[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bat-reef  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca asa sta treaba cu acvariu', vin si intreb:

- nu poti sa decupezi "spatele" (partea de la perete) standului?
- in asa fel incat sumpul sa iasa inspre perete?... si sa fie, sa zic, 45 x 60 cm?
- mai castigi niste litri buni de apa in sistem... in plus, tevile de la BA or sa vina "drept" in jos, direct in sump... fara coturi.


Referitor la skimmer... e o scula misto, insa ma tem ca o sa fie "slabut" pentru bazinul ala de 500 litri.
Depinde si de CE vrei sa bagi inautru... daca vrei "pescarie", ca la mine, nu cred sa faca fata: http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1820546

For In-Sump use only.
NAC7 is the newest model of the popular Bubble Magus NAC line - a economical cone shape skimmer with high performance.

Dimensions: 9.2" x 8.5" x 19.6 (L*W*H)

Cone shape, ~7" at base
Pump: ATMAN PH2500 115V 27W

Air intake: 500 LPH

Capability:
Light Bio-load: 150 Gallons
Medium Bio-load: 125 Gallons
Heavy Bio-load: 90 Gallons

Minimum water depth: 6”.
For optimum performance NAC7 should be submerged in 9”-13” of water.


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Partea lemnoasa din spate are rol de "lian", intaritor al standului, parca nu l-as decupa..

Referitor la skimmer - o sa am in bazin asa:

- piatra vie
- nevertebrate (CUC)
- 8 sau 10 pesti maxim
- 3-4 anemone
- diversi corali moi, ciuperci, chestii easy to keep


Si nu stiu daca are importanta, dar o sa fie background pietrificat iar pe jos nisip.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

Eu as merge pe Beckett sau un Deltec. Am avut si Tunze, si NAC-uri dar Deltec-ul pe care il am acum face treaba cu un debit de aer foarte bun- 600l/h.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Standul se poate ranforsa usor, nu aia e problema...

- daca poti, "lungeste" sumpul pana in spate - la perete... si fa-l de 60x45 cm. La ideea asta ma refeream atunci cand ti-am zis sa vedem de unde mai furam 10-15 cm.
- acu' zici ca vrei doar 8-10 pesti... da' nu se stie ce va fi mai incolo. Tentatia e mare, culorile-s frumoase... o sa te manance-n cur.
- in plus, daca vorbim de 8 pesti mici, e una... daca vorbim de "ciortani", e alta!

- ca idee, un skimmer ar trebui sa fie cotat pentru "dublul" acvariului la care va fi folosit... ele, skimmerele, oricum sunt marketate "pe plus".
- nu e vorba ca NAC-ul ala nu merge bine, Doamne fereste!... insa, parerea mea este ca e mic pentru un bazin de 500 litri (pe care, cu siguranta, iti va place sa-l umpli "de vietati").


- Repet ideea de a pune in bazin cat de multa piatra se poate... vie (de preferat), sau moarta.
- Nu vei avea un' sa pui matrix (sau alt material de filtrare biologica), asa ca partea de nitrificare trebuie preluata de pietrele din display (si de nisip).
- Un background (ca la mine) iti confera practic o suprafata imensa de colonizare cu bacterii... adaugi restul de pietroaie "de decor" si aia e!


Later edit: Am gasit o poza in care se vede organizarea camerei unde e skimmerul... sumpul ala are cam 40x50 cm.
- daca intorc skimmerul cu 90 de grade, pompa are loc in partea din fata, langa el... o juma' de sump ramane goala.


image


This message was edited 2 times. Last update was at 28/01/2015 14:36:16


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Ca tot gravitam in jurul standului... si ptr ca tot il am pe desktop de ceva vreme (in timp ce ma gandeam sa ii dau alta configuratie standului "lui Lili" ) uite o poza Ricardo sa te lamuresti cum e treaba:

image

Standul e facut din teava rectangulara... iar Dan se gandeste sa "intinda" blatul in spate inca 5 cm...
Compartimentarea.... e cum e... si nu ne putem atinge de ea din doua motive:
1- asa il stie "sefa" (cu loc gol pe mijloc)
2- nu se poate renunta la usi + blat + etc... pe motiv de "lemn natur" la care a transpirat destul saracul Dan sa il fasoneze si lemn care a ajuns la el cu multe interventii.... Deci configuratia externa nu se poate schimba, deoarece este in ton cu restul casei:"clasic... model Ceausist"

koala wrote:Later edit.


