2008 21:57:29
Messages: 93
Location: Ovidiu jud CTA
IP:
Offline

am inteles ce vrei sa zici
cum vrei tu sa faci mie imi place o sa se poata ascunde puiutii acolo ca sa nu fie papati
[Email] [Yahoo!] aim icon [MSN]
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Cam asa ceva. Ideea mea pleaca de la filtrele "externe" DIY facute cu pereti despartitori direct in acvariu. Numai ca pentru pestii de card o sa insemne mai mult spatiu de joaca. :jumpers:

DIY addicted
Valea Plangerii
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Hmm... e de gandit. Din cate vad in sufrageria ta, ai dat atentie detaliilor. Nu uita insa un lucru: un acvariu are sarme si tuburi care ies inafara. Daca vei pozitiona acvariul ca in schema, atunci de pe canapea vei vedea toate acele "mate" (=intestine) intrand in acvariu, si cred ca iti va strica aspectului ingrijit al camerei.

Mai bine fa cate o poza roata in jurul camerei, ca poate gasim alt loc pentru acvariul acela.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Un album mai vechi de-al meu. Maine seara o sa pun niste poze proaspete.
Apropos de tevaraie. Intre bar si perete vreau sa pun un filtru extern, butelia de CO2 si eventual un acvariu carantina. Si poate reusesc sa pun un panou pana in perete (la nivelul blatului) care sa acopere ce va fi sub carantina.

DIY addicted
Valea Plangerii
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Poze proaspete gasiti aici. M-as mira sa gaseasca cineva un alt loc sa pun acvariul, avand in vedere ca eu am proiectat sufrageria si am alocat de la inceput spatiu pentru fiecare lucru.
Deoarece cred ca va ramane tot acolo, ar trebui sa ma gandesc la cum va arata aranjamentul . Si pentru ca nu am alt spatiu alocat, voi pune carantina intre acvariu si perete, la acelasi nivel. Iar restul spatiului va fi acoperit de un panou, astfel incat nu se vor vedea decat cele 2 acvarii.
Si totusi, ma poate ajuta cineva cu sugestii pentru amenajarea acestui acvariu? In functie de asta voi face si restul acesoriilor necesare unui acvariu. :help:

DIY addicted
Valea Plangerii
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Daca banii n-ar fi o problema , eu as face un stand in care canapeaua din a doua poza sa intre intre picioare lui, si as monta un acvariu mult mai mare deasupra ei (sub acele corpuri suspendate). Din punct de vedere stilistic ar fi super, doar ca ar fi mai complicat de manevrat din cauza lipsei spatiului.

Revenind, cred ca ar fi mai bine sa il amenajezi folosind forma triunghiulara, astfel incat puietul se va ascunde in frunzis, iar adultii vor inota in spatiul liber. Avantajul este ca este relativ usor de intretinut si instalat aceasta forma, avand in acelasi timp si un aspect natural. Bafta!

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Banii nu ar fi o problema, pentru ca eu am norocul ca absolut ce imi doresc (cu adevarat) sa obtin . Cineva acolo sus :zana: ma iubeste! Dar canapeaua e de fapt un coltar, si va trebui sa fac un suport special sa tina acvariul. Plus ca deasupra am corpurile suspendate iar acvariu ma va incurca sa umblu la ele. Si apoi cum ar fi sa stau intins pe canapea sa sa vad radacinile plantelor pe fundul acvariului ? Daca imi trecea prin cap idea asta mai devreme, proiectam mobila altfel. Asa ca voi folosi ce am acum. Merci de idee, poate o aplic la urmatoarea renovare .

Oricum, triunghiular ar fi super, mai ales ca poate acoperi toata tevile care intra si ies din acvariu. Mai ales ca am facut rost (fara bani, bineinteles ) de folie neagra pentru geamuri, pe care o sa o pun pe 2 laterale ale acvariului. Adjudecat :bravo: !

Acum alta belea! In prezentarea mea am gresit dimensiunile acvariului ! Suprafata barului este de 900x450mm. Din cate am inteles eu, nu prea am cum sa imi pun luminile in capac. Sunt fix pe fix sau putin mai lungi decat acvariul. Iar eu vreau sa imi pun T5 ca sunt mai bune, chiar daca degaja mai multa caldura. A vazut cineva un acvariu cu capac mai mare decat acvariul? Arata urat? Daca pun mai tuburi mai mici decat acvariul, nu mai am lumina la capete, doar... Doar daca pun luminile asimetric sa imi lumineze mai mult partea cea mai plantata! Sau sa imi pun lumini (multe, multe, multe ) paralel cu latura scurta? Si asa pot sa reglez cantitatea de lumina mult mai precis.

DIY addicted
Valea Plangerii
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Sau ai putea sa pui niste lampi suspendate .
Bineinteles , in cazul acesta sau faci un capac de sticla sau lasi acvariul fara capac .

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Lampile suspendate nu fac lumina si pe langa acvariu? Nu incomodeaza cand ma uit la televizor?
Initial ma gandeam ca le suspend de tavan si ca o sa se vada urat cablul de alimentare, dar mi-am adus aminte ca exista si lampi suspendate cu picior, care pot fi prinse de acvariu. Asa e?
Acvariul, dupa calculele mele va avea cam 186 de litri. Folosind regula 1W/l o sa am cam 175 - 200W. Nu lumineaza prea mult si in afara?

DIY addicted
Valea Plangerii
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Eu la cele suspendate de tavan ma refeream .
Despre cele care se agata de marginea bazinului am inteles de la niste forumisti mai experimentati decat mine ca sunt pentru acvarii nano .
Dar poate exista si pentru acvarii mai mari . In ziua de azi orice se poate face .

