[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aqua nano 40 (55 litri) nano reef  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

elven wrote:da-i mai usor cu lumina la inceput pana il ciclezi - maxim 20% din puterea lampii...parerea mea...
altfel te umpli de alge


E la 30% din putere parca si al doilea canal la 40% albastrele doar 2h pe zi programul daca nu ma insel, pana acum nu vad alge pe bolovani .
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

Acuma o saptamana a venit si o parte din CUC 5 turbo 5 hermiti crab red leg si blue leg mai trebuie niste nasarius sa mi svormoneasca nisipul. Cu acelasi tranport a venit si o colonie de zoasi care mi au facut cu ochiul. Pe la sfarsitul luni probabil voi adauga un nemo si goby cu pistol shrimp. Adaug si vreo cateva poze sa fie bine ca sa nu fie rau ! ??
image
image
image
image
image
image


Tin sa i multumesc lui UM24443 (Andrei) pe aceasta cale pentru tot, indrumari etc

This message was edited 1 time. Last update was at 02/02/2016 19:17:35

mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Aline, e bine, nu e rau, numai ca la nisipul ala grosier ai nevoie de supernassariusi steroidizati ...

Cand vei veni acasa, nu intri in Iasi fara un buchet de floricele din alea ... pe aici stii ca nu prea cresc ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

mugurel wrote:Aline, e bine, nu e rau, numai ca la nisipul ala grosier ai nevoie de supernassariusi steroidizati ...

Cand vei veni acasa, nu intri in Iasi fara un buchet de floricele din alea ... pe aici stii ca nu prea cresc ...


Ti se pare Mugurel nisipul e 2-5 mm uscat cu nisip viu amestecat (poza e facuta cu zoom deasta pare mare) hermitu ala dwarf si e mic mic.

Legat de floricele ma pui la lucruri pe care nu le cunosc (briscar de meserie in operat ) cu zoasi , dar vorbim

This message was edited 1 time. Last update was at 02/02/2016 21:41:05

mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

E totusi mare granulatia, va retine mizeria si de aici incep unele probleme ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

mugurel wrote:E totusi mare granulatia, va retine mizeria si de aici incep unele probleme ...



Pai daca nu sunt harnici melci steaua pistolul plus alti facem sedinta cu parintii si ii scoatem in fata pe cei in cauza.
Noi sa fim sanatosi sa facem fata problemelor, daca nu stropim cu vodka, vin, palinca ce avem pe langa noi si dregem cu saramura
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Ataaaaat !!!!

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Felicitari pentru acvariu.
Cateva sugestii:
- pompele are merge mai bine pe placa de acrylat din spate, puse cam la 1/3 de suprafata si lasate sa bata in diagonala spre coltul fata opus, cu spargerea suprafetei apei pe centrul suprafetei apei; le pui sa mearga in pulsuri alternative si vei avea detritus minim pe nisip si pietre fara ca pompele sa bata direct in ceva.
- imediat dupa dintii de la filtru as pune niste filter floss ca sa protejezi pompa de retur si pompa skimmerului si sa previi colmatarea materialului filtrant si patrunderea in filtru a lighioanelor mici
- ramane loc pentru skimmer in compartimentul central (eu la al meu am scos magnetii si incape perfect, al tau s-ar putea sa aiba alta configuratie a filtrului
- pentru pompa de retur vezi ca exista conectori JBL cu bila si nozzle duckbill

Daca vrei sa reducu nitratii fara schimburi de apa masive, pune un saculet de JBL BioNitratEx in filtru. Eu schimb cam 10L pe saptamana.

Piatra pare luata de la magazin, pare "cured", sansele sunt ca acvariul a fost ciclat de la inceput daca nu a stat prea mult pe afara din apa.

Aquacape-ul e ok, dar nisipul nu e. Adica nu e nisip, ala e pietris. E ok sa ai si pietris de coral, dar ce o sa se acumuleze in el o sa-ti dea fiori (daca apuci si introduci ceva bristle worms o sa sfarsesti cu mii in pietrisul asta). Eu as pune o baza de nisip mai fin cu granulatia pe care ai mentionat-o initial (TMC Coral Sand - nisip uscat la 4 Kgx 2 pungi e ideal). Nu as arunca nici pietrisul, crevetele o sa il aleaga si o sa-l foloseasca la constructii.

Sa gandesti la populare in termeni de consumatori de Ca/Alk/Mg si neconsumatori. Adica: zoa, gsp, gorgonieni fotosintetici, leather corals (Sinularia, Sarcophyton, etc), ciupercute (inclusiv Ricordea yuma si R. florida), anemone etc. nu consuma Ca si Alk, deci scapi doar cu schimburi minime de apa si fara dozare (NO3 vor sta jos din denitrate si BioNitratEx). Daca adaugi scoici Tridacna, corali LPS, SPS, ai alge coraline excesive, va trebui sa faci schimburi mari de apa cu o sare bogata in Ca/Alk (gen Red Sea Coral Pro) sau sa dozezi two part/three parts/triton etc. ca sa mentii Ca/Mg/Alk. Eu am mers pe drumul mai usor ai am renuntat sa tin corali care plang dupa calciu.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

Buna Andrei, in legatura cu pietrisul 2-5mm este amestecat cu 5 kg carib sea live pink samoa sand jumate jumate cantitate . De scos nu l ma scot, imi place cum arata nu mi se pare mare daca e greseala deja e facuta. Sunt in total 9,5 kg nisip 5kg piatra vie cured de la h2o aquatics. Piatra era uda invelita in folie de plastic pt impachetat.

