[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bat-reef  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Da, era buna daca o aplicam inainte sa apuc sa ii explic ce si cum. Nu e proasta, stie sa deschida usile de la stand

Hai totusi sa gasim o solutie cat de cat viabila..

Mai dragule,

- e pacat sa "furi" din spatiul destinat acvariului... o sa-ti para rau, peste cateva luni. Crede-ma!
- solutia cu o fasie lunga, pe tot spatele bazinului, e de o tristete pe care nu vreau sa o discut. Punct! Uita de ea!
- solutia cu un sump de 60 cm, alaturat bazinului, este functionala...

Daaaaar,

- pune ruleta pe parchet si traseaza conturul bazinului asa cum l-ai gandit initial,
- apoi, traseaza conturul bazinului cu 60 de cm mai scurt,
- du-te la baie si taie-ti venele, de nervi!

Un bazin nu este niciodata prea mare!
Dupa cateva luni, o sa ti se para ca e mic (indiferent de dimensiunile initiale).
Vei fi limitat la numarul de pesti, la decor, la orice...


Roag-o pe doamna sa citeasca sfaturile pe care ti le dam, incearca sa o iei "la sentiment".
In fond, e vorba de acelasi spatiu ocupat in casa... promite-i ca faci mobila frumoasa si ca nu se vede nimic urat din exterior.
Ia-i flori, bomboane, presteaza cu elan tineresc!... roag-o sa mergeti mai des in vizita la maica-sa... fa ceva, orice!

E pacat sa cheltui atatia bani si sa faci o carpeala obosita... cu skimmer in display si cu tiganii d-astea.
Crede-ma, eu am trecut prin faza asta si nu am ascultat sfaturile pe care mi le-au dat baietii... am pierdut aproape 2 ani, pana sa ma hotarasc sa fac treaba ca lumea.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

Atunci ma .. in el de acvariu, nu mai fac nimic. Am loc maxim de un sump cu laturile de 45 cm, care o sa fie la limita superioara a scandalului si a privarii de sex

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E indeajuns bre sumpu ala!
Haidi bre ce dracu ca pana si eu am ales sa-l fac cu sump, eu care nu l-am vazut pe nemo decat la televizor

Multe Urari si Incantatii
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deci, pana la urma ai loc de un sump dedesubt? Un cub de 45 cm?... plm, de ce nu zici asa?

- iti incape un skimmer si-o pompa de recirculare,
- pui in acvariu cat de multa piatra poti... perete de piatra, pana sus... arcade, coloane, plm.
- n-o sa ai loc de matrix in sump, asa ca tre' sa suplinesti cu piatra din bazin.
- e fezabil, se poate.... poate strecuram si-un reactor micut, in sump.

Si aia e.
Merge!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

darthradu wrote:Haidi bre ce dracu ca pana si eu am ales sa-l fac cu sump, eu care nu l-am vazut pe nemo decat la televizor


Taci, ca esti obosit. Tu nu pricepi, eu vreau, dar nu se poate, punct!



koala wrote:Deci, pana la urma ai loc de un sump dedesubt? Un cub de 45 cm?... plm, de ce nu zici asa?

- iti incape un skimmer si-o pompa de recirculare,
- pui in acvariu cat de multa piatra poti... perete de piatra, pana sus... arcade, coloane, plm.
- n-o sa ai loc de matrix in sump, asa ca tre' sa suplinesti cu piatra din bazin.
- e fezabil, se poate.... poate strecuram si-un reactor micut, in sump.

Si aia e.
Merge!


Am zis de la primul post, in pl lu' matale, ca cititi toti in diagonala

Mai exista solutia de compromis, si pot avea un sump mic de 45x45x45 + un mic sump in tank.

Mai precis, un geam despartitor, acoperit cu piatra, iar in spate compartimentat pentru saculetii cu matrix (pun matrixul in saci ca sa ii pot scoate la nevoie)
Geamul o sa aiba un mic piaptan pentru admisie, o pompa si o evacuare cu loc-line.

Apoi, in partea dreapta un piaptan mai mare, un BA, tevi din pvc, robineti, etc, care merg jos in sump (sump cu spumator, reactoare, ninja, lasers and shit)

S-a mai indulcit situatia, merge asa?