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

tropikana wrote:Lampile suspendate nu fac lumina si pe langa acvariu?
Depinde cat de distantate de luciul apei le pui. La o distanta intre 10 si 30 cm, raspunsul e nu.

tropikana wrote:Nu incomodeaza cand ma uit la televizor?
Nu mai mult decat acvariul iluminat per ansamblu. Eu am un AquaMedic Starlight T5 care nu se reflecta direct in televizorul de pe peretele opus. Doar acvariul luminat de ea deranjeaza uneori (ar fi valabil insa pentru orice tip de lumina), da cine se mai uita la TV....

tropikana wrote:...dar mi-am adus aminte ca exista si lampi suspendate cu picior, care pot fi prinse de acvariu. Asa e?
Exista o gramada de modele. Doua dintre ele (Arcadia si Dophin) le poti vedea AICI.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Merci, Lofty! Chiar mi-ai dat curaj sa incerc sa pun lampi suspendate deasupra acvariului! Chiar am gasit reflectoare de 90cm. N-am apucat sa vad ce e cu ele, dar o sa revin cu detalii. Iar tuburi T5 de 849mm (39W) incep sa se gaseasca si pe la noi.
In plus, nu trebuie sa atarn lampa chiar din tavan. Pot face un brat in forma de L din teava de inox pe care sa il prind pe un perete si de el sa prind lampa suspendata.

DIY addicted
Valea Plangerii
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Lampile suspendate mi se par cele mai meseriase. Sunt gandite foarte bine pentru orice necesitati de lumina ai in acvariu plus ca ai permanent acces direct la luciul apei fara sa ridici capacul. Pe mine ma satisface pe deplin lampa Aquamedic cu tuburi t5.

@tropikana : daca-ti cumperi o lampa de firma nu ai nevoie de reflectoare caci au ele tot ce le trebuie. Sunt unele lampi care au si o aparatoare ce impiedica eventuala lumina sa ajunga altundeva prin camera in afara de acvariu.

865
[Yahoo!]
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Cautand informatii despre filtrele externe, am dat de un raspuns de al lui Porcu in care zicea ca un acvariu 80x40x50 nu e prea estetic si mai bine sa il faca de 80x45x45.
Eu inca nu am apucat sa dau comanda de sticla (de 10mm) pentru un acvariu de 90x45x50 pentru pesti de card, in speta zebre. Dimensiunile sunt ok? Este cat de cat estetic, avand in vedere ca il voi tine intr-un colt al camerei? Din pacate sunt limitat la 900mm lungime, deoarece atat este barul pe care va sta acvariul.
Si m-am hotarat sa imi pun lampa suspendata cu 6 tuburi Ramane sa ma hotarasc de care sa imi iau.

DIY addicted
Valea Plangerii
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

tropikana wrote:Eu inca nu am apucat sa dau comanda de sticla (de 10mm) pentru un acvariu de 90x45x50 pentru pesti de card, in speta zebre. Dimensiunile sunt ok? Este cat de cat estetic, avand in vedere ca il voi tine intr-un colt al camerei?
Personal as prefera ca latimea sa fie de 50 cm . Pentru mine estetic la un acvariu inseamna profunzime. Sa poti planta in mai multe planuri, sa poti pune un decor ....... cu cit e mai lat, te poti desfasura mai bine .
Gindeste-te si ca un acvariu cu apa pare cu o treime mai putin profund decit e din cauza refractiei luminii.

Poze: smilie ... Poze cu plante
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Si mie mi-ar place sa fie cat mai lat acvariul meu, dar din pacate dimensiunile maxime ale suportului sunt 900x400. Printr-un artificiu, am marit profunzimea la 450. Mai mult nu am de unde. :aaa: :aaa: :aaa: :aaa: :aaa: Eventual sa micsorez inaltimea sa para mai lat.
Cat imi recomanzi ca inaltime, pentru o suprafata de maxim 900x450mm? Incearca sa nu uiti ca vreau zebre (multe zebre) si mi-ar place sa le fac un circuit de formula 1

DIY addicted
Valea Plangerii
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

tropikana wrote:Cat imi recomanzi ca inaltime, pentru o suprafata de maxim 900x450mm? Incearca sa nu uiti ca vreau zebre (multe zebre) si mi-ar place sa le fac un circuit de formula 1

Daca ca vrei plante foarte meseriase: vreo 45 cm ....... daca vrei plante meseriase si-l faci de 50 cm vei avea nevoie de lumina mai multa .

Cind spun 45 cm ma gindesc la dimensiunea geamului din fata . In acest caz acvariu' va fi mai inalt cu grosimea capacului, practic 50 cm .

Poze: smilie ... Poze cu plante
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Merci, Porcule! Asteptam raspunsul tau cu sufletul la gura!
Acvariul va ramane 900x450x450 (Lxlxh) cu 6 tuburi T5 suspendate!
Si, da! Vreau plante meseriase . O sa am si filtru extern , un fel de combinatie de sump cu canistra. O sa pun ceva poze cu proiectul meu in postul potrivit

DIY addicted
Valea Plangerii
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pana acum am stat deoparte si am citit doar ... se vede entuziasmul inceputului, si sincer ma bucur sa observ ca mai sunt oameni care pun suflet in constructia unui acvariu ... am cateva observatii de facut, insa nu e musai sa le pui la inima :

- sa stii ca tuburile T5 sunt al 'reaku de fierbinti, efectiv nu poti tine mana pe ele !!! ... ca atare, va trebui sa pozitionezi lampa aceea a ta mai sus decat crezi acum ...

- un bazin plantat abundent [ asa cum vrei tu ] nu are nevoie de un filtru extrem de potent si nici de un curent mare de apa ... o simpla canistra iti este mai mult decat suficienta pentru volumul ala de apa ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com