[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
'Speranta'  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

2
[Thumb - IMG_20161107_121542.jpg]

[Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Pana la urma ce ai facut in afara de marit doza de micro si /sau fier ? Sau doar atat ?

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Daca ti se pare ca ai lumina suficienta, uitandu-te in spatele bazinului, lasa asa cum e acum. Insa daca ai impresia ca buturuga estompeaza din lumina, da drumul si la celalalt neon sau fa-le sa mearga 2in partea spate si unul in fata. Cat despre plantele din spate, n-ai ce astepta. Taie si replanteaza, daca varfurile sunt prea mici nu e o problema, pana se mai maresc le plantezi in fata unde ai mai mult loc si mai multa lumina. E de durata, insa asa le poti resuscita. O alta varianta, le scoti si le reinlocuiesti, asta in cazul in care nu mia ai rabdare.
Eu zic sa te opresti din a mai mari doza de feropol, dozezi destul de mult acum, chiar vroiam sa-ti zic sa o mai micsorezi treptat.
[ICQ]
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

@skija: schimbarile au fost marirea dozelor de fertilizanti atat micro cat si macro, am scos filtrul Eheim 2215 cat si Purigenul , am scos si Twinstarul care
imi parea ca "arde" plantele de la apa oxigenata. ba chiar am observat ca in perioada in care il las sa mearga, perlarea plantelor e redusa vizibil in
comparatie cu perioada in care il opresc (daca il las o zi sa mearga si il opresc pe perioada iluminarii , plantele perleaza , dar nu asa de mult cat ar perla
daca l-as opri 1-2 zile). Cu acest experiment o sa continui ceva mai incolo cand o sa prind mai mult timp liber. Inca nu sunt convins , dar am impresia ca
Twinstarul nu doar ingreuneaza (ca de oprit ,sub nici o forma nu poate fi vorba) dezvoltarea algelor , dar implicit si dezvoltarea plantelor.
@narcis : la Ferropol chiar vroiam sa ajung . am marit doza treptat din pricina culorii galbui a plantelor . nu e un lucru rau ptr ca asta s-a si dovedit ca a fost problema.
cu cat am marit-o cu atat cuba si-a dat drumul mai bine. am dozat dupa ochi si am ajuns acum la 3,5ml Ferropol /zi la 70litri apa. din lipsa de timp nu am mai facut
teste pana ieri cand m-am socat putin : Fe=0,8 No3=10 PO4=0,4 (asta din pipipant 4,5ml/zi)
Acum vine marea ma intrebare : Plantele crescute cu lumina mai putina sunt mai verzi inchise la culoare decat cele care sunt crescute cu lumina mare >=1w/l ?
Vazusem mai multe acvarii medii iluminate care au plantele de un verde inchis de tot , iar eu , oricat as doza Fe parca plantele , desi sunt ok , tenta lor e verde crud , deschis , ca iarba primavara
La faza cu neoanele , sa sti ca nu m-am gandit , dar gura ta adevar graieste , chiar am sa schimb neoanele ptr ca am impresia ca in spate e mai slab iluminat!

Oricum mersi mult ptr sfaturi ptr ca fara voi , nu cred ca as fi scos-o la capat!
[Yahoo!]
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Ca semn de mul?umire, un roscat
[Thumb - IMG_20161108_160646.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 08/11/2016 16:20:23

[Yahoo!]
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

2
[Thumb - IMG_20161108_162620.jpg]

[Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Mai poti sa cresti NO3 pana la 15 ppm si PO4 pana la 1 ppm , dar vezi , incet sa nu "strici" ceva ce si-a dat drumul
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Bun, am marit dozele macro!;)
[Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Ceva rezultate ?
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Da, rezultate sunt dar din pacate zilele ii sunt numarate. Saptamana asta o sa il inchid.
Plec din tara pana in primavara si nu are cine sa vada de el . Oricum vreau sa ii fac un
upgrade si sa trec pe substratul de la ADA , asa ca o sa scot la vanzare 15-20 litri Volcanit
dupa ce vad cat mai am in pivnita. M-au facut tare curios Marian si Bobiciupe cu vizita lor
la Greenaqua asa ca o sa fac si eu un popas pe acolo ptr aprovizionare si ceva inspiratie. smilie
[Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

In ADA aqua soil se termina fierul cam in 2-3 luni depinde de acvariu , plante ...etc

Sa nu crezi ca ADA AS face minuni , te ajuta mult la inceput , daca nu te ocupi de acvariu poti sa dai "fail" si cu ADA AS .