Am facut si un mic proiect in care e desenat acvariul si geamul despartitor. Sa-mi scuzati stangacia, dar e prima oara cand lucrez cu google sketchup
 Filename Untitled.skp [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 234 Kbytes
 Downloaded:  43 time(s)


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Problema e ca skimmeru ala tre sa fie de vreo 60cm inaltime la ce bazin vrea el..., nu?

Multe Urari si Incantatii
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

Nu pot sa fac sumpul mai inalt de 45, hai maxim 50 - nu o sa mai pot umbla la el in veci.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nue vb de sump inalt, ca skimmerele stau in aprox 20-30cm de apa functie de model, insa pt bazine mai mari sunt mai inalte.

Multe Urari si Incantatii
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

Exista si varianta cu 2 skimmere mai mici?

This message was edited 1 time. Last update was at 28/01/2015 00:04:02


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Sau poti sa iti iei un skimmer tunze 9011 sau 9016 si sa il pui in bazin si iti ramane spatiu in sump de matrix, vorbeste cu domnul Andy (elevan) care are un acvariu cu skimmer tunze si pompe de valuri fara sump.

My nano reef



[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

Mi-ai dat o idee. Merge sa pun in sump un skimmer hang on? In felul acesta ramane spatiu pentru matrix.

Acum urmeaza intrebarea 2

Exista skimmere hang-on?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Da, exista Aici
Si altele pe net...

This message was edited 1 time. Last update was at 28/01/2015 00:28:51


My nano reef



[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, incepi si tu ca Andrei... te sucesti la fiecare 5 minute.

- spune, in plm , care e dimensiunea finala a acvariului?
- spune, clar de tot, care sunt cotele sumpului?

Skimmerele hang-on sunt niste glume, uita de ele... idem pentru ideea cu skimmer Tunze in acvariu (am avut, modelu' 9011, deci vorbesc in cunostinta de cauza).

- iti trebuie un skimmer in sump, jos... cat de puternic se poate, cat de mare se poate.
- in functie de spatiul tau disponibil, Dragos poa' sa-l construiasca in asa fel incat sa incapa... si la mine a fost la fel, s-a croit "pe masura".
- e foarte important sa stii cat de inalt e dulapul ala unde bagi sumpul.

Nu m-as complica cu peretele ala "fals"... cat de mare sa faci tu spatiul ala, ca sa ai loc sa manevrezi saculetii aia?
Acvariul o sa fie inalt, deci vei avea probleme in a manevra "chestii" intr-un compartiment lung, adanc si ingust... undeva in partea din spate.
O sa pierzi din latimea acvariului, ca sa-ti construiesti o inutila capcana pentru detritus. Nu mai insist, da' sa nu zici ca nu ti-am spus.


Later edit
: Intre timp a postat Andrei...

- uita-te la cum arata skimmerul si vizualizeaza-l lipit de acvariu... la nivelul ochilor...
- avand cupa plina de boratura maroniu-verzulie.
- gandeste-te cat o sa suferi tu, cand va vedea nevasta-ta nenorocirea aia


This message was edited 1 time. Last update was at 28/01/2015 00:39:09


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

Nu incep ca nimeni, am zis de la bun inceput:

bazin L=160cm, l=66cm, h=55cm
mini-sump de 45cmx45cmx45cm

Astea raman batute in cuie.

Dar nu stiu ce mama dracului trebuie sa pun in sump, habar n-am cat de mari sunt echipamentele, la ce folosesc, etc.

Unul zice spumator, altul zice skimmer, altul zice reactor cu biopeleti, altul zice de draci cu calciu.. Ajutati-ma sa-mi fac o idee, sa pot vizualiza tot ansamblul.

Bun, am notat pana acum ce a zis al batr.. nea Koala:
piatra vie in cantitate cat mai mare, background din piatra - notat, bagat la cap.

Pana aici m-am lamurit. Mai departe, de la BA in jos e o zona crepusculara. Ce pun in sump - ceva clar, cu nume si link-uri (am inteles pana acum ce nu pun, adica matrix - din motive de spatiu), cum si daca il compartimentez, ce pompa sa folosesc pentru sump, etc.