Asta ii zic si eu lui Dan... dar vad ca "nu vede": partea din dreapta sa foloseasca ptr skimmer si acareturi... partea din stanga ptr "oarece reactoare"....

This message was edited 2 times. Last update was at 28/01/2015 18:57:57


Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inteleg perfect situatia, ca si la mine a fost la fel: "obligatoriu sa fie gol pe mijloc, pentru a incapea masa de sufragerie"

- Asa am ajuns la compromisul ala cu "lungul canal de pe mijloc".
- Daca singura piedica in calea fericirii este DOAR spatiul gol de pe mijloc, atunci se poate incropi ceva:

a) Facem 2 sumpuri identice, "patratoase", in stanga si-n dreapta... acolo unde sunt ascunse de usile dulapului.
b) Le legam intre ele, ca la mine... un canal lung si ingust, usor de mascat in spatele unui perete fals... NU se vede nimic din fata, iar locul ala ramane la fel de gol.

image

Se acopera partea din mijloc, in asa fel incat acel canal lung sa fie mascat de un perete "fals".

- la o adica, cele 2 sumpuri pot fi conectate si cu ajutorul unor flanse + furtun gros... doar cat sa comunice intre ele, cele 2 compartimente.
- solutia cu acel canal iti ofera spatiu unde se mai pot baga niscaiva reactoare, matrix etc.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Da, pot face 2 sump-uri, cu conditia sa nu fie nimic vizibil pe mijloc. Unirea cu teava de 1 tol ar fi ok.

Problema e ca in partea stanga imi propusesem sa pun osmozorul pe sistem automat (acolo am alimentare cu apa si scurgere) si sa pun si bazinul cu apa de osmoza + ato.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca merge treaba cu 2 bazine interconectate, ai scapat de orice problema.

- bazinul 1 = skimmer mare (Beckett) + reactoare
- bazinul 2 = impartit ermetic in 2 incinte: camera pompei de recirculare + rezerva de apa de osmoza.

Tinand cont ca vrei sa automatizezi treaba cu instalatia de osmoza, nu o sa ai nevoie de un bazin (rezerva) mare... oricat de mic ar iesi, tot va fi mereu plin cu apa.

Cele 2 sumpuri identice (45x45x45) vor comunica intre ele (prin flansa + furtun... sau ca la mine, un canal lung).
Ia o bucata de carton, egala cu spatiul ala "gol" de pe mijloc si fa o simulare... lasand, la perete, un spatiu de 15-20 cm.
Vezi ce parere are nevasta... daca treci testul, atunci ai nevoie de un placaj PFL, la culoare cu restul mobilei. Mobil, prins cu magneti.

- as sugera sa incerci intai cu canal de sticla, lat de 15-20 cm... e bun pentru matrix, reactoare, etc.
- daca nevasta carcoteste, atunci treci la solutia de rezerva... lasi doar un spatiu de 7-10 cm, prin care sa poti masca tevile ce vor face legatura intre cele 2 sumpuri (cred ca va fi nevoie de 2 tevi, destul de groase.)


Asta ar fi idealul... acu', vezi si tu cat poti sa intinzi coarda!
Daca esti baiat destept, atunci faci testul "live" de unul singur, si te multumesti doar sa-i povestesti doamnei. Ca sa primesti acceptul verbal.

