[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Buturuga si fluturi  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

In prima faza se vor ingalbeni in partea dejos ....cel putin asa este la mine acum varfurile inca sunt verzi. Sper sa se adapteze pentru ca la fel cum ai spus si tu sunt niste plante superbe. Eu am gasit un prieten cu osmozor care ma ajuta cu 10-20L saptamanal . Dupa ce vei duce apa la duritatea pe care o vrei, un 10L e mai mult decat necesar (pt ca o vei combina cu cea de le robinet) . Eu unu asta am in plan, si sa ajung la o duritate 4-7

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

acvaruiul tinde sa devina BETON. Iti dai seama cum o sa fie cu platele de fundal mai indesite?
Sau cum ar fi fost cu buturuga pusa invers, cu radacinile in sus, sa atarne de pe ele plante chestii

L.E.: Si pestii sunt
[Email] [WWW]
sorana_bv
Junior member

Joined: 05/05/2009 17:15:05
Messages: 22
Location: Brasov
IP:
Offline

poti sa imi spui si mie cum se numeste planta de pe buturuga? oricum arata super acvariul...buturuga e cumparata sau este home made?
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Planta e Hemianthus Callitrichoides.
Buturuga e made in the bathroom.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
sorana_bv
Junior member

Joined: 05/05/2009 17:15:05
Messages: 22
Location: Brasov
IP:
Offline

care e procesul de tratare a buturugi? o fierbi? o dai cu cva? :-)
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Eu am oparit-o de cateva ori cu apa si am lasat-o cateva zile la inmuiat, dupa care am frecat-o cu o perie aspra(buturuga). Restul au rezolvat otocinclusii.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Cateva modificari:

Am inversat pozitia turului cu returul si am mai castigat la estetica.
Am mai adaugat cateva fire de Aromatica si am tuns Rotala din stanga buturugii.
Am marit suprafata plantata cu Pogostemon in detrimentul Ludwigiei.

Asta a iesit pentru moment. Astept sa mai creasca si tufa de Hemianthus micrantemoides pentru a masca tulpinele Setaceumului.

image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

imi place ludwigia la nebunie nu prea mai vad radacinele la buturuga, in rest ai de asteptat sa inmultesti tufele
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Iata si update-ul saptamanal.
Calitatea imaginii provine de la aparatul cu care am facut poza.
Al meu e in vacanta la Montreal.

image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
RSV
Moderator
[Avatar]

Joined: 03/10/2008 20:57:13
Messages: 209
Location: Alba Iulia/Cluj
IP:
Offline

Pe langa felicitari si altele pentru acvariu ,are cateva defecte majoare care nu plac ochiului meu:
-acopera tulpinile bazale ale L.aromatica din partea stanga(ar merge blyxa sau pogostemon)
-totusi chiar daca am vazut ca iti place E.Setaceum nu prea se potriveste in acvariu mai ales ca prezinta semne clare ca nu ii merge bine in acvariul tau,mai degraba ar merge o tufa voluptoasa de Micranthemoides,parerea mea
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Ai dreptate. Se pare ca aparatul asta de fotografiat a scos in evidenta defectele in loc sa le amelioreze.
Pogostemon in stanga nu merge. Ar aparea o oarecare simetrie.
Dar ramane varianta cu Blyxa sau Eleocharis Parvula care va veni saptamana viitoare. Ma gandesc.
O alta varianta ar fi sa mut Proserpinaca acolo.
Merci pentru sugestii. Sunt bine venite.
Voi tine cont si de varianta cu Micrantemoides in loc de Setaceum. Ar crea un contrast mai pronuntat.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

mie unul imi place tot mai mult cu cat creste

sa nu mai zic, ca algele la tine..... ce sa zic? daca nici nu ai
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Fa rost de niste apa moale ....... Eriocaulonu' vad ca face scandal .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Da. O sa pun anunt la mica publicitate. "Cumpar apa moale"
Alta solutie nu e oare. Sa scad KH, Gh. Am turba in filtru dar nu prea ma ajuta.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

cibserg wrote:Da. O sa pun anunt la mica publicitate. "Cumpar apa moale"
Alta solutie nu e oare. Sa scad KH, Gh. Am turba in filtru dar nu prea ma ajuta.

Nu ai pe nimeni in iasi care te poate ajuta cu un 20L de apa saptamanal? banuiesc ca ai tot un 50-60L acolo . Pe mine ma ajuta colegul Razvan Radu cu treaba asta, si crede-ma ca merita

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

O sa caut pe cineva cu osmozor.
Cred ca vor fi incantate majoritatea plantelor, nu numai Eriocaulonul.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

mai ca te vad cu bidoanele pe la mine
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Pe la 6 sunt la tine la usa cu 4 bidoane de 5l goale si cu fiica-mea de mana. Asa ca da drumul la robinet.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Imi fac abonament . Ca sa fie mai ieftin.
Cum fac unii la laptareasa.
Vezi ca testez calitatea. Vin cu testu dupa mine.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

promit ca te ajut sa scazi valoarea
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com