Iti spun din experienta , oricum este un sol bun , mie imi place cel mai mult cum arata estetic .

La Greenaqua o sa gasesti sursa de inspiratie , oricum daca intri in magazin stai 2 ore garantat 100 % si oricum o sa cumperi ceva chiar daca nu ai nevoie de nimic )

This message was edited 1 time. Last update was at 14/12/2016 15:24:22

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

A venit primavara, noutati ceva?
[ICQ]
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Salutare, scuze am fost plecat din tara imediat dupa revelion iar acvariul l-am inchis din motive de siguranta ( kinder cu mainile lungi ). Acum vreau sa ma apuc de el si inca adun piesele de care mai am nevoie. Azi am primit un pachet de la Green Aqua si mai am inca unul care trebuie sa ajunga de la colegul nostru Dan Hincea aka Acva Concept.
Daca e vreun coleg care a folosit Florapol de la jbl , eu as vrea sa il combin cu Amazonia Light . Are cineva idee daca merge ?
[Yahoo!]
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Salut colegi, nu m-am lasat de hobby , nici de forum dar din lipsa de timp dau pe aici mai rar.
Nu am mai postat din simplul fapt ca nu ma pricep la modificat poze, nu imi place limita de 2mb
ce e impusa aici . Ptr a pune o poza aici , trebuie telefon sau aparat, pc, apoi un program de taiat
in dimensiune poza,etc... Pur si simplu e prea mare bataia de cap. Daca aveti vreun pont , hai sa vedem!
Pun o poza cu acvariul si daca aveti vreun sfat in legatura cu ultimele sisteme de iluminat pe care
le-ati incercat ziceti-mi si mie ptr ca am "testat" un Twinstar LED si am fost dezamagit. Imi vine sa
trec pe HQI doar de curiozitate.
MI-a fost recomandate Radion XR15 si Kessil pe care deja il stiam. Alte pareri?
[Thumb - 20180506_171903.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 15/05/2018 13:36:22

[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu din contra, am descoperit recent ca nu numai ca nu e nevoie sa fac resize, dar pot sa pun poze la dimensiune redusa direct de pe telefon!

folosesc img.plici.ro si multumesc lui dan pavelescu!

exemplu de poza urcata direct din telefon si resize-uita direct de site
image

acum am dat c/p la linkul care apare la BBCode de la Thumbnail Image (linked)



rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Pai nu prea ai alta lampa de ales iar Kessil si Radion eu zic ca nu e cine stie ce, e dor marketing si pe mine ma lasa rece asta, sunt si foarte scumpe fara motiv, au niste preturi nesimtite si nu stiu sa faca nimic, nu am vazut un acvariu care sa ma lase cu gura cascata.
Parerea mea e tot Twinstar dar fratele mai mare S sau daca vrei vorbesc in Taivan si iti ei un Flat One dar ustura un pic.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cu placere

Ca sa pui poze pe forum de pe plici, nu trebuie sa le faci resize. Le pui ca atare si folosesti BB Code de la Medium image (linked).

Exemplu:

image


edit: scuze IwaGumiGUY de offtopic

This message was edited 1 time. Last update was at 15/05/2018 21:21:01


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
cosmin_ruz
Member

Joined: 05/10/2012 23:44:45
Messages: 201
Location: Braila
IP:
Offline

Parerile despre aranjament nu te intereseaza!? :P E superb!
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com