[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Buturuga si fluturi  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Am reusit sa scap de reactorul intern. L-am inlocuit cu unul extern home made. Mult mai eficient. Se vede si dupa bulele de O2 care ma incurca la fotografie.

Am mai tuns si mutat o parte din plante.
Am introdus Proserpinaca palustris 'Cuba'
La Eriocaulon am renuntat temporar. Cel putin pana rezolv cu duritatea si cu CO2 presurizat.

Vedeti cu ochii vostri:
image

Doi ochi de-ai casei
image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Si pentru ca Limnophila Aromatica a inceput sa piarda din culoare la frunzele noi. Am facut un test NO3.
A rezultat <5mg/litru.
Dozam pana acum 1ml PPS zilnic. E clar ca trebuie sa mai cresc cantitatea de macro. Plantele au crescut si s-au inmultit.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

ai bagat aromatica mai multa si acuma iti haleste din nutrienti.
Cand se face inapoi rosul ala mov sa mai faci odata testul no3, sunt curios la ce valoare sunt asa de rosii
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Acuma-mi place f.f.f. mult . Aia mica cu cercel esti tu ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Desi am si eu gaura pentru cercel in urechea stanga, nu-l mai port de ceva vreme.
Domnisoara din imagine este fiica-mea de 2 ani care are grija sa fie prezenta de fiecare data cand fac ceva la acvariu...mai ales cand fac poze.

Ma bucur ca-ti place acvariul.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Frumos acvariul cibserg ... Porcu sper ca n-ai nimic cu lumea "cercelata" :-) :-) ... Eu am vreo 17 bucati ...

Vremurile frumoase au trecut ...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Maniacs wrote:... Porcu sper ca n-ai nimic cu lumea "cercelata" :-) :-) ...

N-am nimic ....... ma gindeam ca aia mica e acvaristu' precoce si priceput responsabil de acvariu .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Aia ,mica este o dulceata ,de copil :-P .ne-am vazut duminica in piata de pesti
VAI ,domnu DAN da ce frumos ,Hemianthus aveti si ce umflat este
Una peste alta ,acvariul arata ,bine
poate vei participa la vreun concurs de aquascaping pe viitor
Cine stie
Dar la cit interes arata ,aia mica ,cred ca o sa ai un viitor asigurat

Ogar batrin dar.... cu miros fin
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

lazarginel wrote:
VAI ,domnu DAN da ce frumos ,Hemianthus aveti si ce umflat este

Na ca acum trebuie sa-mi dati un miel. Mama m-a botezat Ioan-Sergiu

lazarginel wrote:Aia ,mica este o dulceata ,de copil

Multumesc....ma mandresc.
Uite aici admira vechiul setup.
image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Acesta este masculul de Apistogramma Agassizi:
image

Si o poza din laterala dreapta:
image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
RSV
Moderator
[Avatar]

Joined: 03/10/2008 20:57:13
Messages: 209
Location: Alba Iulia/Cluj
IP:
Offline

Tari de tot culorile la aromatica si la proserpinaca
Ce valori ai la no3 si po4?
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

NO3<5mg/litru cand am facut poza asta.
Acum trebuie sa fie mai mare pentru ca am marit doza de PPS-Pro.
PO4 nu am masurat.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Glossostigma si-a revenit dupa o scurta in perioada in care incepuse sa se ingalbeneasca. Am ajuns la concluzia ca subfertilizam cu micro. Dupa ce am crescut cantitatea de Florapol si am bagat cateva bucati de bile JBL sparte si-a revenit miraculos. Ba chiar are un ritm de crestere incredibil de rapid. E aoproape peste tot.

In coltul din dreapta fata am plantat H.C si astept sa creasca impreuna cu pogostemonii. Iar in spate am adauga Eleocharis Parvula si am extins Proserpinaca pana aproape de buturuga.
Poza am facut-o pe la ora 21 asa ca plantele sunt inchise ca pentru somn.

image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Tunde Glosso. Nu neglija asta ca se ingroasa patura mai repede decit crezi, se desprinde si-o sa ai de refacut covoru'.

Poze: smilie ... Poze cu plante
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Mi-ar fi de un real folos sa-mi spui si cum sa o tund.
Pana acum scoteam firele de deasupra. Trageam de ele cat se putea si cand ajungeam la cele incalcite, taiam ca sa nu scot cu tot cu sustrat.
Mai e alta metoda?

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

cibserg wrote:Mi-ar fi de un real folos sa-mi spui si cum sa o tund.
Daca stiam iti spuneam ....... speram sa nu-mi ceri asta . Intreaba-ma orice altceva numa' cum sa tunzi Glosso nu. Negociem ?

In primu' rind taie repede firele care parasesc zona in care vrei sa stea. Apoi taie firele razlete care o iau in sus.

Daca tai mereu firele tinere o sa tot ramina alea batrine si nu-i bine. Ar trebui sa tai si sa scoti firele batrine. Daca-s incilcite taie-le bucati si scoate-le. In locu' lor poti indesa in sol firele tinere. Daca un fir tinar pe care vrei sa-l indesi in sol e prea lung si cind in indesi la un capat iese celalalt ....... poti sa-l tai in doua fara probleme. Cred ca secretu' e sa n-o lasi sa se incilceasca prea tare, mereu trebe sa elimini firele vechi si sa le favorizezi pe cele noi. Daca ai timp, pasiune si rabdare s-o faci cit de des trebe, poti avea un covor de Glosso care sa arate bine si sa fie tinar.
Probabil n-o sa-ti iasa din prima exact cum ai vrea da' o sa te-nveti.

Poze: smilie ... Poze cu plante
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

De pasiune si rabdare nu duc lipsa.
O sa fie oricum o provocare sa scot firele batrane. Sunt de acord cu tine in privinta asta. Trebuie eliminate pana nu se topesc de tot din lipsa de lumina.

Multam pentru efortul de a-mi explica. Altii cred ca ar fi fost mai radicali: "scoate glosso de tot si replanteaza".

O sa am ocupatie diseara. Nu ca as duce lipsa.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Uite si inculpata:
image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

cibserg wrote:Trebuie eliminate pana nu se topesc de tot din lipsa de lumina.
In afara de asta nu le lasa pe cele tinere sa se culce cuminti pe sol.

cibserg wrote:Altii cred ca ar fi fost mai radicali: "scoate glosso de tot si replanteaza".
Asta-i sfatu' cel mai usor de dat in cazu' asta .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Faraonu wrote:Daca stiam iti spuneam ....... speram sa nu-mi ceri asta . Intreaba-ma orice altceva numa' cum sa tunzi Glosso nu. Negociem ?


Dar uite ca totusi ti-a cerut si ca de obicei ne-ai luminat
Si in felul acesta, am aflat cum se tunde si Marsilea. Care creste la fel de alambicat si imbarligat ca si Glosso.
Daca nu esti atent, vor creste atat de multe straturi, incat n-o vei putea scoate la liman.
N-am dat atentia cuvenita acestiu fapt si la mine a putrezit cea de jos. Batrana si fara lumina, apa proaspata si fertilizant. A trebuit sa scot tot, sa aleg cateva fire vrednice pentru propasirea speciei in acvariu si sa le replantez. Acum totul e ok. Iar cu sfaturile faraonice totul va deveni mai...complicat

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com