[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iluminat cu LED-uri pentru acvariu plantat  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

CNC-urile de care se tot discuta pe aici la DIY si pentru care Dragos are o slabiciune maxima (si il inteleg de ce) si cred ca la un pret corect si maine si-ar lua una - Nu-i asa Dragos (Timisoara sa nu se bage )

Oricum salvam in lista de relatii utile


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
silviu.rdk
Member
[Avatar]

Joined: 21/03/2013 14:57:15
Messages: 198
Location: Ploiesti
IP:
Offline

La ce am mai auzit ca a facut, mi se pare ca are preturi corecte si lumea foarte multumita.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/02/2014 13:36:59



[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa ce m-am luptat cu distributia culorilor, numar de leduri total, numar de leduri per culoare a iesit la o prima transa ca mai jos. Varianta pe un rand si cu cea in care led-urile sunt grupate cate 4 au 24 LED-uri per 600mm iar cea cu led-urile grupate catre 3 si cate doua este de 30 led-uri per 600mm.
La 24 led-uri per 600mm => vor fi 48 led-uri pe o lungiume de bazin. Pentru ca vor fi 3 randuri => 144 led-uri in total
La varianta cu 30 led-uri per 600mm rezulta 180 led-uri in total

...
[Thumb - un_rand.jpg]

[Thumb - grupate_30.jpg]

[Thumb - grupate_24.jpg]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O sa ai ceva de numarat, barboase!


PS: Au venit ledurile UV? Aveti cateva in plus?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Fara legatura cu LED-urile dar in legatura cu lampa, am primit zilele trecute 8 reflectoare ATI SunPower.
Planul a fost de la inceput sa fac o lampa care sa aiba cele doua functionalitati: sa dea lumina stric necesara pentru plante si cand vreau sa am lumina pentru ca acvariul sa arate frumos. Cu LED-urile dau lumina pentru plante. "Poate" cu neoane voi da lumina ca sa arate bine pentru noi. Am spus "poate"

Sa revenim la reflectoare. Sunt diferite de cele Giesemann pe care mi le-a masurat Stefan. In primul rand sunt mai putin inalte, 2cm fata de 3cm si mai putin late, 50mm fata de 60mm si de aici si unghiul este mai mare, 73 grade fata de 63 grade, au intr-o parte o indoitura astfel incat cand sunt puse unul langa altul se leaga si formeaza un singur reflector. Sunt superbe si continui sa sustin ca sunt cele mai bune reflectoare de pe piata si de aici randamentul si renumele lampilor ATI
Pentru cine va mai avea nevoie mai jos sunt desenele celor doua reflectoare.
[Thumb - reflector_Gies.jpg]

[Thumb - reflector_ATI.jpg]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Daca au unghiul de deschidere mai mare, inseamna ca poti si cobora lampa mai jos, fara sa ramana zone iluminate mai putin...(in fata si spate).
Ceea ce dupa mintea mea e o chestie buna.

Faptul ca se continua unul pe altul depinde si de distanta dintre neoane nu?
Adica daca le-ai cracanat prea tare...

Cat costa reflectorul ATI?

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2014 23:36:23


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:Daca au unghiul de deschidere mai mare, inseamna ca poti si cobora lampa mai jos, fara sa ramana zone iluminate mai putin...(in fata si spate).
Ceea ce dupa mintea mea e o chestie buna.

Si da si nu. Am mai postat in topicul asta niste unghiuri pentru LED-uri dar se aplica si la neoane. Acoperirea este data si de dispunerea pe adancime a neoanelor si in general un unghi de 60 grade acopera bine un acvariu... Pe de alta parte un unghi larg face ca pentru o lampa cocotata sus sa se piarda multa lumina pe langa acvariu.
stefanp wrote:Faptul ca se continua unul pe altul depinde si de distanta dintre neoane nu?
Adica daca le-ai cracanat prea tare...

Eu vorbeam de reflectoarele puse unul langa altul (cum este perechea din desenul meu. Vezi reflectorul din stanga are o muchie pe latura stanga. Daca am fi avut inca un reflector in stanga eceasta muchie ar trece peste acest reflector. Din fata nu ar mai fi aparut doua muchii care eventual valuresc ci una singura... M-am facut inteles?
stefanp wrote:Cat costa reflectorul ATI?

