[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un altfel de aquascape  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Multumesc pentru raspunsurile detaliate!

Ai dreptate ca asta ma interesa, caci vroiam sa stiu daca as putea tine discusi, in viitorul destul de apropiat, intr-un acvariu amenajat, nu steril, in care pestii sa se dezvolte frumos, fara ca eu sa devin "sclavul acvariului"

Legat de mixtura, e absolut si imperios necesara, caci nu ma vad "gatind" asa ceva?


De vazut pestii live, chiar as vrea si mersi de invitatie. As putea da o fuga in timpul saptamanii, dupa servici, in drumul spre casa, daca esti disponibil.



Biotop Malawi || Biotop Amazon
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se gaseste de cumparat mixtura facuta de Oprescu (diskusfun) - tatal si mamal discusilor ... e la "placi" de 250 gr./bucata, o tii la congelator si tai din ea portiile zilnice ... din aia dau si eu ciocolatilor, are tot ce-i trebuie in ea.

- Pentru discusi e foarte importanta calitatea apei... tre' sa te asiguri ca ai posibilitatea de a le face schimburile de apa (regulat) si ca ai o apa "calitativa" pentru ei.
- Nu sunt mofturosi la mancare, pot fi invatati sa haleasca orice rahat de mancare... evident, o hrana de calitate ii face mari si frumosi!
- In schimb sunt speriosi si timizi... pestii mici (puii) se comporta normal: vin la geam, cersesc mancare, etc. Pe masura ce cresc, devin tot mai "ciudati" in comportament si, daca au unde sa se ascunda, sa fii sigur ca acolo vor sta!
- Acvariul de mai sus este excelent amenajat!... nu exista locuri in care pestii sa se ascunda, iar alternanta "fantelor de lumina" le ofera iluzia unor "refugii".
- Un acvariu bine plantat si decorat pe masura le va oferi ocazia de a sta "precum cartile in biblioteca" , ascunsi in spatele vreunei plante mari.
- Daca le oferi temperatura potrivita (28-30 gr.C) nu prea vei avea mari probleme de sanatate cu ei... cand sunt bolnavi, le ridici imediat apa la 31-32 gr.C si abia apoi incepi medicatia.


gengiskhan, felicitari pentru acvariu! Ai reusit sa creezi o atmosfera deosebita!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Exact, mixtura nici eu nu mi-am preparat-o singur. In schimb, eu am mers pe mixtura luata de la George, cea de la Ocean Nutrition parca. Eu am folosit mixtura numai si numai de-asta si de comoditate, si pentru ca nu m-am interesat de alte surse.

Domnu' koala, multumesc! Dar presupun ca presupui ca acvariul nu mai arata chiar asa din cauza unui "mic" echinodorus oferit intr-un sac negru. Oricum, pestii nu sunt speriosi. Nu pot sa spun nici ca sunt cei mai curajosi. De mancat imi mananca si acum din mana, dar ii mai apuca si se mai sperie.

Silviu, mai nou, stau destul de aproape de tine, daca-mi aduc eu bine aminte. Luni nu o sa fiu in Bucuresti, dar de Marti inainte, oricand vrei dupa ora 18, imi spui si te astept cu cea mai mare placere.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

"Micutul" echinodorus din sacul menajer le va face, pestilor, ascunzishul mai placut ... a propos, ii merge bine? Cu temperatura ridicata era obisnuit si la mine.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pare sa-i mearga bine. L-am rarit putin inainte sa-l pun in acvariu. O sa vedem dupa o perioada mai mare cum rezista. La temperatura nu-mi fac probleme, sigur rezista. Sa vedem cu lumina cum o sa-i placa.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si eu sunt curios daca o sa-i placa lumina aia...
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

gengiskhan wrote:Practic, ma urmaresc pe unde ma duc, limitati de acvariu, bineinteles Stau in coltul cel mai apropiat de mine, mananca din mana, daca umblu in acvariu ma "impiedic" de ei, trebuie sa-i "imping" de-o parte.


Dupa cat timp, de la introducerea lor in acvariu, au inceput sa se comporte asa?

Biotop Malawi || Biotop Amazon
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai de mici, cred ca a doua sau a treia zi dupa ce i-am bagat in acvariu.
Au mancat in aceasi zi in care i-am adus - asta a fost primul semn foarte bun. Si oricum, cand sunt mici sunt mult mai "sociali". Dupa ce cresc, ii apuca depunerile si nu se mai comporta chiar asa de prietenos.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Hmm, ai mei au azi o saptamana in acvariu, dar tot nu vin la geam. Nu o zbughesc ca disperatii, cand ma apropii de acvariu, dar sunt inca neincrezatori in mine si stau pe langa geamul din spate. Probabil ca acvariul steril, nu le confera aceeasi siguranta, ca unul amenajat.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com