"Uite mami, am vorbit cu baietii si le-am spus ca NOI vrem ca spatiul asta de pe mijloc sa ramana gol-golut... si ca nu putem sa acoperim aici.
Totusi, o sa vad eu cum fac sa unesc intre ele cele doua spatii tehnice... ceva elegant, cat sa nu se vada legatura aia."


NU pomenesti cuvinte ca: "acvariu", "sump", "canal de sticla", sa fie clar!
Totul este "spatiu tehnic, pentru elementele de filtrare".


Ai bagat la cap?


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca nu dau nici un semn in urmatoarele 2 saptamani, ma gasiti ingropat in spatele blocului, langa postas.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Si totusi:

- bazinul 1 = skimmer mare (Beckett) + reactoare
- bazinul 2 = impartit ermetic in 2 incinte: camera pompei de recirculare + rezerva de apa de osmoza.


Daca tot am 2 bazine, unde pun matrix/denitrate/power-phos?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Bai .. batran ii fi da obosit nu ))))

Pavelescule, pe postas tu la-i ingropat? ... sa trag si eu niste concluzii

This message was edited 1 time. Last update was at 28/01/2015 20:59:49


Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sebastian, nu stiu despre ce vorbesti

Meanwhile:

image

Cred ca lipseste ceva

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu se poate pune pe mijloc un geam translucid sau chiar un geam cu vitralii, poate asa e deacord ( sa stie ca inauntru sunt cutii de mancare pentru pesti, si alti aditivi).

My nano reef



[Email]
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Andrei1234 wrote:Nu se poate pune pe mijloc un geam translucid sau chiar un geam cu vitralii, poate asa e deacord ( sa stie ca inauntru sunt cutii de mancare pentru pesti, si alti aditivi).


NU... NU SE POATE! In poza de sus ai standul fara acvariu... Stand care "asa moare" ;)

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
Cred ca lipseste ceva

Sa sugi o ceapa?

In alta ordine de idei merg trase la tevi intre alea doua dulapuri prin spate pana behai ca nu-si da nici dracu seama.

Multe Urari si Incantatii
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

Lasati omu in pace.. In 45x45 ii incape un skimmer, un reactor de matrix , un reactor mic de po4 si pompa de recirculare.. Chiar vreti sa vedeti la protv ca il dezgroapa pe vreunu din spatele blocului in colentina? Plm imi scade valoarea la casa pe urma
[Yahoo!]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa inteleg ca-ti arondez deja eheimu' compact 5000 ?

Multe Urari si Incantatii
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

M-am hotarat:

- in stanga = 45x45x45, impartit in doua - jumatate bazin de colectare apa osmoza, jumatate pentru matrix. ambele jumatati vor avea un nivel de siguranta (gauri cu flanse conectate la scurgere)
- in dreapta = 45x45x45, compartimentat pentru reactoare, spumatoare, ghilotine si doo laptop-uri, sau ce naiba aparatura imi mai trebuie. de asemenea, o sa aiba nivel de para.. siguranta.
intre stanga si dreapta o sa fac legatura prin tevi.

Radu, imi aduci pompa Eheim si imi platesti si taxa de smecherie pe anul asta, animal cu cioc ce esti.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, intelege in plm ca circuitul apei in sump tre' sa fie ceva de genu':

- intra apa (Bean Animal)
- se curata apa (skimmer, reactoare, matrix, draci, laci, craci)
- iese apa (pompa de recirculare)


So, daca interconectezi cele 2 camere (45x45), atunci pompa de recirculare (aia care urca apa, inapoi, in acvariu) trebuie sa fie montata in partea opusa BeanAnimalului!
Idem pentru autocompletarea cu apa de osmoza... aia tre' sa fie langa pompa de recirculare (pentru ca DOAR acolo scade nivelul apei in sump, atunci cand se evapora apa).


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Atunci in stanga reduc spatiul pentru colectare apa, il impart si pun pompa. Asa e ok?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com