Mult prea mult pentru o banala tabla reflectorizanta dar... 12,9 Euro plus transportul... (http://www.mksshop.de/shop/article_3321/ATI-Reflektor-f%C3%BCr-Sun-Power-54-Watt.html?sessid=q778Ldo2f5YE7ynixyZwtuzn1zZJdm3kvBWHKxIIbiEruTj6ayrPwGPIkKWcx2ft&shop_param=cid%3D232%26aid%3D3321%26)
Vezi ca reflectoarele SunPower sunt diferite de celelalte modele de la ATI (in niciun caz sa nu te iei dupa ce spun cei de la H2O)


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Lucian wrote:
Eu vorbeam de reflectoarele puse unul langa altul (cum este perechea din desenul meu. Vezi reflectorul din stanga are o muchie pe latura stanga. Daca am fi avut inca un reflector in stanga eceasta muchie ar trece peste acest reflector. Din fata nu ar mai fi aparut doua muchii care eventual valuresc ci una singura... M-am facut inteles?


Aaa, in graba mea n-am bagat de seama tamburucul ala din stanga
My bad!

Luciane wrote:
Mult prea mult pentru o banala tabla reflectorizanta dar... 12,9 Euro plus transportul... (http://www.mksshop.de/shop/article_3321/ATI-Reflektor-f%C3%BCr-Sun-Power-54-Watt.html?sessid=q778Ldo2f5YE7ynixyZwtuzn1zZJdm3kvBWHKxIIbiEruTj6ayrPwGPIkKWcx2ft&shop_param=cid%3D232%26aid%3D3321%26)
Vezi ca reflectoarele SunPower sunt diferite de celelalte modele de la ATI (in niciun caz sa nu te iei dupa ce spun cei de la H2O)


Daca n-ar fi transportul, nu-i asa mult, comparand cu un Giesemann.
Nu mai retin pretul exact, da' am impresia ca-i la fel.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Astazi am continuat lucrarea la radiator. Am filetat gaurile. Si pentru ca nu mai filetasem de peste 10 ani dezastrul s-a intamplat - am rupt un tarod... si ca sa fie tacamul complet s-a rupt aproape de suprafata radiatorului. Era un tarod cu o singura trecere pentru gasuri adanci, cu tija de 2mm. Nu am foat atent si l-am fortat. Pentru ca nu se mai putea scoate am dat o gaura alaturi si cu o freza am retezat ce ramasese deasupra din tarod. Operata de filetare (15 gauri) a durat aproape o ora.

Dupa filetare, am slefuit suprafata cu smirghel foarte fin (1000) "astupat" un pic cu apa si pasta de dinti. Orice prelucrare in aluminiu are bavuri care nu vor permite sa se lipeasca placutele LED-urilor bine. Apa si pasta ajuta ca smirghelul sa nu lase santuri adanci in supreafata prelucrata. Dupa asta am lustruit cu pasla udata si cu pasta de dinti. Toata operatia a durat 10 minute...
[Thumb - 2014-02-08_0055.JPG]

[Thumb - 2014-02-08_0054.JPG]

[Thumb - 2014-02-08_0053.JPG]

[Thumb - 2014-02-08_0050.JPG]

[Thumb - 2014-02-08_0052.JPG]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am continuat cu prinderea LED-urilor de radiator. Pentru izolarea suruburilor am utilizat saibe de polietilena dar la montajul final voi utiliza placute de mica. Acestea au avantajul ca rezista la temperatura si transmit caldura.
Pasta termoconductoare se pune intr-o cantitate foarte mica si se intinde pe toata suprafata cu degetul. Se aplica placuta pe radiator si cu ambele maini se preseaza facand miscari usoare circulare si laterale foarte mici dar care sa elimine surplusul de pasta. Trebuie sa ramana unstrat foarte, foarte subtire. Dupa asta se strang suruburile, mai intai se aduc la suprafata amandoua suruburile, dupa care se trece de la unul ca celalalt si se strange putin. Nu se strange niciodata mai intai unul tare si dupa aia celalalt...