Cu duck nozzel am in vedere de la inceput si am vazut pe ebay mai multe modele nu am apucat sa dau comanda. Nu am loc in camera de mijloc este plina cu denitrate si exact deasupra am floss sa blocheze impuritatile sa ajunga la medii. In camera unde este skimmeru ul se afla si temometrul plus hidrometrul , daca bag floss dupa pieptene imi reduce prea tare fluxul de apa in ultima camera la pompa care este asezata pe 2 litri matrix. Sub skimmer pot pune alge , carbon, nitratex phos etc.

Legat de pompe este o varianta buna cu amplasarea pe spate multumesc. Legat de corali probabil am sa l umplu de zoasi si un hammer pt nemo , sarea este red sea coral pro.
Multumesc si astept mai multe sfaturi de la cei in bransa.
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

Atasez si o poza cu substratul in cauza.image
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Doar stratul grosier de deasupra nu e ok....restu e perfect....

My nano reef



[Email]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Nu are rost sa tii termometrul permanent, iar salimetrul este chiar contraindicat de tinut permanent in apa ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

mugurel wrote:Nu are rost sa tii termometrul permanent, iar salimetrul este chiar contraindicat de tinut permanent in apa ...



Deja m ai pierdut mugurel , sunt in ceata total. Termometrul este digital cu sonda de plastic daca te refereai la incalzitor este setat pe 25grade si sta in 24,5 grade apa.

De ce ar fi contraindicat de tinut salimetrul in acvariu? Este sticla pluteste pt asta e facut are si termonetru in el, sunt alti care il tin permanent in sump.

Referitor la nisip am pus niste intrebari pe addictive reef keeping ca eram in dilema mare. Baieti de acolo fac acvaristica reef si nu improvizeaza sau se joaca poate stiti despre ce vorbesc. Nu este nici o problema legata de nisip atat timp cat sunt curenti si mentenanta in acvariu schimburi aspirare etc, le am aratat poze. Mi o sarit o piatra de pe inima
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

ceatza wrote:[
De ce ar fi contraindicat de tinut salimetrul in acvariu? Este sticla pluteste pt asta e facut are si termonetru in el, sunt alti care il tin permanent in sump.


Se depune pe sticla un film de bacterii. alge si da eroare ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

mugurel wrote:
ceatza wrote:[
De ce ar fi contraindicat de tinut salimetrul in acvariu? Este sticla pluteste pt asta e facut are si termonetru in el, sunt alti care il tin permanent in sump.


Se depune pe sticla un film de bacterii. alge si da eroare ...


Multumesc de informatie Mugurel ghinionul lor ca saptamnal il stergeam fara sa fii stiut de aceasta cauza. De obicei ma uit la el zilnic ca momentan nu i am dat drumu la pompa de adaos RO si mai torn manual ce se evapora.
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

Se pare ca apa pe care o cumpar pt schimburi si adaos este si sursa de no3 in apa , mai pe scurt ce scot bag inapoi la schimb sau adaos dar mai verific odata cand ajung acasa parametrii in acvariu si la apa de osmoza sa nu vorbesc aiurea. Daca este asa o sa fie problema la magazin cand ma intorc sa vedem ce zic testele no2 no3 . Probabil voi cumpara cel mai ieftin sistem de osmoza in 4 stagii.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Toate fac acelasi lucru, cred ca pretul difera mult la calitatea constructiei,tipul cartusului de prefiltrare si carbon, conectori... etc.
Pentru un nano iti recomand un sistem inline, e cea mai ieftina varianta...
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu nu masor salinitatea.
Stiu la ce nivel trebuie sa fie apa, mentin nivelul cu apa de osmoza, micile erori se corecteaza oricum cand schimb apa.
Cand schimb apa masor salinitatea la gust, desi e recomandabil sa verifici sa nu fie deviatii mari de la SG 1025-1026. Cand schimbi apa, observi o tulburare cauzata de indici de refractiw diferiti daca adaugi apa de salinitate diferita.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

Intrebare stupida , ieri am achizitionat un star blenny si o stea sand sper sa traiasca steaua deoarece bazinul este proaspat 3 luni iar ca mancare am achizitionat NLS thera + (sink 1mm) .

Credeti ca o sa se descurce blenny cu granulele 1mm , pestele are vreo 3 cm in total aproximativ se va descurca oare cu peletele sau trebuie sa suplimentez cu ceva? Si update zoasi jumate din ei au crapat probabil prea devreme introdusi in acvariu acum ceva timp, ricordea o duce bine isi schimba culoarea cand o hranesc cu marin snow de la two fish. Si de sfarsit ieri am vazut un pui de aiptasie pe piatra cu zoasi (apa fierbinte sau superglue gel?) piatra e mica o pot scoate afara .
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Steaua aia o sa moara de foame... acvariul e prea mic.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com