Stiu ca cer mura-n gura si nu e frumos, dar pusca mea, voi aveti experienta si ma puteti scuti de multa lectura - mare parte inutila, pentru ca nu stiu in ce directie sa ma documentez.
Dupa ce imi spuneti de X, Y si Z, o sa ma documentez fix pentru X, Y si Z.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Spumator sau Skimmer e tot aia http://bubble-magus.com/productinfo.aspx?id=490 e de vanzare pe forum aici, 900 lei, inaltime 600mm. Ai loc de el ? Daca nu ai iti faci unu pe comanda cu injectoarele lu' salam si platesti mai mult.
Tot in sump o pompa de 5000-6000L/ora, gen jebao dc6000.

This message was edited 2 times. Last update was at 28/01/2015 00:55:36


Multe Urari si Incantatii
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Initial si eu am plecat pe ideea unui tunze in bazin, dar am plecat de la un acvariu gata facut. Am ciopartit la el si am facut loc pt skimmer dar pana la urma l-am scos.
M-am chinuit si pana la urma am croit un minisump in spatiul disponibil dedesubt unde am ingramadit Tunzele. Privind in urma, consider ca am luat decizia corecta chiar daca sunt inghesuit sub bazin.
Si eu sunt de parere ca ar fi bine sa faci un sump sub bazin oricat de mic ar fi. Ai atata spatiu acolo si este pacat de el.


LE:
Spumator=Skimmer - Is a must si-l vei pune in sump.
Reactoarele ajuta la tinerea sub control a nitratrilor si a fosfatilor. Pot fi interne (stau in sump) sau externe - legate in instalatie prin furtun
Poti merge pe varianta unui sump mic in care bagi doar skimmerul si pompa de retur si un reactor extern la picatura cu spartura de coral in el. Asa nu te mai cafteste doamna ca va vedea tuburi si tubulete ca-n spital. Conul koala a renuntat complet la la matrix in favoarea unui reactor din asta. Eu la randul meu am asa ceva si tin sub control foarte bine NO3/PO4.

This message was edited 2 times. Last update was at 28/01/2015 01:09:36


http://www.carmultimedia.ro
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

Da, am inteles asta, sump in tank = suge, mini sump clasic = ok, deci ramane mini-sump si nu mai discutam ever despre despartitoare in bazin && shit.

Spatiul pentru sump are L si l = 47, h max = 73, dar mai exista o rama, asadar h util = 68
Am facut o simulare cu o cutie de carton si de la h50 in sus deja imi este greu spre imposibil sa mai umblu la sump.

Revin cu intrebarile concrete: e suficient sumpul de 45x45x45? Ce pun in el? Il compartimentez? Daca da, cum? Ma poate ajuta cineva cu o schita?

Multumesc pentru rabdare

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca exemplu al meu are doar 30x23x35.
In el am skimerul (tunze9006), un turn plin roca vulcanica prin care vine apa de sus, un buble trap, si o pompa. Pe langa skimmer mai este loc pe care l-am umplut cu piatra scoasa din bazin dupa ce a prins ceva "culoare" (3luni de la ciclare).
Sumpul este foarte mic dar isi face foarte bine treaba .

http://www.carmultimedia.ro
[Email]
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

45 inaltime e arhi-suficient.. Merge si mai putin inalt.. Simuleaza cu o cutie de cartonde 45 inaltimr daca poti baga /scoate skimerul pe care-l vrei si daca mai ai acces. Nu-l compartimenta pana nu te decizi ce skimmer iti iei si ce amprenta are.
In sump ca echipamente ti-ar trebui un skimmer , 1 reactor cu matrix/spartura de coral, un filtru mic pt absorbant de fosfati si o camera pt pompa de recirculare unde pui si senzorul pt ato.. Restu reactor de biopelete ,de carbune si alte chestii sunt optionale.
[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

Sarutmana de lamuriri.

Daca mi-ati putea indica si care ar fi echipamentele necesare (marca, model) as putea chiar sa am si o idee asupra costurilor initiale.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com