Trebuie sa rezolv si problema alimentarii pentru teste a led-urilor smilie
[Thumb - 2014-02-08_0057.JPG]

[Thumb - 2014-02-08_0056.JPG]

[Thumb - 2014-02-08_0058.JPG]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salut,

Pt izolarea suruburilor poti utiliza:
http://www.ebay.com/itm/100-pcs-M4-Screw-Washer-Insulating-Fiber-Thickness-1mm-Good-DIY-Brand-New-/251336874426?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a84d859ba
http://www.ebay.com/itm/200pcs-Red-Motherboard-Insulating-Fiber-Washer-Good-For-M3-M-3-Screw-/300824198484?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item460a84fd54

Si daca nu mai ai rabdare pana termina baieti cu controller-ul, poti testa dimarea cu arduino: http://www.bajdi.com/dimming-power-leds-with-arduino
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline



Din cate vad sunt din prespan si eu vroiam din mica. Pretul saibelor date de tine este imbatabil Cred ca o sa-mi comand "sa fie"
Mica se taie cu foarfeca foarte usor, nu imbatraneste in timp (prespanul se coace in timp la caldura - daca ai desfacut transformatoare vechi sti despre ce vorbesc ) si asa cum am spus este buna conducatoare de caldura. Eu acum am luat placute izolatoare pentru TO220 (http://www.conexelectronic.ro/produs.php?id=39894 - desenul e gresit acolo, placuta este dreptunghiulara si se taie in doua pentru un LED) dar se gasesc si placi mai mari cum ar fi: http://www.conexelectronic.ro/produs.php?id=130994 Gaurile se pot da usor cu burghiul pe o placa de lemn, cu preduceaua sau cu scula pentru prins capse.

Pana la urma incropesc un Arduino complet (cand o apare si scula minune il vand) Nu mi-a venit insa shield-ul cu ecranul si cuartul (l-am comandat de doua saptamani si nimic, am si gresit pentru ca din graba am lasat posta normala). Nu vezi ca Radu si Ricardo si l-au terminat pe al lor.

Seria ghinioanelor continua: va spuneam de LED-urile Osram 80 - au lentila integrata si ungiul este de 80 grade. Osram are cateva categorii de led-uri speciale pentru horticultura http://ledlight.osram-os.com/applications/horticultural-led-lighting/ din care mie cele din gama OSLON SSL 80 mi se par cele mai bune (http://www.osram-os.com/osram_os/en/products/product-promotions/led-for-general-lighting/oslon-ssl/).
Am comandat si de la ei un rand de LED-uri si boii la expediere au scris doar un rand din adresa asa ca rataceste prin depozitele din Romanica de cateva zile
Site-ul de unde am cumparat http://www.led-tech.de/ este SUPER pentru ca are ce am eu nevoie este din Germania si transportul pana la noi este vreo 8 euro, este UE deci nu exista probleme cu vama sau TVA.

LE: stie cineva de unde pot gasi drivere MeanWell LDD 700H (la conexelectronic nu mai au, sursedetensiune nu au de loc in oferta aceste drivere) si sa fie preturi rezonabile.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/02/2014 11:49:53



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Lucian wrote:
Din cate vad sunt din prespan si eu vroiam din mica. Pretul saibelor date de tine este imbatabil Cred ca o sa-mi comand "sa fie"
Mica se taie cu foarfeca foarte usor, nu imbatraneste in timp (prespanul se coace in timp la caldura - daca ai desfacut transformatoare vechi sti despre ce vorbesc ) si asa cum am spus este buna conducatoare de caldura. Eu acum am luat placute izolatoare pentru TO220 (http://www.conexelectronic.ro/produs.php?id=39894 - desenul e gresit acolo, placuta este dreptunghiulara si se taie in doua pentru un LED) dar se gasesc si placi mai mari cum ar fi: http://www.conexelectronic.ro/produs.php?id=130994 Gaurile se pot da usor cu burghiul pe o placa de lemn, cu preduceaua sau cu scula pentru prins capse.
.


La 180 leduri ai ceva de taiat/bibilit mica. Pierzi mult timp.
Varianta asta cu saibe mi se pare cea mai ok, dezavantajul este durata de 1 luna pana vine.
Daca nu ai rabdare, eu mi-am luat un pachet mai demult (100 buc M4).
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alexiumihai wrote:
La 180 leduri ai ceva de taiat/bibilit mica. Pierzi mult timp.
Varianta asta cu saibe mi se pare cea mai ok, dezavantajul este durata de 1 luna pana vine.
Daca nu ai rabdare, eu mi-am luat un pachet mai demult (100 buc M4).

