[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aqua nano 40 (55 litri) nano reef  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Mie imi place mai mult o ricordee in starea asta ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

mugurel wrote:Mie imi place mai mult o ricordee in starea asta ...


Ca in poza? Si mie imi place, numai ca nu m ai arata asa, asta e problema arata ca o ciuperca normala plata fara baloanase.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Lumina prea multa, sau prea putina, curent prea puternic, sau prea putin puternic, conditii rele ale apei, sau prea bune, paraziti etc. Doar tu poti identifica problema.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

Intre timp facem un mic update ca asa e frumos si placut ochiului . Au aparut noi coralii candy cane toxic green , duncan , xenia care creste ca fat frumos pe steroizi noroc ca e prinsa de o bucatica de piatra . GSP primit pi dijiaba de la lfs ca si xenia .

2 bucati clown breed tank care nu se dezlipesc de hammer dragoste mare cleaner shrimp si fire shrimp . Partea nasoala este la clowni ca s au stresat probabil si au inceput de icht si de cateva zile bag herbtana in bazin se simt bine mananca ca spartii , 5 zile nu s au atins de mancare.

image
image
image
image
image
image
image
image

Ricordea a crapat intre timp , melcii turbo au avut grija hermitii sa i rareasca , turbo snail am bagat vre o 5 buc intre timp sa curete resturile si fac treaba buna

This message was edited 1 time. Last update was at 10/05/2016 21:24:44

mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Foarte tare pentru inceput ...
Bravos!

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

mugurel wrote:Foarte tare pentru inceput ...
Bravos!


Mersi mugurel! vezi eu nu s zgarcit ca tine la poze moldovene .

Intrebare de 1000 de puncte ce coral e ultima poza (placinta verde)
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

ceatza wrote:

Ricordea a crapat intre timp , melcii turbo au avut grija hermitii sa i rareasca , turbo snail am bagat vre o 5 buc intre timp sa curete resturile si fac treaba buna



Scuze greseala mea de redactare , 5 nasarius . Turbo nu mai exista in acvariu RIP .

Pot sa mai adaug inca 4 fire fish ori e prea mult pentru acvariu ? Momentan star bleny, 2 nemo , goby +pistol shrimp , 2 creveti , 3 hermiti , 5 nasarius .
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

ceatza wrote:
mugurel wrote:Foarte tare pentru inceput ...
Bravos!


Intrebare de 1000 de puncte ce coral e ultima poza (placinta verde)


Brain coral ... trachyphyllia ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Starry blenny nu e de acest acvariu. Firefish sunt ok. Cand ai o pereche stabilita, scoate-i pe restul.

In rest, esti pe drumul bun.
In curand incep sa inchid din acvarii, asa ca o sa am lucruri care nu-mi vor mai face trebuinta. Keep in touch!

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

@mugurel - tind sa cred ca nu este brain coral ci mai mult ParaScolymia , am sa i fac o poza noaptea cand se deschide.

@andrei - star blenny e mascota acvariului, preferatul la nevasta si dupa cum stim e periculos sa ai probleme cu blonda moldoveanca asa ca zic pas . Poate un upgrade pe viitor un red sea, am livrat cateva acvarii si arata bine . Mersi Andrei urmatoarele 10 zile sunt pe plaiurile mioritice .
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Nu-i graba. Distractie placuta si nu manca gras. Si fereste-te de bautura care arde.

Zi-i nevestii ca in acest acvariul il veti gasi in viitor cu roatele in sus. Asa ca grabeste-te cu upgrade-ul.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/05/2016 15:22:11


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Hai acasa puisor ca langa un pahar de vorba se isca ideile si se fac planurile.
Dom' doctor probabil a uitat ca acvaristica-i de fudulie, bautura-i temelie ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

Nu stiu ce s a intamplat dar e ca in Dosarele X, acum 2 zile am introdus un anume goby frumusel pe nume Court Jester Goby de ieri nici urma de el prin acvariu . M am uitat pe linga acvariu prin spate in sump in jurul lui jos pe mocheta nimic avea in jur de 2 cm.

image
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Poor aquarium survival rate.
Probabil ca se ascunde prin piatra.
Poate ca a murit ascuns in piatra.
Daca intrebai, te descurajam sau macar incercam sa te sfatuiesc cum sa-i cresti sansele de supravietuire (sunt pretentiosi la mancare).

http://www.advancedaquarist.com/2005/3/fish

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=6205

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1446658

This message was edited 2 times. Last update was at 29/06/2016 15:39:29


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

um02122 wrote:Poor aquarium survival rate.
Probabil ca se ascunde prin piatra.
Poate ca a murit ascuns in piatra.
Daca intrebai, te descurajam sau macar incercam sa te sfatuiesc cum sa-i cresti sansele de supravietuire (sunt pretentiosi la mancare).

Citisem despre el nu l am cumparat din prima. Are alge filamentoase ceva pozi etc , problema e ca nu l vad pe nicaieri nici dupa schimbul de apa de ieri (mi am cumparat osmozor alta treaba cu 0 tds ) fata de apa din LFS . Oricum seful de la LFS mi a zis daca am probleme sa revin , pestele era ajuns cu cateva zile inainte (import) mi a zis sa pastrez chitanta . Posibil sa fie printr o grota de la pistol shrimp ori intr o piatra sau omorat de shrimp cine stie , ii dau timp pana la sfarsitul saptamanii poate isi face aparitia in decor . Tot raul spre bine vorba aia
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Nu te descuraja.
Incearca sa afli ce ai facut gresit si nu mai repeta greselile.


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

Una mai noua cu un terorist sprancenat si a lui casa

image
image
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

Seara buna si cred ca ar fi cazul dupa 3 ani de saramura si 1 and de cand nu am postat aici pe forum, dar urmareac cu drag postarile colegilor in materie de saratele.

image
image
image
image
image
image
image
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Frumos !

Eu cred ca ar merge acum un bazin mai mare un pic...
[Email]
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

CatalinBarbu wrote:

Eu cred ca ar merge acum un bazin mai mare un pic...


Da stiu, si eu vreau un bazin mai mare mai exact unul de la redsea bazin stand sump in jurul la 200l(total) problema mea este ca stau in Anglia si nu e casa mea dar sper in maxim 2 ani sa ma mut la casa mea si atunci o sa apara si bazinul dorit.
Momentan ma multumesc cu bazinul mic si mai invat cate ceva , e si usor de mutat daca e cazul. Un bazin mare necesita stabilitate si investitie pe masura .
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com