Taiatul cu foarfeca este nimica toata iar pentru gauri cu clestele de capse este exact ca si taiatul. Oricum la versiunea finala ma gandesc sa nu mai umblu cu suruburi si sa pun popnituri Trebuie sa fac niste teste...
Multam de oferta, am retinut


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

suruburile de silicon nu sunt ok pentru fixare?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Bita
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 01:47:04
Messages: 11
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu zic ca este mult mai simplu varianta cu pop nit sincer eu am renutat dupa ce am reusit sa filetez cc 20 din 230 gauri si am rupt 2 tarozi Eu am prins radiatorul ledului de radiatorul mare cu surub m3x10 si piulita pe parte inversa .
Lucian cu arduinio ai 99999999 de optiunii dar trebuie sa sti sa programezi in cc.Daca optezi pt arduinio eu zic ca ai nevoie de un arduinio mega 2560 si un tft 3.2 pentru inceput sigur vei dori sa comanzi mai multe idei cu controllerul cand vei intelege ce poate face si poti sa pui niste sheilduri. Un mic exemplu de unde poti incepe.
http://code.google.com/p/jarduino-aquarium-controller/downloads/detail?name=JARDUINO+USER+MANUAL+v1.2+beta.pdf

Ai cumparat radiator lol ? la connex daca vrei varianta de 220 lei nu o mai au pe stoc si pe comanda vei pri unul pest 45 de zile Eu am luat modelul asta http://www.conexelectronic.ro/produs.php?id=136156

Ce parere aveti tine acvariu greutate lui de 8 kg sa nu il mai ancorez de plafon
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Bita - daca ai facut o lampa cu LED-uri poate deschizi un topic si ne povestesti cate ceva despre ea Subiectul este din ce in ce mai cautat si prinde bine experienta tuturor.
Radiatorul pe care am montat LED-urile alea este de test Varianta finala va fi altfel. O sa va povestesc cand ajung acolo.
Referitor la Arduino o sa aiba grija altii de el... daca o sa fie, cand o sa fie...

@scorpionul - vreau suruburi metalice pentru a transmite caldura.

Ramane intrebarea: stie cineva de unde pot gasi drivere MeanWell LDD 700H (la conexelectronic nu mai au, sursedetensiune nu au de loc in oferta aceste drivere).


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu o intarziere de o saptamana (in care pachetul a bananait la incapabilii de la Cargus) a sosit si pachetul cu LED-uri din Germania.

Lotul asta este asa cum va povesteam mai sus din gama Osram OSLON SSL 80. Se vede marfa pregatita de nemti. IMPECABIL ambalata, marcata, cu factura in colet, etc.
Spre deosebire de placutele luate pana acum care se vedeau ca sunt lipite de vanzatori (mai mult sau mai putin profesional) astea sunt produse chiar de Osram - se observa dupa stratul protector dat dupa lipire pe placuta. O alta deosebire este ca placutele sunt de 16mm (spre deosebire de 20mm cum erau celelalte). Pe site scria asta, dar eu nu am foar atent. Bine ca nu am dat gaurile

Fiecare LED este ambalat in pungute mici din material antistatic, care este pus intr-o punga zip cu doua etichete. Pe unna scris numele clientului (adica eu ), comanda, nr. bucati, codul articolului conform comenzii. Pe a doua eticheta sunt date caracteristicile sumare ale LED-ului, cod, culoare, flux minim-maxim, tensiune de alimentare tipica si maxima, curent tipic si maxim...

Daca tinem cont si de transportul care este de numai 9 euro http://www.led-tech.de/ va fi sursa de cumparaturi. Au si minusuri: nu au led-uri Far-Red si nici UV care sper sa le iau de la chinezi cu comanda lui Ricardo.

Ramane intrebarea: stie cineva de unde pot gasi drivere MeanWell LDD 700H (la conexelectronic nu mai au, sursedetensiune nu au de loc in oferta aceste drivere)?


...
[Thumb - 2014-02-10_0059.JPG]

[Thumb - 2014-02-10_0060.JPG]

[Thumb - 2014-02-10_0061.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/02/2014 21:29:13



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Bita
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 01:47:04
Messages: 11
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lucian inca nu am terminat lampa sunt in lipsa de $ astept urmatorul salariu sa cumpar ledurile restu sunt gata montate Cum voi ave putin timp voi pune cateva poze cu ce am facut .La varu chinez trebuie sa apelez si eu exact pentru aceleasi leduri uv fr ,eu am gasit la un magazin de electronice ledui de 1 w ,la 1.1 ron buc cele albe si 5 ron cele colorate rosu albastru si verde dar nu stiu nimic despre el .Eu am incercat la inceput cu o lampa cu leduri montat provizoriu si am mers in paralel cu 1 neon , am ramas masca cand am vazut cum perlau plantele
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Maestre, astept cu nerabdare rezultatul final

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com